•  

Berliini vabaülikoolist on veel võimalik osta nimi mõnele tänavusele madal-või kõrgrõhkkonnale (30.01.2013 11:56)

Autor: Ellu Vibur

Berliini vabaülikoolist on veel võimalik osta nimi mõnele madal-või kõrgrõhkkonnale ehk kuidas tormid omale nimed saavad.

Kes oma eesnime Euroopa ilmakaardile tahab saada, peab kiirustama - veel on võimalik esitada Berliini vabaülikoolile taotlus 2013. aasta madal- ja kõrgrõhkkondadele nimede panemiseks.Tõsi küll, vabad on veel ainult mõned üksikud algustähed.

Berliini vabaülikooli prognoosikaardil 31. jaanuariks on näha aktiivsed, nimedega madalrõhkkonnad.

2013. aasta madalrõhkkondade nimekiri

2013. aasta kõrgrõhkkondade nimekiri

2002. aastal otsustati Berliini vabaülikoolis paari projekti rahastamiseks pakkuda inimestele võimalust osta rõhkkondadele oma nimi või „adopteerida“ mõni juba olemasolevast nimekirjast. Hind on küllaltki krõbe, tsüklonitel 199 eurot ja pikemaealistel kõrgrõhkkondadel 299 eurot, kuid seni pole nimedest puudust tulnud. Taotluse vormi leiab SIIT .

Saksamaal hakati kõrg- ja madalrõhkkondadele nimesid panema juba 1954. aastal. Esialgu pandi  tsüklonitele naiste- ja antitsüklonitele meestenimesid, kuid 1998. aastast alates otsustati lõpetada naiste diskrimineerimine – toovad ju halba ilma ning võimalikke torme madalrõhkkonnad ja peamiselt selget ning kuiva ilma kõrgrõhkkonnad. Järgmisel, 2013. aastal ongi võimalus mõnel mehel tormi teha, naiste nimedega on aga ilusad ilmad. Ülejärgmisel aastal on aga vastupidi ning nii lähebki vaheldumisi edasi.

Euroopas pannakse tsüklonitele nimesid alates 1995. aastast ka Norra ilmateenistuses, kuid ainult neile, mis tõesti tugevaid tuuli ja ohtlikke olukordi loovad. Nõrgemaid madalrõhkkondi, rääkimata kõrgrõhkkondadest, seal nimede vääriliseks ei peeta. Norras saavad tormid vaheldumisi naiste ja meeste nimed ja nende nimekiri avalik ei ole. Mõnel aastal ei ole ühtegi nimeväärilist tormi, nagu näiteks 2009. aastal. Kuid 2008. aastal oli neid tervelt viis.  2012. aastal registreeriti kaks nimelist tormi, Emil ja Frida.

Taani ja Suurbritannia ilmateenistused tormidele nime ei anna, kuid Rootsi ilmateenistus kasutab ilmateadetes norrakate antud nimesid.

Miks üldse on vaja tormidele nimesid? Eelkõige ikka selleks, et neid paremini eristada – kui näiteks küsida, mida tõi meile edelast saabunud tsüklon 10. detsembril 2010, siis ei pruugi midagi meenuda, kui aga öelda, et tegu oli lumetormiga Monika, siis tulevad meelde meeletud lumehanged, mis talve jooksul veelgi kasvasid ja kevadeni ära ei sulanud, ning muidugi ligi 600 inimest, kes  terve öö Padaorus lumevangis istusid. Nii et ajaloolises perspektiivis võiks selle ristida ka Padaoru lumetormiks.


Samuti aitab tormide isikustamine paremini hoiatusi edastada. Kui on teada, et läheneb nimega torm, äratab see rohkem tähelepanu ja on meeldejäävam kui lihtsalt „äge tsüklon“ või, mis veel keerulisem, selle kirjeldamine laius- ja pikkuskraadide järgi, nagu oli tavaks veel möödunud sajandi alguses Atlandi ookeanil. Möödunud sajandi keskpaiku hakatigi seal järjepidevalt tormidele nimesid andma, esimese inimnime sai troopiline tsüklon 1953. aastal ja see oli Alice.


Ameerikas lõpetati naiste diskrimineerimine ehk siis tormide naisteks nimetamine 1979. aastal ja nüüd antakse naiste- ning meestenimesid vaheldumisi. Nimekirjas on kokku 21 nime, mis lähevad kordamisele iga kuue aasta tagant. Kui aga nimed peaksid otsa saama (nagu juhtus aastal 2005), siis võetakse kasutusele kreeka tähestik ja tulevad Alfa, Beeta, Gamma ja nii edasi.


Tänapäeval haldab ookeanidel möllavate troopiliste tormide nimekirju Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon WMO, kes vaatab nimed igal aastal üle ning saadab „pensionile“ need, mis on kaasa toonud suuri purustusi ning inimohvreid. Viimane nimekirjast eemaldatu on Irene. Orkaan Irene tekitas mullu augusti lõpus Mehhiko lahe ääres suurt ainelist kahju ning tema hingele jäi 56 inimelu.

Eestis tormidele nimesid ei panda, meedias on kasutusel peamiselt Berliini vabaülikooli nimed. Tänavu on nende madalrõhkkondade nimekirjas ka ühe Eesti inimese nimi, kes sai omale selle sünnipäevaks.

Eelmised artiklid:

Atlandil sünnib ülitsüklon (25.01.2013) Tekstis kirjeldatud tippnäitajaid tulevad prognoosi kohaselt x-ga märgitud kohas, mille suunas on nool tõmmatud.   Parasvöötme ehk barokliinsed tsüklonid. Jah, kõik mudelid näitavad, et praegu tekib Atlandi ookeanil ülitsüklon, milles õhurõhk langeb prognoosi kohaselt 930 hPa-st madalamale. See tähendaks, et see tsüklon on ajalooliselt intensiivsuse poolest ilmselt esiviisikus, sest ainult ühe käe sõrmedel saab Atlandi ookeanil lugeda kokku selliseid parasvöötme tsükloneid, mille keskmes on õhurõhk 930 hPa-st (alla 698 mmHg) madalamale langenud. Võrdluseks, et normaalrõhuks loetakse 1013,25 hPa ehk 760 mmHg. Ühtlasi on NOAA viimase teate järgi oodata plahvatuslikku tsüklogeneesi ehk õhurõhk langeb praeguselt 988 hPa-lt ühe ööpäevaga 927 hPa-ni ja OPC väljund näitab tuuli üle 40 m/s ning oluliseks lainekõrguseks 16 meetrit!

Lumetorm vallutas Briti saared (18.01.2013) Aktiivne tsüklon vallutas täna Briti saared, peale tugevat tuult on järgneva kahe päeva jooksul oodata lume lisandumist kuni 30 cm. Osadele Walesi piirkondadele on antud punane, kõrgeima kategooria hoiatus. Juba on suletud üle tuhande kooli ja liikluses on tekkinud kaos. Elektrita on jäänud üle 10 000 tarbija.

Lähis-Idas on viimase kahekümne aasta raskeim talvetorm (11.01.2013)   Viimaste päevade lumesajud ja madalad temperatuurid on teinud ilmaolud Liibanonis, Süürias, Jordaanias, Türgis ja Iisraelis viimase kahekümne aasta raskeimateks.

Austraalia kuumalaines jäi temperatuuriskaalast väheseks (09.01.2013) Maksimumtemperatuurid 8. 01.2013 Kaart: Austraalia ilmateenistus   Eelmise aasta viimastel päevadel Austraalia kesk- ja lõunaosa tabanud kuumalaine on tõstnud temperatuurid nii kõrgele, et temperatuurikaardil ei jätkunud värve nende tähistamiseks ja tekkis vajadu kasutusele võtta lisatoonid, mis tähistaksid temperatuure väärtustes 50-52°C ja 52-54°C.

Siberi külm laiendab haaret (18.12.2012) Aasia kõrgrõhkkonnaga ühinenud Venemaa kõrgrõhkkond on sedavõrd tugev, et blokeeris keskmistel laiuskraadidel muidu nii tavapärase Atlandi läänevoolu ja jätkab Siberi külma läände pumpamist. See võimas antitsüklon on enesa alla haaranud suure osa Euraasiast, ulatudes Balti riikidest Tšukotkani.

Arktikas on ebaharilikult soe (14.12.2012) Venemaa ilmateenistuse kaart 15. jaanuari temperatuurierinevustest keskmisega võrreldes. Siberi põhjaosas on kuni 16 kraadi keskmisest kõrgemad temperatuurid, Siberi lõunaosas aga kuni 20 kraadi keskmisest madalamad temperatuurid.   Samal ajal, kui Siberi lõunaosa kannatab krõbeda pakase käes, on Siberi põhjaosas peaaegu suvine soojus.

Siberis on isegi Siberi kohta erakordselt külm (13.12.2012) Lääne-Siberi lõunaosas on kange pakane, Krasnojarski krai keskosas mõõdeti täna kuni -47 kraadi külma, Tomski, Novosibirski, Kemerovo oblastis ja Altai krais oli külma -38..-44 °C. Nii madalad temperatuurid on selle piirkonna jaoks ebatavalised.

Ukrainas murdusid lume raskuse all puud (12.12.2012) Ukraina põhjaosas on terve nädala kestnud sadu toonud ca 60 cm lumelisa, lume raskuse all on murdunud üle kolmekümne puu ja elektrita on umbes 577 asustatud punkti. Enim on kannatanud pealinn Kiiev ja selle ümbrus. Täna jätkub sadu lume ja lörtsina, tuulepuhangud ulatuvad 15-20 m/s ja liiklist raskendab ka kiilasjää.

Venemaa valmistub viimase 20-ne aasta karmimaks talveks (06.12.2012) 4. detsembril andis Venemaa ilmateenistuse juht Roman Vilfand Moskvas pressikonverentsi, kus väitis, et eelolev talv võib tulla Venemaal karmim, kui viimase kahekümne aasta jooksul.

Stockholmis on tõeline lumekaos (05.12.2012) Stockholmis ja  Rootsi idarannikul on täna möllanud lumetorm ning sealne ilmateenistus on väljastanud teise kategooria hoiatuse.

Itaalia rannikul nähti pühapäeval hiigelsuurt vesipüksi (05.12.2012)

Sri Lankal sadas punast vihma (20.11.2012) Sri Lanka mitmete piirkondade elanikud olid novembri keskpaiku tunnistajaks haruldasele ilmastikunähtusele - umbes 15. minuti kestel sadas taevast punast vihma.

Austraalia ranniku lähedal nähti ja filmiti hiigelsuurt vesipüksi (18.11.2012)

Veneetsia on vee all (12.11.2012) Nädalavahetuse paduvihmad on mitmel pool Itaalias põhjustanud üleujutusi.

Orkaan Sandy jätkab USA idaranniku rammimist parasvöötmelise tormina (30.10.2012) Orkaan Sandy eeldatav teekond. Kaart: USA orkaanikeskus NHC.

USA idarannikut ohustab sajandi torm (28.10.2012) Orkaan Sandy. NASA satelliidipilt USA idarannikule on maabumas orkaan Sandy, mis on ajakirjanduses juba sajandi tormiks ristitud.

Siberis on juba talv (25.09.2012) Lumikate 24. septembril põhjapoolkeral. Kaart: USA ilmateenistus NOAA Siberi idaosas on juba talvised ilmad - ööpäeva keskmine temperatuur Jakuutias on langenud -5 kraadini ja Ida-Siberi mäestikus öisel ajal −12...-15-ni.

Briti mees pääses napilt piksetabamusest. Video (31.08.2012) Inglismaa põhjaosas pääses mees napilt piksetabamusest - mõni sekund peale seda, kui ta oli oma auto juurest eemaldunud, tabas välk sealsamas kõrval asuvat puud. 

Atlandi ookean on tänavu aktiivne (31.08.2012) Orkaan Isaac kosmosest nähtuna Orkaanihooaeg Atlandi ookeanil on olnud tänavu aktiivne: esimesed troopilised tormid Alberto ja Beryl moodustusid juba mõni päev enne ametlikku hooaja algust 1. juunil ja praeguseks on nimega tsükloneid olnud kokku kaksteist.

Orkaan Isaac ohustab USA lõunarannikut (28.08.2012) Otseülekanne New Orleansist Täna õhtul tõusis troopiline torm Isaac orkaani seisusesse ja ohustab USA Mehhiko lahe äärseid osariike. Loe orkaani argengutest Jüri Kameniku blogist:

Troopiline torm Isaac liigub orkaan Katrina jälgedes (28.08.2012) Kaart: USA ilmateenistuse NOAA orkaanikeskus Mehhiko lahe rannikule läheneb troopiline torm Isaac, mis liigub umbes sama trajektoori mööda, mille läbis Ameerika Ühendriikide viimase aja raskemaid tagajärgi toonud ja 29. augustil 2005. aastal maabunud orkaan Katrina.

Taiwani tabas taifuun Tembin (24.08.2012) Täna varahommikul kell 5 kohaliku aja järgi maabus Taiwani rannikul taifuun Tembin,  mis tõi kaasa paduvihmad ja üleujutused, rebis maast puid ja lõhkus ehitisi. Tulvavete ja rajutuulte teelt evakueeriti ligi 5000 inimest, sest kardeti 2009. aasta kordumist, mil tafuuni Morakot tõttu hukkus umbes 600 elanikku.

Kubanimaa jääb järjekordselt tulvavete alla (22.08.2012) Venemaa lõunaosas asuv Kubanimaa pole veel suutnud likvideerida juulikuise üleujutuse tagajärgi kui juba jääb järjekordsete tulvavete alla.

Orkaan Gordon on jõudmas Euroopasse (19.08.2012) Satelliidipilt: NASA Atlandi ookeanil teise kategooria orkaaniks tugevnenud troopiline tsüklon Gordon on jõudmas Portugalile kuuluvatele Assoori saartele.

Raherünnak Venemaal. Videod (15.08.2012) Kaader videost Eile, 14. augustil tabas Venemaal Kemerovo oblastit äikesetorm, millega kaasnesid tugevad tuulepuhangud ja rahe.

Mustal merel keerles korraga nelja vesipüksi (15.08.2012) Eile, 12. augustil keerles Foroses, Ukrainas, merel korraga neli vesipüksi.

Lõuna-Aafrika pealinnas sajab lund (08.08.2012) Kuigi lõunapoolkeral on praegu talv, on lumesadu Lõuna-Aafrika pealinnas Johannesburgis siiski haruldane. Kerget lund sadas Johannesburgis ja selle ümbruses juba esmaspäeva õhtul, lumesadu jätkub ka täna.

Lääne-Siber ägab erakordse kuumuse käes (18.07.2012) Temperatuurierinevused 19. juulil võrreldes 1961-1990. aastate keskmisega Kaart: Venemaa ilmateenistus

Venemaal Krasnodari krais on tulvavetes hukkunud üle 140-ne inimese (08.07.2012) Krasnodari krais, Musta mere rannikul on täna leinapäev - tulvavetes on hukkunud juba üle 140-ne inimese.

Poolas augustas rahe katuseid ja autosid (05.07.2012) Poolat tabanud äikesetormidega kaasnes tugev rahesadu, riigi kirdeosas sadas eile kanamuna-suuruseid raheteri.

Atlandi orkaanihooaja kolmas troopiline torm Chris moodustus erakordselt kõrgel põhjas (21.06.2012) NHC troopiliste tsüklonite ülevaade Atlandil 21. juunil 2012. a. orkaanihooaeg algas Atlandi ookeanil ebatavaliselt aktiivselt. Ametlikult algab orkaanihooaeg seal 1. juunil, kuid selleks ajaks oli tekkinud juba kaks troopilst tormi ja kõrge aktiivsus jätkub ka praegu. Otsest seost ENSO (ookean-atmosfäär süsteemi vabavõnkumine) või ookeani pinnaveega tuua ei saa, sest mais-juuni algul oli esimene neist neutraalses faasis ja pinnatemperatuurist suuri kõrvalekaldeid polnud (anomaaliaid saab siit vaadata). Seega jääb ilmselt üle rahulik atmosfäär, mis on troopiliste tsüklonite arenguks üks vajalikest eeltingimustest.

Ukrainas on äikesetormi tõttu hukkunud inimene, on ka kannatanuid (15.06.2012) Ukrainat viimastel päevadel tabanud äikesetormide tõttu on hukkunud üks inimene, on ka kannatanuid. Välgutabamuse sai Poltaava oblastis mobiiltelefoniga kõnelenud noormees.

Ameerika Ühendriikides sadas laimisuuruseid raheterasid. Videod (15.06.2012) Ameerika Ühendriikides teatati kolmapäeval, 13. juunil tugevast rahest 79-s paigas, 19-nes neist sadas raheteri, mille läbimõõt oli enam kui 5 cm ehk need olid umbes sama suured kui keskmine laim.

Haruldane tornaado Hantõ-Mansiiskis. Videod (14.06.2012) Venemaal, Handi-Mansimaal, Hantõ-Mansiiskis nähti tornaadot, mis on nii kaugel põhjas haruldane. Keeristormi tõttu inimesed kannatada ei saanud, küll said aga lõhutud mitmed rajatised, enim kandis kahju kohalik laskesuusatamise keskus.

Poolas ja Ukrainas on vihmane ja äikeseline (13.06.2012) 13. juuni Ukraina ilmaprognoos Poolas ja Ukrainas, kus on käimas Euroopa meistrivõistlused jalgpallis, on neil päevil äikeseline ja paduvihmadega ilm.

Tornaado Veneetsias 12.06.12. Video (12.06.2012) Veneetsiat tabas täna tornaado. Teateid kannatanutest ei ole.

Ukrainat tabas pühapäeval meeletu raju. Video (06.06.2012) 4. juulil tabas Ukrainat tugev rajutorm ja paduvihm, kannatada said mitmed oblastid ja ka pealinn Kiiev.

Eestis 8°-12°C, Gröönimaal 24°-25°C (30.05.2012) Gröönimaa lõunaosa 29.052012 NASA satelliidipilt Eile, 29. mail mõõdeti Gröönimaal maikuu soojarekord, milleks on nüüd 24,8°C.

Tugev rahe Venemaa edelaosas. Video (30.05.2012) Venemaa Euroopa territooriumi lõunaosa tabasid tugevad vihmavalingud, rahe ja äike. Video on tehtud Stavropoli krais, kus sademete hulgaks mõõdeti 20 mm ja tuule kiiruseks 20 m/s.   

Odessa muutus paduvihma tõttu Veneetsiaks. Video (25.05.2012) Ööl vastu 24. maid alanud paduvihmad muutsid Odessa tänavad jõgedeks, eilse päeva jooksul sadas seal 38 mm vihma, kuid ööpäevaseks koguseks kujunes 61 mm.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam