•  

Kesselaiu pangal

Loe edasi ›››

Talvine Kallaste pank

Loe edasi ›››

Osmussaar UNESCO eksperdi pilgu all

Eelmisel nädalal külastas Eestit Looduskaitse organisatsiooni IUCN ekspert Chriss Wood, eesmärgiga tutvuda Põhja-Eesti pankrannikuga, mis on esitatud UNESCO looduspärandi nimistu nominandiks.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Vahiküla juga. Lehekuld lõpukorral, vett küllaga.

Kirde-Eestis on lumi, tuuled ja külmad puud juba lehtedest puhtaks saanud. Tallinna ümbruses ja läänepool veidi lehekulda veel jagub. Ja vett on jõgedessse juurde tulnud. Nii et vähemalt jõgedel paiknevad joad küllaltki uhked välja näevad. Nii ka Vahiküla e. Vääna juga.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Keila juga. Kuldse sügise lõpp.

Kuldne sügis siis sedakorda otsakorral. Seekord mõne nädala taguseid pilte Keila joast.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Äntu Sinijärvel

Sedakorda võtame ette väikese jalutuskäigu ümber Äntu Sinijärve. Nüüdseks on puud   küll juba kirkaid värve omandanud, järv ise on aga ikka endist viisi sinine.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Mööda Õisu Põrguorgu

Mulgimaa, nagu kogu Lõuna-Eesti,on teatavasti punase liivakivi maa. Näha saab seda aga ikka peamiselt vaid jõgede ja ojade kallastel. Nii ka Õisu järve suubuva Vidva oja kallastel.

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Ka Ruhnu Saarel on oma pank

Sellel suvelõpul on Ruhnu saarel käimine märksa lihtsam kui varem. Saaremaa lLaevakompaniile kuuluv laevuke "Aegna" teeb siia igapäiseid reise. Lisaks on nädalalõppudel koostöös Looduse Omnibussiga tehtud veel lisareisegi.Ka sellel nädalalõpul on Looduse Omnibussil plaanis Ruhnu matkad. Nii, et mis muud, kui Ruhnule...

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Varangu allikad augusti hakul

Varangu allikad asuvad Pandivere nõlval, seal, kuhu jäävadki Eesti suuremad allikad. Poolel maal Väike-Maarja ja Järva-Jaani vahel, Varangu mõisa taguses metsas. Allikad ja nende ümbrus on muidugi mõista  kena. Igal aastaajal eri ilmeline, nagu loodus ikka.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Kiirkäigul läbi Osmussaare

Sel nädalal käisin kahel korral retkejuhina Osmussaarel. Loomulikult pole sel juhul aega pildistamisele pühendada. Aga mõned hetkejäädvustused jõuab ikkagi teha.

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Elav kivi -- samblad, samblikud ja lilled Suursaare kaljudel.

Olen siin pidevalt rõhutanud, et Suursaar on kaljusaar. Seda ta muidugi ongi, aga enamalt jaolt on kaljud kaetud samblavaiba või samblike kattega, kaljupragudes võib aga tihti ka lillekesi kohata.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Mõnda Suursaare kivimitest

Geoloogi jaoks on Suursaar eriline just oma rabavalt rohkete kivimitüüpide poolest. Nagu juba varem öeldud, on siin esindatud peaaegu kõik kristalliinsete kivimite tüübid.   

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Suursaare läänerannikul

Eelmisel korral lubasin jõuda rannikule. Nii ka on. Siin on siis pildid Suursaare läänerannikult, mis ida rannikuga võrreldes tunduvalt atraktiivsem ja ka geoloogiliselt põnevam.

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Suursaar, jälle meile avanemas

Soome lahes on üks imepärane kaljusaar, mis on oma loodusega inspireerinud paljusid kunstnikke. Nende seas on ka Günther Reindorf, kes sai siit ainese oma Põhjala motiividele. Läbi aastasadade on saar kuulunud Soomele, seda kuni talvesõjani...

Vene ajal korraldasid  eesti geoloogid saarele rohkeid ekspeditsioone, nende koostatud on ka saare geoloogiline kaart. Esimest korda peale vabanemist, oli eesti geoloogidel nüüd jälle võimalik saart külastada. Ja on loota,et juba lähitulevikus võib saar muutuda külastatavaks kõigile soovijatele. Aga saar on imepärane...

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Aluoja joastik suve hakul

Pika ja vinduva kevade järel lõi loodus korraga lokkama. Kõik õitseb ja puud on täies lehes. Aga kuna tänavu ka vihma ikka jagus, siis on jõgedes  ja ojades veetase kõrgem, kui tavaliselt. Ja seetõttu pakuvad joad nüüd erilist rõõmu.

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Norra kandi allikad

Ka allikad kuuluvad ürglooduse hulka. Juba aastatuhandeid voolab nendest kristallselget vett. Täna vaatame Pandivere nõlvaalale jäävaid Norra kandi allikaid. Ja ega korraga kõiki jõuagi, siinkandis on neid rohkelt.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Kakerdaja raba

Senini pole ma siinkohal soid-rabasid vaadelnud. Ometi kuuluvad ka need ürglooduse  hulka. Nende teke jääb ju tuhandete aastate tagusesse aega, kuigi nende areng jätkub meiegi silme all.

Alustuseks panen välja kimbukese pilte Kakerdaja  rabast. Esimest korda sattusin sinnna ligi nelikümmend aastat tagasi geoloogiliste välitööde käigus.Siis oli ta muidugi täiesti puutumatu. Nüüdseks on sinna rajatud laudtee, mis tutvumise temaga hõlpsaks on teinud. Nii hõlpsaks, et mitmed mu sõbrad on selle rabaga hüvasti jätnud. Aga kui me ikka soovime ka rabasid loodusest võõrdunud inimestele tutvustada, on laudteed paratamatus.

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Rahnud Pakri neemel

Pakri poolsaar on suurte rahnudega õnnistatud. Selle Leetse poolsest osast leiab tervelt neli hiidrahnu. Suuri rahne on siin aga hulgem. Täna räägime rahnude rühmast Pakri neemel, mida kindlasti tasuks külastada.

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Oru park ja pank

Oru lossist, president Pätsi suveresidentsist, on kindlasti kõik kuulnud. Kindlasti ka teda ümbritsenud imekaunist pargist. Ajendiks, miks sellest siinkohal juttu teha, on aga paljandid Pühajõe ürgoru pervel.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Saka juga veel puutumatu ja metsik

Pikki aastakümneid ei teadnud Saka joastikust keegi midagi. Ta jäi vene piirivalvekordoni okastraataia taha. Nüüd on ta jälle tuntuks saanud aga endist viisi metsik ja taltsutamatu. Need ajad on aga möödumas.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Keila joa talv kevades

Loe edasi ›››

Keila joa talv kevades

Juba mitmendat päeva ähvardatakse meid vihmasadudega, mis aga kuidagi tulla ei taha. Lumi on linnast juba ammu kadunud ja põllud paljad. Aga veel nädal tagasi valitses paljudel jugadel veel suisa talv.

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Kevad Ilmandu jääseintel

Ilmandu nimi on küllaltki vähetuntud. Ometi asuvad nii see küla kui sellelt nime saanud pank Tallinna lähedal. Palju tuntumad on Rannamõisa ja kasvõi nn Lollideküla, mille ligidale ta jää. Kuulus on ta aga eelkõige oma jääseinte poolest, kus mägironijad igal talvel harjutamas käivad. 

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Jälle Pakri pangaqst

Pakri pangast ei saa üle ega ümber. Nii võiks öelda. Nüüd nädal tagaqsi oli aga üks neid harvu kordasid, kui tõepoolest jääd mööda ümber neeme tipu andis minna. Ehk annab veel praegugi.

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Narva kose kevad-lahvatus

Olin näinud Narva koske 50 aastat tagasi, vahetult enne tema kadu, 1955. aastal. Nüüd juba kümmekond aastat olin oodanud soodsat juhust, sest kuulda oli, et aeg ajalt avatakse veehoidla lüüsid.

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Võhandu kevade ootel

Läinud pühapäeval käisime Looduse Omnibussiga Lõuna-Eesti uhkemaid liivakivi paljandeid vaatamas. Kuigi kevade algus on juba käeulatuses, on talv veel kindlalt oma õigustes. Lund küllaga ja isegi kiirevoolulised jõed kohati jääkaane all. Täna olen siia üles riputanud pilte Võhandu müüridelt.

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Pakri panga kõrghetk

Käes on Pakri panga kõrghetk. Pangaserva ääristavad jääpurikad on saavutanud oma täiuse. Nüüd võimutseb aga talvekülma kõrval juba ergav märtsipäike, ja algab purikate aeglane kuid kindel hääbumine. Seepärast kiirustage ja ärge laske käest selletalvist võimalust Pakri panga võludest osa saada.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Vahiküla joastik

Praeguste krõbedate talvekülmade aegu taandub olematuks enamik Eesti jugadest. Uhked jäälossid ehivad vaid üksikuid väljavalituid, enamik mattub aga lihtsalt jää ja lume alla. Nii ka Vahiküla joastik.

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Kesktalvine Valaste

Valaste juga on viimasel ajal väga külastatavaks muutunud. Eriti muidugi suurvee aegu, aga ka esimeste külmade tulekul. Harvemini tullakse tema juurde aga kesktalvel.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Talvised Taevaskojad

Tänavune talv on pakkunud kõike: kõledat külma ja musta maad, sula ja rajusid, aga ka lund ja päikest. Need pildid siin on tehtud aasta tagasi ühel hämarduma kiskuval pealelõunal Ahja jõe ääres.

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Pakri neem udus

Nüüdseks olen Pakri neemel lugematuid kordi käinud. See aastatetagune oli üks esimesi. Aga nii äkki tekkinud  ja tihedat udu pole ma siin hiljem enam kohanud.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Aprillikuine Jaanuar Tuhala karstialal

Nädala tagusel  laupäeval siras Tuhala kandi veteväljade kohal sinitaevas hele päike, nõiakaev kees ja nõiad vihtlesid. Kõik nagu aprillikuus. Tegelikult oli aga talve selgroog alles murtud.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Äsjane suurtorm

Äsja raputas  Eestit ja kogu Põhja-Euroopat meil seninägematu  maru. Tuule tugevus ulatus iiliti kaugelt üle 30 m/sek, üleujutused olid mitmel pool ennenägematud. Kõige enam said selles tormis kannatada Pärnu ja Lääne maakonna rannikualad. Alljärgnevalt näete Eesti Geoloogiakeskuse meregeologi Sten Suuroja fotosid, mis tehtud Pärnus ja selle ümbruses eile, seega mitu päeva peale tormi vaibumist.

Loe edasi ›››

Jägala jääloss

Tänavusel soojavõitu aastahakul pahiseb Jägala joal suurvesi ja jäälossist võib esialgu vaid und näha...

Loe edasi >>>

Loe edasi ›››

Talvevaikus Pakri pangal

Täna algas siis talv. Ja vähemasti täna on maa valge.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Jõulueelne Jägala juga

Jõulud kohe tulekul, lumi läinud, maa jälle must ja suurvesi jõgedes. Ja loomulikult ka Jägala  juga jälle uhke. Aga millal ta tänavu seda olnud polegi.

Loe edasi>>>

 

Loe edasi ›››

Talv Piusal

Ametliku talve saabumiseni on küll veel terve kuu, aga mis see siis praegu muu on, kui talv. Lumi, külm ja puha. Ja teed ka veel umbes. Seekord teeme asja Piusale, kus ka talvel mõndagi põnevat näha võib.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Sügis Roopa pangal

LääneSaaremaa klibused rannad on karmid ja karged. Vaid kadakad ja klibu ja vähesed puud ja põõsad, millelt tuul varakult oma võtab. Need pildid siin on möödunud sügisest, pisut varasemast ajast, kui seal kalendri jaoks pilte käisin tegemas. Tuul undamas kõrvus ja rannaklibu tuhmkalgid noodid saadab sind pidevalt. Aga sobiva riide puhul on kõik see vaid nauding. Nagu on seda ka iga värvilaik halli mere ja paeklibuse ranna taustal. Roopa pank ise on pank vaid sümboolselt, rohkem ehk geoloogide väljamõeldis, kes igat klibu alt paistvat paenukki on valmis pangaks tunnistama. Ja kohati need aegade hämaruses tekkinud paekihid ju silma ka hakkavad.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Kaugatuma pank

Eelmine kord tegin juttu Soeginina pangast. Seekord tuleb juttu Kaugatuma pangast. See  peaks viimasest küll tuntum olema. Nimi juba selline, tuntud. Ja asub lausa maantee kõrval, viidad väljas ja puha.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Sügis Soeginina pangal

Saaremaa pankadest on siin kummalisel kombel senini õnnestunud peaaegu mööda hiilida. Aga ometi on neid Saaremaal rohkesti. Enamuses jäävad nad kõrguselt küll Põhja-Eesti pankranniku omadele alla ja ainult Panga pank oma kahekümne meetriga pakub neile ses osas konkurentsi. Aga ilu ei mõõdeta meetrites ja nii on ka madalatel pankdel pakkuda nii mõndagi. Allpool saategi vaadata mõnda pilti Soeginina pangalt.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Sügis Võhandu müüridel

Võhandu on viimastel aastatel endale rohkesti sõpru leidnud. Suviti kihab jõgi kanuudest, mis kärestikulist jõge mööda Peipsi poole libisevad. Aga rohkesti avastamisrõõmu pakub ta ka jalamehele. Ja seda igal aastaaajal. Kindlasti kuldsel sügisel.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Sügis Toila-Ontika pangal

Juba peaaegu kuu on kestnud kalendrisügis. Varsti on viimane aeg sügiskullaste vaadete nautimiseks. Ja kõrgel Ontika paekaldal on tuuled paljuski juba oma tööga hakkama saanud.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Joad Ingeri klindil.

Kevadel tegime siin juttu Balti klindist. Ja ka selle kõige idapoolsemast lõigust, Ingeri klindist. Nüüd ka mõned sügisesed pildid sealsetest jugadest.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Sügisene Leetse pank

Leetse pangast ja sealsetest pisijugadest on meil juba juttu ja pilte olnud. See oli lehekuul, siis kui panka ääristavad puud olid alles lehte minemas , joad aga juba peale suurvett janutasid; panka ennast oli aga vapustanud  viimaste aastakümnete suurim varing. 

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Sügis Uuga pangal

Läinud nädalavahetusel käisin Uuga pangal. Meri oli rahutu ja tihtilugu tuli lainete eest põgeneda kaugemale, kui tavaliselt. Seetõttu tuli ronida ka üle kõrgete rusukalde kuhilate ja mööda alla langenud paerünkaid. Aga kuna minek oli niigi aeglane, oli rohkem aega taeva poole vaadata, kus paerinnatisel eendusid karniisid ja tornid nagu tõelises kindluslinnas. Siin nad siis on.

Loe edasi>>> 

Loe edasi ›››

Tori põrgu

Tori põrgust on vist küll iga eestlane kuulnud. See ju ikkagi üks teada tuntud vaatamisväärsus. Ja on seda ka nüüd, kui lehed kolletamas ja sügis kätte jõudnud.

Loe edasi>>>

Loe edasi ›››

Suur -Taevaskoda

Kui Põhja-Eesti pankranniku sümboliteks on Pakri ja Ontika pangad, siis Lõuna-Eesti Devoni paljandite auks ja uhkuseks tuleb lugeda Suur-Taevaskoda. On vähe neid, kes pole sinna kordagi sattunud, veel vähem neid, kes poleks temast ka kuulnud. Allpool vaatamegi mõningaid varasügisesi pilte sellest Ahja jõel asuvast looduse pärlist.

Loe edasi >>

Loe edasi ›››

Utria pank

Utria pank  on idapoolseim, mida meri veel murrutama ulatab. Siit edasi keerab pankrannik otsustavalt merest eemale. Kuni Narvani kannab ta veel Põhja-eesti klindi nime, edasi kuni Ladoga järveni on ta meile tuntud kui Ingeri klint.

Loe edasi >>

Loe edasi ›››

Peetri jõe paljandid

On ju üldteada, et kui Põhja-Eesti on paepealne maa, siis Lõuna-Eesti jõgede kaldail paljandub Devoni liivakivi. Kollane või valkjas, väga sageli aga just punane või vähemasti punaka jutiline. Palju vähem on teada, et Eesti kagunurgas tulevad uuesti mängu paekivid. Vanuselt lahutab neid  pankranniku paelademetest enam kui 100 miljonit aastat. Need on Devoni ajastu lõpul madalmeres settinud dolokivid, mida võime kohata vaid Peetri jõe kallastel ja mõnes paemurrus, on umbes 370 milj.a. vanad.

Loe edasi >>

Loe edasi ›››

Palmse kandi rahnud

Kui rääkida Palmse ümbruse kividest, ei teagi kohe, millest peaks alustama. Siia jääb väiksemaid nii väiksemaid kui suuremaid, nii üksi kui rühmiti paiknevaid rahne. Kõige tuntumateks on aga ehk siiski Palmse Näljakangrud.

Loe edasi >>

Loe edasi ›››

Kuusalu kandi rahnud

Kuusalu kandis on mitmeidki hiidrahne. Aga on ka muid põnevaid kive. Alljärgnevalt mõnedest pikemalt.

Loe edasi >>

Loe edasi ›››

Kakumäe pank

Kogu Kakumäe pank on ääristatud liivakivi pangaga. Paekivi siit ei leia, kuigi kunagi on ta siin ju olnud. Aga ka kõik mis seisab kulub kunagi ikkagi ja nii on möödunud aastatuhanded ja miljonid oma töö teinud.

Loe edasi >>

Loe edasi ›››

Kunda kandi rahnud

Idapool Käsmu- Palmse joont hakkab suuri rahne  nappima. Kunda kandis neid veel leidub, edasi ida poole võib aga veel vaid väheseid hiidrahne kohata. See-eest jääb siia Eesti kõige suurem  rahn – Letipea Ehalkivi.

Loe edasi >>

Loe edasi ›››

Pärispea poolsaare rahnud

Eesti on hiidrahnude maa. Siin leidub neid üle25 meetrise ümbermõõduga hiiglasi kaugelt rohkem kui naabermaadel, kui muidugi Soome ja Rootsi välja arvata. Täna teeme juttu Pärispea poolsaare rahnudest.

Loe edasi >>

Loe edasi ›››

Ninamaa

Nüüd teeme jälle väikese hüppe piki pankrannikut ida poole ja maandume Suurupi poolsaare loodeotsas, Ninamaa neemel.

Loe edasi >>

Loe edasi ›››

Uuga pank

Pakri poolsaar on mere poolt pea kogu oma ulatuses ääristatud klindiastanguga. Varem oleme teinud juttu Pakri ja Leetse pangast. Täna vaatame Uuga panka.

Loe edasi >>

Loe edasi ›››

"Eesti rändavad rahnud"

Eile avati Eesti Rahvusraamatukogus Eesti Instituudi korraldatud näitus “Eesti rändavad rahnud?, fotod ja tekst allakirjutanult, kujundus Aadam Kaarmalt.

Loe edasi >>

Loe edasi ›››

Härma müürid

Meie Devoni liivakivipaljandeist kutsutakse pangaks  vaid Peipsi kaldal paiknevat Kallaste panka. Jõgede äärsed paljandeid kutsutakse küll müürideks, müürimägedeks või kaljudeks (Piusa ja Võhandu jõel) või paedeks ja taevaskodadeks (Ahja jõel). Allpool käsitlust leidnud Devoni paljandeid võite siiski just pankade rubriigist leida. Alustuseks ongi siin ära toodud Piusa jõe kaunimad müürid - Härma müürid.

Loe edasi >>

Loe edasi ›››

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam