•  

Tuuline ja külm (11.01.2013 08:29)

Autor: Merike Merilain, EMHI


Reedel meile tuult, tuisku ja külmatunnet pakkuv tsüklon nimega Carlos pole sugugi lõunamaist päritolu. Otse vastupidi, üks osa sellest Carlosest saabus meile põhjast lõunasse liikudes Soome kohalt ja teine ägedam osa tekkis Taani ja Rootsi vahel ning muutus ägedaks Läänemerd ületades, olles saanud külma süsti just Soomest tulnud tsükloni tagalast.
 

Jäised pisarad
Foto: Ringa Kedelauk

 

Pööris püsib veel oma 24 tundi ja liigub nüüd juba taas Läänemere poole tagasi. Lumeuputus jääb seekord ilmselt tulemata, sest põhja poolt tulnud arktiline õhk on kuiv ning ka lõuna poolt liikuma pääsenud soe pole nii soe, kui näiteks lumetorm Monika ajal, mil Palermos mõõdeti 9.detsembril 2010 sooja 26 kraadi ja põhja poolt oli Skandinaavialt laskumas -22 kraadi. Jooksvaid andmeid vaata siit
 

Põhjast saabunud külm õhk pole veel ka nii külm, et võiks meil pakast pakkuda. Selgimiste korral langeb nädalavahetusel õhutemperatuur sisemaal -15◦C ligi ja üksikutes kohtades veel madalamale. Pärast madalrõhuala täitumist saabub tõenäoliselt talvine rahuaeg. Kõrgrõhuala õnnestab meid algul Skandinaavialt lõuna poole liikudes. Hiljem ühineb see Venemaa lääne- ja lõunaalade kohal tekkiva kõrgrõhualaga. Sooja läänevoolu taastumist eileõhtused arvutused ei lubanud. Ja kui uskuda Euroopa ilmakeskuse 4 nädala arvutusi, siis pole normilähedast õhutemperatuuri enam jaanuaris tulemas ja kuu võib neil arvutustel kujuneda paar kraadi keskmisest madalama õhutemperatuuri fooniga. Nii et oleks veel aeg oma talvise kütuse varud üle vaadata, et kevadeni vastu pidada.
 

Külma talveilma püsimist meie laiuskraadil kinnitab ka NAO indeksi negatiivsete väärtuste prognoos järgmiseks kaheks nädalaks, see tähendab, et Atlandilt sooja kandvate tsüklonite ahel katkeb ja külm õhk polaarjoone tagant saab võimaluse lähemale hiilida,  vaata.

 

Eelmised artiklid:

Nädalavahetusel hakkab tuul raugema ja ilm külmenema (10.01.2013) Foto: Sergei Perov   Ilma ülevaade 11.01.13. - 16.01.2013.a. Reedel (11.01.) on Leedu kohal äge madalrõhkkond ja selle põhjaserv katab Eesti. Öösel sajab lund ja tuiskab. Tugevam on sadu Eesti lõunapoolses osas ja saartel. Ka looderannikul võib tihedat lund tulla. Päeval on ka selgimisi ja lund tuleb vahete-vahel, sadu on sisemaal juba enamasti nõrk. Kõikjal on pinnatuisku. Puhub kirdetuul 7-12, puhanguti 15, saartel ja rannikul 10-15, puhanguti 20 m/s. Õhutemperatuur on ööpäeva vältel -3..-9°C.

Peale homset ja ülehomset tuisku läheb külmemaks (09.01.2013) Sajab lund ja tuiskab Foto: Leili Valdmets   Neljapäeva (10.01.) öösel tuleb vana madalrõhkkond Soome lahe idaosa kohale ja selle sajutsoon kandub Eesti kohale. Öö hakul sajab tihedat lörtsi, pärast keskööd aga juba põhiliselt lund. Põhja poolt alates jääb siis sadu nõrgemaks. Kuid Lõuna-Eestis sajab hommikuni ja seal võib kokku 5-10 cm lund lisanduda. Tuul pöördub põhja ja kirdesse 3-9 m/s. Hommikul tuul tugevneb ja teeb ka tuisku. Õhutemperatuur langeb hommikuks -1..-6 kraadini. Päeval liigub Läänemerelt juba uus ja aktiivne madalrõhkkond Leedu kohale. Eesti kohale sirutub madalrõhkkonna külmem põhjaserv. Kord siin, kord seal sajab lund. Sadu peaks esialgu veel üsna nõrk olema, üksnes Lõuna-Eestis võib mõni cm lund juurde tulla. Teeb aga tuisku, sest kirdetuul tugevneb 7-12, saartel ja rannikul puhanguti 15, õhtupoolikul kuni 20 m/s. Õhutemperatuur on -1..-5°C.  

Madalrõhkkond toob sademeid ja suure jäiteohu (08.01.2013)   Jäävihm 25. detsembril sadas Valgamaal hommikul ilusat laia lund. Mõtlesin, et lähen pildistan seda kena lumesadu. Kui mina lõpuks välja pildistama jõudsin, oli lumesadu asendunud jäävihmaga. Sadu polnud tugev aga piisav, et katta seljakott, jope ja objektiivi varjuk (see oli kilekotist väljas) jäise kihiga. Siin pildil ongi näha, kuidas jäävihma tera alla langeb ja seened vaikselt jääkihiga kattuvad. Foto: Peeter Teedla  

Nädala teisest poolest läheb külmemaks (07.01.2013) Foto: Vello Mägi   Ilma ülevaade 8.01.13. - 14.01.2013.a. Teisipäeval (8.01.) laieneb madalrõhkkond Skandinaaviast Läänemere äärde. Lõunakaare tuul tugevneb veidi. Öösel võib saartel ja looderannikul kohati lörtsi ja lund sadada. Õhutemperatuur tõuseb Eesti lääne- ja põhjaservas 0..-4°C-ni. Sisealadel on enam selgimisi ja õhutemperatuur langeb -5..-10°C-ni. Päeval laieneb lumesadu ida poole, saartel tuleb lörtsi. Puhub tugev edela- ja lõunatuul. Õhutemperatuur tõuseb saartel ja läänerannikul tõuseb 0..+2°C-ni, sisemaal on -1..-6°C piires.    

Me imeline ja heitlik talv (04.01.2013) Kuuvalgus Foto: Ain Avik   Liiga vara ja liiga karmilt alanud talv näib meile tänavu äraarvamismänge pikalt pakkuvat. Novembrikuu lõpust kuni jõulupühadesse ulatunud külmalainet saab kokku ligi neli nädalat. Kas niisama pikalt peaks ka praegune normist ligi 5 kraadi soojem periood kestma? Prognooskaardid lubavad siiski juba peatset talvise ilma tagasitulekut. Eks siis tulebki arvutusi uskuda, seda enam, et kaks maailma juhtivat ilmakeskust Euroopas (ECMWF) ja USA-s(NOAA) on tänase seisuga üsna ühesuguse tulemuse saanud lähema 2 nädala ilma arengute kohta.

Temperatuurid langevad miinustesse (03.01.2013)   Jääl Foto: Peep Loorits Reede (4.01.) öösel liigub madalrõhulohk Eesti kohale. Sajab veidi lörtsi ja lund, saartel ja läänerannikul ka vihma. Päeval tekib Soome kohal uus osatsüklon ja see liigub Eesti poole. Vahete-vahel sajab - lääne pool lörtsi ja vihma, Kesk- ja Ida-Eestis lörtsi ja lund. Tuul pöördub lõunakaarest läänekaarde. Saartel pöördub loodesse ja tugevneb õhtu poole puhanguti 16 m/s. Õhutemperatuur on ööpäeva vältel -1..+3°C piires.

Jätkuvad pehmed talveilmad, vaid pühapäev ja esmaspäev on külmemad (02.01.2013) Foto: Janek Pärn   Ilma ülevaade 3.01.13. - 7.01.2013.a. Neljapäeva (3.01.) öösel eemaldub madalrõhulohk Eesti kohalt itta. Siin-seal sajab lörtsi ja vihma, Ida-Eestis tuleb ka lund. Puhub tugev edela- ja läänetuul 3-9, saartel puhanguti 13 m/s. Päevaks tugevneb üürikeseks kõrgrõhuhari ja sajuhooge on harvem. Aga juba pärastlõunal pilvisus tiheneb. Õhtu poole läheneb saartele uus madalrõhulohk ja läheb taas sajule. Tuul pöördub lõunasse. Õhutemperatuur on öösel -1..+2, päeval 0..+2°C.

Vana aasta lõpeb ja uus algab sulailmaga (31.12.2012) Foto: Leili Valdmets Ilma ülevaade 1.01.13. - 7.01.2013.a. Vana-aasta õhtul levib sadu saartelt mandrile. Saartel sajab vihma, mandril algul lörtsi, hiljem läheb sadu siingi üle vihmaks. Õhutemperatuur on 0..+2°C. Sulailmaga saadame vana aasta ära ja võtame ka uue vastu.

Tujukas ilm (28.12.2012) Foto: Reet Sepp   Ilm on väga tujukas. Täna külmetab. Laupäev on ka talvise näoga, pühapäev päästab aga taas vee valla. Nõnda heitlikuks muudab ilmaolud läänevool, milles Atlandi ookeani pääsevad tsüklonid Euroopasse ja toovad kaasa sooja ja niiske õhu.    

Temperatuur kõigub pluss- ja miinuskraadide vahel, libeduseoht on suur! (27.12.2012) Reede (28.12.) ööks liigub Eesti kohale madalrõhulohk ja muudab ilma sajuseks. Algul sajab lörtsi ja vihma, pärast keskööd ka lund. Sisemaal võib sadu tihe olla. Tuul pöördub kõikjal lõunakaarest läände ja loodesse 2-8 m/s ning tugevneb Lääne-Eestis hommikuks 6-10, puhanguti 15 m/s. Õhutemperatuur on öö hakul 0..+3°C, pärast keskööd langeb ja on hommikul 0..-3°C-ni. Päeval tuleb eemalduva madalrõhkkonna järel kord siin, kord seal hoog lörtsi ja lund. Puhub loode- ja läänetuul 6-12 m/s, puhanguti 15, Lääne-Eesti saartel ja rannikul kuni 20 m/s, õhtul hakkab nõrgenema. Õhutemperatuur on 0..-3, saartel ja läänerannikul kuni +1°C. Libeduseoht on suur!

Pühade ajal saab lund ja tuisku, teisel pühal läheb sulale (23.12.2012) Foto: Peep Loorits Öö vastu jõululaupäeva on mandril veel suurema sajuta. Saartele jõuab juba lumepilvi. Kagutuul tugevneb. Õhutemperatuur on saartel -7..-12, mandril -12..-18, idaservas võib alla -20°C langeda. Päeval suureneb mere poolt madalrõhkkonna surve. Saartel sajab lund ja tuiskab, mandril tuleb siin-seal kerget lund ja on pinnatuisku. Kagutuul on tugev. Õhutemperatuur tõuseb saartel -4..-9°C-ni, mandril on -11..-16°C.

Talve algus (21.12.2012)   Foto: Peep Loorits   Reedel kell 13.11. saab talv oma kalendrijärgsed õigused kätte. Aga meteoroloogilist talve loeme tänavu Mandri-Eestis juba alates 27. novembrist, saartel ja rannikul päev või paar sellest hilisem.

Nädala pärast võib sulale minna (20.12.2012)   Kuldnokk 19.12.2012 Valgamaal Foto: Kalmer Lehepuu   Neljapäev (27.12.) tuleb madalrõhkkonna servas lörtsihoogudega. Puhub mõõdukas lõunakaare tuul. Õhutemperatuur kõigub paari-kolme kraadi ulatuses 0°C ümber.

Peale pakaselist jõululaupäeva on oodata pehmemat ilma (19.12.2012) Foto: Eve Kõrts   Jõulu esimene ja teine püha on enamasti pilvise taevaga. Lääne- ja looderannikul võib ka veidi lund sadada. Puhub tugev edelatuul. Õhutemperatuur on öösiti Lääne- ja Loode-Eestis -2..-8, ida pool -8..-13, kagunurgas ööl vastu teisipäeva veel kuni -17°C, päeval -1..-6, Kagu-Eestis kuni -10°C.

Jõululaupäev tuleb vaikne ja pakaseline (18.12.2012) Foto: Silja Juursalu   Jõululaupäev tuleb tänase prognoospildi järgi kõrgrõhuala servas sajuta ja vaikne ning pakaseline. Päeva peale võib külm põhja poolt alates veidi järele anda. Jõulu esimene püha on sajuta. Lääne poolt suureneb aga madalrõhkkonna surve, mis tõstab lõunatuule tugevaks ja süvendab külmatunnet.

Peale maailmalõppu tuleb põrgukülm, kohati võib temperatuur -24 kraadini langeda (17.12.2012) Foto: Janek Joab   Ilma ülevaade 18.12. - 24.12.11.2012.a. Teisipäeval (18.12.) saab idapoolne kõrgrõhuala mõjusamaks. Kohati võib kerget lund sadada. Kagutuule puhangud ulatuvad veel 12-15 m/s. õhtupoolikul tuul tasapisi nõrgeneb. Õhutemperatuur on saartel -5..-9, mandril -11..-15°C, kohati võib -17°C-ni langeda, päeval -5°C-st saartel -10..-15°C-ni mandril.

Siberi külma pealetung toob läbilõikava tuule (14.12.2012) Foto: Peep Loorits   Tähelepanu! Nädalavahetuseks paisub kagutuul väga tugevaks ja muudab külma läbilõikavaks. Pinnatuisu tõttu peavad liiklejad arvestama teedele kuhjuvate lumevaaludega!

Nädalavahetuse külm on läbliõikav (14.12.2012) Foto: Peep Loorits   Saime lõuna poolt mitu portsu lumelisa. Niiskus jõudis siia kauge kaarega Musta mere äärsetelt aladelt. Energiat nii kaugele põhja jõudmisks andis mahedus. Nüüd on aga külm sinnagi tunginud ja tsüklonite mässulisuse maha surunud. Niisamuti juhtus ka Läänemerele jõudnud madalrõhkkonnaga. Põhjamaine kargus rahustas keerise maha ja sundis hääbuma.

Peale tuisuilmasid läheb külmemaks (13.12.2012) Foto: Riin Mandel   Ilma ülevaade 14.12. - 20.12.11.2012.a. Reedel (14.12.) kandub madalrõhuala üle mere Skandinaaviasse ja hääbub. Sajuhooge on meil harvem ja need on enamasti nõrgad. Venemaa poolt suureneb Läänemere idakaldal kõrgrõhuala mõju. Kahe rõhuala piirimail kagutuul tasapisi tugevneb. Õhutemperatuur on mandril -4..-9, öösel ja hommikul kohati -12°C, saartel 0..-4°C.

Järgmine nädal algab külmalt (12.12.2012) Foto: Rene Jakobson   Ilma ülevaade 13.12. - 19.12.11.2012.a. Neljapäeval (13.12.) liigub Musta mere põhjakaldalt uus madalrõhkkond kiiresti Läänemere suunas ja toob lumelisa (orienteeruvalt 5 cm). On ka kerget tuisku. Ida- ja kagutuul tugevneb päeva peale veidi. Õhutemperatuur on -2..-8, lühiajaliselt selgineva taeva all võib veidi alla -10°C langeda.

Tuisud lähevad ja tulevad (11.12.2012) Foto: Maret Saareleht   Kolmapäeval (12.12.) liigub madalrõhkkond piki Läänemerd põhja poole ja selle idaserva mööda jõuab Eestisse mahedamat õhku. Mõnes kohas sajab lund ja mandril võib ka tuisata. Päeval on sajuhooge harvem. Puhub mõõdukas kagutuul, saartel võivad puhangud öösel ja hommikul 14 m/s ulatuda. Õhutemperatuur on 0..-5°C, hommikul ja päeval võib kohati paar kraadi madalam olla.  

Tuisk toob lumelisa, ilm püsib talvine (10.12.2012) Foto: Anne Aaspõllu Teisipäeval (11.12.) liigub Kesk-Euroopast madalrõhkkond Läti kohale ja selle põhjaserv katab Eesti sajupilvedega. Sajab lund ja tuiskab, intensiivsem on sadu saartel. Päeval lisandub niiskust. Lumesadu ja tuisk jätkuvad, mandril on sadu intensiivne. Hommikupoolikul puhub tugev kirdetuul, lõuna paiku pöördub tuul enam itta ja nõrgeneb. Õhutemperatuur on -5..-10, öö hakul võib kohati veel paar kraadi madalam olla, päeval -1..-6°C, õhtul tõuseb Lõuna-Eestis 0°C lähedale. Kuid tugeva tuule tõttu tundub ilm tunduvalt külmemana.

Stabiilselt talvine vähemalt nädalaks (07.12.2012) Foto: Kalmer Lehepuu Kuigi neljapäeval märgiti saarte läänerannikul kuni kaks kraadi sooja, pole sel sulailmaga pistmist, sest kohe kaldast eemal valitseb idakaare tuulega ikka kerge miinus. Ja nii on lähema 7 ööpäeva jooksul oodata stabiilset talveilma, mida üksik kuskile avatud vee lähedale sattuv null pehmemaks ei muuda.

Ilm läheb tuisusemaks ja jääb talviseks (06.12.2012) Foto: Riin Mandel Ilma ülevaade 7.12. - 13.12.11.2012.a.

Lähipäevil sajab lund, võib tuisata (05.12.2012) Foto: Eve Kõrts Ilma ülevaade 6.12. - 12.12.11.2012.a.

Ilm jätkab talvisena (04.12.2012) Öine mets ja värske lumi, taamal külakiige. Foto: Jüri Voit Ilma ülevaade 5.12. - 11.12.11.2012.a.

Ööd on jätkuvalt külmad, päevad tulevad pehmemad (03.12.2012) Lumepehmes talvemuinasjutus Foto: Ülle Mürksepp Ilma ülevaade 4.12. - 10.12.11.2012.a.

Talvisel lainel (01.12.2012) Foto: Eve Kõrts Igipõlises võitluses sooja ja külma vahel on peale jäänud külm ja tõenäoliselt ei loovuta oma positsiooni niipea. Sooja pole lähiajal ei läänest ega lõunast juurde tulemas. Tuisumöllu teenud madalrõhkkond jääb energiata. Võimas keeris muutub ööpäeva jooksul õige nõrgaks. Minna pole aga kuhugi, sest vastas on kõrgrõhualad. Nõnda jääb madalrõhkkond nädalavahetuseks meie naabriks ja puistab kerget lun

Selgetel öödel võivad termomeetrinäidud -15 °C-st madalamale langeda (30.11.2012) Päevaküünal 4.12.2010 hommik Raplamaal Raikkülas Foto: Evelin Nummert Ilma ülevaade 1.12. - 6.12.11.2012.a.

Peale väga tugevat tuisku läheb päris külmaks (29.11.2012) Tuisus ja tormis Foto: Lee Nuutre Tähelepanu! Eelolev ööpäev tuleb tiheda lumesaju, väga tugeva tuule ja tuisuga. Teeolud muutuvad raskeks!

Tuisuoht on suur! (28.11.2012) Foto: Leili Valdmets Lähipäevade ilm on talvine. Aeg-ajalt sajab lund ja lörtsi. Tuul on tugev ja seetõttu ka tuisuoht suur. Liiklejaile tähelepanuks! Teeolud on keerulised! Sajus on nähtavus halb ja teedele tekivad tuisuvaalud.

Ilm läheb talviseks ja liiklusolud keeruliseks (27.11.2012) Foto: Lea Marmor Ilm läheb talviseks. Kolmapäevast alates sajab aeg-ajalt lund ja lörtsi. Tuul on tugev ja seetõttu ka tuisuoht suur. Liiklejaile tähelepanuks! Teeolud muutuvad keeruliseks esialgu sajust tingitud halva nähtavuse tõttu. Lume lisandudes tekivad aga teedele tuisuvaalud. Reede ja laupäeva jooksul läheb ilm lühiajaliselt pehmemaks ja termomeetrinäidud tõusevad vahepeal üle 0°C ja siis langevad taas alla 0°C ning see loob soodsad tingimused libeduse tekkeks.

Talv alustab rünnakut homme õhtul, nädala pärast on krõbedamat külma oodata (26.11.2012) Lähenev lumepilv Foto: Peep Loorits Ilma ülevaade 27.11. - 3.12.11.2012.a.

Talv ähvardab tulla tugeva tuule ja sajuga (23.11.2012) Lumesadu Foto: Peep Loorits Ilma ülevaade 24.11. - 30.11.2012.

Veel natuke sooja novembrit (23.11.2012) Vana pink Foto: Lea Marmor Kümnepäevane hilissügise soojalaine kestab veelgi, sest lähipäevil olukord ei muutu.

Novembri lõpupäevil sajab ohtralt vihma ja lörtsi (22.11.2012) Piimjas veevool Foto: Ülle Mürksepp Ilma ülevaade 23.11. - 28.11.2012.a.

Nädala pärast võib vihma ja lörtsi sekka ka lund tulla (21.11.2012) Foto: Ülle Mürksepp Ilma ülevaade 22.11. - 28.11.2012.a.

Ilm hakkab tasahilju jahenema, vihma sekka võib lörtsi tulla (20.11.2012) Foto: Silvia Viru Ilma ülevaade 21.11. - 27.11.2012.a.

Talve veel ei paista (19.11.2012) Foto: Marika Lillepuu Ilma ülevaade 20.11. - 26.11.2012.a.

Sügiseselt niiske ja mahe (16.11.2012) Foto: Peep Loorits Temperatuurifoon on keskmisest kõrgem ja praegu pole silmapiiril näha jõudu, mis suudaks väärata seda tendentsi. Atlandil valitseb võimas läänevool ja ookeani kohalt purjetavad uued tsüklonid pärituules Euroopa poole. Kannavad kaasas veteväljade soojust ja niiskust.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam