•  

41. nädala (5.-11. oktoober 2009) äikeste ja rahe kokkuvõte (12.10.2009 22:30)

Autor: Jüri Kamenik

Kihtrünk-ja rünkpilved (taamal maja kohal) külmas õhumassis 5. oktoobril Tartu kohal.

5. oktoobril jätkus sügistormi toonud tsükloni Söreni tagalas külma õhu sissevool. Mõnel pool sadas hoovihma ja kohati oli ilm tuulinegi, ent rohkemat midagi polnud. Siiski, 6. oktoobri tekkis jätkuva külma õhu juurdevoolu tõttu rünksajupilvi, mis pakkusid mitmele poole hoovihma ja teada anti ühest hommikusest rahesajust Raplamaal Raikküla vallast. Tegemist oli peeneteralise umbes üks minut kestnud rahesajuga, millega äikest ei kaasnenud ja rahe sulas kohe maha jõudes. Õhk oli jahe (+2,5°) ning märgatavat tuult ei täheldatud. 
 

Lame rünksajupilv (Cb humilis) on külma õhumassi ja madala tropopausi tunnus. Tartus 6. oktoobril 2009.

 7. oktoobriks saabus järgmine tsüklon, mis tõi kaasa samuti tuule tugevnemise, ent mitte nii palju kui 4/5. oktoobril. Olulisi konvektiivseid nähtuseid ei täheldatud.
Küllaltki ootamatult tekkis 9. oktoobriks Läänemerel osatsüklon või väike tsüklon, sest sooja ja seega energiarikka mere kohal oli jahe õhumass. Kuna see pööris oli arenev ja energiarikas, siis see põhjustas küllaltki kiire õhu tõusmise. Selline taustsüsteem on soodne konvektsioonipilvede arenguks. Pööris läks keskmega üle Eesti. Tsükloni või osatsükloni keskme lähedal voolab õhk madalama rõhu tõttu ümbritsevatelt aladelt kokku ja tõuseb üles (konvergents madalamates õhukihtides). Nii tekkiski Eestis nendel põhjustel 9. oktoobril rünksajupilvi ja sadas paljudes kohtades hoovihma. Rahet täheldati lõuna paiku Tallinnas ja pärastlõunal Järvamaal (Mäol). Äikest oli 9. oktoobril hommikul Soome lahe kohal ja pärastlõunal Mäol sadanud rahehoo ajal. Äikest ja rahet võis veel mõnes kohas olla, kuid selle kohta andmed puuduvad.


Lähenevast tsüklonist annavad tunnistust tihenevad ülemise ja keskmise kihi pilved, eriti, kui need liiguvad kiiresti või on korrapärased (näiteks ridadena), nagu sellel fotol. 8. oktoober 2009 Tartus.



Rünkpilvede rida, mis muutus hiljem rünksajupilveks ja andis mõõduka vihmahoo. 9. oktoober Tartus.

10. oktoobril jätkus läänest ja loodest jaheda õhu sissevool ning teatavasti jahe või külm õhk sooja vee kohal tähendab soodsaid tingimusi konvektsioonivooludeks. Hommikul ja lõuna paiku sadas paljudes kohtades põhjarannikul hoovihma, kohati sadas ka rahet, eriti Virumaal.

Raheterad Lääne Virumaal Oandu külas 10.10.09

Raheterade läbimõõt ulatus 1 cm-ni (vt https://ilm.ee/?46500). Õhtupoolikul liikusid pilved lõuna poole ning üsna peenest rahesajust anti teada näiteks Põlvamaalt (Kolossova küla, kl 17.30). Äikest ei täheldatud kuskil.
11. oktoobril taandusid rünksajupilved järjest ida poole, sest lähenes uus tsüklon.

Kokkuvõte: nädala kõige raherikkamateks kujunesid 9. ja 10. oktoober, äikest täheldati 9. oktoobril Soome lahel ja Järvamaal.


Rahepilved on tihti iseloomulikult kontrastsed ja kobrutava välimusega. 10. oktoober oli suhteliselt raherikas päev. Fotol on konvektsioonipilved (Cu hum, Cu med, Cu con, taamal Cb hum) samal päeval Tallinnas.
Autori fotod.

Eelmised artiklid:

39.- 40. nädala (21. september-4.oktoober 2009) äikeste ja rahe (konvektiivse ilma) kokkuvõte (05.10.2009) Täname kõiki, kes on vaevaks võtnud edastada andmeid rahe ja äikeste kohta!


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam