•  

Algas tugev magnettorm, õhtul on lootust virmalisi näha (08.03.2012 00:00)

Maa geomagnetilise välja kõikumine reaalajas. Magnettormid algavad, kui Kp indeks on üle 5, see on torm tugevusega G1.
USA kosmoseilma ennustuskeskuse tabel

Maa magnetväli on rahutu, algas magnettorm, mis mõningate hinnangute kohaselt võib saavutada viie palli skaalal tugevuse G3-G4. Kuna torm alles algas, siis võib see kesta õhtupimedani ja siis on suur tõenäosus näha virmalisi. Järgneva 24. tunni jooksul on tugeva magnettormi tõenäosus keskmistel laiuskraadidel 35%, mõõduka magnettormi tõenäosus 40% ja nõrga magnettormi tõenäosus 15%.

Maa magnetvälja häirima  jõudis 7. märtsi varahommikul Päikesel toimunuid purske tagajärjel koronaalse massi väljalase (ingl.k CME) ehk päikesetuul. Tugev, X-5 klassi päikesepurse lähtus päikeseplekist 1249 ja see piirkond on suur ning jätkuvalt aktiivne, võimalikud on järjekordsed tugevamad pursked.

Ekspertide sõnul võib see rivist välja lüüa elektriliinid, satelliitnavigatsiooni ja raadioside ning häirida lennuliiklust. AccuWeather.com Astronomy täpsustab:
Satelliitide töö võib olla tugevalt häiritud, pildid võivad olla madala kvaliteediga, teleskoobid ei pruugi õigeid asukohti leida. Päikesepaneelid võivad pöördumatult kahjustuda.
Pooluste lähedal võib kõrgsagedus-raadioside lakata töötamast, navigatsiooniseadmete töö võib olla tugevalt häiritud.
Kõrge radiatsioonitase astronautidele kes töötavad väljaspool kosmoselaeva. Radiatsioonioht on ka reisijatele ja meeskonnaliikmetele magnetpooluste lähedal lendavates lennukites.

Päikese aktiivsus on tasahilju suurenemas peale 2007-2009. aastate madalseisu. Eelmisest sügisest saadik on Päikesel suurenenud päikesepursete arv ja virmalisi on näha olnud ka Eestis.

Andmeid Päikese aktiivsuse ja Maa magnetvälja olukorra kohta reaalajas ja linke prognoosidele leiab lisaks siit.

Eelmised artiklid:

Päike on muutunud aktiivseks, naistepäeval on lootus virmalisi näha (07.03.2012) Päikesel toimus täna selle aasta tugevaim, X-5 klassi purse. Purskest lähtuv laetud osakese voog ei tule päris otse Maa suunas, kuid möödudes peaks see siiski mõjutama Maa magnetvälja. Magnettorme ja sellega kaasnevaid virmalisi on siis oodata 8. või 9. märtsil.

Virmalised vehklesid eile ja neid on tulemas veelgi (28.02.2012) Valmar VoolaidRoheline taevas27. veebruari virmalised, kella 20 ja 21 vahel.

Oli järjekordne virmalisteöö. Videod (25.01.2012) Kaader Lapimaa virmaliste videost Eile jõudis Maa magnevälja häirima Päikeselt purske tõttu väljunud päikesetuul (inglise keeles koronaalne aine purse ehk CME) ja seetõttu võis kõrgematel laiuskraadidel pilvitu taeva korral imetleda virmalisi.

Selge taeva korral näeks täna õhtul virmalisi (24.01.2012) Virmalised võitlevad pilvede ja Helsinki linnakumaga1.november 2011. MurasteFoto: Rene Jakobson Täna jõuab Maani laetud osakeste voog Päikeselt ja põhjustab magnettorme. Pilvitu taeva korral oleks virmaliste nägemise tõenäosus suur lisaks põhjaaladele ka keskmistel laiuskraadidel, seda isegi Eestist lõuna pool. Ilmaprognoosi kohaselt on aga meil täna õhtul ja öösel pilves ilm, kohati siiski on võimalus üksikuteks lühiajalisteks selginemisteks.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam