•  

Suru – kesköine kaunitar

Tekst: Madli Zobel, ajakiri Loodusesõber

Tekst ja foto:  Allan Selin

Loodusesõber on võtnud nõuks tutvustada Eesti liblikaid ning sel aastal on plaanis kirjutada meil elavatest suurimatest ja jõulisematest liblikatest, kelleks on surud, täpsemalt surulased (Sphingidae).

Silmiksuruga kohtusin Hiiumaal Kõpus varahommikul, kus ta oli jäänud oma öisel rännakul aiavalgusti valgussõõri istuma. Nagu näha, proovis ta ka mind aastatuhandete pikkuse kogemuse najal hirmutada. Kuna silmiksuru on laialt levinud ja arvukas, siis peame tunnistama, et evolutsiooni käigus saadud omadused on olnud edu toovad.

Silmiksuru (Smerinthus ocellatus) on Eestis väga tavaline ning kohata võib teda mai keskpaigast augustini kõikjal. Röövikud toituvad kitsalehistel pajudel. Puhkeasendis meenutab liblikas puukoore tükki, kuid häirimisel paljastab taga­tiibadel olevad silmlaigud, mis peavad häirijat hirmutama.
Suru tunneb ära pikkade kitsaste eestiibade, palju väiksemate tagatiibade ja massiivse keha järgi, mis välimuselt meenutab sigarit. Lend on kiire ja jõuline ning iseloomulikuks jooneks on toitumise ajal õie kohal paigal lendamine ehk surumine, samal ajal küünitades imilondi nektarini. Reeglina nad toitumise ajaks õiele ei maandu. Troopilistes maades võib neid segi ajada koolibrite või meelindudega nii lennupildi kui suuruse tõttu.
Röövikutel on keha tagaosas iseloomulik oga- või sarvekujuline jätke, umbes seal, kus loomadel on saba. Talvitumine nukuna on liblika normaalseks arenguks meie kliimas tingimata vajalik. Nukud talvituvad pinnases. Reeglina on Eesti surudel aastas üks põlvkond.
Peamiselt tegutsevad surud öösiti või videvikus, kuid on liike, kes tegutsevad päevasel ajal.
Maailmas on teada tublisti üle 1000 liigi surulasi, kellest Eestis on registreeritud 17.
Kui soovid teada, kas ka sinu maakodu lähedal surud elavad, aseta öösel või videvikus valge lina majaseinale ja suuna sinna lamp (näiteks autotuled, tugev taskulamp). Vaata, kes linale maanduvad!

Üleskutse surusõpradele
ELS (Eesti Lepidopteroloogide Selts) ootab huvitavaid leide ja tähelepanekuid aadressile allan@kaminameister.ee või aleksander@lubest.ee.  Huvi korral on võimalik tellida samadelt aadressidelt ka seltsi väljaannet “LEP info?, kus on kajastatud aasta jooksul saadud huvitavamad liblikate leiud ja Eestis tabatud uued liblika liigid.

loe kommentaare (2)

Nimi:


E-mail:


Kommentaar:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam