•  

November taevas


Oktoobris oli sobilikke vaatlusõhtuid sügiseselt vähe, aga peamine - kuuvarjutus - oli kirka selge ööga. Mõningaid pilte võib näha Vaatleja lugejakirjades http://www.obs.ee/cgi-bin/w3-msql/vaatleja/kirjad.html?nr=5&aasta=2004
Avalikku kuuvarjutuse vaatamist Tallinnas ei korraldatud, aga see-eest said hoo sisse päevased vesinik-alfa päikesevaatamised, mida novembri esimesel nädalal jätkame sama järjekindlusega. Esmaspäevast reedeni (1. -5. november) kell 13-14 Vabaduse väljakul Kunstihoone ees. Eks muidugi vaatame enne pilvede seisu kui spetsiaalse teleskoobi püsti paname. Senistest vaatamistest on piltidega ülevaade leida http://www.teleskoop.com/forum/viewtopic.php?t=133

Novembri öötaevas rõõmustavad meid Saturn ning Jupiteri ja Veenuse lähiseis 4.-5. novembril.

Merkuur saavutab suurima idapoolse eemaldumise (22 kraadi) Päikesest 20. novembril, kuid silmaga tabamine on sellegipoolest üsnagi raske. Otsida tasub pool tundi peale päikeseloojangut vaba horisondiga edelatavast, kus ta on vaevalt 5 kraadi silmapiirist kõrgemal. Abiks on suur heledus (-0,3 tähesuurust) ja binokkel.

Veenus tõuseb umbes kolm tundi enne päikesetõusu. Kuu alguses on Veenus ja Jupiter Neitsi tähtkujus kaunis lähiseisus. Veenuse ja Jupiteri heledused on vastavalt -4,0 ja -1,7 tähesuurust. Mida aeg edasi, seda enam allapoole horisondi suunas Veenus vajub.
Kuivõrd Päike tõuseb novembri alguses kolmveerand kaheksa paiku, siis varased kooli ja tööle minejad saavad Veenust oma teel tervitada.

Marss näitab end suhteliselt nigelalt madalal horisondi kohal enne päikesetõusu idataevas. Marss on teisel pool Päikest ja paistab üsna pisike, kuid 2005. aasa lõpus on taas lähiseisu aeg.

Alati naudingut pakkuv Saturn rändab jätkuvalt Kaksikutes ja tõuseb juba enne südaööd vaadeldavasse kõrgusesse. 3. novembril tõusevad Saturn ja kahanev Kuu koos, olles teineteisest 7 kraadi kaugusel idataevas. Samalaadne ühine ülestõus on ka 30. novembril, kuid nad on teineteisele lähemal - 5 kraadi - ja tõusevad varem.

Uraani leiame Veevalajast õhtuse pimeduse saabudes üsna kõrgelt. Heledus on 5,8 magnituudi ehk silmaga nägemise piirimail. Abiks taevakaart ja binokkel, millega võime planeeti näha rohekas-sinise kettana ka linnaoludes.

Neptuuni leidmisel on samuti abi taevakaardist ja binoklist või teleskoobist. Uraanist on ta tunduvalt tuhmim (8. tähesuurus) ja leidmise teeb raskemaks ka sobilike juhttähtede puudumine. Pimeduse saabudes tuleb vaadata lõunasse, kus on Kaljukits ja kasutada tähekaardi abi.

Selget taevast ja kohtumiseni Päikese vaatlustel. Võibolla teeme sellel kuul ka ühe või paar avalikku Kuu ja Saturni vaatamist Linnahalli peal.
Jälgige reklaame ja ilma! Operatiivsete uudiste saamiseks võite liituda Ridamuse (www.ridamus.ee) või www.teleskoop.com kirjalistiga.


< Tagasi

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam