•  

Eelmisel aastal oli maailmas rekordiliselt palju hairünnakuid (10.02.2016 15:23)

Eelmisel aastal toimus terves maailmas inimestele 98 hairünnakut, mis on suurim arv alates 1958. aastast, mil hakati neid kirja panema. Varasem rekord pärineb 2000.aastast, siis oli rünnakuid 88.

Enamus intsidente haidega lõppes vigastustega, hukkus kuus inimest. Kõige rohkem rünnakuid pandi toime USA-s - seal oli neid 59. Austraalias oli 18 ja Lõuna-Aafrika Vabariigis 8 rünnakut.

Hairünnakute üle peab arvet Florida ülikooli loodusmuuseum. Vaata üksikasjalikku ülevaadet ja kaarte SIIT.

Florida ülikooli teadlased pakuvad rünnakute sagenemise põhjuseks haide populatsiooni suurenemist ja ka seda, et imererandades viibib aina rohkem inimesi. 

Eelmised artiklid:

Kõige kuumem paik maailmas on praegu Austraalias (10.02.2016) Austraalia lääneosa on praegu maailma kuumim paik. Seal on  sooja 45 kraadi ümbruses ja näiteks Shark Bays mõõdeti pühapäeval sooja 47 °C.

Siberi külm jõudis otsaga Taisse (09.02.2016) Siberi külm kõrgrõhkkond on tänavu jõudnud tavapärasest kaugemale lõunasse. Jaapanis, Hiinas ja Koreas on tõsine pakane, kuid Siberis endas on normist kõrgemad temperatuurid. Esmaspäeval ulatus jäine õhk ka Taimaale.

Jääle pargitud autod vajusid läbi (08.02.2016) Meie jääteedel liiklemise reeglid ei luba autot seisma jätta ja sõidukid võivad sinna sõita vähemalt 3-minutilise ajavahemiku järel. Ameerikas Wisconsini osariigis on jääl parkimine lubatud jääaluseks püügiks kai lähedal järvel. Laupäeval toimus seal iga-aastane talvefestival ja sellest osavõtjad jätsid oma autod parkimiskohtade puudusel Genfi järve jääle.

India meedia väitel tappis seal meteoor mehe. Video langemisjäljest (08.02.2016) Vambola Kurm 16.08.2015.a. Öine vaatemäng Saue vallas, Harjumaal Indias hukkus laupäeval teadaolevalt esimene inimene maailmas meteoori tõttu, teatavad erinevad India meediakanalid. Õnnetus leidis aset Vellore linnas ühe kolledži lähedal, kus meteoorikillud tapsid õppeasutuse bussijuhi, haavata sai veel kolm inimest, teatab The Hindu.

Tuula oblastit ründavad lumekirbud. Video (05.02.2016) Venemaal Tuula oblastit ründavad putukate hordid, teatab infoportaal Русская весна. Neid on hulgakaupa näha vähemalt kolmes rajoonis. Ekspertide arvates on tegemist lumekirpudega (Entomobrya nivalis).

Video vaatemängulisest äikesest Austraalias (05.02.2016) Lõunapoolkera suves võimast vaatepilti pakkunud äikesetormist tegi time-lapse video Austraalia Queenslandi osariigis elav Shane Gehlert. Välgud sähvisid kõuekõmina saatel umbes kolm tundi ja kohalik energiakompanii loendas välgunoolte koguarvuks umbes 7000. Video autor pakkus pilvesiseste välkude arvuks sekundis 2 kuni 4.

Eelmise aasta ilm üheksa minutiga (04.02.2016) Euroopa meteoroloogiasatelliitide organisatsioon EUMETSAT, USA ilmateenistus NOAA ja Jaapani ilmateenistus JMA panid satelliidipiltide põhjal kokku video, kus on näha 2015. aasta suuremad ilmasündmused - tsüklonite ja orkaanide tekkimine ning lagunemine, lumikatte moodustumine ja sulamine põhjapoolkeral ning palju muud.

Siberi idaosas võib temperatuur langeda -60 kraadini (03.02.2016) Venemaa idaosas Magadani ja Kolõma oblastites on temperatuur langenud alla viiekümne külmakraadi, teatab  ilmaportaal Meteoprog. Pakane kestab veel vähemalt nädala, võib veelgi võimenduda ja jõuda -60 kraadini.

Briti saari räsiv torm Gertrude liigub edasi Norrasse ja saab seal nimeks Tor (29.01.2016) Suurbritannia ilmateenistus Met Office andis Gertrudeks nimetatud tormi tõttu välja punase, kõrgeima kategooria hoiatuse. Juba möödunud öösel tõusid seal tuuleiilid kohati üle 50 m/s ja tekitasid kaost liikluses, murdsid puid ja lõhkusid ehitisi. Ka Norra on läänerannikule välja andnud  punase tormihoiatuse. Tsüklon jõuab sinna täna ja saab nimeks Tor.

Lumine ja jäine Lõuna-Korea jäi satelliidipildile (29.01.2016) USA kosmoseagentuuri NASA sputnik Terra pildistas 26. jaanuaril Korea poolsaart, kus on näha Lõuna-Korea jäised olud. Lumepilvedega on kaetud  populaarne puhkekoht, Jeju saar, kus tiheda lumesaju tõttu jäi mitmeks päevaks lennuväljale lõksu ligi 90 000 reisijat.

USA-s lumetormi põhjustanud tsükloni riismed jõudsid Suurbritanniasse (26.01.2016) Suurbritannia ilmateenistus Met Office andis välja kollase, madalaima taseme hoiatuse paduvihma ja tugeva tuule eest, mille tänaseks tõid kohale USA-s möllanud lumetormi põhjustanud tsükloni riismed. Kõige tuulisem ja vihmasem on Šotimaal.

Aasia idaosas on tavatult talvised olud (25.01.2016) Hiinas ja Mongoolias paukunud pakane on liikunud kagusse, harjumatult külm ja lumine on ka Lõuna-Koreas, Taiwanis ja Hongkongis.

Pühapäeval tabas lumeuputus Jaapanit (25.01.2016) Jaapanit tabas pühapäeval võimas tsüklon, mis mattis lume alla suurema osa riigist, sealhulgas ka subtroopilised piirkonnad, kus lund on haruharva. Näiteks O-shima saarel sadas lund viimati 135 aastat tagasi, subtroopilisel Okinawa saarel pole aga kunagi lund näinud ka kõige vanemad elanikud.

USA idarannikul kaose tekitanud lumetorm kujunes ajalooliseks (24.01.2016) USA riiklik ilmateenistus nimetas idarannikut tabanud lumekaose ajalooliseks lumetormiks. Torm pole veel päris läbi, kuid on juba nüüd oma lumekogustelt saamas rekordiliseks.

USA idarannikut tabab ülivõimas lumetorm (22.01.2016) USA Ilmateenistus NOAA hoiatab idaranniku elanikke ülivõimsa lumetormi eest, mis algab reedel ja kestab kuni pühapäevani. Mõnel pool võib sadada kuni 60 cm lund, sealhulgas  Baltimore ja Washingtoni ümbruses. Kaugemal põhjas, New Yorgist Bostonini on eeldatav lumekogus veel ebaselge.

Video: 135 aastat ilmaajalugu 30 sekundiga (21.01.2016) Eelmine aasta oli ilmavaatluste ajaloo kõige soojem. Kosmoseagentuur NASA koostas video, millelt on näha temperatuurimuutused alates 1850. aastast.

2015. aasta oli ilmavaatluste ajaloos kõige soojem (21.01.2016) 2015. aasta temperatuurierinevused võrreldes aastatega 1961-1990. Kaart: Met Office Eelmise aasta terve maailma keskmine temperatuur oli kõige soojem ilmavaatluste ajaloos. Ilmavaatlusi teostatakse alates 1850. aastast

El Niño toob näljahäda mitmesse piirkonda (21.01.2016) Küla Etioopias. Foto: Eva Vibur El Niño, Vaikse ookeani ilmastikunähtus, mõjutab kogu maakera ilma. Nii on äärmuslik põud tekitamas kahju mitmes riigis, näiteks nagu Etioopia, Somaalia, El Salvador, Haiti, Papua Uus-Guinea. Suurima põuakahju piirkonnaks arvatakse olevat Etioopia.

Saudi Araabias sadas lund. Video (20.01.2016) Möödunud nädala reedel nägid mitmed Saudi Araabia elanikud elus esimest korda lund, kui mõnedes piirkondades sadas lisaks paduvihmale ka lund. Märg lumi takistas liiklust Meka ja Mediina vahelisel maanteel:

Musta mere äärsed riigid mattuvad lume alla (18.01.2016) 17.01.2016 NASA EOSDIS satelliidipilt Talv koos tihedate lumesadudega on võimutsemas Musta mere kallastel. Ohtralt lumelisa on saanud Ukraina, Rumeenia, Bulgaaria ja Türgi kirdeosa.

Antarktikas avastati maailma suurim kanjon (15.01.2016) Satelliidipilt Antarktikast: NASA Antarktitast tehtud satelliidipiltide ja radiolokatsiooni andmete põhjal tuvastasid  Ühendkuningriigi Durhami ülikooli juhendamisel töötanud teadlased, et sealse jääkihi all on peidus hiigelsuur kanjon. Selle  sügavus on umbes kilomeeter ja pikkus tuhat kilomeetrit, mis on kordi rohkem, kui seni suurimaks peetud USA Suurel kanjonil.

Alex on esimene jaanuarikuus sündinud Atlandi orkaan peale 1938. aastat (15.01.2016) Alex on peale 1938. aastat esimene Atlandi ookeani orkaan, mis on moodustunud jaanuaris ja teine, mis on tegutsenud selles kuus. Nimelt oli 1955. a. jaanuaris Atlandil orkaan Alice.

Haruldane sündmus Atlandil - jaanuarikuine subtroopiline torm (14.01.2016) Prognoositav tormi teekond. Pühapäevaks peaks Alex jõudma Gröönimaa rannikule. USA ilmateenistuse orkaanikeskuse teatel moodustus eile (13.01) hilisõhtul Atlandi ookeanis 1260 km kaugusel Assooridest subtroopiline torm Alex, mis on jaanuarikuu kohta haruldane sündmus, sest orkaanihooaeg kestab seal tavaliselt 1. juunist kuni 30. novembrini.

Tuisku teeb Danielle (13.01.2016) Meile ohtralt lund toov suuremõõtmeline tsüklon on olnud viimastel päevadel terves Ida-Euroopas "tegija". Berliini vabaülikoolis sai ta nimeks Danielle ja sama nime kasutab ka Venemaa meedia. (Sealne ilmateenistus otsustas küll eelmise aasta lõpus ka ise olulisema mõjuga tsüklonitele nimesid panna, kuid seni on nime vääriliseks peetud ainult ühte.)

Külm lõhkus Krimmis joa (10.01.2016) Üks Krimmi vaatamisväärsusi, Hõbedased joad (Серебряные струи), vajus kokku külma ja veevoolu koostegevuse tõttu. Vesi voolab küll edasi, kuid tema tipp, kust kaunilt langesid hõbedased nired, varises. Teadlased prognoosivad, et juga võib taastuda umbes 10 000 aastaga.

Soomes sündis lumerekord - ööpäevaga 80 cm lund! Täiendatud 9.01 (09.01.2016) Soome ilmateenistus teatas 8. jaanuari hilisõhtulTwitteris, et Soomes Merikarvis sadas ööpäeva jooksul maha 80 cm lund, mis on ilmselt Soome rekord. Ametlikud tulemused anti teada teada 9. jaanuari hommikul - täpne rekord on 73 cm lund ööpäevas.

Must jää muutis Hollandis tänavad liuväljadeks. Videod (07.01.2016) Hollandi ilmateenistus andis 5. jaanuaril välja punase, kõrgeima kategooria hoiatuse teedele tekkiva jäite tõttu. Tõepoolest muutusid teed autodele ja jalakäijatele liiga libedaks, kuid hollandlased kasutasid teedel liikumiseks edukalt uiske.

Põhjanabal oli eile soojem kui meil (31.12.2015) Arktikas tõusis eile temperatuur kiiresti nullilähedaseks, kuigi praegu on seal polaaröö ja külma peaks olema umbes 35 kraadi. Sooja viis nii kaugele põhja võimas madalrõhkkond, mis ei suutnud itta tungida tugeva kõrgrõhkkonna vastuseisu tõttu.

Türgis sajab lund (30.12.2015) Türgis kolmapäeval alanud lumesadu viis  koolide ja teede sulgemiseni ja lendude tühistamiseni. Sadu algas hommikul Istanbulis ja levis päeva jooksul paljudesse provintsidesse.

Lennukite juhtpaneelil ei ole chemtraili nuppu (28.12.2015) Internetis ja sotsiaalmeedias on viimasel ajal levinud pilt, mille järgi on lennukitel chemtraili nupp mürgiste pilvede tekitamiseks.

Suurbritannias põhjustasid rekordilised sademed suured üleujutused (28.12.2015) Üleujutuste oht 28. detsembril. Hoiatuste kaart: Suurbritannia keskkonnateenistus SEPA Suurbritannias registreeriti paljudes vaatlusjaamades 27. detsembri hommikul rekordilised sademetehulgad. teatab sealne ilmateenistus Met Office. Rohke vihm sadas niigi märjale maale ja põhjustas ulatuslikud üleujutused.

Üliharuldane nähtus - jõulude ajal särab taevas täiskuu (19.12.2015) Foto: Vello Mägi Tänavu särab jõulupühade ajal taevas täiskuu ja see ei ole sugugi tavapärane nähtus, sest  viimati valgustas jõuluaega täiskuu 1977. aastal ja järgmine kord tuleb alles 2034. aastal.

Suurbritanniasse jõudis Sahara liivatorm (17.12.2015) Täna hoiatati Inglismaa kesk- ja lõunaosa Sahara liivatormide eest. Tolmupilv kandus Suurbritannia kohale lõunatuultega ja tekitab koostöös heitgaasidega Suurbritannia kohale mürgise sudu, mis võib ohustada vanemaid inimesi ja astmahaigeid.

Torm põhjustas Sydneys suuri kahjustusi. Video! (16.12.2015) Sydney eeslinn Kurnell kuulutati peale täna sealt üle käinud äikesetormi ja tornaadot katastroofipiirkonnaks. Tuule kiiruseks mõõdeti kohati kuni 59m/s ning see on Austaalia Meteoroloogiabüroo andmeteil tugevaim tuul, mis nende poolt kunagi New South Walesis mõõdetud.

Video kõige romantilisemast TV ilmateatest (14.12.2015) Ameerika Ühendriikide uudistekanali WJBF ilmateadustaja Jenna Lee Thomas sai abieluettepaneku meteoroloog Eric Wright'ilt otse-eetris, kui ta oli ette lugemas lähipäevade ilmaprognoosi.

Filipiinidele jõudis taifuun Melor. Video (14.12.2015) Kaart: Filipiinide ilmateenistus PAGASA Filipiinidele jõudis taifuun Melor, kohaliku nimega Nona, mille eest on juba evakueeritud 720 000 inimest.

India koges erakordseid sademeid (10.12.2015) India lõunaosas on tänavused mussoonvihmad toonud keskmisest 50-90 protsenti enamsademeid. Erakordselt ränk sadu oli India kaguosas 1-2. detsembril - nii palju vihma pole seal sadanud 1901. aastast saadik. Ainuüksi Chennai linnas sadas 1. detsembril  tervelt 313 mm vihma, teatab kosmoseagentuur NASA.

Jakuutias on 50 kraadi külma ja lapsed käivad koolis (09.12.2015) Jakuutias, põhjapoolkera külmapooluseks nimetatud Oimjakoni külas on juba 50 kraadi külma. Kuigi suuremas osas Siberis on ilm keskmisest soojem, siis Jakuutia põhjaosas on see 4-6 kraadi normist külmem. Viiekümnekraadine pakane aga sealsetel koolilastel veel külmapühi pidada ei luba.

Raisakotkas Mikho jõudis Iraani (09.12.2015) Raadiosaatja paigaldamine raisakotkale Vashlovani kaitsealal Foto: Madli Linder Keskkonnaameti ja Gruusia Looduskaitseagentuuri koostööprojekti raames paigaldati juulis 2015 Gruusia kaguosas pesitsevale raisakotkale raadiosaatja. Tänaseks on raisakotkas Mikho jõudnud talvituma Kagu-Iraani.

Islandil lennutasid tormituuled maja (08.12.2015) Eile õhtul tabas Islandit ilmselt üks võimsaimid tuuletorme peale 1991. aastat. Saare idarannikul Hallormsstaðahálsi jaamas mõõdeti tuulepuhangute kiiruseks kuni 72,6 m/s. Tugevad tuuled lõhkusid üle maa ka mitmeid tuulemõõtureid, seega on tuuleandmed tegelikult puudulikud.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam