•  

13. nädal Jõgeval ja selle ümbruses (04.04.2018 08:51)

Autor: Laine ja Vello Keppart

13. NÄDAL 26.3.2018.- 1.4.2018. Jõgeval ja selle ümbruses
Ööd olid külmad. Minimaalne õhutemperatuur langes kolmel ööl alla -10 kraadi. Nädala kõige külmemal ööl (kolmapäeval) registreeriti  minimaalseks õhutemperatuuriks -13,1 °C. Päevad olid päikselised ja maksimaalne õhutemperatuur tõusis kuni 3,0 kraadini (reedel). Lund, lörtsi ja vihma sadas esmaspäeval ja pühapäeva hilisõhtul.

Talinisu põld teisipäeval ja pühapäeval

Õhuke tihenenud lumikate (ümbrus kaetud enam kui 50% ulatuses) püsis, kuigi nädala lõpuks muutusid künnipõllud juba mustaks. Mulla külmumissügavus suurenes nädala jooksul vaatluskohtades 1...8 cm võrra olenevalt põllukultuurist ja lume paksusest. Hommikupoolikuti oli lumi jäätunud ja kõva, kandis inimest peal. Põldudel püsisid veeloigud, aga osa väiksemaid madalama veega loike kuivasid ära. 

Esimesed lumevabad laigud niidul

Õhk muutus kuivaks nädala esimesel poolel ja minimaalne relatiivne õhuniiskus langes päeval 33...39 protsendini. Kuusekäbid avanesid ja poetasid esimesi seemneid lumele. Metsaalustes oli lund veel rohkesti.

Neljapäeval algas kuuse seemnete varisemine

Põldude kohal lõõritasid lõokesed. Saabusid kuldnokad, kanepilinnud ja kiivitajad. Pedja jõel peatusid endiselt ja toitusid laululuiged, sõtkad, sinikael-pardid. Aedades võis leida päiksepaistelistes lumeta kohtades valuvate õiepungadega lumikellukesi.

Lumikellukesed aias

Fotod: Laine ja Vello Keppart
Jõgeval 2.4.2018.

 

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam