•  

2005. a oktoobrikuu agrometeoroloogiline iseloomustus (16.11.2005 10:10)

Kuu alguspäevadel tõusis keskpäeval temperatuur veel 16…18 kraadini, Lõuna-Eestis kuni 20 kraadini ja ööselgi oli sooja 8...10 kraadi. Rohi jätkas hoogsalt kasvu, niideti kõrgeks kasvanud põldheina ja murusid. Oktoobri esimese kümmepäevaku keskmine õhutemperatuur kujunes tavalisest 3…4 kraadi kõrgemaks ja vastas septembri keskpaiga tavapärasele näitajale.

Vihma oli septembris napilt ja ka oktoobri esimesel poolel väga vähe, mistõttu muld muutus kuivaks. Korralikumad sajud pärast pikka kuiva perioodi esinesid kuu keskpaiku. Teisel dekaadil muutusid ööd külmemaks ja talve tulekust hakkas märku andma hommikuti rohul esinev hall.  Ka päevasooja jäi korrast vähemaks. Väga soojad sajused ilmad esinesid 22. ja 23. oktoobril, kui päeval oli veel 11…12 kraadi  ja öösel ligi 8 kraadi sooja. Vihma tuli kohati väga rohkesti. Jõgeval sadas kahe ööpäevaga 25 mm.
Edasi läks ilm järsult külmaks ja 24. oktoobrist katkes vegetatsioon. 25. oktoobri öösel mõõdeti Jõgeva ilmajaamas õhus –7,5 kraadi külma ja rohu kohal langes termomeetri näit ligi –11 kraadini.  Kagu-Eestis oli veelgi külmem 28 oktoobril, mil vaatluspunktides mõõdeti –9 kraadi. Muld külmus külmematel hommikutel 5 cm sügavuseni. 26. oktoobri hommikuks sadas suurel osal Eestimaast lumi maha (joon. 2) ja järgneval päeval tuli veel lisa. Paiguti Kirde-Eestis mõõdeti lume paksuseks ligi 20 cm. Kuna mitmed puud olid veel lehes, siis kleepus sula lumi lehtedele ja tugev tuul murdis raskeks muutunud oksi, põhjustades mitmel pool elektrikatkestusi. 26…27. oktoobril sadas lume, lörtsi ja vihmana maha Jõgeval kokku 33 millimeetrit sademeid. See oli juba teine rohke sadu siinkandis oktoobri viimasel dekaadil ja kümne päeva sademete hulk oli nii suur, et andis uue rekordi 1922. aastast algavasse ilmavaatluste ritta. Kuna kuu esimesel poolel tuli vihma väga vähe, siis kogu kuu sajusumma jäi keskmisele lähedaseks.
Oktoobrikuu viimased päevad olid päikesepaistelised. Päeval tõusid temperatuur 5 kraadi piirimaile, öösiti külmetas. Sellised ilmad olid soodsad taimedele karastumiseks talve eel. Kus lund paksemalt maha sadas, ei jõudnud see vaatamata tugevale päevasoojusele kuu lõpuks veel täielikult ära sulada.
Üldkokkuvõttes kujunes oktoobrikuu keskmine õhutemperatuur tavalisest Jõgeval kraadi võrra kõrgemaks. Efektiivseid üle 5 kraadi temperatuure kogunes kuu jooksul Jõgeva SAI automaatilmajaama järgi 87 kraadi, mis on tavalisest ligi 30 kraadi rohkem. Kahe kuu jooksul (1. september kuni 31. oktoober) kogunes efektiivseid üle 5 kraadi temperatuure 309 kraadi, mis on keskmisest 80 kraadi enam. Sooja sügisega kippusid taliviljaorased üle kasvama. Varasema külviajaga rukkioraste kõrguseks mõõdeti kuu lõpul enam kui 25 cm. Nii kõrgetel tihedamatel orastel on suurem oht minna lume all hauduma ja samuti kahjustuda lumiseenest.  

Koostatud: 08. 11. 2005.
Laine Keppart
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam