•  

11. nädal Jõgeval ja selle ümbruses

11. NÄDAL 12.3.2018.- 18.3.2018. Jõgeval ja selle ümbruses
Nädala esimene pool oli soe ja sompus ilmaga. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis nelja kraadini. Sadas vihma. Lumikate kahanes kiiresti ja künninukid tulid nähtavale. Kõnniteed olid vett täis ja jalakäijatel oli raskusi sihtkohta jõudmisega. Põldudel vajus vesi lume alla ja teisipäeva õhtupoolikuks tulid veeloigud lume alt nähtavale.

Laiguti sulas talirüpsi kaitsev lumikate

Sula jätkus kolmapäeval, kuid õhtuks läks juba külmaks. Põllud jäid Jõgeva ümbruses lumega kaetuks. Nädala alguses 15-20 cm paksusest lumekattest jäi alles 3-7 cm paksune kiht. Orasetaimedel paistsid lehed lumest välja. Võis näha juba esimesi lumeta laike.

Jäätunud loigud põllul

Neljapäeva hommikuks oli tihenenud ja märg lumi muutunud nii kõvaks, et kandis inimest peal. Külm jätkus.

Külmade öödega hakkas jõgi jälle jäätuma

Reedel mõõdeti siin kandis minimaalseks õhutemperatuuriks ‑13 ja laupäeval -15 kraadi ning päevased temperatuurid plusspoolele ei tõusnud. Kolme sentimeetri sügavusel mullas (s.o võrsumissõlme sügavusel) langes talinisupõldudel temperatuur -4 kraadini.

Siidisabad jõel vett joomas

Pühapäevaks andis külm mõnevõrra järele – öösel langes õhutemperatuur -9 kraadini ja maksimaalne tõusis päeval kolme plusskraadini. Ilm oli tuuline ja lumi muutus pinnasekandest põldudel pruunikaks. Päevad olid nädala teisel poolel päikselised.

Laululuikede pere

Künnivaresed saabusid massiliselt esmaspäeval. Kui eelmise nädala lõpus kössitasid ainult kaks künnivarest puul, siis emaspäeval loendati linnas juba ligikaudu 60 lindu. Pedja jõel oli näha sel nädala nelja laululuike (kaks vanalindu, kaks noort), kahte kühmnokk-luike (noored linnud) ja sõtkast. Pühapäeval saabusid ja lendas linna kohal valjult häälitsedses viis hõbekajakat. Soojemate päevadega oli võimalik koguda vahtra mahla.


Fotod: Laine ja Vello Keppart
Jõgeval 19.3.2018

 


Eelmised artiklid:

10. NÄDAL 5.3.2018.- 11.3.2018. Jõgeval ja selle ümbruses Põllumeeste ilm 9. NÄDAL 26.2.2018.- 4.3.2018. Jõgeval ja selle ümbruses 8. NÄDAL 19.2.2018.- 25.2.2018. Jõgeval ja selle ümbruses Vedelsõnnikut tohib põldudele laotada alates 20. märtsist Ilmateenistuse lumekaart Sürgavere radar + Harku radar. Komposiitpilt Arktiline külm plaanib kolida mõneks ajaks Euroopasse 7. nädal Jõgeval ja selle ümbruses

Jutunurk:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam