•  

Kevadet oodates (26.03.2010 17:00)

Autor: Merike Merilain, EMHI

Soe päike on meelitanud kärbsed välja. 25.märts
Foto: Riin Mandel

Miks külvab kohalik meedia segadust ja hirmu peagi saabuva kevadise suurvee kohta? Kas tõesti enam keegi ei mäleta, kui imeline on lumest vabanev maa ja sinitaeva all sillerdav vesi? Kas enam ei vii õpetajad lapsi jõekaldale vetepeegeldust vaatlema ja vesivärvi pilte tegema? Sündmus, mis peaks meeli ülendama, on tehtud võrdseks sügis- või talvetormi pimeda õudusega!

Kevad aga sammub oma rahulist rada, iga päev on uusi märke. Kuldnokk kuulutab rõõmu algust ja metsas uitades kohtad ellujäänud uudishimulike metskitsedega, kes ei kappagi minema. Selline varakevadine idüll võib loomulikult katkeda, kui meie kohale jõuab mõni ägedam tsüklon, mis ka suure koguse sademeid kaasa toob.

Seepärast vaatleme just seda võimalust. Et õhk päev-päevalt soojemaks muutub, on lume sulamiseks küll piisav tingimus, kuid ohu-olukorra tekkimiseks on vaja suuremat hulka vihma, mis kiirendab nii sulamist, kui toob hulganisti vihmavett lisaks. 10 mm ja enam saju esinemise tõenäosus ööpäeva kaupa, esitatud ECMWF arvutused: 26.märts –mõni mm vihma; 27.märts –nõrk või mõõdukas sadu; 28.märts nõrk või mõõdukas sadu; 29.märts –väike vihma võimalus; 30.märts- pigem sajuta; 31.märts- väikese vihma tõenäosus; 1.aprill –väike või mõõdukas sadu; 2.aprill – pigem sajuta; 3.aprill –nõrk või mõõdukas sadu; 4.aprill – mõõdukas sadu, suurema saju tõenäosus kuni 35 %.

Miks üldse praegu kaunil kevadpühade saabumise ajal vihmane on? Aga sellepärast, et lõunalaiustel on suur suvine soe liikvel , samas põhjalaiustel peab talv vapralt vastu. Polaarfront , kus need kontrastid koonduvad, on 60-ndail laiustel ning tsüklonite ränd Atlandilt Euroopa suunas toimub sügisele omaseid teid mööda. Sajust raskete madalate pilvede asemel toovad nad kevadel vihma kasinalt ja sadu ise on lühiajaline. Kuid on ka erandeid ja juba reedel võib Prantsusmaa idapiirilt itta liikuval külmal frondil äiksevihma tulla, sest 18...20- kraadine soojus asendub ligi 10 kraadi madalama näiduga. Meile need muutused kohale ei tule.

Eilseil andmeil on märtsi viimastel päevadel ja aprilli algul võimalus, et Läänemere kohale ja meie vahetusse lähedusse jääb pidama madalrõhuala, mis järk-järgult jahtudes põhjustab sadusid vihmast lumeni. Kuid sinna on veel mitu päeva aega ja väikesed kevadised muutused võivad kokkuvõttes hoopis helgema ilma sünnitada. Reedel kujunevat vihmasabinat saab jälgida radarilt>>>.  Lume kadumise tempot aga lumekaardilt>>>

Ja lõpetuseks - õpime ometi kord päeva püüdma: arvuti kinni ja välja kevadet nautima. Mis see sui ikka ära on, ainult oota ja oota - hiidlase rahvatarkus. Eelista kevadet ja sa ei pea pettuma.

Eelmised artiklid:

Lõuna-Eestisse on järgmisel nädalal oodata 13 soojakraadi (26.03.2010)

Soe, soojem, veel soojem (25.03.2010) Õhus on kevadet...Foto: Lea Marmor Reede öösel määrab ilma itta taganev kõrgrõhuala, päeval saabub valitsevas lõunavoolus Eesti kohale soojem õhk. Lõunakaarte tuul on võrdlemisi tugev. Sooja frondiga seotud vihm võib olla tühine. Öösel on 0…-4, päeval tõuseb +3…+8 °C-ni.

Ilm läheb aina soojemaks (24.03.2010) Foto: Kaie Avistu Neljapäeval tugevneb kõrgrõhuala Soome ja Balti riikide kohal ja liigub aeglaselt itta. Olulist sadu pole ette näha. Tuul pöördub kagusse ja tugevneb vähehaaval. Öösel on -2…-7, kohati –10, päeval on 0…+4°C .

Kevadsoojus saabub reedel (23.03.2010) Foto: Peep Loorits Reedel saabub valitsevas lõunavoolus Eesti kohale soojem õhk. Lõunakaarte tuul on võrdlemisi tugev. Sooja frondiga seotud lörts ja vihm võib olla tühine.

Muutliku ilmaga nädala teisel poolel võib 14 kraadi sooja tulla (22.03.2010) Hommikune päikeFoto: Peep Loorits Alanud nädal tuleb muutliku ilmaga. Esmaspäev on kõige päikesepaistelisem, nädala teisel poolel on oodata soojalainet, nädala lõpul tõmbub taas nullilähedaseks.

Mahe nädalavahetus (19.03.2010) Foto: Signe Nõmmik Külm astus tuisumöllu saatel sammukese tagasi ja saabunud soe tõstis hommikuks termomeetri näidud üle 0 piiri. Päev tuleb meeldivam – ilm on rahulik, sadusid on vähem ja pilve vahelt võib ka päike vilksata ning püsima jäävad plusskraadid. Õhtul kuulutab lõõtsuma hakkav lõunakaare tuul järgmise madalrõhkkonna tulekut, mis laupäeva jooksul üle Soome tõttab.

Öised külmakraadid tulevad tagasi teisipäeval (19.03.2010)

Ilm läheb sajuseks ja tuisuseks (18.03.2010) Foto: Tiina Kirs Reedel öösel liigub täituv tsüklon Soomest kagu poole. Järgmine saabub ookeanilt Norra mere lõunaossa. Lõunakaare tuul on aeg-ajalt iiliti 12-14 m/s. Öösel sajab lund, lörtsi ja vihma, kohati tuiskab ja sadu on tugev. Mitmel pool on udu ja jäidet. Päeva jooksul sajab mitmel pool vähest lörtsi või vihma. Paiguti on udu ja jäidet . Öösel on –5…+2, päeval 0…+5°C.

Homne tuisk toob oodatud sula (17.03.2010) Foto: Riin Mandel Neljapäeval tekib Põhja-Atlandil järjestikku mitu uut tsüklonit, mis suunduvad süvenedes Norra mere poole põhjustades Läänemeremaades tugevneva edelavoolu. Öö on vaikne, mitmel pool nõrk lumesadu. Külma on -7…-12, kohati –15°C.

Ilm pakub jätkuvalt äärmusi (16.03.2010) Foto: Leegimees Kolmapäeval liigub öösel ja hommikul üle Eesti kõrgrõhuhari, päeval järgneb sellele nõrk madalrõhulohk. Tuul on öösel vaikne ning selge taeva korral võib öösel langeda -9…-15-ni, kohati –19… -23 °C-ni. Pärastlõunal sajab lääne pool lund. Tuul pöördub edelasse. Õhutemperatuur on -1…-6°C.

Talv ei anna veel kevadele alla (15.03.2010) Nädala esimene pool on külm, ööpäeva keskmine õhutemperatuur on –5…-8°C piires, mis on selle aja normist 3…4°C madalam. Ilm muutub nädala lõpus, järjestikused läänetsüklonid toovad lörtsi ja vihma ning sulailma üle maa, kuid soojem ilm ei jää tõenäoliselt püsima.

Ikka talvest mõeldes (12.03.2010) Foto: Rene Jakobson Täna sissetungi alustav külmem õhk võib märtsikuu keskmise õhutemperatuuri jätta kuskile -5°C kanti. Sellegipoolest on väheusutav, et tänavune talv registreeritud ilma ajaloos top 10 hulka satuks, kuid siiski küllalt lähedale 1984/85, 1978/79 ja 1965/66 aasta tulemustele. 1986/87 aastat enam VII kohalt ei kõiguta. Numbrid on kokku liidetud Tallinna 4 talvekuu kohta. Aga täpsemad arvud ikka alles kuu lõppedes.

Järgmisel nädalal võib 20 kraadi külma tulla, peale seda on väike sulavõimalus (12.03.2010)

Tüüpiline märts: uue nädala ööd tulevad krõbekülmad (11.03.2010) Foto: Peep Loorits Reedel tekib Põhja-Venemaa jõudnud tsükloni kaugele edelasse veninud lohus Läänemere põhjaosa või Eesti kohal uus osatsüklon. Mitmel pool sajab lund, päeval ka lörtsi. Kohati tekib udu ja jäidet. Puhub edelatuul, rannikul on tuul puhanguline, päeva jooksul pöördub tuul põhjakaarde. Õhutemperatuur on öösel –1…-5, päeval –2…+1°C.

Päris kevadet veel ei paista (10.03.2010) Lumepilv tulekulFoto: Lea Marmor Neljapäeval liigub Skandinaavialt eelmise tsükloni (kolmapäev) rada mööda juba järgmine üle Soome ida poole ning hoiab tugevat läänekaarte tuult. Suurem sadu jääb Eestist eemale, kuid siin-seal võib tulla veidi lund või lörtsi.

Mõned päevad on veel plusskraadid, järgmisel nädalal jälle pakasevõimalus (09.03.2010) Foto: Aivo Anton Kolmapäeval tekib Põhja-Rootsi kohal väike osatsüklon, mis liigub üle Soome itta. Lääne- ja edelatuul tugevneb. Suurema saju tsoon Eestini ei küündi, kuid päeval sajab kohati veidi lund või lörtsi. Öösel on –4…-11, päeval on maksimum 0…+2°C.

Tuulise ja sajuse nädala lõpp võib tuua uue külma (08.03.2010) Foto: Eve Kõrts Alanud nädala algul kehtestab Teravmägedelt itta liikuv võimas tsüklon üle Skandinaavia läänevoolu, milles tekivad aeg-ajalt väiksemad osatsüklonid. Need toovad Läänemeremaadesse tugevamat läänekaarte tuult ja sadusid. Nädalavahetusel võib tsüklonite seeria lõpetada Läänemerel jõudu koguv tsüklon, mille möödumisel pöördub tuul taas põhjakaartesse ja algab külma õhu juurdevool.

Ilm ikka talvine (05.03.2010) Foto: Maret Saareleht Vastuolulisel kombel on meile talve tagasi toonud tsüklon, mis oma nooruse ägeduses Lääne-Euroopas palju kurja tegi. Rahunenuna üle Läänemere Soome libisenud keeris andis oma selja taga külmale võimaluse põhjakaarest Läänemere äärde laskuda, sillutades sellega talveilmale teed. Omalt poolt puistas madalrõhkkond paar päeva lund ja on alles tänaseks Venemaale hääbuma suundunud.

Järgmisel nädalal on lootus plusskraadidele (05.03.2010)

Järgmine nädal toob uut lund ja päevaks plusskraade (04.03.2010) Foto: Signe Nõmmik Reedel hoiab nõrgenev tsüklon veel öösel taeva pilves, päeval saab määravaks Skandinaavial kogunev külm õhumass. Sajuvõimalus kahaneb ja taevas võib õhtuks selgineda. Puhub põhja- ja loodetuul 3-10, öösel ja hommikul saartel kuni 13 m/s. Õhutemperatuur on öösel ja hommikul –4..-10, Lõuna-Eestis kohati -12, päeval –2…-5°C.

Ööd lähevad külmaks (03.03.2010) Foto: Lee Nuutre Neljapäeval määrab Soomes, Balti riikides ja Loode-Venemaal endiselt ilma vana täituv tsüklon. Samal ajal tekib Skandinaavial kõrgrõhukese. Lääne-loodetuul on merel ja rannikul hooti tugev. Sajab lund ning kohati on nõrka tuisku. Külma on öösel –3…-9, päeval –1…-5°C.

Tugev tuul vaibub reedel, ilm läheb külmemaks (02.03.2010) Foto: Riin Mandel Kolmapäeval puhub Soome-Karjala piirini jõudnud tsükloni tagalas tugev puhanguline lääne - loodetuul. Ajuti sajab vähest lund, kohati esineb nõrka tuisku . Külma on öösel –3…-9, päeval –2…-5°C.

Alanud nädala ilma määrab Xynthia (01.03.2010) Foto: Carat58 Alanud nädala ilma määrab Lääne-Euroopas kaost põhjustanud , nüüd hääbuva endise tormitsükloni Xynthia liikumine Rootsi lõunaosast aeglaselt üle Läänemere ja hiljem üle Eesti kirde poole. Loode-läänetuul tugevneb Eesti rannikul tsükloni tagalas teisipäeva hommikul ulatudes maksimaalselt vaid 15-17 m/s.

Kevadeni on veel aega (26.02.2010) Foto: Christina Jõesaar Ei tea, kes algatas suure sula paanika. Kas keegi nägi, et mõnetunnisest sulast, mis Lõuna-Eestisse enne pidupäeva jõudis, hakkas vesi voolama? See oli pigem kui tilk ääretusse külma lumeookeani.

Teisipäeval algab taas külmema õhu juurdevool (26.02.2010)

Homme saabuv sula asendub järgmisel nädalal taas külmaga (25.02.2010) 25.veebruarFoto: Riin Mandel Homme toob ookeanilt pärit tsüklon Eesti peale soojemat õhku ja läheb sulale. Esmaspäeval liigub üle Lääne-Euroopa Läänemere poole järgmine tsüklon, mille põhjaservas soe õhk Eestisse ei jõua.

Nädala lõpu tsüklonid toovad sula, uuel nädalal võimalik äge tuisk (23.02.2010) EestimaineFoto: Christina Jõesaar Kolmapäev ja neljapäev püsivad olulise sajuta, reedest läheb sulale ja lumele lisandub lörts, laupäeval saartel ka vihm. Esmaspäeval liigub üle Lääne-Euroopa Läänemere poole senistest veelgi ägedam tsüklon intensiivse lumesaju ja tuisuga.

Nädala lõpu poole võib tulla sulailm kõikjale (22.02.2010) Foto: saurix1 Alanud nädala ilm on muutlik. Lund ja lörtsi toovad madalrõhualad vahelduvad lühiajaliselt kõrgrõhualadega. Nädala lõpu poole võib tulla sulailm kõikjale.

Lumemöll kestab pühapäeva õhtuni, uue nädala tuisud võivad sula tuua (19.02.2010) Tuisk 19. veebruaril Tallinnasilm.ee foto Tähelepanu! Reedest-pühapäevani on oodata märkimisväärseid lumesadusid ja tuisku. Lund võib 3 ööpäeva jooksul lisanduda kuni 15 cm.

Tuisukuu tuisud! (19.02.2010) Foto: Kersti Kaiv Tänaseks on Läänemere äärde jõudnud õhumassis juba niiskust märksa enam ja tuleb arvestada 4-7 cm-se lumelisaga. Lisaks on tugeva idatuule lahutamatuks kaaslaseks tuisk. Sajutsoon kandub libamisi üle Eesti ja õhtuks muutub pilvekiht juba õhemaks. Üldtuisuks jääb ainest vähemaks, kuid tugeval tuulel jätkub maapinna lähedal tööd pinnatuisuna.

Eesti jääb tuisku toovate tsüklonite meelevalda (18.02.2010) Foto: Lea MarmorTähelepanu! Reedest alates on oodata märkimisväärseid lumesadusid ja tuisku. Lund võib 3 ööpäeva jooksul lisanduda kuni 15 cm.

Tähelepanu! Tuisk! (17.02.2010) Foto: Eve Kõrts Tähelepanu! Reedest alates on oodata märkimisväärseid lumesadusid ja tuisku. Lund võib 3 ööpäeva jooksul lisanduda kuni 20 cm.

Nädala lõpp toob karmi tuisu (16.02.2010) Foto: Riin Mandel Eesti ilmateenistuse nädala ilma ülevaate kohaselt jätkuvad külmad ilmad, nädala lõpus on oodata lisaks tugevat tuisku, mis on kõige karmim põhjarannikul - lisaks madalatele teperatuuridele puhub ida- ja kirdetuul  15-20 m/s.

Normist külmem nädal võib lõppeda tugeva tuisuga (15.02.2010) Foto: Riin Mandel Alanud nädalal on ööpäeva keskmine õhutemperatuur normist madalam (-8…-12°C piires). Nädalavahetusel tuleb tõenäoliselt lumetuisk tugeva saju ja tugeva ida- ning kirdetuulega.

Ilm püsib jätkuvalt talvine (13.02.2010) Foto: katrinloss Eesti ilmateenistuse seitsme päeva  ilma ülevaade.

Kui kaua kestab talv? (12.02.2010) Foto: Lee Nuutre Reede hommikul on käepärast värsked arvutused Euroopa ilmakeskusest( ECMWF), mis annavad mingi ettekujutuse 4 nädala ilmast. Ega midagi erinevat USA paari päeva järel ülearvutatud pikaajalisest prognoosist need ei paku. Niisiis lühidalt: kuni 14.märtsini olulist läbimurret kevadesse ei näi tulevat.

Ilm püsib talvine, lähipäevil on oodata lumelisa (11.02.2010) Foto: Riin Mandel Eesti ilmateenistuse seitsme päeva ilma ülevaade lubab lähipäeviks külma ilma ja paljudes kohtades lund, vaid järgmise nädala esimestel päevadel pole olulisi sademeid ette näha.

Selge taevas toob külma (10.02.2010) Foto: Peep Loorits Lähipäevil püsib Eesti kohal kõrgrõhuvöönd, kuid aeg-ajalt ohustab seda lõuna poolt Vahemerel paiknev ulatuslik madalrõhuala. Kui öösel ja hommikul on pikaajalised selgimised, siis on õhutemperatuur madal(-20 –lähedane), ühtviisi nii jäätunud mere rannikul kui sisemaal.

Ilm on jätkuvalt külm (09.02.2010) Eesti ilmateenistuse nädala ilma ülevaade prognoosib jätkuvaid külmakraade, selgimiste korral võib mõnel ööl tulla kuni 20 külmakraadi, lund tuleb vähe.

Alanud nädal on normist külmem (08.02.2010) Foto: Peep LooritsAlanud nädala esimesel poolel on ööpäeva keskmine õhutemperatuur normist 1…3°C madalam (norm-5…-7°C). Nädala lõpu poole on külma vähem, kuid puhub võrdlemisi tugev kirdetuul, mis süvendab külmatunnet. Ajuti sajab vähest lund.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam