•  

Marko Kaasiku uus kuue kuu prognoos kaldub enam sooja talve poole (06.12.2011 10:53)

Mälestus ülemöödunud aasta soojast detsembri algusest, millele järgnes külm talv
06.12.09 Sombune ja pime detsembri algus Treppojal
Foto: Lüüli Suuk-Aasmäe

Marko Kaasiku 5. detsembril koostatud kuue kuu ilmaprognoos kaldub küll sooja talve poole, kuid autor märgib ka, et viimase kuu jooksul avaldatud mudelarvutuste tulemused on väga ebastabiilsed.
Samuti näitavad NOAA hiljutised satelliidifotod  ülemöödunud sügisega sarnase külma veemassi kujunemist Põhja-Atlandi keskosas. Siis mäletatavasti järgnes mitte küll varajane, kuid väga külm talv. Sarnasus möödunud sügistalvega, mil oli selgelt märgata Golfi hoovuse jahtumist, on praegu väiksem. Seega on järgnev ennustus rajatud veelgi vähem kindlatele alustele kui sessoonne prognoos tavaliselt.

Detsember
Madalrõhkkonnad Atlandi ookeanilt ründavad ägedalt, kuid nende keskmed mööduvad meist kaugel põhjas. Seetõttu jääme pehme ja niiske merelise õhumassi valdusesse. Saartel ja Lääne-Eestis valdavad soojakraadid, Ida-Eestis kõigub temperatuur nulli ümber. Sajab palju, kuid suuremal osal Eestist peamiselt vihma ja lörtsi. Kagu-Eesti kõrgustikel ja Kirde-Eestis, kus valitsevad pigem külmakraadid, võib seevastu juhtuda tõsine lumeuputus. Jõuludeks peaks Mandri-Eesti idapoolses osas maa valgeks saama.

Jaanuar
Madalrõhkkonnad on aktiivsed nii Põhja-Atlandil kui Lääne-Euroopas. Siberi kõrgrõhkkond on tugev, kuid ei ulatu kuigivõrd Uuralist lääne poole. Seetõttu valitseb Ida-Euroopas lõunavool ja pehme ilm. Madalrõhkkonnad arvatavalt ei ole väga rajused, kuid suhteliselt soojas õhus on palju niiskust, mis annab sademeid. Ootame keskmisest soojemat ja sajusemat jaanuari. Loota on, et Ida-Eestis tuleb sadu siiski peamiselt lume kujul ning lumikate täieneb. Lääne-Eestis, ka Tallinna ümbruses ja saartel on arvata, et lumi jääb ebapüsivaks.

Veebruar
Üldiselt jätkub jaanuaris väljakujunenud olukord. Merevee jahtumine peaks siiski langetama temperatuurid veidi madalamale ja tooma lumikatte ka Lääne-Eestisse. Niisuguste temperatuuride juures peaks jääkate ulatuma Soome lahele ja väimamerre, osalt ka Liivi lahele, kuid mitte avamerele.

Märts
Tavalisest kõrgema õhurõhuga ala kujuneb Kesk- ja Ida-Euroopa kohal, Skandinaavias võimutsevad pigem madalrõhkkonnad. Niisugune paigutus peaks tooma meile meretuuli ja küllaltki pehmet ilma, kuid samas suhteliselt vähe päikesepaistet. Oodata on keskmisest veidi soojemat ja tavaliste sajuhulkadega märtsi. Võib oodata, et lumikate, seal kus ta on kujunenud, püsib umbes märtsi keskpaigani.

Aprill
Märtsiga sarnane õhurõhkkondade paigutus püsib. Ootame tavalisest veidi sombusemat kuid soojemat aprilli, sademeid tavapäraselt.

Mai
Lääne pool tugevneb kõrgrõhkkond ja saavutab tasapisi ülevõimu Baltimaadel. Võib oodata küllaltki päikesepaistelist, tavaliste sajuhulkadega ja tüüpilisest veidi soojemat maid.

Loe lähemalt>>>

Eelmised artiklid:

Norra ilmateenistus prognoosib sooja talve (18.11.2011) Norra ilmateenistus prognoosib keskmisest soojemat talve. Detsember, jaanuar ja veebruar võivad tulla Eestis 2 kuni 2,5 kraadi normist kõrgema temperatuuriga.

Marko Kaasik: küllaltki varajasele ja külmale talve algusele võib järgneda soojapoolne süda- ja hilistalv (18.10.2011) 01.02.2009. Valgamaa, viisteist kraadi külmaFoto: Kalmer Lehepuu Marko Kaasik kirjutab 17. oktoobril uuendatud kuue kuu prognoosi kohta, et see  on muutunud eeloleva talve suhtes ebalevaks: küllaltki varajasele ja külmale talve algusele võib järgneda soojapoolne süda- ja hilistalv. Samas on määramatused suured.

Norra ilmateenistus prognoosib novembrist jaanuarini normist soojemat ilma (18.10.2011) Norra ilmateenistus andis välja prognoosi novembriks, detsembriks ja jaanuariks, mille kohaselt on meil oodata kolme kuu kokkuvõttes kraadi võrra keskmisest soojemat ilma. Normi aluseks on võetud aastad 1961-1990.

Norra ilmateenistuse andmetel tulevad aasta viimased kuud keskmisest soojemad (29.09.2011) Norra ilmateenistuse pikaajalise, ajavahemikku oktoobrist detsembrini hõlmava prognoosi järgi on oodata normist kraadi võrra soojemat ilma terveks järelejäänud aastaks.

Venemaa ilmateenistus: 68-70 % tõenäosusega tuleb keskmiste temperatuuridega talv (09.09.2011) Venemaa ilmateenistuse oktoobrikuu prognoosikaart Venemaa hüdrometeoroloogiateenistusel valmis ilmaprognoos külmaks poolaastaks ehk nende sõnul kütteperioodiks - ajavahemikuks oktoobrist märtsini. Oodata on 68-70 % tõenäosusega üsna keskpäraste temperatuuridega talve.

Norra ilmateenistus prognoosib meile samasugust sügist nagu oli aastatel 1961-1990 (17.08.2011) Norra ilmateenistuse 16. augustil avaldatud prognoosikaardilt näeme, et ajavahemik septembrist novembrini 2011 tuleb normikohaste temperatuuridega, vaid Põhja-Eestis võib 0,5 kraadi kolme kuu keskmisena soojem olla.

Norra ilmateenistus prognoosib augustiks, septembriks ja oktoobriks keskmisest soojemat ilma (20.07.2011) Norra ilmateenistus avaldas prognoosi perioodiks august 2011 kuni oktoober 2011, mille kohaselt on meil oodata keskmisest kraadi võrra soojemat ilma. Keskmise aluseks on võetud õhutemperatuur aastatel 1961-1990.

Vene ilmateenistus prognoosib tavapäraste temperatuuridega suve (01.06.2011) Venemaa ilmateenistuse mudelprognoos juuniks, juuliks ja augustiks. Kooostatud 26. mail. Värvidega on näidatud temperatuuride erinevus keskmisega võrreldes kraadides.

Norra ilmateenistus prognoosib keskmisest soojemat suve (18.05.2011) Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi järgi otsustades tuleb Eesti saartel ja läänerannikul juunist augustini ilm paari kraadi võrra soojem kui 1961-1990. aastatel keskmiselt. Edasi lääne poole liikudes on loota poolteist kraadi soojemat ja Ida- ning Lõuna-Eestis kraadii võrra samast normist soojemat ilma. Eesti kirdeosas võib olla normilähedase või õige pisut soojemate temperatuuridega ilm.

Taani ilmateenistus prognoosib perioodiks maist juulini normist veidi soojemat ilma (20.04.2011) Taani ilmateenistuse DMI eile avaldatud hooajaprognoosi kohaselt on Eestis loota maist juulini poole kraadi võrra  ja põhjarannikul ning saartel kraadi võrra keskmisest soojemat ilma.

Norra ilmateenistus prognoosib maiks, juuniks ja juuliks normilähedasi temperatuure (19.04.2011) Temperatuurikaart: met.no Norra ilmateenistus prognoosib perioodiks maist juulini normilähedasi või sellest pisut kõrgemaid temperatuure. Keskmise aluseks on võetud keskmised temperatuurid  ajavahemikul 1961-1990 ja kõigi kolme kuu temperatuurid on arvutatud kokku.

Vene ilmateenistus prognoosib kuni septembrikuuni pikaajalisele keskmisele vastavat ilma (24.03.2011) aprillikuu kaart: Гидрометцентр Vene ilmateenistus avaldas pikaajalise hooajaprognoosi vegetatsiooniperioodiks ehk ajavahemikuks aprillist septembrini. Eestis on 69-72% tõenäosusega oodata kogu selle aja jooksul temperatuure, mis vastavad pikaajalistele keskmistele. Ka sademete puhul pole normist kõrvalekaldumisi prognoositud.

Norra ilmateenistus prognoosib keskmistele lähedasi temperatuure perioodiks aprillist juunini (16.03.2011)  Norra ilmateenistuse täna avaldatud hooajaprognoosi järgi otsustades võib periood aprillist juunini Eesti lääneosas ja saartel tulla normikohaste temperatuuridega ja Kagu- ja Lõuna-Eestis on lootust kraadi võrra kõrgematele temperatuuridele. Vahepealsel alal võib siis lõppkokkuvõttes kevad pool kraadi soojem olla.

Taani ilmateenistus ennustab keskmisest soojemat kevadet (01.03.2011) Taani ilmateenistuse DMI täna avaldatud kevadprognoosi kohaselt võib ajavahemikus märtsist maini õhutemperatuur kolme kuu kokkuvõttes tulla keskmisest soojem. Keskmise aluseks on võetud aastad 1961-1990.

Kevad võib tulla normist veidi soojem (16.02.2011) Ajavahemik märtsist maini võib tulla tavalisest veidi soojem. Normist kõrgemaid temperatuure prognoosivad tänase seisuga Norra, Soome ja USA ilmateenistused ning Marko Kaasik Tartu Ülikoolist.

USA ilmateenistus prognoosib sooja kevadtalve (01.02.2011) USA ilmateenistuse NOAA mudelprognoos näitab Eesti kohale nii talve lõpuks kui kevade alguseks punaseid toone, mis normist 1-2 kraadi kõrgemaid temperatuure tähistavad.

Talve lõpp võib tulla pehme (18.01.2011) Allikas: Met.no Norra ilmateenistuse eile avaldatud prognoosi kohaselt on periood veebruarist aprillini  Põhja-Euroopas ja ka Eestis normist soojem: lääne pool Eestis ühe kraadi ja ida pool 1,5 kraadi võrra.

Kevad võib tulla soe (05.01.2011) USA ilmateenistuse NOAA mudelprognoosi kohaselt on peale külmi talvekuid oodata keskmisest pehmemat kevadet.

Norrakad prognoosivad keskmisest soojemat, ameeriklased aga külmemat talve (16.12.2010) Norra ilmateenistuse täna avaldatud prognoosi kohaselt võivad temperatuurid jaanuarist märtsini lõppkokkuvõttes Eestis tulla normikohased või õige veidi sellest kõrgemad. Keskmise aluseks on võetud keskmised temperatuurid  ajavahemikul 1961-1990.

Norra ilmateenistus prognoosib keskmisest soojemat talve (16.11.2010) Temperatuurikaart: met.no Norra ilmateenistus prognoosib ajavahemikuks detsembrist veebruarini keskmisest soojemat talve.  

Venemaa ilmateenistus prognoosis eile normikohast talve (10.09.2010)

Talv võib tulla külm (09.09.2010) Kaardid: NCEP/CFS USA ilmateenistuse NOAA kliimaennustuskeskuse iga päev värskendataval atmosfääri dünaamika mudeli talvisel prognoosikaardil on Ida-Euroopa sinistes toonides, mis keskmisest külmemat ilma tähendab.

September - jälle normist soojem? (12.08.2010) Kaardid: NOAA/CPC USA ilmateenistuse NOAA kliimaennustuskeskuse atmosfääri dünaamika mudelprognoosi abil koostatud temperatuurikaarti uurides omandab  septembrikuu päev-päevalt aina punasemaid toone, mis normist soojemat ilma tähistavad.

Ka august võib tulla normist soojem (10.07.2010) NOAA prognoos augustiks 8. juuli seisuga USA ilmateenistuse NOAA kliimaennustuskeskuse atmosfääri dünaamika mudeli järgi otsustades võib näha, et juulikuu on ja jääb keskmisest soojemaks, aga ka augustis on lootust veidi soojemale ilmale.

Suvi võib tulla normist soojem (10.06.2010) USA ilmateenistuse NOAA kliimaennustuskeskuse atmosfääri dünaamika mudel on meie jaoks taas suve "soojemaks arvutanud".

Kui soe see suvi siis tuleb? (26.05.2010) Autoga Tallinna linnas 14.mai keskpäevalFoto: Lea Marmor Kevadel järgneb suurele soojale sageli suur jahedus, selle põhjuseks on atmosfääri tsirkulatsioon ning see, et jahedad õhumassid ei ole veel nii soojad kui nad on suvel (südasuvel pärast kuumuse lahkumist on ka jahedas õhumassis enamasti vähemalt 15-20 soojakraadi, mais võib sooja olla alla 10 kraadi).

NASA eksperimentaalne hooaja ilmaprognoos (25.05.2010)

Uudis erakordselt kuumast suvest osutus meediamulliks (25.05.2010) USA ilmateenistuse NOAA hooajaprognoos näitab juba pikemat aega suvekuudeks Eesti kohale helesinist värvi, mis keskmisest pisut jahedamat suve lubab. Nädalavahetusel hakkas meedias ringlema uudis erakordselt kuumast suvest, mis lähemal uurimisel meediamulliks osutus.

Kuuma suve tõenäosus on vähenenud (23.03.2010) Kui veel nädal tagasi prognoosis USA ilmateenistuse NOAA atmosfääri dünaamika mudel NCEP/CFS  väga  suure tõenäosusega keskmisest soojemat ja kuivemat  suve, siis nüüdseks see tõenäosus vähenenud, kuid siiski olemas.

Suvi võib tulla kuum (17.03.2010)

Millal ükskord soojaks läheb!? (10.03.2010) 10.03.2008Foto: Lea Marmor Millal ükskord soojaks läheb!? Kas kevad tuleb soe? Need küsimused on peale erakordselt külma ja lumist talve rohkem päevakorral kui varasemastel aastatel.

Briti meteoroloogid uuendasid hooajaprognoosi (05.01.2010) Briti ilmateenistuse Met Office eile uuendatud hooajaprognoosi järgi jätkub Eesti talv normi piiresse jäävate temperatuuridega, sademete kohta ennustus puudub.

Briti ilmateenistus prognoosib külma ja lumevaest talve (02.12.2009) Briti ilmateenistuse MetOffice 1. detsembril uuendatud talvehooaja ülevaates peetakse tõenäoliseks, et Euroopa idaosas, sealhulgas ka Eestis, tuleb talv tavapärasest külmem. Sademeid võib meil tulla aga normist vähem.

Briti ilmateenistuse kolme kuu prognoos (14.10.2009) Briti ilmateenistus Met Office avaldas ilma ülevaate järelejäänud aastaks. Prognoosikaarti uurides võib eeldada, et meil tulevad järgnevad kolm kuud keskmiste või sellest veidi kõrgemate temperatuuridega, sademeid on aga oodata tavapärasest enam.

Briti ilmateenistuse andmetel võib sügis tulla keskmisest soojem ja kuivem (28.08.2009) Foto: Leili Valdmets Briti ilmateenistus Met Office andis täna välja pikaajalise prognoosi järgnevateks sügiskuudeks.

Järelejäänud suvi võib tulla keskmisest vihmasem, kuid soe (30.07.2009) Foto: Leili Valdmets Suurbritannia ilmateenistus MetOffice ennustab oma eile uuendatud pikaajalises ilma ülevaates järelejäänud suveks nii Suurbritannile kui ka suuremale osale Põhja-Euroopast kas keskmiseid või sellest suuremaid sademeid. Temperatuurid jäävad tavapäraseks või on veidi kõrgemad.

Briti ilmateenistus prognoosib suve jätkumist keskmisest soojemalt ja kuivemalt! (09.07.2009) Briti ilmateenistuse MetOffice eile uuendatud tõenäosuslik hooajaprognoos tõotab Euroopa idaosale ja sealhulgas Eestile keskmisest soojemat ja kuivemat ilma juuliks, augustiks ja septembriks.

Suvi võib tulla keskmisest soojem ja kuivem (30.04.2009) 2009.a.suve temperatuurid EuroopasKollane värv tähistab keskmisi või sellest kõrgemaid temperatuure, oranž värv keskmisest kõrgemaid temperatuure. Suurbritannia ilmateenistus Met Office avaldas täna pikaajalise suveprognoosi, mis ennustab suurele osale põhjapoolsest Euroopast, sh. Eestile keskmisest soojemat ja kuivemat suve.

Suurbritannia ilmateenistus värskendas Euroopa kevadprognoosi (07.04.2009) Suurbritannia ilmateenistuse MetOffice hooajaprognoosi kohaselt tuleb edasine kevad Lääne-Euroopas keskmiste või keskmisest madalamate temperatuuridega. Ida-Euroopasse ennustatakse aga keskmisi või sellest kõrgemaid temperatuure.

Varakevad võib tulla üsna tavapärane (27.02.2009) Suurbritannia ilmateenistus MetOffice avaldas järjekordse pikemaajalise ilmaprognoosi, mille järgi võib Euroopa idaosas varakevadine (märts, aprill, mai) ilm tulla keskmiste või isegi sellest kõrgemate temperatuuridega. Temperatuuride keskmine on arvutatud aastate 1971-2000 järgi.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam