•  

Kuidas ilm.ee ilma teeb? (07.03.2005 15:45)

Ega ilm.ee ise ilma ei teegi. Ainult näitab.                                  

Ilmaprognoosid tulevad ilm.ee saidile otse koostööpartnerilt Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudilt, kes korraldab Eesti territooriumil, õhuruumis ning Läänemere ja Peipsi järve akvatooriumil regulaarseid meteoroloogilisi ja hüdroloogilisi vaatlusi ning koostab nende põhjal prognoose.
EMHI kohta loe lähemalt siit >>>

Et meie ise oskame ilma ennustada ainult ahvenauimede pealt, siis reaalajas ilmaandmete saamiseks kasutame tänapäevast tehnikat. Reaalajas õhutemperatuur ja õhurõhk tuleb meie saidile automaatjaamade kaudu Eesti erinevates linnades. Piltlikult öeldes on meil seal kraadiklaasid, millede andmeid saab jälgida interneti vahendusel.
Ka nende järgi on võimalik lähiaja ilma ennustada - kui ikka trend näitab, et temperatuur tõuseb, siis on lootust ilma soojenemisele?
Kui aga lahti võtta näiteks
24 tunni õhurõhu graafik:      

  Siis näeme, et õhurõhk aina  tõuseb ja tõuseb... Järelikult läheb ilm selgeks!

Kellele ainult numbritest väheseks jääb, saab olukorda kontrollida oma silmaga veebikaamera pilti vaadates. Näiteks kui inimesed käivad vihmavarjudega, siis võib väga suure tõenäosusega öelda, et vihma sajab. Ka lumesadu on üsna lihtsalt tuvastatav: 

Kõige parema ülevaatae väljas toimuvast saab aga läbi juhitava veebikaamera. Juba teist aastat saab näha, mis toimub Kuutsemäe nõlvadel >>>
Käesoleval, 2006. aastal näeb läbi veebikaamera ka Tehvandi suusastaadionit >>>
Seal asuv kaasaegne automaatilmajaam näitab lisaks temperatuurile ja õhurõhule ka õhuniiskust ja tuule kiirust.

2006.aasta veebruaris lisandus juhitav veebikaamera ka Kuressaare linna >>>
Seda saab isegi zoomida.

Alates mai keskpaigast saab aga kaamerat suunata Pärnu rannas >>>. Seal kannab ta Upcideri rannakaamera nime.
Suusatajatele on talvel lisaks suusailma lehekülg >>>
Seal on andmed Eesti suusaradade olukorra kohta.

Lisaks reaalajas veebikaamerate piltidele leiab ilm.ee lehekülgedelt ka hulgaliselt fotosid.
Saab näha, milline oli ilm viimatisel jõuluajal >>>
Mismoodi tuli kevad 2004 >>>  2005 >>>  ja 2006 >>>
Milliseid värve on toonud sügis sügisfotokonkursile >>>
9. jaanuari tormipildid >>>
Arne Aderi looduspildid >>>
Milliseid kasse peavad ilm.ee külastajad >>>
Pilvefotode konkursile saadeti põnevaid pilvi >>>
Jooksvalt saab lisada pilte erinevatest ilmaoludest galeriisse >>>
28. märtsil 2006 avasime ka esimese virtuaalse personaalnäituse. Oma fotosid näitab Peeter Salumäe >>>

Kevadel algab ka jalgrattahooag. Möödunud aastal võtsime teist korda osa Roheliste rattaretkest, mida kajastasime läbi veebikaamerapildi >>>
Rattaretkedest osalejad on saatnud meile ka endatehtud fotosid, need annavad üsna hea ülevaate toimunust >>>

Kalastajatele tuleb kindlasti kasuks kalastuskalender.
Ilm.ee kalender annab teada, milline oli ilm aasta tagasi, päikese tõsu- ja loojanguajad ja muudki täna, eile ja tulevikus.
Allergiateataja leheküljel näeb kevadest sügiseni õietolmukalendrit, tuleohu lehekülgedel suvel tuleohtlikke piirkondi ja talvel näpunäiteid ohutuks kütmiseks.

15. maist kuni 15.septembrini kestis rannahooaeg. Koostöös Falck Eestiga edastasime juba neljandat aastat järjest Eesti supelrandadest iga kolme tunni tagant vee- ja õhutemperatuure. Lisaks sai teada ka rannas viibivate inimeste umbkaudse arvu >>>

Kes aga tahab põjalikumat ilmaennustust, võib  tellida omale maili peale ilmateate. Seda koostavad Eesti juhtivad sünoptikud ja ilm@teade jõuab igal reedehommikul tasuta enam kui nelja tuhande inimese mailipostkasti.
Kellel internetiühendust parasjagu käepärast pole, saab ilmateavet tellida  SMS- ga >>>

Alates 25. juulist 2006 saab ilm.ee lehekülgedel lisaks Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) poolt koostatud ametlikule ilmaprognoosile tutvuda ka arvuti poolt koostatud ilmaennustuse testversiooniga.

EMHI prognoosi leiate endiselt ülemisest vasakust menüüst (lingid „tänane ilm“, „4 päeva prognoos“, „hoiatused“) Samuti lehe ülemises keskmises osas asuv nelja päeva prognoos koos ilmaikoonidega.

Kõik prognoosid, mis leiate Eesti kaardil navigeerides ja eraldi linnade lehekülgedelt (v.a. reaalajas ilmainfo, mis edastatakse endiselt automaatilmajaamadest), tulevad aga USA Rahvusliku Ookeani ja Atmosfääri Administratsiooni (NOAA) serverist. Tegemist on  pilootprojektiga, mis võimaldab sõltumatut ligipääsu kliima ja ilmastiku mudelandmetele.

Uudne ilmaprognoos ei ole mõeldud konkureerima EMHI ilmaennustustega.
Ametlik on ikkagi kohapeal, EMHI sünoptikute poolt koostatud prognoos, mis täpsustub veelgi peale ühinemist ilmaennustuskonsortsiumiga HIRLAM (https://ilm.ee/index.php?42765 )

NOAA poolt edastatud prognoosid on mõeldud ilmahuvilistele ja välitöödega tegelejatele: uurimiseks, võrdlemiseks ja tähelepanekuteks. Kuna tegu on pilootprojektiga, võib masinennustuses esineda lühiajalisi pause ja katkestusi.



 

 

 

 

 

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam