•  

Sinivetikad (22.06.2004 23:16)

9. august 2004:
Sinivetika Nodularia spumigena biomassi 3 päevane ennustus

12. augustiks on oodata keskmist mürgise sinivetika Nodularia spumigena õitsengut Soome lahe keskosas, ennustatav biomass veesambas ligikaudu 19 g ww m-2.  Arvestades tuulte prognoosi Eesti rannikumeres sinivetika Nodularia spumigena õitsengu ohtu ei ole. Lisainformatsiooniks vaata allpool toodud 6. augusti satelliidi pilti.

Ennustatud Nodularia spumigena biomass veesambas on joonisel tähistatud punaste ruutudega ja mõõdetud biomass roheliste ruutudega. Tuulevaiksetel ja päikesepaistelistel ilmadel võib Nodularia spumigena biomass kontsentreeruda pinnalähedasse kihti ning seega võivad biomassi hinnangud, mis tuginevad 5 meetri sügavuselt võetud veeproovidele olla allahinnatud. Ennustus on koostatud Tallinn-Helsingi vahelise mereala jaoks.

Koostaja: Madis-Jaak Lilover /madis@phys.sea.ee / TTÜ Meresüsteemide Instituut

Ennustus on koostatud fuzzy loogika mudeli baasil, kasutades järgnevaid andmeid:
- tuule andmed Kalbådagrundi vaatlusjaamast, Soome Meteoroloogia Instituut
- pinnakihi temperatuur ja Nodularia spumigena biomass lõikel Helsingi-Tallinn, projektid: Rannikumereseire allprogramm ‘Operatiivne seire’ (TÜ Eesti Mereinstituut) ja Alg@line (TÜ Eesti Mereinstituut ja Soome Mereuurimise Instituut), 21. juuli mõõdetud biomass on projekti FerryBox poolt
- 54 tunnine tuule prognoos, Soome Meteoroloogia Instituut

12. augusti ennustuse aluseks on 1. augustil mõõdetud biomassid ning 8. augustil mõõdetud pinnavee temperatuurid lõikel Tallinn-Helsingi, mille baasil on ennustatud pinnavee temperatuuriks 19,5 kraadi.

   
Koostaja:

Pinnakihi temperatuur Tallinn-Helsingi lõikel 8. augustil 2004.a. Projektid: Rannikumereseire allprogramm “Operatiivne seire?, Alg@line ja EL projekt Ferrybox.

 Vaata lisateavet www.emara.ee/ferrybox/

Satelliitseiresüsteemi MODIS kujutis Eesti rannikumerest 6. augustil 2004. a.

Koostaja: Liis Sipelgas, TTÜ Meresüsteemide Instituut

Kliki pildile!

 

Satelliitkujutiselt on võimalik hinnata sinivetikate pinnakogumite ulatust ja asukohta. Eesti rannikumeres võib seisuga 6. august 2004 sinivetikate pinnakogumeid põhiliselt näha Väinamere piirkonnas.

 

Varajane prognoos seisuga 22.06.2004

Sooja suve korral on oodata Soome lahe kesk- ja lääneosas toksilise sinivetika Nodularia spumigena massilist õitsengut.

Ennustus on tehtud fuzzy loogikal põhineva mudeliga. Mudelis sõltub oodatav Nodularia spumigena biomass põhiliselt vetikatele kättesaadava fosfori hulgast ja vee temperatuurist pinnakihis. Prognoos tugineb fosfori  potentsiaalsele hulgale seisuga 15 juuni, s.o. umbes üks kuu enne kui soojadel suvedel Nodularia spumigena õitseb.

 

 

Toksilise sinivetika Nodularia spumigena biomassi prognoos (punane pidev joon) Soome lahe kesk- ja lääneosa jaoks sõltuvalt mere pinnakihi  vee temperatuurist.

Jooniselt on näha, et fosfori potentsiaalne hulk 15. juuniks 2004 on tunduvalt suurem kui oli suveks 2003: võrdle samadele temperatuuridele vastavaid prognoositud biomasse (roosa ja punane joon). Ruudud tähistavad mõõdetud maksimaalseid biomasse ja vastavaid pinnakihi temperatuure erinevatel suvedel. Nagu näha, kõigub suvine veetemperatuur aastate lõikes suurtes piirides ja on fosfori tingimuste kõrval oluliseks regulaatoriks: külmal suvel (aasta 2000) piirab Nodularia spumigena õitsengut ja soojadel suvedel (aastad 2001, 2002 ja 2003) soodustab massilist õitsengut. Samas soojadel suvedel mõõdetud maksimaalsed biomassid erinevad üksteisest vastavalt fosfori tingimustele.

Avaldatud prognoos on valminud järgmiste teadusasutuste koostöös
· TTÜ Meresüsteemide Instituut   www.msi.ttu.ee
· Soome Mereuurimise Instituut  www.fimr.fi
· TÜ Eesti Mereinstituut   www.sea.ee
· Eesti Mereakadeemia   www.emara.ee
EL projekt HABES (Harmful Algal Bloom Expert System) raames www.habes.net

Koostaja: Madis-Jaak Lilover /madis@phys.sea.ee / TTÜ Meresüsteemide Instituut

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam