•  

Juuni viimasel päeval oli üksikutes kohtades äikest (01.07.2010 14:50)

Autor: Jüri Kamenik

Juuni kõige soojemaks päevaks osutus viimane ehk 30. kuupäev. Mõnel pool tõusis maksimumtemperatuur üle 28 soojakraadi. Soe õhumass pääses taganeva kõrgrõhkkonna lääneservas Lääne-ja Kesk-Euroopast Soomeni, kuid samal ajal õhurõhk langes ja lisandus niiskus, mistõttu juba keskpäevaks oli taevas märksa enam rünkpilvi kui eelmisel kahel päeval.
Esimesed rünksajupilved tekkisid  Pärnu-ja Viljandimaale pärastlõunaks, hiljem tekkis neid ka mujale ja liikusid põhja-kirde suunas. Õhtuks tekkis neist äikesepilvi ning äikest täheldati Viljandimaal, mõnel pool Kesk-Eestis ja siin-seal Põhja-Eestis (Lahemaal) ning Kirde-Eestis. Ka Tallinnast võis jälgida äikesepilvede alasites välkude sähvimist peaaegu südaööni välja. Pilvi oli kokku vähemalt kolm ja kõik need asusid kagus, idas või kirdes, liikudes viimaks merele.
Järgnevalt ülevaade fotodena sellest, milliseid pilvi pakkus 30. juuni.

Ennelõunal tekkisid taevasse konksu-ja küünisekujulised kiudpilved - Ci uncinus. Need viitavad väga sageli ilma halvenemisele.

Päeval oli taevalaotuses palju nõrgalt või keskmiselt arenenud rünkpilvi.

Pärastlõunal võis jälgida väga haruldasi kiudrünkpilvi (topikesed rünkpilvede vahel).

Õhtupoolik. Päikese varjas rünkpilv, mille tagant näisid kiired lehvikuna laiali minevat. Need on videvikukiired ja tekivad siis, kui keskkonnaks on kolloidlahus (õhk on aerosool, st õhk koos aerosooliosakestega ja seega samuti kolloidlahus), nähtust nimetatakse üldistatult Tyndalli efektiks.

Huvitavad pilvelained, paremal kondensjälg.

Kondensjälg koos tihedate kiudpilvedega (Ci spissatus) õhtupäikeses.

 

Huvitav hambuline pilveriba.

Veel kiudpilvi.

Idataevas. Näha on mõningaid suuri rünkpilvi.

Kiudpilvemustrid taevas. On ka kõrgrünkpilvi.

Rünksajupilv kagus. See muutus äikesepilveks.

Mõnes kohas tungivad tõusvad õhuvoolud isegi kiudpilvede kõrguseni. Ka siin fotol on näha, et rünksajupilve alasi ees on tumedam kiudpilv ja selle tagant kerkib pilverünk.

Nüüdseks on pilves ka äikest.

Idataevasse kerkis veel üks rünk, mis muutus hiljem samuti äikesepilveks.

Järgnevatel piltidel kagus asunud äikesepilve liikumine idataevasse. Pilve alasis võis jälgida välgusähvatusi. Pilv asus Paide lähedal ja liikus Rakvere suunas.

Mõned päikeseloojangufotod:

 

Autori fotod

Eelmised artiklid:

Täna on Eestis üpris suur äikesevõimalus! (25.06.2010) Tormiendeline taevas Mäo risti lähedal 25. juulil 2009. a. Autori foto. Täiendatud!

Lööb välku, müristab ja sajab rahet (13.05.2010) Täna pealelõunal oli äike juba Tartu kohal - lõi välku, müristas ja sadas rahet, teatas Jüri Kamenik Tartust.

Homme võib järjekordselt äikest tulla (12.05.2010) NOAA mudelprognoos näitab neljapäeva õhtuks äikest pea tervele Eestile. Eesti ilmateenistuse andmetel on äikesevõimalus alates homme pärastlõunast. Ootame endiselt äikeseteateid!

Eesti kevad: reedel lörts, laupäeval suviselt soe ja äike (07.05.2010) Estofex'i mitteametlik äikeseprognoos. Ametlikud hoiatused leiab meteoalarm.ee lehekülgedelt. Reede õhtul sadas Paldiskis lörtsi, laupäeval on Lõuna-Eestis 23 soojakraadi oodata. Pole  ime , et sellised temperatuurikontrastid lisaks tugevale tuulele ja vihmale ka äikest tuua võivad. Ootame äikeseteateid ja fotosid ilmaoludest!

Kas tuleb mürgel või ei tule? Ootame äikeseteateid! (06.05.2010) NOAA mudelprognoos Nädalavahetusel võime sooja ja külma võitlustandrile jääda, kas tuleb mürgel või ei tule? Ootame ilmapilte ja  äikeseteateid!

Ootame teateid äikesest! (05.05.2010) NOAA mudeli äikeseprognoos laupäevaks Sooja ja külma võitlus eeloleval nädalavahetusel võib taas äikest tuua. Ootame endiselt äikeseteateid! Erilised tänud neile, kes on tänavu juba võtnud vaevaks küsimustik täita!

Ootame teateid äikesest! (27.03.2010) EMHI radaripilt kell 16.45 Põhja poole leviva külma frondiga võivad kaasneda äike ja rahe. Ka tänavusel, algaval äikesehooajal  ootame teateid äikesest ja rahest.

Teata äikesest! (30.09.2009) Foto: Leili Valdmets Äike on üldiselt suurejooneline loodusnähtus ja kujutab endast ka ohtu. Nagu rahe puhulgi, teeme algust andmete kogumisega äikese kohta. 


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam