•  

Konkurss tõi põnevaid pilvefotosid 2007 (26.09.2007 00:00)

Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi spetsialistid eesotsas Miina Krabbi'ga tegid põhjalikult pilvi vaadates ära suure töö ja nüüdseks on parimad neist selgunud.

Miina Krabbi selgitab hindamise põhimõtteid nii:

Taas on 300 suurepärast pilvepilti üle vaadatud ja meeldivamad välja valitud. Piltide hindamine on paraku subjektiivne, sest sageli ei ole fotoaparaadiga võimalik taeva tõelist ilu  edasi anda. Pildimeistritele, kellel see on siiski õnnestunud, kuulub meie lugupidamine ja tänud.

Punkte anti kokku 43 pildile. Punktide jagamine toimus nii, et iga hindaja valis 10 parimat pilti. 1. koha pilt sai 10 punkti ning 10. koha pilt 1 punkti. Hindamisel osales 7 erineva ala spetsialisti. Alates neljandast kohast läksid punktid jagamisele. Kui olid ühesuguse väärtusega punktid, siis konkreetset kohta ei määratud. Muul juhul toimus asi nii nagu ka nt eurovisiooni võistlusel, kus võrdse punktisumma korral määratakse koht selle järgi, kui mitu korda maksimumhinnet (10 punkti) konkreetsele fotole pandud oli. Piltide lahti seletamisel juhtus aga nii, et mõni tagapool olev pilt sai sootuks pikema jutu kui võidutöö. Kõige raskem oli määrata fotot, millel peal pilveboa. Osadel pilvedel on kirjas ka autori poolt pandud pealkiri.

Hindamise kriteeriumid olid mõistagi erinevad kuid toon siinkohal ära mõned:
-Tabatud haruldus
-Ilusam klassikaline pilv
-Kaunis päikeseloojang
-Vikerkaar
-Optilised nähtused pilvedes
-Huvitava kujuga pilved

 

1. Rahu ja vaikus.  Justkui linnud päikeseloojangus. Kiudpilved (Cirrused). Niisugused pilved tekivad õhtutaevas päevaste pilvede lagunemise tulemusena.

Autor Peeter Rokk kasutajanimega rock

 

2. Pilvelehvik - Cumulunimbus inc. e.rünksajupilv, mille tipus on jääkristallidest koosnev sepaalasit meenutav moodustis. Niisugused rünksajupilved esinevad sageli kiiresti liikuval külmal frondil.

Autor Meelis Sügis kasutajanimega mels

3. Loojang Pärnus. Kaunites värvides päikeseloojangut ilmestab huvitava kujuga pilv. Tegemist on laguneva rünksajupilvega kiudkihtpilvede taustal.

Autor Kalle Otsa kasutajanimega kalleo


4-5. Pilvekoonus .Kihtrünkpilved Stratocumulus saavad kokku kihtsajupilvedega Nimbostratus

Autor Ama Lehtmets, kasutajanimega saba.


4-5. Päikeseratas  – Niitjad kiudkihtpilved, millega kaasneb sageli halo

Autor Virko Lepik kasutajanimega virco
  

 

6. Lennuki jälg. Cirrocumulus tractus, mis tekib lennuki taha moodustuvast kondensatsioonijäljest. Väljanägemiselt sarnanevad need pilved Cirrocumulus floccus’tega.

Autor Siiri Telling, kasutajanimega siirite

 

7. Suhkruvatt. Alasiga rünksajupilv

Autor Mare Tiitso kasutajanimega mareti

8. Öötaevas Leedus. Helkivad ööpilved on 50-65o põhja-ja lõunalaiusel  suvel keskööpaiku põhjataevas jälgitavad imeilusad hõbehallid või valkjad pilved. Asudes madalal horisondi kohal, võivad olla ka kuldset tooni. Pilved asuvad 70-80 km kõrgusel ja on nähtavad kui allpool horisonti asuv päike neid valgustab.

Autor Kaupo Veegen kasutajanimega Susi

9-10. Peegeldus Jääkristallidest koosnevad niitjad kiudpilved Cirrus Fibratus

Autor Helena Hanso kasutajanimega hhanso

9-10. Krae Rünkpilvede ühinemise tagajärjel moodustunud kihtrünkpilv- Stratocumulus

Autor Virko Lepik kasutajanimega virco

1 - 5 pilvepildi autorile auhinnaks A ja O taskuteatmik MILJON FAKTI , lisaks vabal valikul raamatuid 400 krooni väärtuses Eesti Entsüklopeediakirjastuselt.

6 - 10 pilvepildi autorile EESTI LUMEKATTE TEATMIK Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudilt ja ilm.ee dressipluus.

Võitjatega võetakse ühendust.

KONTAKT

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam