•  

Arbuus ja melon kasvama! (23.04.2019 12:36)

Autor: Aednik24.ee

Praegu on paras aeg hakata külvama arbuusi- ja meloniseemneid.

Arbuusid ja melonid pole meie aedades juba ammu mingi eksootika, vaid nendest on saanud täiesti tavalised köögiviljad. Nad on väga soojanõudlikud kultuurid ning suhteliselt pika kasvuajaga, seetõttu tuleb taimed igal juhul ette kasvatada – muidu ei jõua viljad meie lühikese suvega valmida.

Arbuuse ja meloneid võib kasvatada nii kasvuhoones kui ka aias soojemal peenral ning kasvõi põllul, kui seal pole liiga tuuline. Avamaal kasvatades on eriti oluline valida varased või väga varased sordid ning kasutada katteloori. Mida soojem ja päikselisem on suvi, seda paremat saaki on loota.

Istiku saab 3…5 nädalaga
Taimede ettekasvatamisel tasub teada, et istikute kasvuks kulub kolm kuni viis nädalat – selleks ajaks on neil arenenud kolm kuni neli pärislehte ning taimed on täpselt paraja suurusega välja istutamiseks. Suuremate istikutega on märksa tülikam toimetada, sest õrnad lehed võivad rebeneda ja varred murduda. Esimesed lehed, mis tärkav taim mullast välja ajab, on idulehed, neid ära pärislehtede hulka arva.

Liiga vara, näiteks aprilli alguses, pole erilist mõtet arbuusi ja meloni ettekasvatust alustada, sest taimed kasvavad liiga suureks ja venivad välja, enne kui nad saab panna lõplikule kasvukohale.

Tasub teada sedagi, et liiga kaua väikeses potis olnud taimel jääb kasv pärast välja istutamist mõneks ajaks soiku. Võib kuluda lausa kuu aega, enne kui nad taas hoogsalt kasvama hakkavad. See asjaolu nullib täielikult ettekasvatamisel saadud edumaa.

Avamaale tasub soojanõudliku arbuusi ja meloni panna alles siis, kui suurem öökülmaoht on möödas, muld on jõudnud küllaldaselt soojeneda ning õhusoojust on vähemalt 15°. Tavaliselt saabub meil selline aeg juuni esimesel või teisel nädalal. Kasvuhoonesse saab istutada nädal-paar varem.

Melon on arbuusist kiirem
Arbuusiseeme tärkab natuke kauem kui meloni oma, samuti sirguvad arbuusitõusmed esialgu aeglasemalt kui tillukesed melonid. Seega tuleb arbuus külvata veidi varem, arvestusega, et istiku kasvuks kulub 4…5 nädalat.

Kui kasvatad arbuusi avamaal, siis on paras aeg panna seeme potti aprilli teisel poolel, sest enne juunit ei saa niikuinii taimi alalisele kasvukohale istutada. Kasvuhoonesse saab taimed viia varem ja ettekasvatus võib alata aprilli keskel.

Melon on mõistlik külvata natuke hiljem, sest tema seeme idaneb kiiresti ja ka tõusmete algareng on väga kiire. Istikud saavad „valmis“ 3…4 nädalaga.

Kui on plaanis meloneid avamaal kasvatada, siis on täiesti sobiv aeg hakata taimi ette kasvatama alles mai algul. Kasvuhoones kasvatamiseks külva seeme aprilli lõpus.
Melon ja arbuus on kurgi ja kõrvitsa, suvikõrvitsa lähisugulased (kõik kuuluvad kõrvitsaliste sugukonda) ning taimede ettekasvatus käib neil kõigil ühtemoodi.

Külvinipid
* Enne külvamist leota nii arbuusi- kui meloniseemneid 12…24 tundi toasoojas, umbes 25°C, vees.
* Pärast leotamist tasub seemneid eelidandada, et selgitada välja nende idanemisvõime. Võib juhtuda, et kõik seemned ei idane ning selliseid pole mõtet külvata. Idanemisproovi jaoks hoia leotatud seemneid niiske lapi vahel soojas, 25…35°, kuni seemnekestade vahelt hakkavad välja pressima idude valged “ninaotsakesedˮ. Hea soe koht on näiteks radiaatori peal või ruumis, kus on põrandaküte.
* Külvamiseks sobivad 10 cm läbimõõduga kasvupotid, siis ei pea taimi enam suurematesse pottidesse ümber istutama.
* Pane idanenud seemned ühekaupa pottidesse 2–3 cm sügavusele mulda.
* Seeme peab jääma mulda lapiti, mitte püsti!
* Idanemistemperatuuril 25…35° tärkab arbuus umbes nädalaga, melon võib väljas olla aga lausa mõne päevaga!
* Sobiv õhusoojus on istikute kasvu ajal päeval 22° ja öösel 20°.

Eelmised artiklid:

Kuidas kasvatada ilusad tugevad tomatitaimed? (15.04.2019) Tugeva ja kompaktse tomatitaime saamine sõltub suuresti kasvukohast. Ilusa istiku saamiseks peab koht olema valgusküllane ja mitte liiga soe. Ära unusta istikuid ka väetada!

Parim aeg istutada ümber toalilli (03.04.2019) Kevad on imeline aeg, kui loodus hakkab ärkama pikast talveunest. Ka toataimedel on algamas uus kasvuhooaeg. Kevadel ümber istutatud taimed juurduvad kõige paremini ning saavad värskes mullas sisse hea kasvuhoo.

Lõika oma põõsad ilusaks (28.03.2019) Nii mõnigi hobiaednik on varakevadel raagus põõsaste ees seistes üsna nõutu: “Mitte tuhkagi ei saa aru, mida ja kust kohast tuleb lõigata.ˮ Tegelikult pole lõikamisel midagi keerulist, kui sa tead, mis põhimõtte järgi tuleb iga liiki hooldada.

Näpunäiteid õunapuu lõikamiseks (28.03.2019) Praegu on tasakesi jõudnud kätte see aeg, mil tasub teha korda oma õunapuud. Hoolduslõikust tasub teha igal aastal, siis on puud kogu aeg vormis ja töö läheb nobedalt. Ka puu tunneb end paremini, kui lõikad teda sageli ja vähe, mitte harva ja palju.

Lilletaimed aknalaualt: mida ja kuidas ette kasvatada? (25.03.2019) Pika kasvuajaga suvelilledel kulub külvist õitsemiseni natuke rohkem aega. Sellepärast tasub kindlasti nende taimed kevadel ette kasvatada, vastasel juhul näeme õisi alles suve lõpus.

Keeruta endale aiatöödeks vajalik kingikorv! (19.03.2019) Ilm.ee koostöös Aednik24.ee’ga loosib kõigi osalenute vahel 7 päeva järjest välja erinevaid aiandus- ja kodutoodete pakette. Keeruta ise ja kutsu ka pereliikmed keerutama. Siis on loosiõnn suurem.

Esimesed köögiviljakülvid (18.03.2019) Kuidas üldse teada, millal on õige alustada köögivilja ettekasvatust? Sobiv külviaeg – mis pole liiga vara ega liiga hilja – sõltub sellest, millal saab taimed istutada alalisele kasvukohale avamaal, külmkasvuhoones või rõdul-terrassil olevasse konteinerisse.

Noore viljapuu koor vajab kaitset (09.03.2019) Esimesed soojad päikesekiired märtsis alati rõõmustavad meid, aga noorte kaitsmata tüvega viljapuude jaoks on märtsipäike valus kogemus, mis tekitab külmalõhesid. Ka jänesed kipuvad märtsis viljapuuaias rohkem pahandust tegema.

Esimesena külva paprikat ja tomatit (02.03.2019) Lõuna-Ameerikast pärit harilik tomat ja paprika on muutunud tänapäeval väga tähtsateks köögiviljadeks meie toidulaual. Tomat ja paprika sisaldavad rohkesti C-vitamiini, mis on eriti vajalik meie immuunsüsteemi jaoks. Lisaks sisaldavad suures koguses A- ja B-rühma vitamiine ning tomatis ja paprikas olevad ained aitavad ennetada kasvajad.

Tunne külvihooajast mõnu! (24.02.2019) Veel mõned nädalad ja ongi esimeste külvide aeg käes. Tasub üle vaadata oma külvivarustus – kas kõik vajalik on olemas, et taimede ettekasvatamine kulgeks mõnusalt?

Varjutuskangas päästab põletusest! (06.02.2019) Päike kipub õrnemaid okaspuid ja igihaljaid lehtpõõsaid valusalt põletama isegi juba jaanuaris. Eriti ohustatud on noored okaspuud ja põõsad. Ole valmis oma taimi kaitsma!

Käes on taimede ettekasvatamise aeg (06.03.2018) Taimede ettekasvatamise aeg on käes ning seemned ootavad mulda panemist. Põhimõtteliselt on võimalik seemneid külvata ükskõik millisesse anumasse, millel on drenaažiks augud põhja tehtud. Taaskasuta ära plastikust jogurtitopsid või seenekarbid. Kui tahad plastikut vältida, kasvata taimi ette wc-paberi või majapidamispaberi rullides, ajalehepaberis. Taimesilte on võimalik teha nii vanast hambaharjast, pliiatsist kui ka jäätisepulgast.

Viimane aeg õieäädikat teha (21.08.2017) Rukkililled 11.08.2017. Tallinn Foto: Koidula Kliimann Õunaäädika baasil valmistatud õieäädikat on sobilik kasutada näiteks salatikastmete või suuloputusvedeliku valmistamiseks.

Kuidas teha väetist taimedest (31.07.2017) Aedniku tööks on vajalikud toimeained taimedele kättesaadavasse vormi muundada ning neid kastekannu ja tavalise pritspudeli abil aias laiali jagada. Suuremate väetisekoguste jaoks on spetsiaalsed aianduspoodides müüdavad taimekaitsepritsid kõige mugavamad. Leebed väetamismeetodid toimivad kõige paremini siis, kui neid võimalikult tihti kasutada.

Vaarika tšai (hapendatud vaarikatee) (07.06.2017) Põhja-Eestis vaarikad veel  7. juunil ei õitse ilm.ee foto Vaarikalehed on praegu suured ja värsked, paras aeg neid tee jaoks korjata. Kuidas neid fermenteerida, kirjutab blogi "Metsik aed".

Võilille sool ja suhkur (31.05.2017) Noor ritsikas võilillel Foto: Riina Mändel Erksavärviline ürdsool sobib hästi nii soojade kui ka külmade roogade valmistamiseks ning suhkur magustoitudele värvi andmiseks.

Täna on sobiv päev lehtköögiviljade külvamiseks (22.05.2017) Thuni külvikalendri järgi on veel täna ja homme hea aeg töödeks lehtköögiviljadega, lehtköögiviljade külvamiseks, korjamiseks ja värskelt söömiseks, muru niitmiseks, toataimede kastmiseks ja väetamiseks.

Tootsipeenra idee kahjurite looduslikuks tõrjumiseks (19.05.2017) Järjest enam populaarsust koguv maheaiandus ning ka kogukonnaaiandus linnades on ajendatud inimeste soovist süüa kemikaalivaba köögivilja ning värsket, kohalikku toorainet. Ka kodus ise oma tarbeaia peenart majandades ei soovi tavaliselt keegi sinna mürki pritsida, kuid sageli on see ainuke väljapääs, kui kahjurid juba platsis on.

Seltsilistaimed. Segaviljelus. Allelopaatia. (12.05.2017) Seltsilistaimedeks nimetatakse seda, kui põhiaiakultuuridega koos kasvatatakse teisi sobivaid toidu-, maitse- ja ilutaimi. Allelopaapaatilised(taimede vastastikused biokeemilised mõjud)mõjud võivad olla nii soodustavad kui ka pärssivad, seepärast kõik taimed omavahel kokku kasvama ei sobigi.

Metsik toit: mai (06.05.2017) Umbrohud koduaiast või metsataimed võivad saada huvitavaks maitse-ja vitamiinilisandiks kevadistesse toitudesse. Maitseid kombineerides ning ainult värskeid ning kõige nooremaid taimeosi kasutades on võimalik leida toitudesse uusi nüansse. Enne toiduvalmistamist pese korjatud taimed korralikult puhtaks.

Maikuu aiatööd (02.05.2017) Puude õitsemise algus eelmisel aastal Tallinnas Nõmme 06.05.2016 Foto: Triinu Sarv Käes on maikuu, mil aiapidajatel on käsil eriti palju töid ja toimetusi. Tänavune kevad on tavapärasest jahedam ja ka prognoosid pole just eriti lootustandvad. Muld on veel külm, näiteks Tiirikojal mõõdeti 1. mail maapinna temperatuuriks -7,7 °C. Väike-Maarjas oli see -1,3 °C, Viljandis -4,0 °C ja Türil -1,1 °C.

Aprilli viimane nädal aias (28.04.2017) 24.04. Muhu, Simiste Foto: Kalmer Saar Kas tomatit saab kasvatada avamaal? Kas kurgid tuleks külvata peenrale seemnest või istutada taimed? Millal sibulad maha panna? Nendele ja paljudele teistele aiateemalistele küsimustele püüame vastuseid leida siinsamas aiapäevikus. Märtsi alguses  ilm.ee külastajatele korraldatud küsitlusest selgus, et aiandus on hobiks paljudele ja et oodatud on aiandusalased nõuanded. Korjamegi siis siia kokku nippe internetiavarustest, püüame klapitada neid ilmaprognoosidega ja lisaks katsetame kõike seda väikesel katselapil Tallinnas Kristiine linnaosas.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam