•  

Kaosekillud laiast ilmast (11.01.2018 23:03)

Autor: Ele Pedassaar

Maailma ilmauudised on viimastel päevadel olnud üsna ebatavalised.

Näiteks USA läänerannikul Californias on üks kaos viinud teiseni. Möödunud kevadel (2017) ei jagunud vähese lume tõttu mägedes pinna niisutamiseks vajalikul hulgal sulavett ning sügisel saabunud kuumad ilmad ning vähene sadu põhjustasid maa kuivamise ning laiaulatusliku põua. Pikalt kestnud kuivus vallandas novembri lõpus metsatulekahjud: kõige kohutavam päev saabus 4. detsembril, kui „Thomas Fire“ nime saanud massiline põleng hävitas üle 113 000 ha maad. Tänaseks on kaos veelgi süvenenud, kui 2018. aasta jaanuari alguses vallandas paduvihm mudalaviinid. Olukord on võtnud dramaatilise ning osaliselt ka traagilise pöörde. Tuhandeid inimesi on kodudest evakueeritud ning elu on kaotanud 10. jaanuari seisuga 13 inimest. Santa Barbaras on mõnes kohas registreeritud ühe tunni saju hulgaks pea 40 mm, laviini vallandumiseks piisab ekspertide sõnul poole vähemast. Kahe ööpäeva jooksul on näiteks mõõdetud saju koguseks ligi 140 mm.

Austraalia idarannikul, Sydneys mõõdeti 79 aasta järel 7.01.2018 kõige kuumem päev, kui termomeetri näit kerkis 47,3°C-ni. Kuuma päeva järel saabus 8.01. öösel äikesetorm,  milles registreeriti 4000 pikselööki. Öise ja varahommikuse äikese jaoks on seda märkimisväärne kogus. Äikesetormid hoidsid Sydney valvel veel järgnevagi ööpäeva (kuni 9. jaanuarini).

Austraalia loodeservaserva ohustab lähipäevil aga India ookeani lõunaosa kohal arenenud troopiline tsüklon Joyce, mis alles kogub jõudu ning maabub tõenäoliselt 3. astme troopilise tsüklonina 13.01. öösel või hommikul Austraalia looderannikul (Port Hedlandis). Tuule kiirus tõuseb selleks ajaks 50 m/s. Pööris liigub edasi lõuna suunas ning kallab rannikupiirkonnas vihma 80 kuni 150 mm, põhjustades ühtlasi üleujutusi.

Aasia mandriosas, Indias ja Bangladeshis on registreeritud vahemikus 5.-10.01. sealse piirkonna kohta rekordiliselt madalaid temperatuure, mis jäävad vahemikku +2..+7°C. Lisaks on takistanud liiklemist tihe udu, milles on mõõdetud nähtavust 15 kuni 20 m. Hiina sisealadel on olnud jaanuari alguses probleemiks tihe lumesadu ning jäävihm.

Erakordselt külm õhumass tungis 3. jaanuaril USA idarannikule Florida piirkonda, kus sadas maha kahe-kolme sentimeetrine lumekiht. Sellist lund nähti seal viimati 1989. aastal. Ameerika põhjaosas Bostonis tuli lund 30 cm jagu. USA-s tühistati sel päeval üle mitmesaja lennu. Nähtuse põhjustas kiiresti süvenev tsüklon, mis Ameerika idaranniku piirkonnas pole sugugi haruldane nähtus, kuna seal kohtuvad polaarne külm ja mereline soe õhumass. Ameeriklastel on nähtuse kohta ka oma nimi: BOMBOGENESIS.

Eelmised artiklid:

Ilm Walteri ümber (08.12.2017) Norra rannikul asuv ja tänast (8.12.2017) Eesti ilma kujundav madalrõhkkond on saanud sakslaste poolt nimeks Walter. Möödunud ööpäevaga saabus meile pöörise serva mööda niiske ja soe õhumass ning Ida-Eesti öised miinuskraadid said hommikuks ära nullitud.

NUMA – Medicane (Mediterranean+Hurricane) (17.11.2017) Juba mitu päeva on Vahemerel toimetanud madalrõhkkond NUMA, mis Itaalias, Kreekas ja osaliselt ka Balkanimaades on ekstreemseid ilmaolusid pakkunud ning mitmele poole kaost külvanud.

Ophelia! (14.10.2017) Lääne-Euroopa ilmateenistused jälgivad praegu huvi ja hirmuga Atlandil toimuvat. Orkaan Ophelia on on võtnud suuna Euroopale ja jõudis täna Assoori saarte piirkonda

Põnev pilv Tenerifel (21.09.2017) Foto: Margus Saarelt Tenerifel elaval eestlasel õnnestus näha ja pildistada ebamaisena mõjuvat läätspilve. Läätspilv, ladina keeles lenticularis, on kõrgrünkpilvede (Altocumulus) pilkupüüdev alaliik.

Rajuilmad Euroopas. Videod (30.06.2017) Kuvatõmmised videotest 29. juunil Leedus, 29. ja 30. juunil Berliinis, 30. juunil Moskvas.

Moskvat tabanud torm tõi kaasa inimohvrid (30.05.2017) kuvatõmmis videost Moskvat 29. mail tabanud torm tekitas Venemaa pealinnas tõelise kaose ja tõi kaasa ka inimohvrid - 11 inimest hukkus ning 137 vajas meditsiinilist abi.

Filipiinidel nähti imelist irisatsiooni (27.04.2017) Filipiinidel Pagadiani linna kohal nähti ja filmiti haruldast vikerkaarevärvides küütlevat pilve. Tegemist on irisatsiooniga (kreeka keeles vikerkaar), mis tekib kõrgrünk- ja kiudrünkpilvede õhukestes servades päikesevalguse difraktsiooni tagajärjel siis, kui veepiiisakesed juhtuvad ühesuurused olema. 

Moldova on lumevangis. Videod (21.04.2017) Aprillilund on tänavu sadanud nii mõnelgi pool Euroopas, näiteks Venemaal Tambovi oblastis mõõdeti mõni päev tagasi lumikatte paksuseks tervelt 21 cm. Nüüd sai paksu lumevaiba  Moldova.

USA idaosa ründas hiline talvetorm (15.03.2017) USA idaosa tabas sealkandis nor'easteriks kutsutud talvetsüklon, mis nüüdseks on nõrgenenud ja liigub põhja suunas. Apalatši mäestikust kuni rannikuni on ka täna võimalus üksikuteks lumehoogudeks, teatab sealne ilmateenistus.

Venemaa on jätnud märtsi vahele, elab aprillis (14.03.2017) Venemaa ilmateenistuse teatel pole viimase saja aasta jooksul nii ebatavaliselt sooja märtsi olnud ja praeguse aja ilm vastab aprillile. Kevad on ajast ees 20..25 päeva ja paljudes kohtades on kirja pandud uued soojarekordid.

USA kliimaagentuuri ootavad ees drastilised eelarvekärped (07.03.2017) NOAA GOES-16 satelliidipilt Trumpi valitsus tahab 2018. aastal vähendada riikliku ookeani ja atmosfääri agentuuri rahastust. Kõige enam kärbitakse teaduslikele uuringutele kulutatavat eelarvet, teadlased saavad toetust  vähem 126 miljonit dollarit, mis on  26% senisest eelarvest, teatab Washington Post.

Singapuri taevast kaunistas imeilus irisatsioon (22.02.2017) Esmaspäeval said Singapuri elanikud imetleda taevas huvitavat loodusnähtust, irisatsiooni,  ehk pilvede vikerkaarevärvilist küütlemist. Irisatsioon tähendab kreeka keeles vikerkaart ja tekib kiud- või kõrgrünkpilvede servades.

Põhjapoolkera külmima asula 8. veebruari uus soojarekord on -20,7 °C (09.02.2017) Venemaal põhjapoolkera külmapooluseks kutsutavas Oimjakonis on harjumatult soe ja 8. veebruaril sai kirja ka selle päeva uus soojarekord, mis on nüüd -20,7 °C.

Leegid jäätunud järve kohal - loodusnähtus Baikalil (03.02.2017) Venemaal asuval Baikali järvel on võimalik näha huvitavat vaatepilti, kui talvel jää alla kogunenud metaan põlema süttib. Gaas tekib seal piirkonnas leiduva nafta ja teiste maavarade tõttu.

Trumpi kliimapoliitika vastane vastupanuliikumine kogub jõudu (27.01.2017) Vastupanuliikujad, kes väidetavalt töötavad USA valitsusastustes, loovad massiliselt alternatiivseid  Twitteri kontosid päästmaks  kliimauuringuid ja seni kogutud ilmaandmed Trumpi valitsuse tagurliku kliimapoliitika eest.

Kus see karm pakane siis praegu on? Vastus: Alaskal ja Tšukotkal (19.01.2017) Kõige karmim pakane on praegu Alaskal USA-s ja Tšukotkal Siberis. Madalaim temperatuur, -50,6 °C mõõdeti USA ilmateenistuse teatel Alaskal Interioris, Tšukotkal Magadanis langes temperatuur öösel samuti -50 °C-ni.

Vaata lainete kõrgust reaalajas ja nende prognoosi! (12.01.2017) Täna tekitasid palju elevust rekordkõrged lained Läänemeres. Alates tänasest on võimalik vaadata nii lainete suunda kui kõrgust ja samuti nende prognoosi. Visualiseeritud rakendus on loodud Tšehhi kommertsilmateenistuse InMeteo poolt Saksamaa ICON mudeli põhjal, mida seni kasutati vaid laevaliikluse tarbeks. Nüüd on need andmed avalikud.

Kreeka pealinn kattus lumega (29.12.2016) Kreeka pealinn Ateena oli eile üsna talvehõnguline - temperatuur langes +1 kraadini ja maa kattus 3-5 cm paksuse lumekihiga.

Erakordsed pakased on haaranud kolmandiku Venemaast (22.12.2016) Siberis on äärmuslikud külmad jõudnud haripunkti. Külm ala on lausa hiiglaslik - tervelt kolmandikul Venemaa territooriumist on temperatuur langenud alla -40°, teatab Venemaa ilmateenistus.

Kus see lumi siis praegu on? Vastus: Sahara kõrbes (21.12.2016) Sahara kõrbe madalamatel aladel sadas 19. detsembril lund  teist korda kogu ilmaajaloo jooksul. Sellist imet nähti maailma suurimas kuumas kõrbes ka 18. veebruaril 1979. aastal, kuid varasemast ajast andmed puuduvad. Lund on vahel nähtud vaid Sahara mägede tippudel.

Põhja-Ameerikas möllavad talvetormid. Videod (14.12.2016) USA põhjaosas ja Kanadas on tänavune talv juba jõuliselt kanda kinnitanud. Lund sadas juba varemgi ja esmapäeval alanud lumetorm külvas kaost Keskläänest maa kirdeosani, Michigani ja Illinoisi osariikide põhjaosas mõõdeti lumepaksuseks 25 cm.

Rekordite raamatusse kanti uus lainekõrguse rekord (14.12.2016) Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon WMO kinnitas uueks lainekõrguse rekordiks 19 meetrit. Mõõtmistulemused salvestati automatiseeritud merepoi poolt 4. veebruaril 2013. aastal Atlandi ookeani põhjaosas Islandi ja Ühendkuningriigi vahel (59° N, 11° W)).

Jaapanis nähti kummalist kerakujulist pilve (13.12.2016) Jaapanis Fujisawa linna raudteejaama kohal nähti ja pildistati hämmastavalt korrapärast kerakujulist pilve ja need fotod tekitasid sotsiaalvõrgustikes ja ka muus meedias paraja sensatsiooni. Kerakujulisi pilvi on Jaapanis ka varem nähtud.

Siberis langes temperatuur sel talvel esimest korda alla 50 külmakraadi (06.12.2016) Talv on käes, 5. detsembril langes temperatuur Venemaal Jakuutia põhjaosas -50,6 kraadini. Laptevite mere äärses Tiksis on mitu päeva järjest temperatuur langenud rekordiliselt madalale, kuni 42 kraadini. Ka Skandinaavia põhjaosas on pakane käes. Norras ja Soomes langes temperatuur alla 30 miinuskraadi.

Väga suure libedaga ei aita ka naelrehvid. Video (06.12.2016) Montrealis Kanadas ollakse küll külma ja libedaga harjunud ja ka naelrehvid on seal talvel kohustuslikud, kuid ilma libedustõrjeta ei pruugi neistki kasu olla. Video on tehtud 6. detsembril:

Veider udukuppel Ühendkuningriigis (02.12.2016) Ühendkuningriigis Denbighshire  maakonnas pildistas Hannah nimeline ilmavaatleja täna huvitavat ja haruldast udukuplit. Kuppel püsis umbes 10 minutit ja siis muutus lamedaks pilveks.

Vahemere rannikul nähti erakordselt suurt vesipüksi (29.11.2016) Hispaania Vahemere rannikul on juba mitmendat päeva tormised ja äikeselised ilmad ning sajab paduvihma. Hispaania ilmateenistuse Aemet andmetel on teatatud ka mitmetest vesipüksidest, kuid pühapäeval nähti Valencia läheduses eriti imposantset eksemplari.

Kalad rikuvad liikluseeskirju. Video (07.11.2016) Lõhelistel on praegu kudeaeg. USA-s Washingtoni osariigis Skokomishi jõel rikuvad kalad massiliselt liikluseeskirju, ületades teed selleks mitte ettenähtud kohas.

Venemaa meedia pasundab järjekordsest karmist talvest (11.10.2016) Jägala juga 2010. aasta talvel Foto: Lee Nuutre "Euroopale ja Venemaale läheneb katastroofiline talv", "Talv on lähedal: Euroopale ja Venemaale saabub koletislik talv" ja teisi sarnaseid pealkirju leiab Venemaa veebiväljaannetest.

Orkaan Matthew läheneb Florida rannikule (06.10.2016) Orkaan Matthew on ületanud möödunud kahel päeval mitmeid Kariibi mere saari ja Bahama, ja on ööpäeva jooksul jõudmas Floridasse ja tugevneb, kuid 5. kategooriani uuesti vast ei jõua.

Kariibi meres raevutseb orkaan Matthew (03.10.2016) Kariibi merel tekkis orkaan Matthew, mis tugevnes 1. oktoobril 5. kategooriani, aga siis nõrgenes tagasi 4. kategooriani ja on püsinud üsna stabiilne. 3. oktoobril hakkas orkaan triivima põhja.

Ilmarekordite hulka kanti ka kõige pikem ja kõige kauem kestnud välk (21.09.2016) Foto: Sten Lauba Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon WMO registreeris maailma pikima ja ka kõige kauem kestnud välgunoole. Kõige pikem välk lõi Oklahomas 2007. aastal ja tema pikkus ulatus horisontaalselt 321 kilomeetrini. Kõige kauem oli aga näha välgunool Lõuna-Prantsusmaal 2012. aastal - see kestis tervelt 7,74 sekundit.

Maailma ülikiire soojenemine jätkub (21.09.2016) Maismaa ja ookeani pinnatemperatuuri erinevused keskmisest temperatuurist perioodil jaanuar - august 2016. Tumepunasega on märgitud rekordiliselt soojad paigad. Maailma meteoroloogiaorganisatsiooni WMO teatel jätkub meie planeedi ülikiire soojenemine. Septembri alguse seisuga oli globaalne keskmine temperatuur 20. sajandi keskmisest 1.01°C kõrgem. Eelmise aasta samast perioodiga võrreldes oli see kõrgem 0.16°C ja mullune aasta oli ilmavaatluste ajaloos kõige soojem.

Vaikse ookeani idaosas võimutseb viimaste aastate tugevaim taifuun (14.09.2016) Taiwani lõunaosa ja Filipiinidele kuuluvate Batani saari tabanud ja Hiina lõunaosa ohustav viienda kategooria taifuun Meranti on viimaset aastate võimsaim. Taiwani ilmateenistuse andmetel on taifuuni keskmes tuulte kiirus 51m/s ja puhangud ulatuvad 63 m/s.

Taiwanile on maabumas supertaifuun Nepartak (07.07.2016) Taiwanile on maabumas tänavuse tormihooaja esimene taifuun, supertaifuun Nepartak. Taiwani ilmateenistus hoiatab rajuga kaasnevate paduvihmade ja kõrgete lainete eest. Vaata reraalajas:

Soome suvi jäi lühikeseks, Lapimaal lumi maas (09.06.2016) "Soome suvi on lühike, kuid vähese lumega", naljatab Soome riigitelevisiooni meteoroloog Matti Huutonen Twitteris. Salomo nime saanud suvetorm tõi Lapimaale mitmesse paika kaasa lume. Hommikul oli see mitme sentimeetri paksune, kuid päeva peale sulab.

Mariaani süvikust leiti ebamaise välimusega elukas. Video (04.05.2016) USA uurimislaeva Okeanos Exploreri teadlased filmisid 24. aprillil veealuse kaugjuhitava seadmega Deep Discoverer Mariaani süvikus 3,7 km sügavusel ebamaise välimusega meduusi.

Armeenias filmiti huvitava kujuga läätspilvi. Video (26.04.2016) Armeenias jäid videole kummalise kujuga läätsekujulised kõrgrünkpilved – Altocumulus lenticularised. Õhu lainelise liikumise puhul tekkivaid läätspilvi ongi näha peamiselt mäestikes, mägede allatuulepoolsel küljel ja tihtipeale meenutavad need UFO-sid .

Tolmusaatan tõstis Hiinas õpilase õhku. Video (22.04.2016) Meiegi põldudel ja tänavatel kevadeti keerlevad, tolmusaatanateks kutsutavad tuulekeerised võivad üsna saatanlikud olla - üks selline tolmukeeris tekkis Hiinas Gansu provintsis Yuanquani põhikooli juures spordiürtuse ajal, kus ta tõstis maast mitme meetri kõrgusele koolilapse.

Videod heitlikust aprilliilmast (14.04.2016) Aprillikuu ilmad on tervel põhjapoolkeral heitlikud. Selle kuu jooksul võib kogeda nii pakaselist ja lumist talve kui leitsakulist suve. Siin mõned ülevaated hiljutistest ekstreemsematest ilmaoludest.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam