•  

LENDAMISE IME (17.03.2004 10:56)

Autor: Mikk Sarv, Eesti Koolimetsade Ühenduse juhatuse esimees

Imestamisevajadus on üks ellujäämiseks hädavajalikke vajadusi kõigil imetajatel,  küllap ka teistel elusolenditel. Uus hääl, liikumine, valgus paneb meid kõiki pead pöörama ja kõrvu kikitama. Me otsime imestamisväärset, nagu vastsündinu emarinda. Küllap on imestamisvajadus omamoodi jätkuks lapseea imemisvajadusele.

Pea kõik on kogenud unes lendamise imet – äkki on maa külgetõmbejõud kadunud, kergelt liueldes on võimalik tõusta kõrgemale või laskuda madalamale, silmata kodupaiku ja võõraid kohti.

Elusolendeist on meile lähedased imetajad, kelle vastsündinud järeltulijad imevad emapiima nagu meiegi. Nende hulgast on unes lendamise tegelikkusesse suutnud tuua lendoravad ja nahkhiired. Lendorav liugleb ühe puu otsast teiseni kuni saja meetri pikkuste lauglemistega. Nahkhiired on veelgi osavamad lendajad. Nad jahivad õhtuhämaruses ja öösel hiirvaikselt ringi lenneldes putukaid nagu pääsukesed päeval. Karjala loomislaulus ongi kogu maailm sündinud pääsukese ja nahkhiire lendudest.

Suurim imede allikas on elu. Kõige elurikkamad, seega ka imelisemad on ürglaaned. Inimese käes elurikkus enamasti kaob. Siiski on kohti, kus inimene on suutnud elurikkust suurendada. Sellisteks paikadeks on näiteks vihmametsad, kus põlisrahvad on toetamas metsa ja mets neid. Sama suhe pole võõras ka meie maal. Meie pärimuskultuuri metsasuhe on aidanud hoida metsi elurikkana. Eriti elurikkad on puisniidud, kus inimene aitab luua elupaiku paljudele elusolenditele enda kõrval.

Õige õppimine toimubki tegeliku elurikkuse toel. Meie esivanemad elasid talveaja talvekülades paigal ja suveaja rännates kergete püstkodadega mööda kogukonna kalajärvi, karja- ja marjamaid. Suvine rändamine oli samas ka uudishimu ja imestamisvajaduse rahuldamine, eluaegne õppimine.

Eesti Koolimetsade Ühendus kutsub koos Keskkonnaministeeriumi ning Haridus- ja Teadusministeeriumiga üles tähistama 14. aprilli kogu Eestis õues õppimise päevana, kus kasvõi üheks tunniks, kuid hea ilma korral kogu päevaks lähevad õpetajad koos õpilastega õue õppima. Õue õppima minek on nagu lendorava liug, kus toa- ja virtuaaltegelikkusest liueldakse tegeliku elurikkuse keskele, kooliõue, parki või hoopis kaugemale metsa.

Eelmised artiklid:

Maa ja metsa kuulamine (04.03.2004) Maa ja mets kuulevad ning kuulavad huviga meie olemist ja mõtteid. Eriti teravaks muutub kuulamine kevadel, kui urvad puhkevad ja lehed-kõrred tärkavad.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam