•  
04.04.2018Artikli juurde

13. nädal Jõgeval ja selle ümbruses

Talinisu põld teisipäeval ja pühapäeval

Õhuke tihenenud lumikate (ümbrus kaetud enam kui 50% ulatuses) püsis, kuigi nädala lõpuks muutusid künnipõllud juba mustaks. Mulla külmumissügavus suurenes nädala jooksul vaatluskohtades 1...8 cm võrra olenevalt põllukultuurist ja lume paksusest. Hommikupoolikuti oli lumi jäätunud ja kõva, kandis inimest peal. Põldudel püsisid veeloigud, aga osa väiksemaid madalama veega loike kuivasid ära.

 
28.03.2018Artikli juurde

12. nädal Jõgeval ja selle ümbruses

Vastu tüve hõõruv oks teeb puu murdumisohtlikuks

Lumi sulas ja vesi kogunes lume alla, põldudel moodustusid suuremad veeloigud. Lumevallidest sulanud vesi valgus teedele, kus öösel külmudes muutis teed libedaks. Hommikupoolikuti kandis tihenenud ja jäätunud lumi põldudel inimest peal. Aegajalt tekkisid soojematel päevadel maastikus lumikattesse mustad laigud, kuid siis sadas jälle lund ja lörtsi ning lumikate püsis.

18.03.2018Artikli juurde

11. nädal Jõgeval ja selle ümbruses

Nädala esimene pool oli soe ja sompus ilmaga. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis nelja kraadini. Sadas vihma. Lumikate kahanes kiiresti ja künninukid tulid nähtavale. Kõnniteed olid vett täis ja jalakäijatel oli raskusi sihtkohta jõudmisega. Põldudel vajus vesi lume alla ja teisipäeva õhtupoolikuks tulid veeloigud lume alt nähtavale.


14.03.2018Artikli juurde

10. nädal Jõgeval ja selle ümbruses

Ronkade pesa on tõusnud iga aastaga kõrgemaks

10. NÄDAL 5.3.2018.- 11.3.2018. Jõgeval ja selle ümbruses

07.03.2018Artikli juurde

9. nädal Jõgeval ja selle ümbruses

Ööpäeva keskmine õhutemperatuur jäi külmematel päevadel kuni 13 kraadi võrra madalamaks viimase 96 aasta keskmisest. Õnneks kattis maad 14-21 sentimeetrine (kohati veelgi paksem) lumekiht ja selle all talvituvatele meil traditsiooniliselt kasvatavatele põllu- ja aiakultuuridele külmakahjustuse ohtu ei tekkinud.


27.02.2018Artikli juurde

8. nädal Jõgeval ja selle ümbruses

Pedja jõgi kattus jääga. Puud olid külmadel hommikutel härmas, mis päeva jooksul varisema hakkas. Igal päeval sadas aegajalt veidi lund, kuid lume paksus muutus vähe, püsides avamaastikul 20 cm lähedal.


21.02.2018Artikli juurde

7. nädal Jõgeval ja selle ümbruses

Lund oli piisavalt ja külma parasjagu talverõõmude nautimiseks. Nädala lõpuks kasvas lume paksus põldudel siinkandis juba ligikaudu 20 sentimeetriseks. Aegajalt esines pinnatuisku. Sageli oli hommikuks värske uus lumekord maha sadanud, mis andis võimaluse jälgede järgi teada saada öösel tegutsenud loomadest.

07.02.2018Artikli juurde

5. nädal Jõgeval ja selle ümbruses

Lund sadas igal päeval, kuid osadel päevadel nii vähe, et meteojaam registreeris sademete hulgaks 0 mm. Kõige sajusem oli ilm ja tuiskas neljapäeval. Ööpäevaseks sademete hulgaks kogunes sel päeval 8 mm. Lumi oli maas kogu nädala kestel. Nädala lõpuks tõusis lume paksus põldudel ligikaudu 10 cm paksuseks. Lumikate oli nädala jooksul esinenud tuiskude tõttu ebaühtlane, kõikudes 5...13 sentimeetrini.


24.01.2018Artikli juurde

2018. aasta 3. nädal Jõgeval ja selle ümbruses

Külmade ilmadega jäätus Pedja jõgi korrast rohkem. Keset jõge suurema vooluga kohtades jäi vesi avatuks ning siin-seal ujusid hajutatult pardid ringi. Jõel peatus endiselt alevikus vesipapp. Paisjärvel oli jää juba nii paks, et võis näha kalamehi istumas ja kala püüdmas. Asulas majade vahel toitusid marjadest puudel ja põõsastel hallrästad, ringi liikusid üksikud musträstad, võis kohata seemneid nokkimas leevikesi. Lindude toidulaudu külastasid tihased, varblased ja rohevindid. Asulates on tavalised veel hakid, varesed, kodutuvid ja harakad.

10.01.2018Artikli juurde

2018. aasta 1. nädal Jõgeval ja selle ümbruses

Esmaspäeval nähti kahte talvituvat põhjavinti ja kümmekond hallrästast oli veel liikvel.
Päikselisel pühapäeval ühel vahtral viiest moodustus lõigatud oksal vahtramahlast väike jääpurikas.


Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam