•  

Teadlane Marko Kaasik: "Ootame pehmet talve." (06.10.2016 13:37)

Teadlane Marko Kaasik kirjutab oma uuendatud hooajaprognoosi saatesõnas, et talv võib tulla pehme. Detsembri lõpus on lumelootust ida-Eestis.

Foto: Kalmer Saar

Oktoober
Õhurõhk Põhja-Euroopas on tavalisest kõrgem, mis tähendab päikesepaistelisemaid ilmu. Öökülmadest ei ole oktoobris pääsu, kuid õhuvool lõunakaartest ei lase ilmal väga külmaks minna. Ootame keskmisest veidi soojemat ja kuivemat oktoobrit.

November
Kesk-Euroopa ja Skandinaavia lõunaosa kohal on õhurõhk tavalisest kõrgem. Atlandi tsüklonid tungivad üle Põhja-Skandinaavia sügavale Venemaa sisealadele. Ootame keskmisest soojemat ja veidi sajusemat novembrit.

Detsember
Atlandi tsüklonid Põhja-Euroopas on mõõdukalt aktiivsed. Ootame keskmisest veidi soojemat ja keskmise sajuhulgaga detsembrit. Lumelootust kuu lõpuks on Ida-Eestis.

Jaanuar
Madalrõhkkonnad ei tungi enam nii sügavale Euraasia sisealadele, kui novembris, kuid Siberi kõrgrõhkkond Läänemere äärde ei ulatu ja madalrõhkkondade ülevõim siin püsib. Ootame keskmisest soojemat ja normaalse sajuhulgaga jaanuari. Püsivat lumikatet võib oodata Ida-Eestis.

Veebruar
Madalrõhkkonnad on Põhja-Euroopas tavalisest hilistalvest aktiivsemad ja Siberi kõrgrõhuala püsivalt Läänemere äärde ei ulatu. Ootame keskmisest pehmemat ja tavalise sajuhulgaga veebruari. Võib arvata, et Ida-Eestis lumikate püsib.

Märts
Sarnaselt veebruarile on ka märtsis madalrõhualadel Läänemere äärde suhteliselt palju asja - pikalt ilusat varakevadist ilma loota ei ole. Ootame tavalisest veidi soojemat ja sajusemat märtsi.

Loe lähemalt

Eelmised artiklid:

Teadlane Marko Kaasik: püsivamat päikesepaistet on oodata suve lõpus (14.07.2016) Foto: Riina Mändel Marko Kaasik kirjutab oma uuendatud hooajaprognoosis, et jsialgu jätkub jahe ja vihmane suvi, kuid lõpupoole on taas mõnevõrra püsivamat päikesepaistet oodata. Sügis tõotab tulla soojapoolne ja talve algus pehme.

Teadlane Marko Kaasik: suve ja sügise prognoos on jätkuvalt ebalev ja näitab vaid väikeseid erinevusi tavapärasest (09.06.2016) Marko Kaasiku kommentaar hooajasele prognoosile: " Aprill oli oodatult veidi soojem ja umbes poolteist korda sajusem, kui tavaliselt – vaatamata vindunud kevadele ei olnud talve tagasipöördumisi, mis aprillis on üsna tavalised. Mai tuli paljuaastasest keskmisest ligi kolm kraadi soojem ja poole kuivem ja märgatavalt päikesepaistelisem – seda ei suutnud ma aprilli lõpus ette näha, sest mudelprognoosid olid väheütlevad ja näitasid “harju keskmist. Uus prognoos on jätkuvalt ebalev ja näitab vaid väikeseid erinevusi tavapärasest."

Teadlane Marko Kaasik: Hiliskevad ja suvi tulevad üsna harju keskmised (28.04.2016) Eve Kõrts Enelate valges vahus 21.05.2015 Kesk-Eesti Marko Kaasik ütleb oma uuendatud hooajaprognoosis: " Hiliskevad ja suvi tulevad üsna „harju keskmine“, mis võib mõnede hiljutiste aastate järel närune paista."

Soome meteoroloog: loodetavasti on suveprognoos ekslik (11.04.2016) Ringiga on näidatud  ala, kus ECMWF prognoosi kohaselt on suvel keskmisest jahedam Soome MTV3 meteoroloog Pekko Pouda loodab, et Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse (ECMWF) ilmaprognoos suvekuudeks on ekslik. Seda enam, et pikaajalisted prognoosid tihtipeale ei täitu.

Teadlane Marko Kaasik: kevad tuleb soe ja suvi soojapoolne (07.04.2016) Foto: Vello Mägi Marko Kaasiku uus, 6. aprillil uuendatud uus prognoos näitab, et kevad tuleb soe ja ka suvi soojapoolne. Sajab mõõdukalt.

Talv ei pruugi enam tagasi tulla (09.02.2016) Eeloleva nelja nädala ülevaade ei näita veel talve tagasitulekut, tõlgendab Soome MTV uudiste meteoroloog Pekka Pouta Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse ECMWF prognoosi.

Alanud aasta võib püstitada uue soojarekordi (04.02.2016) Suurbritannia ilmateenistus Met Office avalikustas viie aasta ilmaprognoosi, mis näitab, et aastad 2016-2020 tulevad keskmisest soojemad ja 2016. aasta tuleb vähemalt sama soe, kui oli eelmine, rekordsoe 2015. aasta. Arvestades aga praegu Vaiksel ookeanil tegutseva El Niño väga tugevat mõju, võib alanud aasta püstitada uue soojarekordi.

Teadlane Marko Kaasik: soe talv läheb edasi, kevad ja suvi tõotavad üsna tavalised tulla. (04.02.2016) Sulaveed ja saared läbi hõredate pilvede kumava päikese paistes. Läänemaa Paralepa 30.01.2016' Foto: Ilme Laane Marko Kaasiku 1. veebruaril uuendatud prognoos näitab, et soe talv läheb edasi, kevad ja suvi tõotavad üsna tavalised tulla.

Teadlane Marko Kaasik: korralik talv jätkub märtsini (18.01.2016) Küünal 16.01.16 Pärnumaa Foto: Helen Parmen Teadlane Marko Kaasik uuendas 13. jaanuaril oma aasta alguses koostatud hoojajaprognoosi. See näitab, et vastupidi jaanuari esimestel päevadel tehtud prognoosile ei anna külm järele ja korralik talv jätkub märtsini. Kevad ja suve algus tõotavad tulla küllaltki soojad.

Teadlane Marko Kaasik: Kevad ja suve algus tõotavad tulla soojad (07.01.2016) Sõnajalad tärkamas Foto: Jüri Voit Teadlasee Marko Kaasiku jaanauari alguses uuendatud prognoos näitab, et jaanuari algust valitsev pakane on lühiajaline ja talve teine pool on taas Atlandi madalrõhkkondade päralt. Kevad ja suve algus tõotavad tulla soojad.

Suurbritannia teadlased: uus aasta saab kuuluma kõige soojemate hulka (18.12.2015) Ülemaailmne keskmine temperatuur 2016. aastal saab eeldatavasti olema vahemikus 0,72 ° C kuni 0,96 ° C üle pikaajalise (1961-1990) keskmise, mis oli 14,0 ° C, teatab Suurbritannia ilmateenistus Met Office.

Pekka Pouta: Talv võib tulla alles järgmisel aastal. (10.11.2015) Pldistatud 07.02 Lääne-Virumaal Kabalas Foto: Signe Nõmmik Soome telekanali MTV meteoroloog Pekka Pouta vahendab Euroopa keskpika ennustuskeskuse prognoosi:  eeloleval talvel on peamised õhuvoolud läänest ja edelast, mis tähendab keskmisest soojemat ilma ja talv võib saabuda alles järgmisel aastal.

Teadlane Marko Kaasik: Nii hilissügis kui ka talv tulevad soojad ja sajused (09.11.2015) Jägala juga 30.01.2015 Foto: Jüri Voit Tartu Ülikooli vanemteadur Marko Kaasik  prognoosib oma uuendatud sõltumatus ilmaprognoosis, et nii hilissügis kui ka talv tulevad soojad ja sajused.

Accuweather: Hilistalv toob Baltimaadesse külmalained (21.10.2015) Foto: Ivo Aksli Jääteel. Mandri ja Hiiumaa vahel 20.02.2011. Liiklus oli päris tihe, autode järjekorra pikkus Hiiumaal 1,3 km Kommertsilmateenistuse Accuweather poolt koostatud Euroopa talveprognoosist loeme, et hilistalvel on külmalaineid oodata Saksamaal, Poolas ja Balti riikides.

Teadlane Marko Kaasik: jätkub soe sügis ning talv tuleb küllaltki pehme ja sajune (06.10.2015) Tuline tuuline loojang 26.12.14 Foto: Ilme Parik Tartu Ülikooli vanemteadur Marko Kaasik  prognoosib oma uuendatud sõltumatus ilmaprognoosis, et jätkub soe sügis ning talv tuleb küllaltki pehme ja sajune.

Teadlane Marko Kaasik: sügis tuleb soe, talv pehme ja sajune (07.09.2015) Sügis Foto: urmask Marko Kaasiku septembri alguses uuendatud hooajaprognoos näitab, et sügis tuleb soe, talv pehme ja sajune. Lääneranniku lähedal ja saartel ei pruugi õiget lund tullagi.

Marko Kaasik prognoosib sooja sügist ja pehmet talve algust (05.08.2015) Foto: Vivian Ainsalu Marko Kaasiku uus kuue kuu prognoos näitab, et suve lõpp tuleb ka jahedapoolne, kuid üsnagi kuiv, sügis soe ja talve algus pehme.

Marko Kaasik: Jahedale maile järgneb soojapoolne suvi ja varasügis (05.05.2015) Moonid ja hommikupäike 2014. aasta juulis Foto: Evelin Pindmaa Teadlane Merko Kaasik märgib oma iseseisvas prognoosis, et märtsi esimestel päevadel antud propgnoos läks esialgu igati täppi – märts oli paljuaastasest keskmisest üle 3 kraadi soojem ja ka kuivem. Aprill aga oli keskmisest veidi soojem, kuid vihmasem – seega täitus prognoos enem-vähem temperatuuri osas, sadu oli ennustatud tavalisest vähem. Uus prognoos näitab, et jahedale maile järgneb soojapoolne suvi ja varasügis.

Venemaa ilmateenistus prognoosib meile sajust aprilli ja augustit (31.03.2015) Venemaa ilmateenistus avaldas märtsi viimase nädala alguses pika ilmaprognoosi taimede vegetatsioooniperioodiks ehk ajavahemikuks aprillist septembri lõpuni. Selle prognoosi järgi tuleb Eestis üsna keskmiste temperatuuridega kevad ja suvi, sademeid on aprillis ja augustis normist rohkem ja juulis normist vähem.

Marko Kaasik: talv on läbi ja märtsis algab tõeline kevad (16.03.2015) Lapsuliblikas Pildistatud 12.03.15 Minu esimene sellel aastal. Foto: Peep Loorits Teadlane Marko Kaasik  uuendas märtsi alguses oma pikka ilmaprognoosi. See näitab, et talv on läbi ja märtsis algab tõeline kevad. Suvi tuleb tavalisest veidi soojem. Lumepuudus ja kuiv varakevad ähvardavad varajase põuaga.

Soome meteoroloog: kevad võib tulla varajane (10.02.2015) Soome  MTV Uudiste meteoroloog Pekka Pouta ennustab, et Soome lõunaosas jääb talv pehmeks ja korralikku jäätalve tulemas ei ole, nii et kevad võib olla varajane. Ilm jätkub heitlikuna, sest peamiselt kujundavad seda Atlandilt üle Soome liikuvad madalrõhkkonnad, mis toovad endaga kaasa niisket ja sooja õhku. (Soome ilma mõjutavad lisaks ka Norra mäestikust laskuvad kuivad, nn. föönituuled).

Järgmine aasta võib tulla keskmisest 0,64 °C kraadi soojem (17.12.2014) Suurbritannia ilmateenistus MetOffice avaldas   2015. aasta maailma keskmise temperatuuri prognoosi. Nende andmetel tuleb see 0.52 °C kuni 0.76 °C (umbes 0.64 °C)  1961-1990 aastate keskmisest (14.0 °C) kõrgem.

Marko Kaasiku hooajaprognoos näitab pehmet talve ja kaunis tavalist kevadet (24.11.2014) Foto: Leili Valdmets Detsember Nagu talve hakul tavaks, on Läänemere ääres ülekaalus madalrõhkkonnad, mis toovad Atlandilt suhteliselt sooja ja niisket õhku – sel aastal rohkemgi kui tavaliselt. Ilmad on tujukad ja valdavalt pehmed. Kuu algupoolel sajab peamiselt vihma ja lörtsi, lõpupoole on Ida-Eestis ka lund oodata.

Kas peale sooja sügist tuleb soe talv? (14.10.2014) Kas peale sooja sügist tuleb soe talv? Soome Yleisradio meteoroloogid uurisid ilmastatistikat aastatest 1959-2013 ja jõudsid järeldusele, et antud ajavahemikus oli 24 keskmisest soojemat septembrit. Keskmisest soojem talv (detsembrist veebruarini) järgnes sellele 15 korral ja keskmisest külmem talv 9 korral.

Marko Kaasiku pikk prognoos näitab jätkuvalt soojapoolest hilissügist ja mõõdukalt pehmet talvel (06.10.2014) Linnasoojendaja öösel Tartu. 02.03.2013 Foto: Aimar Säärits Marko Kaasiku kommentaar: August oli paljuaastasest keskmisest üle pooleteise kraadi ja september kaks kraadi soojem – seega oli möödunud suvi taas soojuselt tublisti üle normi nii kitsamas (juuni – august) kui laiemas (mai – september) mõttes. August oli Eesti keskmisena tavalisest üle pooleteise korra sajusem, kuid mitte pilvisem. September oli üle kahe korra normist kuivem ja ka oluliselt päikesepaistelisem.

Marko Kaasiku uus prognoos näitab soojapoolest sügist ja küllaltki pehmet talve (26.08.2014) Udukaar 12.10.2013 Pärnumaa Foto: Karl Ander Adami

Marko Kaasiku pikk prognoos näitab endiselt sooja- ja kuivapoolset suve (30.05.2014) Juuni Ootame Baltimaadel ja Skandinaavias tavalisest kõrgemat õhurõhku, kuid sagedased põhjakaarte tuuled toovad jahedat ja karget õhku, mistõttu ilmad ei ole väga soojad. On oodata küllaltki palju päikesepaistet ja vähe vihma. Sooja tuleb kuukokkuvõttes siiski veidi üle keskmise.

Kliimaspetsialistid prognoosivad sooja suve (29.05.2014) Põhja-Euraasia kliimakeskus prognoosib eelolevaks suveks peaaegu tervele kontinendile keskmisest soojemat suve. Suuremaid kõrvalekaldeid temperatuuris on oodata suve alguses ja seda eriti Euroopa põhja- ja idaosas.

Kommertsilmateenistus ennustab sooja suve (23.05.2014) "Mis ilm?" Foto 2009. aasta suvest: Lea Marmor Maailma üks suuremaid kommertsilmateenistusi, AccuWeather.com, prognoosib peaaegu tervele Euroopale suuremalt jaolt soojemat ja kuivemat suve.  Eesti peaks nende kaartide järgi saama osa Skandinaavia kuumalainetest ja olema keskmisest kuivem.

Marko Kaasik prognoosib jätkuvalt sooja- ja kuivapoolset suve (04.05.2014) USA ilmateenistuse NOAA mudelprognoos näitab juuniks ühe kraadi võrra keskmisest kõrgemat temperatuuri,

Marko Kaasik: Kevad ja suvi tulevad sooja- ja kuivapoolsed (06.04.2014) Foto: Lea Marmor Marko Kaasiku kommentaar hooajaprognoosile: Ilmateenistuse andmetel oli märtsi keskmine temperatuur üle Eesti umbes kaks soojakraadi ehk üle kolme kraadi tavalisest soojem, seega enne kuu keskpaika tehtud prognoos läks väga hästi täppi. Sadas täpselt nii palju kui paljuaastane keskmine, prognoositud oli natuke vähem. Kuid sooja ja lumeta varakevade tõttu tähendab see suurt kuivuse ohtu. Päikesepaistet oli tunduvalt rohkem kui märtsis tavaliselt. Uus prognoos näitab sooja- ja kuivapoolset kevadet ning suve.

Marko Kaasik: NOAA prognooskaartidelt vaatab jätkuvalt vastu iseloomulik pehme talve olukord, seega levib meile soe õhk lõunast ja edelast ning nähtavasti on ka talve lõpp soojapoolne. (17.02.2014)   NOAA prognooskaartidelt vaatab jätkuvalt vastu iseloomulik pehme talve olukord: võimsad madalrõhkkonnad Põhja-Atlandilt Baltimaadeni, tavalisest kõrgem rõhk ida pool Venemaal. Seega levib meile soe õhk lõunast ja edelast ning nähtavasti on ka talve lõpp soojapoolne. Aga see üldpilt jätkuvalt ei välista üksikuid lühiajalisi külmalaineid – Siberi kõrgrõhkkond võib mingil ajal läände laieneda või mõni tsüklon ebatüüpiliselt põhjast lõunasse „sukelduda“. Ebakindla ja vähese lumega talve järel saabub kevad tavaliselt varakult.

Marko Kaasik: Nähtavasti ei ole korralikku talve oodata, kuid välistatuid pole üksikud lühiajalised külmalained (02.01.2014) NOAA jaanuarikuu temperatuurikaart näitab keskmisest kuni 4 kraadi kõrgemaid temperatuure Marko Kaasiku 29. detsembril uuendatud hooajaprognoos: NOAA prognooskaartidelt vaatab vastu iseloomulik pehme talve olukord: võimsad madalrõhkkonnad Põhja-Atlandilt Baltimaadeni, tavalisest kõrgem rõhk Lõuna-Euroopas ja ida pool Venemaal. Seega levib meile soe ja niiske õhk Atlandilt ja nähtavasti ei ole seekord korralikku talve oodata. Aga see üldpilt ei välista üksikuid lühiajalisi külmalaineid – Siberi kõrgrõhkkond võib siiski mingil ajal läände laieneda või mõni tsüklon ebatüüpiliselt põhjast lõunasse „sukelduda“! Kuigi olukord paistab hetkel veidi rahunenud, kätkeb see õhurõhkkondade paigutus siiski keskmisest suuremat tormiohtu.

Marko Kaasik: On karta jätkuvaid torme, tuleb valmis olla ka tuisuks. (11.12.2013) Urvalind tuisus Foto: Vivian Ainsalu Marko Kaasik kommenteerib oma 9. detsembril uuendatud hooajaprognoosi: Ilmateenistuse andmeil oli november taas väga soe: Eesti keskmisena rohkem kui kolm kraadi üle normi. Soojale hilissügisele tüüpiliselt sadas veidi üle normi, kuid vaatamata sellele jätkus ka päikesepaistet veidi rohkem kui tavaliselt. Ehk selle aasta november oli pigem tüüpilise oktoobri nägu. Novembri alguses antud prognoos hindas nii temperatuuri kui sajuhulga õiges suunas, kuid tavalisest vähem erinevaks. Uus prognoos. Talvekuudeks prognoositakse tavalisest kõrgemat õhurõhku kaugel Arktikas, kuid sellevõrra ägedamaid tsükloneid meie laiuskraadidel. See peaks tähendama mõõdukalt pehmepoolset ilma, kuid valdavalt mitte sula. On karta jätkuvaid torme, tuleb valmis olla ka tuisuks.

Marko Kaasiku uuendatud ilmaprognoos pakub jätkuvalt pehmepoolset talveilma (14.11.2013) Foto: Anne Aaspõllu Marko Kaasiku novembri alguses uuendatud ilmaprognoos pakub jätkuvalt pehmemapoolset talve: "Hilissügiseks ja talveks on oodata tavalisest kõrgemat õhurõhku arktilistel aladel ja suhteliselt madalat Euroopa parasvöötmes. Seega on rõhuerinevused tavalisest väiksemad ja läänevool aastaaja kohta suhteliset nõrk. Ometi ei paista, et seekord külm kõrgrõhkkond meil püsivalt kanda kinnitaks. Pigem ootame leebeid madalrõhkkondi ja pehmepoolset talveilma."

Accuweather ennustab talve külmimaks ajaks perioodi detsembrist jaanuari alguseni (30.10.2013) Foto: Ülle Mürksepp Kommertsilmateenistus Accuweather andis täna välja hooajaprognoosi Euroopa kohta, kus meie piirkonnale ennustatakse talve kõige külmemaks ja lumisemaks ajaks perioodi detsembrist kuni jaanuari alguseni.

Norra ilmateenistuse prognoos novembriks, detsembriks ja jaanuariks (24.10.2013) Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tulevad meil november, detsember ja jaanuar keskmisest umbes poole kraadi võrra soojemad kui aastatel 1961-1990, sest need aastad on võetud aluseks keskmise arvutamisel. Eesti Ilmateenistuse keskmiste temperatuuride arvutamise aluseks on võetud aastad 1971-2000. Et aga Eesti keskmised temperatuurid aastatel 1961-1990 olid natuke madalamad, siis võib järeldada, et need kuud tulevad 1971-2000 aastatega võrreldes normilähedased.

Marko Kaasik: "Ootame leebeid madalrõhkkondi ja pehmepoolset talveilma" (10.10.2013) Foto: Anne Aaspõllu   Marko Kaasik kirjutab oma 7. oktoobril täiendatud hooajaprognoosis: Hilissügiseks ja talveks on oodata tavalisest kõrgemat õhurõhku arktilistel aladel ja suhteliselt madalat Euroopa parasvöötmes. Seega on rõhuerinevused tavalisest väiksemad ja läänevool aastaaja kohta suhteliset nõrk. Ometi ei paista, et seekord külm kõrgrõhkkond meil püsivalt kanda kinnitaks. Pigem ootame leebeid madalrõhkkondi ja pehmepoolset talveilma. Suuri sügistorme ei paista.

Venemaa ilmateenistus prognoosib meie kanti üsna tavapärast talve, vaid jaanuar tuleb keskmisest soojem (17.09.2013) Venemaa ilmateenistus avaldas pika prognoosi kütteperioodiks - ajavahemikuks oktoobrist märtsini. Baltimaades on oodata tavapäraseid temperatuure, jaanuar võib aga 60% tõenäosusega keskmisest soojem tulla.

Marko Kaasik: Sügis jätkab ilusa, sooja- ja kuivapoolsena, talve ennustatakse pigem pehmepoolset (11.09.2013) Foto: Kalmer Lehepuu Marko Kaasiku  koostatud prognoosist loeme, et sügis jätkab ilusa, sooja- ja kuivapoolsena. Ka eeloleva talve alguseks prognoositakse tavalisest kõrgemat õhurõhku Arktikas, mida tahtmise korral võib seostada soojenemise ja vaba vee pinna suurenemisega. Kummatigi näitab praegune prognoos, et sel aastal ei too see kaasa külma talve Läänemere piirkonnas – ennustatakse pigem pehmepoolset. Kuigi läänevool on tavalisest nõrgem, paiknevad kõrg- ja madalrõhualad nii, et õhuvool on meie aladel pigem lõunakaartest.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam