•  

Tänasest pühapäevani toimub talvine aialinnuvaatlus 2015 (23.01.2015 11:11)

Autor: Eesti Ornitoloogiaühing

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub osalema 23.-25. jaanuaril 2015 toimuval talvisel aialinnuvaatlusel, millest on kujunenud Eesti populaarseim linnuvaatlusüritus ja suurim rahvateaduse algatus. Tänavu kuuendat korda toimuval vaatlusel osales eelmisel aastal ligi 3500 linnusõpra, kes vaatlesid kokku üle 86 000 linnu. Mullu tunnustati ettevõtmist ka Aasta Keskkonnategu 2013 auhinnaga.

Söögilauas koos
Rasvatihane, sinitihane, musttihane 10.01.2015
Foto: Ingrid Tiitre

Aialinnuvaatlusel osalemine on lihtne ja võtab aega vaid ühe tunni. Selleks tuleb valida endale aias või pargis hea nähtavusega vaatluskoht, mis on soovitavalt lindude toidumaja või toitmispaiga läheduses ning leida 23.-25. jaanuaril üks tund vaba aega valitud kohas lindude tegevuse jälgimiseks. Nii võib toidumaja ümber askeldavaid linde vaadelda kasvõi toast läbi akna ja seda võib teha nii üksi kui koos pere või sõpradega. Selle tunni jooksul tuleb kõik vaatluspaigas kohatud linnuliigid ka kirja panna ning iga liigi puhul üles märkida kõige suurem korraga nähtud isendite arv. Tulemused saab sisestada aialinnuvaatluse kodulehel asuvasse on-line ankeeti või interneti puudumisel saata ürituse koordinaatorile (Eesti Ornitoloogiaühing, Veski 4, Tartu 51005) hiljemalt 1. veebruariks. Esmased tulemused avaldatakse 26. jaanuari päeval, lõplik kokkuvõte veebruari lõpus. Täpsemad juhised talvisel aialinnuvaatlusel osalemiseks ja andmete edastamiseks leiab selleks loodud kodulehelt www.eoy.ee/talv. Talvist aialinnuvaatlust toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Aialinnuvaatlus annab suurepärase võimaluse veeta tund aega pere, laste ja loodusega, panustades seejuures ka  linnukaitsesse- ja uuringutesse. Väga populaarseks on osutunud Eestis ainulaadne vaatluste online-sisestusankeet (http://www.eoy.ee/talv/vaatlused/) ning võimalus jälgida kõikide teiste aialinnuvaatlejate tulemusi.

Lisaks harivale küljele on talvisel aialinnuvaatlusel ka teaduslik eesmärk. Sel viisil on võimalik saada teavet aialindude arvukuse muutuste kohta, jälile jõuda nende muutuste põhjustele ning vajadusel võtta ette samme aialindude heaolu parandamiseks. Samuti aitab aialinnuvaatlus juhtida tähelepanu sellele, et meie aiad ja pargid on talvel palju liigirikkamad kui esmapilgul võib tunduda. Teaduslike järelduste ja statistika tegemiseks ongi väga oluline, et osaleks võimalikult palju vaatlejaid.

Eesti Ornitoloogiaühing ühendab lindudest huvitatud inimesi üle Eesti ning tegeleb Eesti lindude uurimise, kaitsmise ja tutvustamisega. Enamus ühingu üle 500 liikmest on lihtsalt linnusõbrad, siia kuulub aga ka enamus Eesti kutselistest ornitoloogidest. Eesti Ornitoloogiaühing on ülemaailmse linnukaitseorganisatsiooni BirdLife International ametlik partner Eestis.

Eelmised artiklid:

Eestis võeti kasutusele uued kliimanormid (20.01.2015) Jaanuarikuine vihm Foto: Peep Loorits Ilmateenistus võttis 2015. aasta jaanuarist kasutusele uued kliimanormid, mis on arvutatud perioodi 1981-2010 kohta. Eelmised kliimanormid olid arvutatud perioodi 1971-2000 kohta.

75 aastat külmarekordit (19.01.2015) Foto: Riina Mändel 7.01.2015, tänavuse aasta seni kõige külmem päev 17. jaanuaril 1940. a mõõdeti Jõgeva ilmajaamas minimaalseks õhutemperatuuriks -43,5 °C, mis on püsinud Eesti külmarekordina praeguseni.  Järgmisel talvel registreeriti Võru ilmajaamas peaaegu sama tugev külm (43,4 °C). Hiljem pole nii rekordilähedasi õhutemperatuure Eesti ilmajaamade andmetel esinenud. Külmarekordi arvestusse lähevad ainult ametlikes ilmajaamades standardsetes tingimustes mõõdetud näitajad.

Erakorraline teave 2.01.15. tormi kohta (01.01.2015) 1.01.15. keskpäeval kandus Atlandilt väga tugevate edelatuulte vöönd üle Briti saarte Skandinaaviasse ja selles liigub arenev osatsüklon väga kiiresti Skandinaavia ranniku suunas. 2.01.15 keskööks jõuab osatsüklon Norra rannikule Alesundi lähistele ja  suundub hommikuks Kesk-Rootsi (Östersundi lähistele). 2.01.15. päeva jooksul liigub tsüklon edasi itta, jõudes keskpäevaks üle Botnia lahe Pori lähistele ja õhtuks Saima järvistu kohale. Eestis tõstab tsüklon tuule tormiks ja tõstab veetaseme kriitilise piirini.

Ärge toitke veelinde! (15.12.2014) Luigepere tormituules Merivälja 13.12.2014 Foto: Triinu Sarv Tallinna Keskkonnaamet ja Eestimaa Loomakaitse Liit ja soovitavad tungivalt inimestel veelinde mitte toita. Kühmnokk-luiged hakkavad lõunapoolsetele talvitusaladele liikuma novembris-detsembris, osad linnud lahkuvad aga alles jää tulekuga. Hinnanguliselt jääb siia talvituma tuhandeid linde ning paljuski on see inimeste süü, sest toitmine uinutab rändeinstinkti ja meelitab neid kohale jääma.

Saaremaal on põud (02.12.2014) Saaremaal on põud, kirjutab Jaanis Prii Saaremaalt. Kui augustikuus sadas  Roomassaares  vihma 91,4 mm, siis septembrist novembrini sadas kolme kuu jooksul 55 mm. Novembrikuus sellest vaid 15,5 mm. Kaali kraatri järv on praktiliselt kuiv. Järve keskel olev veesilm on kahanenud lombiks.

Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilane teeb uuringut ilma mõjust valimisaktiivusele (27.11.2014)

Kolm ilmajaama said uue kaasaegse mõõtetehnika (26.11.2014) Keskkonnaagentuuri koosseisu kuuluv Riigi Ilmateenistus vahetas välja Tartu-Tõravere, Vilsandi ja Võru ilmajaama automaatjaamad. Kaasaegne tehnika võimaldab saada veelgi kvaliteetsemat ja operatiivsemat ülevaadet hetkeilmast ning koostada senisest täpsemaid prognoose.

Huvilised on oodatud ajakirja Eesti Loodus fotovõistluse lõpuüritusele (25.11.2014) Ajakirja Eesti Loodus viieteistkümnenda fotovõistluse lõpuõhtu ja auhindade kätteandmine toimub 25. novembril algusega kl. 15 Tartu ülikooli raamatukogu saalis. Kuulatakse kaht ettekannet: Urmas Tartes räägib päevaliblikate pildistamisest ja Tarmo Mikussaar talvistest allikatest. Vaadatakse paremaid töid ning antakse kätte fotovõistluse auhinnad ja Eesti Looduse aasta autori auhind, mille pälvib Taavi Pae. Musitseerib Taisto Uuslail.

Teadusajakirjanduse sõber on Ain Kallis (20.11.2014) Eesti Teadusajakirjanike Selts teatas, et nende poolt välja antava teadusajakirjanduse sõbra auhinna saab tänavu ilma- ja kliimateadlane Ain Kallis.

Norgus november (07.11.2014) Foto: Reet Sepp Kätte on jõudnud aeg, kui taevas on enamus ajast kaetud halli pilvevaibaga ja meid ümbritsevast loodusest on kadunud viimased kirkad sügisvärvid. Kõik on valgunud justkui ühtlaseks halliks massiks ning seesama hallus hiilib vähehaaval ka inimestele hinge. Muutume väsinuks, tüdinuks ja nukrameelseks.

Looduskalender näitab kalade elu (01.11.2014)   Looduskalender sai üles uue looduskaamera, sedapuhku näitab see veealust elu. Praegu ongi lõheliste kudemisaeg ja kalad on kaadris väga tihti.

Meteoroloogia huviring ootab Tartus huvilisi (11.09.2014) Foto: Piotr Marcinski/SCANPIX Meteoroloogia huviring on Eestis ainulaadne võimalus tutvuda ja tegeleda meteoroloogiaga alg- ja kesktasemel.

Sügisel tagasi treeningsaali! (10.09.2014) Sügis on peagi ukse ees ning spordisõbrad kolivad tasapisi siseruumidesse trenni tegema. Kesklinna südames asuv Meriton Spordiklubi on mõnusalt privaatne, kuid pakub siiski laia valikut rühmatreeninguid, avarat jõusaali paljude treeningseadmetega ning trennijärgseks lõõgastuseks vee- ja saunakeskust.

Meenutades suve (29.08.2014) Foto: Kalmer Saar Kahjuks täitus augustikuu ootustest vaid pool. Analoogi põhjal arvatud kuu lõpu soe kõrgrõhuala  jääbki kaugetele lõunalaiustele. Kontrastid Vahemeremaade ja ülejäänud Euroopa vahel püsivad suurema osa ka sellest nädalast 50-ndast laiuskraadist lõuna pool.

Tänase äikese toob meile endine orkaan Bertha (16.08.2014) Välgutab 15.08. Muhus, Lõunaranna sadamas   Foto: Kalmer SaarTäna asume madalrõhuala servas ja äikesepilvi kerkib pidevalt ja mitmel pool. Madalrõhkkond on pärit kaugelt Atlandilt ja tegemist on ex-orkaani Bertha jäänustega. Kus ja millal sajab, seda näeb ikka  radaripiltidel.

Ilm Käsmus Viru folgi ajal. (07.08.2014) Käsmu 07.06.2014 Foto: Mari Prikenfeld Kuigi Eesti kohal olev õhk on muutunud rahutumaks, võib Käsmu Viru folgi ajal suuremast sajust üldse pääseda. Tänane madalrõhulohk, mis hoovihma ja äikese abil kuuma õhku veidi lahedama vastu vahetab, peaks homseks taanduma Eesti idapiiri taha ning Läänemerel arenev uus kõrgrõhuala aitab lääne poolt alates pilvi hajutada.

Süvaveekerge kiusab suplejaid (06.08.2014) Loojang 02.08.2014. Meriväljal Foto: Koidula Kliimann Ida- ja kagutuuled on sooja vee paljudest randadest minema puhunud ja külm vesi on mere sügavamatest kihtidest asemele tulnud. 6. augusti hommikul oli Kakumäe rannas merevee temperatuur vaid 8 kraadi. Kuigi ilm on tavatult kuum, on nii madal veetemperatuur karastamiseks siiski liiga külm.

Erakorraline teave kuuma ilma kohta (01.08.2014) Foto: Kalmer Saar Alates 3.08.14. tõuseb maksimaalne õhutemperatuur suuremal osal territooriumist 30°C ümbrusse.

Sinivetikad on ohtlikud väikelastele ja lemmikloomadele (01.08.2014) Fotol Stroomi rand 29.07.2014 Seoses kuumalainest põhjustatud suurenenud sinivetikate ohuga kutsub Tallinna Keskkonnamet suplejaid üles ettevaatusele.

Merevesi on soojenenud rekordilähedaseks (29.07.2014) Ilm.ee rannailma ajaloo kõige soojem veetemperatuur, 33 °C,  on mõõdetud Pärnu rannas 2010. aasta 27. juulil. Tänavuse suve kõige soojem vesi, 29 °C, mõõdeti eile Mändjala rannas, kus on mõõtmised toimunud vaid nädalajagu.

Kuum ja valdavalt kuiv periood pikeneb (25.07.2014) Foto: KylliT 25.07.2014.a. Erakorraline teave kuuma ilma kohta. Kuum ja valdavalt kuiv periood pikeneb

Ettevaatust - kurjategijad on liikvel! (24.07.2014) Ilm.ee pildisaatja Silvia Viru hoiatab kartulimardikate eest: Soovitan ikka aeg-ajalt oma kartulipõldudele pilk peale heita. Teen minagi sagedasi reide ja seni õnneks tulemusteta, kuid täna tabas mind selline halb üllatus.  Eks need palavad ilmad ole ka neile kasvamiseks väga soodsad.

Erakorraline teave kuuma ilma kohta (24.07.2014) Foto: Kalmer Saar Jätkub ilma kuumenemine. 24.07.14. ulatub õhutemperatuuri maksimum kohati 30°C-ni. 25.07.14. tõuseb maksimaalne õhutemperatuur suuremal osal territooriumist 30°C ümbrusse. 26.-28.07.14. tõuseb suuremal osal territooriumist õhutemperatuur 30..33°C-ni.

Ilmastaar Ele Pedassaar (18.07.2014) Selle nädala ajakirja Naised esikaanestaar on sünpotik Ele Pedassaar.

Ilmavaatlejate ja äikesehuviliste kokkutulek 2014 (10.07.2014) Kokkutulek toimub 19. juulil 2014 Tartu ülikooli geograafiaosakonna ruumides Vanemuise 46 Tartus. Sel aastal on paljude üldiste ettekannete asemel ainult üks üldine ettekanne ja seejärel kolm rühmaarutelusid sissejuhatavat ettekannet – igaüks saab osa võtta just sellest arutelust, mis pakub enam huvi!

Ilm soosis tubaseid turgutusi maitse- ja tundemeeltele! (03.07.2014) Ilmataat ei ole sel suvel ilusate ilmadega lahke olnud. Siiski ei tasu pead norgu lasta, vaid otsida mõnusaid tegevusi siseruumides. Miks mitte lasta ennast hellitada Wellness spaas või süüa maitsvaid roogi restoranis.

Kas tõesti sai juunipakane läbi ja võib alata suve teine katse? (26.06.2014)

Sportlik suvi iga ilmaga (23.06.2014) Meriton Spordiklubi soovitab kõigil veeta suvi aktiivselt ning pakub selleks puhuks põnevaid suvetreeninguid.

Kätte on jõudmas helkivate ööpilvede aeg (10.06.2014) Helkivad 18.07.13 Raplamaal. Foto: Kersti Kaiv. Mullu olid helkivad ööpilved kõige selgemalt nähtavad juuli alguses, 9.,14. ja 18. juulil. Kätte on jõudmas polaarmesosfääripilvede ehk helkivate ööpilvede hooaeg. Neid hõbedaselt veiklevaid pilvi näeb kõige paremini 50–70°laiuskraadidel kesköö paiku peale suvist pööripäeva, kuid juba praegu on nad taevas aimatavad. Tänavuse esimese helkivate ööpilvede pildi saatis Jüri Voit.

Metsloom tunneb ennast kõige paremini metsas (02.06.2014) Põder vees Foto: Kalmer Saar Keskkonnaamet tuletab meelde, et loomapoegade loodusest loata eemaldamine ja koju toomine ei ole lubatud. Viimati pälvis Ameti tähelepanu juhtum, kus inimene tõi koju vastsündinud põdravasika ning loodab riigilt saada tuge looma üleskasvatamiseks.

Sven-Erik Enno tõdeb oma doktoritöös, et äikseliste päevade arv on kasvanud (28.05.2014) Uuringus tõdes Enno, et Eestis esineb tavalisest rohkem välku Kesk- ja Kirde-Eesti piirkonnas.

Õhutempereatuur langeb järsult, eilsega võrreldes 20 kraadi võrra (26.05.2014) Foto: Riina Mändel Möödunud nädalavahetusel kimbutas või rõõmustas meid kuumus. Päeval tõusid termomeetrinäidud sisemaal 27..31°C ja ka öine miinimum temperatuur jäi pluss 10 kraadist kõrgemale. Nii oli viimaste päevade keskmine õhutemperatuur 12..15 kraadi pikaajalisest keskmisest kõrgemal. Selle vastukaaluks saabub meile homme, 27. mail Arktikast märksa külmem õhumass ja õhutemperatuur langeb eilsega võrreldes 20, tänasega võrreldes 10 ja enam kraadi võrra.

Kevadmatk Väike-Pakrile (26.05.2014) 31. mail korraldame matka Väike-Pakrile

Meteoroloogia huviringi tutvustus ja Tõravere ilmajaama külastus 10. juunil (22.05.2014) 10. juunil toimub Tõraveres meteoroloogia huviringi ja ilmajaama tutvustav päev ja ekskursioon. See on kõigile avatud, kes vähegi ilma vastu huvi tunnevad.  Hetkel on 20 kohta vaba, seega paluks hiljemalt 30. mail endast märku anda, saates e-kirja: anne@huvitera.ee.

Tänane päev tõi uue maikuu soojarekordi (19.05.2014)

Rannavalve hooaeg Tallinnas algab tänavu varem (19.05.2014)

Sotsiaalmeedias levib äikesepaanika (14.05.2014) Sotsiaalmeedias levib hoogsalt hoiatus eluohtliku äikese kohta, mis saabuvat meile 19. mai öösel ja mis lisaks tugevale tuulele ja rahehoogudele ei välistavat ka tornaado teket.

Öökülmahoiatus (14.05.2014)

Kauaoodatud suvesoe saabub nädala lõpus (13.05.2014) Foto: Leili Valdmets Vilu ja vihmane ilm hakkab taanduma ja juba pühapäeval on oodata üle 20 kraadi ulatuvaid temperatuure. Tõsi küll, pühapäevane palavus saabub lõuna poolt koos hoovihmade ja äikeseohuga ja rannikulähedastel aladel ei pruugi üle 15 kraadi sooja tullagi. Neljapäevast laupäevani on aga kõrgrõhkkonna toel kuivad, kuid öökülmaohuga ilmad.

Maijooksu ilmaennustusvõistlus (12.05.2014) Foto: Liisu Tool Laupäeval, 17. mail toimub SEB 17. Maijooks. Ürituse õnnestumisel on tähtis osa selle päeva ilmal ja selle päeva temperatuuri õigesti ennustades on võimalik võita  piletid TallinnStar Weekendile 27. juunil ning Halensi suur vihmavari.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam