•  

Teaduskeskus AHHAA avab Tartus prantsuspärase nuusknäituse (02.10.2009 13:05)

Alates laupäevast, 3.oktoobrist saab iga päev kell 10-20 Tartu Lõunakeskuses nuusutada uut AHHAA-keskuse interaktiivset koguperenäitust “Ahhaa, ninatark!”.

Haistmismeel püsib inimmeelte hierarhias üsna maadligi – lõhnatundmine viitab isude, ihade ja instinktide kaudu kõige otsesemalt inimese loomalikule päritolule. Samas suudavad lõhnad äratada kõige isiklikumaid mälestusi ning tekitada vägagi keerukaid seoseid. Seda, kui raske on oma lõhnaelamust ühisesse keelde panna, võib igaüks uuel ahhaa-näitusel ise kogeda. Lisaks rikkalikule nuusutamiskollektsioonile pakub AHHAA näitus ka võimalust oma haistmismeelt teiste külastajatega võrrelda, uurida lõhnadega seotud neurofüsioloogiat või tutvuda ajalooliste lõhnatraditsioonidega.

Targast ninast jutustav näitus on Tartusse toodud Belgiast ja selle loojateks on rühm prantslastest teadlasi. Tegevusnäitus on seni tuuritanud peamiselt Lõuna-Euroopas ja võõrustanud üle saja tuhande vaataja-nuusutaja. Prantsuse kultuuri taustal selgib ka asjaolu, et näituse maskott ja logoloom on siga – kui eestlastele seondub siga eelkõige sõnnikuhaisuga, siis Prantsusmaal kasutatakse peene lõhnatajuga notse hoopis luksuslike maatrühvlite otsimisel. Kuidas selline jaht käib, see saab näitusel filmi vaadates selgemaks.

Rousseau on öelnud: “Lõhnad puudutavad vaimu sügavamalt kui helid või pildid, nad tunduvad jõudvat lausa meie olemuse juurteni.” Lõhnanäitus jääb AHHAAsse uue aastani.

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam