•  

Põhjamerel valmistub ründama uus torm (07.12.2011 13:20)

Väike Berit
28.11.2011 Tallinn
Pealinlaste lemmikkoht tormistel päevadel
Foto: Pokuste

Vaevalt nädal tagasi laastasid Euroopa põhjaosa tormid Berit ja Väike Berit, nüüd on lähenemas juba uus torm.

Ühendkuningriikide ilmateenistus on välja andnud lumetormi-hoiatuse - järgneva 48 tunni jooksul võib tugevate tuuleiilide saatel sadada kuni 10 cm lund, teeolud muutuvad raskeks.

Norra ilmateenistus hoiatab homme läänerannikule saabuva tormi eest, mis reedeks tugevneb veelgi. Sel päeval soovitatakse kõrgete lainete tõttu mereleminemist vältida. Sünoptikud võrdlevad saabuvat tormi eelmisega, mis sai nimeks Väike Berit (Lille Berit) ja mis meilegi tugevaid tuuli tõi. Selgituseks sedapalju, et Beriti nimeline oli Norras 25. novembril möllanud torm, millele järgnes teine ja mis siis Väikeseks Beritiks ristiti. (Saksamaal nimetati need tormid vastavalt Xaver'iks ja Yoda'ks). Eeloleva tormi nime veel ei tea, sest Norra ilmateenistusel pole tormide nimekiri avalik.
Norra meteoroloogid on jälginud tormi juba mitu päeva, kuid selle ulatus on ikka veel ebaselge. Skandinaavias on oodata tugevaid tuuleiile ja sadusid kuni laupäevani. Tugevat tuult ennustatakse ka Prantsusmaale, Belgiasse, Saksamaale, Poolasse ja Baltimaadesse. Tormi mõju võib ulatuda kuni Venemaa kaguosani.

Torm Berit Norra läänerannikul:

Eelmised artiklid:

Indoneesia põhjaosas purskas vulkaan. Video (07.12.2011) Indoneesia põhjaosas hakkas purskama Gamalama vulkaan. Tuhapilvede ja mäe jalamil voolava laava eest evakueeriti tuhandeid inimesi, suletud on Ternate lennujaam.

Suurbritannias sajab juba lund (02.12.2011) Täna sadas Suurbritannia põhjaosas maha tänavuse talve esimene lumi, sealne ilmateenistus Met Office lubab ka lumelisa - pühapäevaks ja esmaspäevaks anti hoiatus Šotimaa põhjaosale, et elanikud teaksid arvestada saabuvate lumeoludega.

Atlandi orkaanihooaeg mahutati nelja ja poole minuti sisse (30.11.2011) Täna, 30. novembril sai ametlikult läbi kuus kuud kestnud orkaanihooaeg Atlandil. Ameerika Ühendriikide ilmateenistuse NOAA spetsialistid monteerisid kokku nelja ja poole minutilise video, mis jäädvustas kõik selle aja tormid.

Briti ilmaennustaja: talv tuleb karm! (30.11.2011) Meedias varem pilkealuseks olnud Pierce Corbyn sai tähelepanu osaliseks, kui ennustas varakult ette mullust erakordselt külma ja lumist talve Suurbritannia üksiküritajast ilmaennustaja Piers Corbyn, kes oma veebilehel tasulisi pikaajalisi prognoose pakub, teatab, et Suurbritannias ja Lääne-Euroopas on novembri lõpust  kuni 28. detsembrini oodata 85% tõenäosusega eriti külma ilma.

Venemaa ilmateenistus: Talv tuleb peale15. detsembrit ja toob jäävihma (30.11.2011) Jäävihm elupuu okstel 17.01.2011Foto: Eve Kõrts Venemaa Euroopa-osas algab talv detsembri keskpaiku, kinnitas eile, 29. novembril, Venemaa ilmateenistuse juht Roman Vilfand. Temperatuur tuleb aga kõikuv ja see on märk sellest, et võivad esineda jäävihmad.

Jakuutias on ligi 50 kraadi külma (29.11.2011) Venemaa ilmateenistuse progoos järgnevaks kümneks päevaks. Punakad toonid tähistavad keskmisest kõrgemaid, sinised aga keskmisest madalamaid temperatuure. Tõeliselt käre pakane paugub praegu Jakuutias - Venemaa ilmateenistuse andmetel on seal mitmel järjestikulisel ööl temperatuur langenud -48 °C-ni. Aasia kõrgrõhkkonna üks haru püsib kindlalt  Siberi ja Kaug-Ida kohal ja kindlustab külma jätkumise. Lähipäeviks prognoositakse tempratuuri langemist alla 50. kraadi.

Läbi veebikaamera on võimalik näha veealuse vulkaani purskeid (29.11.2011) Veealune vulkaan Kanaari saarestikus asuva väiksema saare, El Hierro lähistel on aktiivne juba ligi kaks kuud. Mõned päevad tagasi paigaldati sinna lähistele veebikaamera, mille kaudu saab oodata-vaadata veealuse vulkaani purskeid.

Venemaa Kaliningradi oblastis jättis torm koolilapsed koju. Video (28.11.2011) Kalinigadi oblastis tühistati täna lõppeva tormi tõttu koolides tunnid ja ilma mõjuva põhjuseta paluti inimestel kodudest mitte väljuda, teatab Venemaa ilmateenistus.

Lõppeva tormi maksimumpuhang, 41 m/s, mõõdeti Rootsis. Videod (28.11.2011) Ahvenamaa, Mariehamni lähistel 26.11.2011Foto: Ingrid Tiitre Täna vaibuma hakkav torm tekitas kaost kõikjal Lääne- ja Põhjamere ääres, esialgsetel andmetel mõõdeti tugevaim tuulepuhang Rootsi lõunarannikul Hanös, kus see ulatus 41 meetrini sekundis.

Täna soojarekordi püstitanud Peterburi ähvardavad üleujutused (28.11.2011) Veebikaamera Moikal. Veeseisu reaalajas näeb pildile klikates Täna, 28. novembri hommikul püstitati Peterburis 8,8 plusskraadiga uus selle kuupäeva soojarekord  ja samas püsib Peterburis üleujutusoht, teatab Venemaa ilmateenistuse kohalik keskus. Pühapäeva, 27. novembri  õhtul anti välja hoiatus, et Neeva veetase võib tõusta kuni 160 cm üle keskmise.

Läänemerel möllab raju (27.11.2011) Hoiatuste kaart: Meteoalarm Tugevad tormituuled mõjutavad täna igapäevaelu kõikides Läänemere-äärsetes riikides, Poolas ja Rootsis on välja antud kõrgeima kategooria hoiatused.

Norra rannikul on oodata 15-16 meetri kõrguseid laineid. Veebikaamerad (25.11.2011) Kristiansundi veebikaamera Norra ja Rootsi ilmateenistused hoiatavad tormi eest, mis lisaks tugevale tuulele ja kõrgetele lainetele toob kaasa rohkelt sademeid ja veetõusu mitmetes kohtades Norra rannikul. Lainete kõrgus võib ulatuda 15-16 meetrini.

Sitsiilias on suured üleujutused. Video (23.11.2011) Pikka aega kestnud vihmasadude poolt põhjustatud üleujutused Sitsiilias tõid kaasa maalihked ja mudavoolud.

Lapimaa talv viibib erakordselt kaua (16.11.2011) Tähed keerutavad tantsu ümber põhjanaelaFoto: Argo Argel Pikka aega kestnud pehmed ilmad on lükanud edasi talve alguse Soome põhjaosas. Erakordselt kaua on talv viibinud Kesk- ja Põhja-Lapimaal, teatab Soome ilmateenistus FMI.

Alaskat ründab ajaloo rängim talvetorm (09.11.2011) Alaska läänerannikut on tabamas Beringi mere ajaloo rängeim talvetorm, hoiatab  Ameerika Ühendriikide ilmateenistus.

Prantsusmaa paduvihmad on võrreldavad Tai omadega (08.11.2011) Euroopa lõunaosas kestab 5. novembril alanud tormine ja paduvihmadega ilm,  Prantsusmaal mõõdeti  kõige tugevamaks sademete hulgaks ühes tunnis 20-60mm.

Keila ründab Omaani. Video (03.11.2011) Radaripilt 02. novembril 2011: SSAI/NASA, Hal PiercePunased laigud tähistavad tugevat sadu Keila keskmes, rohelised sinised toonid aga keskmist ja nõrka vihma Araabia merel moodustus 2. novembril troopiline tsüklon nimega Keila. Araabia merel on troopilised tsüklonid haruldased ja ilmavaatluste ajaloo jooksul pole novembrikuus kunagi Omaani ükski tsüklon ohustanud.

Õnnelik õnnetus: Suurbritannias jäid haagissuvilad kuristiku servale. Video (02.11.2011) Esmaspäeva õhtul toimus Suurbritannias, Walesis, maalihe, mille tagajärjel jäi 15 haagissuvilat kuristiku servale. Õnnetuses keegi kannatada ei saanud.

Ameerika Ühendriikide idaosas möllab varajane talvetorm (29.10.2011) USA ilmateenistuse radaripilt 20.10.11 Haruldaselt varajane ja võimas talvetorm möllab Ameerika Ühendriikide kirdeosas,  Kesk-Atlandi piirkonna põhjaosas ning Apalatši keskosas, teatab USA ilmateenistus.

Venemaal on juba alla 35. kraadi külma (28.10.2011) Lumi põhjapoolkeral 27. novembri 2011. a.  seisugaKaart: NOAA Möödunud ööl langes Venemaa idaosas Jakuutias temperatuur alla -35 °C. Tjoplõi Kljutš nimelises külakeses (Eesti keeles "soe võti") mõõdeti 36 kraadi külma.

Bangkok - idamaade Veneetsia. Videod (26.10.2011) Bangkoki üleujutused kosmosest pildistatunaEuroopa kosmoseagentuuri satelliidipilt Viimase 50. aasta rängimad üleujutused Tais on andnud riigi pealinnale Bangkokile idamaade Veneetsia nimetuse.

Üleujutus Põhja-Itaalias tõi kaasa inimohvrid. Video (26.10.2011) Itaalia põhjaosa tabanud äike ja  paduvihmad ujutasid üle ja tekitasid ulatuslikke maalihkeid Toscana ning Liguuria maakondades. Täna hommikul oli hukkunute arv tõusnud kuueni, seitse inimest on kadunud, teats Itaalia uudisteportaal Adnkronos.

Tatra mägedes peremehetsevad karud. Video (25.10.2011) Tatra mägedes Slovakkias terroriseerivad külade elanikke karud, kes luusivad ja lammutavad toiduotsinguil aedades ja prügikastides. Kohalike arvates ennustab see krõbekülma talve.

Põhja-Iirimaad tabasid üleujutused. Videod (25.10.2011) Sügav tsüklon, mis võimutses 24. oktoobril Suurbritannias, Prantsismaal, Hispaanias ja Portugalis, telitas üleujutusi ja tõstis Iirimaa pealinnas Dublinis jõed üle kallaste, kui ühe päevaga sadas maha terve kuunorm vihma.

Hiiglaslikud raheterad lõhkusid autosid. Video (24.10.2011) Ameerika Ühendriikide Oklahoma ja Texase osariikides sadas 22. ja 23. oktoobril hiiglaslikke raheterasid. Oklahomast leiti golfi- ja isegi pesapallisuuruseid jääkamakaid, mis autoklaase lõhkusid.

Maailma kõrgeimal kohal asuv veebikaamera on Himaalaja mägedes (22.10.2011) Kaader veebikaamerast 22.10.2011 Oktoobri alguses paigaldasid teadlased Himaalaja mägedesse Nepaalis 5675 meetri kõrgusele veebikaamera. See on terve kilomeeter kõrgemal, kui seni kõrgeimal kohal olnud veebikaamera Argentiinas, Aconcagua baaslaagris.

Raju äikesetorm ujutas üle Rooma linna. Videod (21.10.2011) Äikesevideo 20. oktoobri hommikul tabas Itaalias Rooma linna ootamatu ja tugev äikesetorm, millega kaasnenud äge vihm muutis linna tänavad kiiresti jõgedeks.

Kas Katla vulkaan hakkab purskama? Vaata veebikaamerat (20.10.2011) Kas Katla vulkaan Islandil hakkab purskama? Otseseid märke Katla elluärkamisest ei ole, kuid arvestades viimase aja kõrgenenud seismilist aktiivsust, võib olukord järsult muutuda, teatab Islanid ilmateenistus.

Maailmalõpp? Ei, hiiglaslik liiva- ja tolmutorm Texase osariigis. Videod (18.10.2011) Üle Ameerika Ühendriikide Texase  osariigi rullus 17. oktoobril hiiglaslik, kahe ja poole kilomeetri kõrgune liiva- ja tolmutormipilv, mis minutitega kattis päikesevalguse ja jättis mulje maailmalõpust.

Tugev lumesadu Türgis seisatas liikluse. Video (18.10.2011) Tugev lumesadu Türgi lääneosas algas Edirne linnas ja seiskas liikluse Hamzabeyli piiripunktini, mille kaudu toimub transport Euroopasse.

Eelolev talv Venemaa Euroopa-osas võib sarnaneda kahele eelmisele (15.10.2011) Venemaa ilmateenistuse juht Roman Vilfand. Kaader videost Eeloleva talve temperatuur Venemaa Euroopa-osas saab olema võrreldav eelmise kahe talve temperatuuridega, varasemaste soojade talvede taustal tundub see karm, ütles neljapäeval ajakirjanikele Venemaa ilmateenistuse juht Roman Vilfand. Eeltalv tuleb normikohaste temperatuuridega või veidi soojem, vahendab räägitut ilmaportaal pogoda.ru.

Suur osa Taimaast on üle ujutatud. Videod (14.10.2011) Mussoonvihmad on tekitanud ulatuslikke üleujutusi terves Kagu-Aasias, Tais on üle ujutatud üle kolmandiku riigi pindalast ja ohustatud on ka pealinn Bangkok.

Kevad Austraalias: Brisbane kattus valge rahevaibaga. Video (14.10.2011) Eile, 13. oktoobri pärastlõunal tabas Austraalia Queenslandi osariigi kaguosa ja selle pealinna Brisbane't tugev rahetorm, milega kaasnesid tugev tuul, vihm ja äkilised üleujutused. 

Kanaaridel purskab veealune vulkaan. Video (13.10.2011) Kanaari saarte kõige väiksema saare, El Hierro lähedal purskab vulkaan vee all. Veepinnale tekkis eile, 12. oktoobril kaks rohelist laiku, näha on surnud kalu ja tunda väävlihaisu. Esimene väiksem purse toimus juba esmaspäeval.

Briti meteoroloogid muretsevad meedia tekitatud paanika pärast (13.10.2011) Foto: Elvin Heinla Briti meedias viimastel nädalatel levinud pealkirjad, nagu "‘-20 °C mõne nädala pärast", "Talvine kütusekriis tulekul" ja "Oktoobri lõpuks laiaulatuslik lumi" õhutavad ootusi arktilisest talvest, kirjutab Briti ilmateenistus Met Office oma blogis.

September lõpeb soojalt ja päikeseliselt (30.09.2011) Kaart: Taani ilmateenistus DMI Septembri lõpupäevad on Lääne-Euroopas olnud soojad, kohati lausa kuumad. Tänaseks jõuab see soojus ka meile ja kes teab, ehk tuleb ka uus 30. septembri soojarekord. Keskpäeval näitab ilm.ee Tallinna automaatilmajaam juba +20 °C.

Tugev tuisk Venemaa kaguosas. Video (28.09.2011) Magadani oblasti lõunaosa Venemaal on mitmendat päeva tugeva tsükloni meelevallas, millega kaasnes 22-27 m/s puhuv tuul ja tugev tuisk.

Taevast kukkunud tulekera tegi Argentiinas hävitustööd. Videod (27.09.2011) 26. septembril tegi Argentiinas, Buenos Aireses suurt hävitustööd tulekera, mis purustas hulga hooneid. Hukkus üks ja haavata sai 9 inimest. Arvatakse, et tegamist pole siiski taevase päritoluga tulekeraga, plahvatus võis tekkida gaasilekkest.

2010. aasta suvine kuumalaine Venemaal läks Guinessi rekordite raamatusse (16.09.2011) Kuumus Venemaal 2010. aasta suvel kirjutati 2012.a. Guinessi rekordite raamatusse kui kõige surmatoovam kuumalaine, mis viis kokku 56 000 inimelu.

Troopiline torm Maria liigub Katia jälgedes (15.09.2011) Kaart: USA orkaanikeskus NHC  Troopiline torm Maria sündis Atlandi ookeani idaosas 7. septembril ja tänaseks on ta jõudnud USA idaranniku lähedale ning asub Bermuudast 535 km edelas. USA orkaanikeskuse andmetel liigub Maria põhjakirdesse kiirusega 30 km/h.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam