•  

Tuul ja külm kimbutavad (04.01.2008 00:00)

 
Boiling point -27C
Foto 2006.a. ilmapiltide galeriist
Autor kasutajanimega valner
Autori kommentaar: 19. jaan 2006, 14:27, Pirita tee

Tugeva kagutuule ja süveneva külma püsimine on nii siin- kui sealpool Soome lahte päevakorda tõstnud tegelikult tajutava õhutemperatuuri, vt. omadelt >>>  ning naabritelt >>>

Tuul ja külm valitsevad ka mujal Euroopas, sest vägev kõrgrõhuala Ida-Euroopas ei mõtlegi niipea tsüklonite survele alla vanduda. Seepärast on ka hoiatuste lehekülg ärevalt värviliseks muutunud, vt.www.meteoalarm.eu.

Tsüklonite esimene läbimurre ka meie aladele näib tulevat 10. jaanuari paiku, enne seda toimuvad üritused toovad ehk esmaspäevast alates pehmema ilma ja lumesaju. Sulailma pikemat võitu pakuvad ilmamudelid üksmeelselt 15. jaanuarist- just risti vastupidi tuntud rahva-ilmatarga ennustusele. Mudelitest sõltumatult analoog-aasta meetodil kokkupandud näärikuu prognoos andis samuti pehme ilma ning võimaliku sula just kuu teise kolmandikku.
Varsti tuleb tegelik pilt ette. Enne tuleb aga külm ära kannatada. Õnneks pole oodatavad –15...-20ºC koos kuni 10 m/s tuulega võrreldavad 2006.a. jaanuariga. Siis langes ööpäeva keskmine temperatuur korraga 20 kraadi madalamaks (17.-18.jaan.) ning kirde- ja idatuul oli veelgi tugevam. 2006.a. külmalaine tipnes 20.jaanuaril -32ºC-ga Mustvees.

Loodame, et seekordne leebem külm lillesibulaid ja rohujuuri ära ei võta. Küll peaksid aga kunstlume tootjad ööpäev läbi ametis olema, sest hoolimata lumisest prognoosist järgmiseks nädalaks ei saa kindel olla, et Atlandilt saabuv sulailm sellele kadu ei too.
Külm ilm tekitab kiiresti ka jääd ning koolivaheajal olevatel põnnidel on suur kiusatus selle tugevust proovida ning kalamehedki kibelevad külmunud veele. Eks tasub oodata, kuni vajalikud sentimeetrid käes!

Merke Merilain, EMHI

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam