•  

Ilmaennustustustest (15.03.2021 15:31)

Ilmaennustuse ajaloost

Ilm võib mõjutada meie igapäevaelu üsna palju. Ilm määrab, milliseid riideid selga panna, kui oled kodust väljumas. Ilm mõjutab meie liikumisi ning paduvihma kätte ei taha meist vast keegi jääda. Ilmal on nii suur osa meie elus, et see mõjutab ka meie tujusid. Päikesepaistelisel päeval kipuvad inimesed rohkem naeratama ja sombune ilm seevastu võib teha meele tusaseks.

Aga kuidas jõudis ennustamine lindude lendamise ja puulehtede värvi vahetumise pealt üsna täpsete ilmaprognoosideni?

Sajab või ei saja?

Ilm on intrigeeriv teema ja ilmast räägitakse ka siis, kui millestki muust pole rääkida – nii jutu jätkuks. Kuid ilmaennustamine võib ka kirgi kütta. Inglismaal on üsna populaarne ka ilma peale ennustamine kihlveokontorites. Eestiski on online-kasiinod pakkunud võimalust panustada ilmaennustamisele. Kiirkasiino pakkumised on ka Eestis sisaldanud ilmaennustamist.  On ju eestlastele omaseks saanud jaanipäevailma ennustamine: kas sajab vihma või ei saja? 

Vanarahva tarkuse järgi võib vihmasadu ennustada hommikuse kaste järgi – kui hommikul on paks kaste maas, tuleb päeval ilus ilm; kui aga hommikust kastet on vähe või üldse puudub, hakkab vihma sadama.

Juba meie esivanemad aastatuhandeid tagasi ennustasid ilma. Toona kasutati selleks looduse jälgimist ning ka astronoomilisi teadmisi. Ilmavaatlus oli oluline, sest see aitas ellu jääda ning loodusega ühes rütmis käia. Ilmavaatlustele tuginedes külvati ja korjati saaki, plaaniti jahihooaegu ning muid tegevusi. Kuigi vanasti ei olnud ilmaennustamine nii täpne kui täna, siis ometigi olid meie esivanematel head oskused mõista loodust ja loomi.

Täpsemaks hakkasid ilmaprognoosid muutuma pärast 17. sajandit, kui leiutati termomeeter ning baromeeter, mis aitas mõõta õhurõhku. Ilmaennustamiseks on vaja mõõta temperatuuri, niiskust ja õhurõhku ning täpsema ilmaennustuseni ei jõutud siiski enne 20. sajandit. Alles 1920ndatel aastatel hakati ilmaennustamiseks saatma heeliumiga täidetud pallidega atmosfääri ilmasonde. Ilmasondid olid varustatud mõõtevahendite ja raadioga, mis edastas andmeid soojade ja külmade õhumasside liikumisest ilmajaama.

Ilmaennustamise arengusse hakati enam panustama pärast I ja II Maailmasõda, kui mõisteti täpse ilmaennustamise strateegilist olulisust. Teise Maailmasõja ajal leiutati radar, mis aitas paremini jälgida ilmasondide asukohti ning aitas näha pilvede liikumise suunda.


Arvutite abil prognoosid täpseks

Ilmaennustamine koosneb suurel hulgal erinevate andmete kogumisest ning nende andmete põhjal meeletul hulgal tehete tegemist. Alles võimsamate arvutite tekkimisel 1960ndate teisel poolel said sünoptikud ja ilmaennustajad tänu arvutite võimsusele hakata looma prognoose 4-5 päevaks.

Tänu arvutite arengule saame täpseid ilmaprognoose. See aitab meil ka valida, kus veeta mõnus nädalavahetus Eestimaa looduses, ilma et ootamatult vihma alla jääksid.

Tänapäeval on elu lihtne – paki asjad, leia majutus ning ajasta parim puhkus sobivale ilmale!
Tehnoloogia arengu tõttu on võimalik ette prognoosida ka kolme nädala ilma, kuid siiski jääb viimane sõna ilmataadile ja üllatusi võib ikka juhtuda. Kui aga oled plaanimas väikest puhkust looduses, siis ilmaennustuse abil saad valida selleks sobiva aja. Nutiseadmetele on saadaval erinevad ilma vaatluse äpid, mida saad leida Google Play või Apple Store keskkonnast.

Sisuturundus

Eelmised artiklid:

Kehv ilm rikub meeleolu? 5 soovitust, kuidas tuju tõsta! Sisuturundus (03.12.2020) Käes on aastaaeg, kus me loodaksime näha juba maapinda ja puid katmas ilusat kohevat lund, kuid pigem saame näha vihmaseid ja kõledaid ilmu. Justkui oleks sügis jälle venima jäänud, saadavad meie päevi hallikad pilved, kust alla sadada võib vihma ja lörtsi. Linnatänavad muutuvad poriseks, mänguväljakud jäävad tühjaks ja õuetegevused asenduvad tubastega. Igavuse peletamiseks tuleb kasutada veidi loovust, et tubane aeg oleks meeldivalt ja huvitavalt sisustatud. Siin on sulle 5 soovitust, mis aitavad kehva ilma korral toas olles leida tegevust ning viia mõtted eemale sombusest ilmast.

Kuidas külm mõjutab Sinu sõidukit (19.12.2019) Foto: Peeter Rokk Külm ilm võib sinu sõidukile mõjuda päris rängalt. Et ära hoida kulukaid parandustöid siis soovitame viia ennast kurssi sellega, mida miinuskraadidesse langenud ilm võib sinu masinaga teha. Külm ilm võib mõjuda palju kiiremini, kui esialgu oodata võiks, nii et tee kindlaks, et võimalused auto korralikuks käivitumiseks on nii soodsad kui vähegi võimalik. Ekstreemselt külm ilm võib auto aku tühjaks tõmmata ja see omakorda peatab auto korrektset käivitamist.

Nanotehnoloogia kaitseb saapaid suure sula eest (25.01.2019) Eestis toodetud nanokaitsevahendid hoiavad jalad kuivana ning pärsivad niiskuskahjustuste ja plekkide teket nahk- ja tekstiilesemetele. Sünoptikud ennustavad lähipäevadeks kogu Eestis tõsist sulailma. Kui tahta täpsem olla, tähendab see läga, liga, löga, soppa, pori, niiskeid jalgu ja rõvedaid soolajälgi saabastel. Nii kurb kui see ka poleks, lõppeb iga lumi ühel hetkel, kuid sulaveest ja räpasest plögast tekkivaid ebamugavusi saab lihtsasti ja mugavalt ära hoida.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam