•  

Atlandi ookean on orkaanide kasvulava (15.09.2010 17:17)

Autor: Jüri Kamenik

Pilt: NOAA/NHC

Hetkel on Atlandi ookeani avaosa kohal kaks 4. kategooria orkaani – Igor ja Julia ning Kariibi merel tugevnev troopiline torm Karl.

Kõige tugevam orkaan on viimastel päevadel Igor, mis sai alguse 6. septembril Aafrika rannikult läände ookeani kohale liikunud atmosfäärihäiritusest. See häiritus organiseerus ja tugevnes vaatamata võrdlemisi tugevatele troposfääri ülakihi tuultele (orkaani arenguks on soodsad nõrgad ja muutlikud troposfääri ülakihi tuuled) ning 8. septembril sai sellest käesoleva aasta 9. troopiline torm Atlandi ookeanil. Torm sai nimeks Igor.

Satellidipilt: NASA

9. septembril küll torm nõrgenes, sest sellega ühines üks teine troopiline madalrõhuala, ent 10. septembril tugevnes madalrõhkkonnaks taandunud Igor taas tormiks ja hakkas nüüd kiiresti tugevnema. 11. septembril muutus torm 1. kategooria orkaaniks, mis tähendab, et vähemalt silma ümbruses on 1 minuti jooksul tuule keskmine tugevus 119–153 km/h (33-42.5 m/s), kuid 12. septembril tugevnes orkaan hüppeliselt ja saavutas 4. kategooria, mis tähendab, et 1 min keskmine tuule tugevus on silma ümbruses  210–249  km/h (58-69 m/s), kusjuures puhangud võivad ulatuda enam kui 300 km/h (83 m/s).

Pärast seda orkaan veidi nõrgenes silmaseina vahetustsükli tõttu. See protsess on tugevatele orkaanidele iseloomulik ja tähendab seda, et orkaanil tekib aktiivsest silmaseinast väljaspool uus silmasein, mis tasapisi asendab vana. Vahetuse ajal orkaan nõrgeneb, kuid Igor säilitas 4. kategooria, sest nõrgenemine ei olnud nii suur. 15. septembriks asendus vana silmasein lõplikult uuega ning orkaan saavutas peaaegu 5. kategooria. Õhurõhk langes samal ajal 925 hPa-ni. Nii õhurõhu kui tuulte tugevuse järgi on Igor käesoleva orkaanihooaja tugevaim torm, tugevuselt järgmiseks oli Earl, mis tegutses augusti lõpus ja septembri alguses USA idaranniku lähedal ja jõudis Kanadasse välja. Viimastel andmetel on Igor keskmes õhurõhk 935 hPa ja tuulte tugevus kuni 230 km/h (64 m/s) ja orkaan liigub tasapisi lääne-loode suunas. Lähemal paaril päeval ilmselt orkaani nõrgenemist ette näha pole, sest ookean on Igori ümbruses piisavalt soe (kõrgem kui 26 kraadi Celsiuse järgi). Igorit uuriti infrapunaskaalas, millest võib lugeda SIIT (inglise keeles) 

Igori moodustumisega peaaegu samal ajal tekkis Aafrikast veidi lääne pool uus troopiline madalrõhkkond, mis 13. septembriks tugevnes troopiliseks tormiks. See torm sai nimeks Julia. See torm tabas Roheneemesaari ning muutus 14. septembril 1. kategooria orkaaniks. Seejärel algas kiire tugevnemine ja on tänaseks saavutanud juba 4. kategooria tugevuse (viimastel andmetel tuulte tugevus kuni 215 km/h ehk 60 m/s) ja võib pisut veelgi tugevneda. Ka õhurõhk keskmes on vastav – 950 hPa-d . Julia liigub hetkel loode suunas ja sarnaselt Igoriga ei ohusta hetkel ühtegi rannikuala.

11. septembril tekkis Kariibi merel madalama õhurõhuga piirkond, kuid see jäi mitmeks päevaks vaid konvektsioonipilvede ja äikeste kogumiks. Muutus toimus 14. septembril, kui tekkis organiseerumine ning süsteem tugevnes troopiliseks tormiks ja nimeks sai see Karl. See torm liigub Yucatani poolsaarest tõenäoliselt lähema ööpäeva-kahe jooksul üle ja jõuab siis Mehhiko lahe kohale. Seal võib see torm tugevneda orkaaniks, kuni maabub Mehhiko kohal ja hääbub siis, sest süsteem jääb maismaa kohale.
Satelliidipilti võib vaadata SIIT.


Planetaarses mastaabis ongi põhiline troopiliste tormide ja orkaanide aktiivsus koondunud Atlandi ookeanile, sest Vaiksel ookeanil pidurdab tormide teket La Niña tõttu (VAATA) tavalisest jahedam ookeani pinnavesi. Siiski, üks troopiline madalrõhkkond on tekkinud Vaikse ookeani lääneosa kohal.
Troopilise ilmaga saab kursis olla  SIIN.

Maailma mastaabis: SIIN ja SIIN

Orkaanide nimetamisest

Troopilisi madalrõhkkondi tähistatakse järjekorranumbriga vastavalt sellele, mitmes see on antud hooajal. Kui madalrõhkkond tugevneb troopiliseks tormiks, siis antakse sellele nimi. Vastavaid nimekirju koostatakse 5 aastaks ette, st et kui tekib troopiline torm, siis on nimi juba kohe võtta: SIIN.
Kasutatakse vaheldumisi meeste-ja naistenimesid, kusjuures nimed on tähestikulises järjekorras. Nimetamine lihtsustab suhtlemist ja väldib eksitusi, sealhulgas suurendab hoiatuste andmisel arusaamist, et millisest tormist või orkaanist käib jutt. Nimetama hakati Atlandi ookeanil ametlikult 1953. aastast, kusjuures 1979. aastani kasutati vaid naistenimesid, hiljem vaheldumisi meeste-ja naistenimesid kuni tänaseni. Sealjuures kasutatakse nimekirja ikka uuesti ja uuesti ja pensionile saadetakse vaid väga suurt kahju tekitanud orkaanid ehk nende nimesid enam ei kasutata SIIN.

Orkaanihooaeg algab Atlandi ookeanil kokkuleppeliselt 1. juunil ja lõppeb 30. novembril, kusjuures september ja oktoober on pikaajalise keskmise järgi orkaanihooaja kõige aktiivsem periood. Ka käesoleval aastal on senini kõige enam troopilisi torme ja orkaane tekkinud augusti lõpus ning septembris, kusjuures korraga on aeg-ajalt mitu sellist süsteemis eksisteerinud.

Eelmised artiklid:

Paanika Poolas: eelolev talv võib tulla viimase tuhande aasta karmim (13.09.2010) Poola meteoroloogide arvates võib talv 2010-2011 tulla viimase tuhande aasta kõige karmim, vahendab Poolas levivat paanikat Vene ilmaportaal  Погода и климат. Selle põhjuseks nimetatakse Euroopasse sooja toova Golfi hoovuse nõrgenemine.

Orkaan Igor tugevneb kiiresti - juba 4. kategooria (12.09.2010) Täiendatud kl 22.00!

Euroopa kirdeosas sadas juba lund (10.09.2010) Kaart: FMI Tänavuse sügise esimene lumi sadas maha Euroopa kirdeosas, kirjutab meteonovosti.ru. Vorkutas oli täna, 10. septembri hommikul lume paksus 5 cm.

Troopiline torm Hermine võib vaatamata peatsele maabumisele muutuda orkaaniks (06.09.2010) Satelliidipilt: NOAA Orkaanid saavad tekkida ainult suure avatud veepinna kohal, kusjuures veetemperatuur peab olema vähemalt 26-27 kraadi või rohkem ja väga sooja veekihi paksus peab olema kümneid meetreid, isegi sada meetrit, sest muidu segatakse tugeva lainetuse tõttu veemassid niipalju läbi, et veetemperatuur langeb ka pinnal.

Venemaal järjekordsed kuumarekordid (03.09.2010) Sama tsüklon, mis meile põhjakaartest külma toob, on Venemaa lõunaossa toonud uued soojarekordid, Volgogradis mõõdeti eile sooja lausa +38,8 °C.

Orkaan Earl jõuab Eestiga võrdsetele laiuskraadidele (02.09.2010) Orkaan EarlSatelliidipilt NOAA Atlandil tegutsev neljanda kategoorian orkaan Earl liigub USA riikliku orkaanikeskuse NHC teatel kaugele põhja, tormituuled, paduvihmad ja kõrged lained võivad jõuda pea kuuekümnendate laiuskraadideni ehk siis sama kaugele põhja kui Eestigi asub.

Atlandil tegutseb orkaan ja kaks troopilist tormi (31.08.2010) Kaart: NOAA/NHC Atlandil tegutsevad täna neljanda kategooria orkaan Earl, vaikselt jõudu koguv troopiline torm Fiona ja orkaanist taas troopiliseks tormiks nõrgenenud Danielle, mis lähiajal parasvöötmesse jõuab ja sellega troopilisuse tiitli kaotab.

Pakistani rängad üleujutused on Venemaa kuumalaine tagajärg (27.08.2010) Rängad üleujutused Pakistanis on põhjustatud peamiselt Venemaa kuumalaine ja põua poolt, kirjutatakse USA ilmateenistuse NOAA kliimaandmete keskuse NCDC poolt väljaantud ülevaates.

Suvi kolis Jakuutiasse (26.08.2010) Venemaa lõppeva suve uus soojarekord püstitati Siberi idaosas Jakuutia pealinnas Jakutskis, kus 25. augustil mõõdeti uus päevarekord, +30.4 °C.

Brasiilias filmiti haruldast tulekuradit (25.08.2010) Brasiilias Sao Paulo osariigis nähti ja filmiti haruldast tulekuradit (fire devil, fire tornado, fire whirl).

Indias hukkus välgulöögist 17 inimest (25.08.2010) Foto: Äikesetydo, äikesejahi galeriist Indias Bihar'i osariigis hukkus eile  välgutabamuste tagajärjel  seitseteist inimest ja üle kahekümne sai põletushaavu, teatas Indo-Aasia uudisteagentuur IANS.

Venemaa ilmateenistus vajab 13 miljardit rubla aastas (24.08.2010) Tiksi hüdrometeoroloogiajaam Venemaal Siberi põhjaosasFoto: NOAA Venemaa ilmateenistus vajab kuni 2030. aastani iga-aastasteks kuludeks 13 miljardit rubla (üle 5 miljardi krooni), teatab ilmaportaal Погода и климат.

Atlandil tegutseb tänavuse hoaaja teine orkaan (24.08.2010) USA ilmateenistuse NOAA teatel paisus Atlandil tekkinud troopiline torm Danielle I kategooria orkaaniks, tänavusel orkaanihooajal on see arvult teine.

Moskva enneolematu suve kohta avaldati esimesed kokkuvõtted (19.08.2010) Esimene vihm Moskvas 2010. a. suvelVideo: TrashProduktionRu "Enneolematu, fenomenaalne, suurim anomaalia ilmavaatluste ajaloos" - Venemaa ilmaportaalid pole tänavuse suve iseloomustamisel ülivõrretega kitsid.

Moskvas püstitati tänavuse suve 22. soojarekord (18.08.2010) Temperatuur Moskvas 18. augusti pealelõunalAllikas Meteonovosti.ru Täna pealelõunal kell 13 kohaliku aja järgi mõõdeti Moskvas uueks päevarekordiks 32,5 °C, mis on tänavuse suve 22. soojarekord.

Äärmuslik kuumus on Venemaalt lahkumas (17.08.2010) Video tormist Peterburis 15.augustil Käesoleva nädala teine pool teeb lõpu suurimale anomaaliale Venemaa meteoroloogilises ajaloos, kirjutab gismeteo.ru.

Venemaal jätkub kuumarekordite sadu (11.08.2010) 11. augusti temperatuurikaart: meteonovosti.ru Venemaal jätkub kuumarekordite sadu: ainuüksi eile, 10. augustil püstitati uus soojarekord 23-s Euroopa-osa linnas ja kahes Uurali linnas, kirjutab meteonovosti.ru.

Vene teadlase arvates on Maal ees 90 tuhat aastat kestev külm periood (11.08.2010) 11.01.2010 Ida-VirumaalFoto: Maia Smirnova "Praegune kuum suvi ja globaalne soojenemine pole peaaegu üldse seotud, kuid näiteks Peterburi talvesid mõjutab soojenemine tugevalt", ütles Venemaa riikliku hüdrometeoroloogia ülikooli rektor Lev Karlin intervjuus ajakirjale "Smena".

Erakordselt kuum ilm Moskvas võib jätkuda pikemalt (06.08.2010) Normist kõrgemad temperatuurid juulikuus kraadidesPilt: ERSL/NOOA Erinevalt varem arvatust, võib meteoroloogide hinnangul erakordne kuumus Moskva ümbruses jätkuda pikemalt, kirjutab ilmaportaal Погода и климат.

Eilne temperatuuride vahe maailmas oli üle120 kraadi (05.08.2010) Eile oli maailmas päevane temperatuuride vahe 120,3 kraadi.

Moskvas on järjekordsed soojarekordid (05.08.2010) Tänane ilmakaart: FMI Moskvas püstitati eile järjekordne augustikuu soojarekord, see on nüüd +37,2 kraadi.

Soomes on tugevad äikesetormid (04.08.2010) Soome radaripilt 4. augustil kell 17 Soome ilmateenistus FMI andis täna pealelõunal ja kell 16.30 välja riiklikud hoiatused hoiatamaks elanikke tugevate äikestormide eest.

Soomes mõõdeti uueks soojarekordiks 37,2 kraadi (30.07.2010) Ilm eile pärastlõunal Kaart: YLE.fi Joensuus mõõdeti eile Soome uues soojarekord, mis ületas 1914. aastast pärineva rekordi 1,3 kraadiga, teatab Soome ilmateenistus FMI. Kuumale järgnes raju äike maa kesk- ja lõunaosas.

Venemaa Euroopa-osas püstitati eile üle 20 soojarekordi (28.07.2010) Tänavune kuum suvi on toonud Venemaale juba sadu soojarekordeid, ainuüksi eile tõusis temperatuur rekordilistesse kõrgustesse enam kui kahekümnes paigas Petrozavodskist Sõktõvkari ja Sotšini.

Moskvas täna rekordite rekord, 38,3 kraadi sooja (26.07.2010) Pilt: intellicast.com Moskvas mõõdeti täna kell kaks Eesti aja järgi viimase 130. aasta kõrgeim õhutemperatuur, +37,4 °C. See on nii tänavuse aasta, juulikuu kui ka kogu ilmavaatluse ajaloo rekord.

Venemaa uus absoluutne soojarekord on +45,4 °C (15.07.2010) Venemaa ilmaportaali "Погода и климат" teatel mõõdeti Kalmõkkias Utta meteojaamas 12. juulil maksimaalseks õhutemperatuuriks 45,4 °C, mis on terve Venemaa ilmavaatluste ajaloo kõrgeim temperatuur.

Atlandi ookeani orkaanihooaja avas Alex (01.07.2010) Satelliidipilt: NOAA Selle aasta Atlandi ookeani esimene orkaan Alex maabus La Pescasse Mehhikos õhtul kella 9. ajal kohaliku aja järgi 46 m/s  (165 km/h) puhuvate tuultega. Orkaani enda liikumiskiiruseks oli 17km/h.  (Allikas: NOAA).  

USA-s järjekordne laastav keeristorm (18.06.2010)

Euroopa keskosas on ilm jätkuvalt ebastabiilne (02.06.2010) Hoiatuste kaart: Meteoalarm Euroopa keskosas on ilm jätkuvalt tsüklonite mõju all ja ebastabiilne. Poola lõunaosas Zakopanes mõõdeti sademete hulgaks eile 81 mm, mis on lähedale terve kuu normile (95 mm).

Araabia merel keerleb haruldane tugev troopiline torm (02.06.2010) Satelliidipilt: India meteoroloogiateenistus Araabia merel keerleb sealkandis haruldane tõsine troopiline tsüklon, mis intensiivistus kiiresti ja sai nimeks Phet.

Troopiliste tormide hooaja avas Agatha (01.06.2010) 29. mai 2010 Vaikse ookeani idaosas. Satelliidipilt: NOAA 1. juunil alanud orkaanihooaja Atlandi ja Vaikse ookeani troopilises tsoonis avas maikuu lõpus Vaikses ookeanis troopiline torm Agatha.

Eksperdid hoiatavad tulevaste vulkaanipursete ja võimalike lennukatkestuste eest (27.05.2010) Islandi kõige ohtlikumad vulkaanid. Äsja University College London juurde loodud  katastroofidega toimetuleku instituut Institute for Risk and Disaster Reduction  hoiatab, et Islandil asuva Katla vulkaani aktiviseerumine on lähiajal vägagi võimalik.

Atlandile oodatakse aktiivset orkaanihooaega (26.05.2010)

Vulkaanipurse Islandil on veidi nõrgenenud (21.05.2010)

Üleujutused Poola lõunaosas (video) (20.05.2010)

Murmanskis oli eile sooja üle 26 kraadi (19.05.2010)

Islandi vulkaani tegevuses märgatavaid muutusi pole toimunud, tuhk jätkab levimist (17.05.2010)

Pahupidi ilm: Hispaanias lumi, Siberis 30 kraadi kuuma (13.05.2010) Temperatuurikaart: Wttterzentrale Hispaania ilmateenistus hoiatab täna võmaliku lumesaju eest, Venemaal on aga kolmekümnekraadine kuumus tunginud juba üle Uuralite Siberisse.

Troopika kolis Põhja-Jäämere lähistele (12.05.2010) Nädala algus Euroopa kirdeosas oli ligi 30-ne kraadise kuumaga lausa anomaalselt soe - soojarekordite purunemist ei mõõdetud temperatuuriskaalal mitte komakohtadega, vaid lausa enam kui viie kraadiga.

Põhja-Venemaa kuumus ulatus ka Eestisse (10.05.2010) Foto: Peep Loorits Juba möödunud nädalal võis Venemaa nautida 30 ºC-st sooja, mis jõudis Aafrikast põhjalaiustele lõuna- ja edelatuulega piki idas valitseva kõrgrõhuala ning lääne pool tegutseva madalrõhuala piiri. Möödunud nädalavahetusel oli aga madalrõhualal veelgi enam jõudu oma valdusi kaugemale põhja laiendada ning pöörise idaserva mööda pääses väga soe õhk (päevamaksimum üle 25 ºC) ligi ka 60-ndatele laiustele. Ka Eestis mõõtis 8.mail Võru meteojaam sooja 25,8 ºC. 


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam