•  

Teaduskeskus AHHAA avab Tallinnas prantsuspärase lõhnanäituse (11.01.2010 14:53)

Foto: Leili Valdmets

Alates esmaspäevast, 18. jaanuarist saab iga päev kell 10-20 Tallinnas Vabaduse väljakul nuusutada uut AHHAA-keskuse interaktiivset koguperenäitust 
Ahhaa, ninatark!

Haistmismeel püsib inimmeelte hierarhias üsna maadligi  lõhnatundmine viitab isude, ihade ja instinktide kaudu kõige otsesemalt inimese loomalikule päritolule. Samas suudavad lõhnad äratada kõige isiklikumaid mälestusi ning tekitada vägagi keerukaid seoseid. Seda kui raske on oma lõhnaelamust ühisesse keelde panna, võib igaüks uuel ahhaa-näitusel ise kogeda. Lisaks rikkalikule nuusutamiskollektsioonile pakub AHHAA näitus ka võimalust oma haistmismeelt teiste külastajatega võrrelda, uurida lõhnadega seotud neurofüsioloogiat või tutvuda ajalooliste lõhnatraditsioonidega.

Targast ninast jutustav näitus on pärit Belgiast ja selle loojateks on rühm prantslastest teadlasi. Tegevusnäitus on seni tuuritanud peamiselt Lõuna-Euroopas ja võõrustanud üle saja tuhande vaataja-nuusutaja. Prantsuse kultuuri taustal selgib ka asjaolu, et näituse maskott ja logoloom on siga kui eestlastele seondub eelkõige sõnnikuhaisuga, siis Prantsusmaal kasutatakse peene lõhnatajuga notse hoopis abiks luksuslike maatrühvlite otsimisel. Kuidas selline jaht käib, seegi saab näitusel filmi vaadates selgemaks.

Rousseau on öelnud: "Lõhnad puudutavad vaimu sügavamalt kui helid või pildid, nad tunduvad jõudvat lausa meie olemuse juurteni."

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam