•  

Äikest ja teisi põnevaid ilmanähtusi jahtida Baltimaades – miks mitte! (19.06.2012 00:05)

Äikeseraju 18. juunil Läänemere kohal. Allikas: sat24.com

Täna on jälle äikesevõimalus ja kui eile õhtul läänemere lõunaosas asunud äikesekolle jõulisena Eestisse jõuab, ühineb varasemalt Eestis edukaid äikesejahte läbi viinud Jüri Kamenik teiste kohalike tormiküttidega. Jüri intervjuu Eesti tormiküttidega:

Võrreldes laia maailmaga on Eesti üpris rahulik paik ja seda ka ilma ja ilmastiku mõttes. Siin ei ole orkaane, peaaegu üldse mitte laastavaid torme jne. Samas tekitavad näiteks tsüklonaalsed tormid ja äikesed siiski Eestiski omajagu kahju ja seetõttu pakub huvi neid lähemalt uurida. See on üks äikesevaatlejate võrgu üheks ülesandeks, vaata siit.

Huvist võimsate loodusnähtuste vastu on tekkinud Eestiski mõned huvilised, kes selliste nähtustega tõsisemalt tegelevad ja alates 2009. a. suvest on korraldatud eraettevõtmistena nn äikesejahte, et lähemalt uurida äikest ja sellega seotud konvektiivseid nähtusi, kuid ühtlasi saada ka elamusi. Sellega seoses tutvustame järgnevalt  üht hiljuti tekkinud ilmahuvilisi ühendavat liikumist ja võrgustikku. Sarnasel teemal on ajakirjanduses kirjutatud möödunud suvel, loe siit. Lisainfoks olgu märgitud, et Soomes tegutsevad äikest aktiivselt otsivad uurijad ja asjahuvilised juba pikki aastaid (tutvu näiteks siin), kuid vähemalt 2009. aastani pole küll teada, et keegi oleks Baltimaades sellega süstemaatiliselt tegelenud.

Estonian Stormchasers (edaspidi intervjuus ESC), kellega on tegu ja mis on teie eesmärgid?
Estonian Stormchasers: Tegemist on tõsiste ilmahuvilistega. Meie huvi on jälgida ilmakaarte ning hoida ennast kursis ilmamuutustega nii Eestis kui mujal maailmas. Eelkõige jälgime tormide liikumisi, tsükloneid nii meil kui mujal maailmas. ESC huvi on ka ise keerulisemate ilmastikunähtuste korral kohal olla ning teha vaatlusi piirkonnas.

Kuidas üldse selline idee tuli? Ei ole just palju neid, keda selline asi võiks tõsisemalt huvitada...
Estonian Stormchasers:  Idee tuli sellest, et mind on varasest lapsepõlvest juba paelunud tugev vihm, tugev äike, müristamine, lumetormid, kõrged lained tormituuled jne.... Ühesõnaga kõik, mille puhul näitab loodus, et inimene on siin maailmas vaid üks väga väga väike olevus. Kui teema tõsisemalt huvitama hakkas, uurisin, kas on ka teisi huvilisi antud teemas. Ning selgus, et neid on nii mujal maailmas ja ka Eestis omajagu. Mitte küll palju, kuid piisavalt, et tekiks ühiseid mõtteid ning teemasid, mida arutada.

Millal tegutsemist alustasite ja kuidas esialgne tegevus välja nägi?
Estonian Stormchasers:  ESC nimi tekkis 2011. aasta alguse paiku. Eks peamine idee, miks selline liikumine loodud sai, oligi see, et kuna enamjaolt on nn "tormikütid" omaette toimetajad, siis ühistegevuste käigus saaks ehk infot kiiremini vahetada ning tänu sellele saaks huvitavamaid tulemusi ning ka infot, mis kogume, on kindlasti põnev ka teistel sama huviga inimestel lugeda ja uurida. Eks hetkel tegelemegi sellega, et ühistegevusi arendada. Hetkel on üldiselt ikkagi nii, et iga "ESC" liige tegeleb omaette ning kui on mingi info "tormijahilt" kätte saanud siis jagab seda teistega. Hetkel arendame ka Skype infolisti, kus tulevikus oleks võimaliks onlines kiiret infot vahetada ning ka ehk "livestreamis" näha otseülekandeid otse sündmuspaikadelt. Mis on livestream, saab uurida lähemalt siit. Selle rakendamist äikese- jmt jahtimiseks vaata siit.

Millises seisus olete praegu? Millega hetkel tegelete?
Estonian Stormchasers:  Kuna enamus meist on argielus tööinimesed ja kes õpivad midagi, siis eks meie igapäevane elu seisnebki ilmakaartide jälgimises. Kuna Eesti kliima on ikkagi üldiselt üsna "mahe", siis jälgime mujal maailmas toimuvat ning jagame seda infot omavahel. Igapäevaselt toimub suhtlus varem räägitud Skype "conversationis".

Äikesekuningas (iga äikeseküti unistus) saabumas 26.7.2010. a. varahommikul Tallinnasse. J. Kameniku foto


Kes on põhilised huvilised? Kui suur on liikmeskond?
Estonian Stormchasers:  FB Communitys on meil hetkel üle 250 sõbra nii meilt kui mujalt maailmast. Eestis on meil liikmeid ca 50 ringis. Kuid huvilisi tuleb juurde iga päevaga. Siinkohal kutsun kindlasti üles meiega liituma tõsiseid ilmahuvilisi. Facebookis siis nimeks meil „estonian stormchasers“ ning Skype aadress: estonian.stromchasers. Kui Skype´i lisate, siis palume lisada ka lühike tutvustus.

Millised on huvitavamad jahid olnud? Mida põnevat on neil juhtunud?
Estonian Stormchasers:  Eelmisel aastal, kui oli Lääne-Virumaal mitu tormi, siis oli päris tihe tegevus meil nii ilmakaartide jälgimisel kui ka ringiliikumisel. Jahtidest on meeles eelmise aasta lõpul olnud tormijaht, kus ühes bensiinijaamas sai peatutud ning pildistatud. Ühel hetkel lõi välk sisse lähedal asuvasse alajaama. Mingit suuremat "jama" küll ei juhtunud, kuid valgust ja mürinat oli omajagu. Siinkohal rõhutan, et kõikide meie liikmete üheks põhimõtteks on tegutseda turvaliselt seadmata ohtu ennast ja teisi.

Millised on plaanid eesolevaks suveks?
Estonian Stormchasers:  Tugevaks eesmärgiks oleks meie liikmete arvu suurendada just erinevates Eesti piirkondades. Selle eesmärgi taga on just see, et kui kuskil miskit toimumas on või tulemas, siis on võimalik konkreetsest piirkonnast võimalikult operatiivset infot saada. Teine eesmärk olekski teha ühiseid hästi koordineeritud "tormijahte". Tahaks proovida ära ka "livestreami" otse sündmuskohalt koos Skype´s online vahetamisega.

Kus teid leida võib? Kuidas ühendust saada?
Estonian Stormchasers: Meid võib siis leida Facebook´is nime alt "estonian.stormchasers". Kui nimi leitud, tuleks meid lisada sõbralisti.  Meie emaili aadress on eestitorm@gmail.com ning skype infolist/conversation aadressiga estonian.stormchasers. Kindlasti lisage Skype´s liitumisel ka lühike enda tutvustus.

Kui keegi tahab liituda, siis mida ta selleks tegema peab? Mida ootate huviliselt?
Estonian Stormchasers: Avaldust kirjutama ei pea liitumiseks. Kuid meie soov ja ka ainuke tingimus liitumiseks on see, et võiks olla tõsine huvi selle asja vastu. Liitumiseks lisage meid FB sõbralisti või kirjutage emailile või Skype´i. Kindlasti saame anda siis juba täpsemat informatsiooni meie soovide ning ootuste kohta.

Millised reaalselt näevad või võiksid välja näha jahid?
Estonian Stormchasers: Eelnevalt kogutud info põhjal suundume piirkonda, kus äikesekolle arenema hakkab. Kui jaht on mitme masinaga, jagame ära suunad, kes mis suunda jälgima hakkab. Infot vahetame telefoni teel (tuleviku perspektiivis mõtleme muidugi online raadioside peale). Äikesejahtimisel on oluline info omamine. Ehk siis see, et teada,  kuhu suund võtta. Äikesepilvede puhul teatavasti ei pruugi tuule suuna järgi alati pilved liikuda. On vaja teada terve süsteemi liikumissuunda.
Lõiku ühest näidisjahist võite näha siit (26.7.2011 Haljala ümbruses)

23.07.2011-24.07.2011 toimunud äikesejahi tulemusena saadud videost lõigatud kaader välgust. Autor: Estonian Stormchasers

Kas ja kellega teete koostööd?
Estonian Stormchasers: Hetkel tegelevad enamus "ESC" liikmeid ikkagi omaette. Igaüks oma tehnikaga ja oma masinatega. Unistame ka raadiosaatjatest ja ilmastikukindlast veebikaamerast. Pikemas perspektiivis oleme mõelnud kaasata ka ettevõtteid ning ettevõtete esindajaid, kellega koostöös võiks tormijahist saadav info olla kasulik ja huvitav ka paljudele Eesti inimestele (ennetustöö ning operatiivne teavitamine tormikahjude vältimiseks jms teemad, sest näiteks USAs kasutatakse "Stormchaseritelt" saadud infot ennetustöö tegemisel ning tulevikus tormikahjude vältimisel).

 

Eelmised artiklid:

Ilmapiltide galeriidest: maasikad valmivad,esimene kukeseengi leitud (11.06.2012) Kukeseenetibu10.06.2012 Juba väiksed nupsud paistavad lehtede alt. Kuivade ilmade tõttu ainult kahvatud värvi. VärskasFoto: Katerina Uljanova

Ilmapiltide galeriist: kiili sünd (11.06.2012) Seal triipude vahel on kiilHundinuiad ja kiil. 09.06 Maikuu ilmapiltide galeriist leiab fotoseeria kiili sünnist. Selle sündmuse jäädvustas Aimar Säärits.

Uus-Meremaal ja Argentiinas on lumine ning külm (08.06.2012) Kuigi lõunapoolkeral on algamas talv, on lumesadu Uus-Meremaal Christchurch'is ja Argentiina pealinnas Buenos Aireses siiski tavatu.

Eesootavast suvest ja atmosfääri blokeeringust (07.06.2012) Väga kuuma suve ilmselt ei tule, nagu selgus Venemaa ilmateenistuse pressikonverentsil.

Veenuse üleminek Päikesest (06.06.2012) Foto: Merilin PostVeenuse üleminek Päikesest06.06.2012 7:20 Viimsis

Ilmateade astronoomiahuvilistele homme hommikuks (05.06.2012) Homme, 6. juunil, leiab aset väga haruldane astronoomiline nähtus - Veenuse üleminek Päikesest. Pilvisuse prognoos sünoptik Ele Pedassaarelt:

Rannahooaeg on avatud, mitmel pool on vesi soojem kui õhk (01.06.2012) Kaader Pirita veebikaamerast Kuigi vesi on veel külm ja ilm kõle, alustasid täna Eesti suuremates randades tööd rannavalvurid. Esimeste saabunud andmete järgi otsustades oli kell 10 mitmetes randades vesi õhust soojem.

Tänane halo ja kassiküüned ennustavad tsükloni tulekut (24.05.2012) Halo 24.05.12 RaplamaalFoto: Kersti Kaiv Laupäeval hakkab sadama ja seda ei kinnita mitte ainult sünoptikud - tsükloni lähenemist ennustavad täna Raplamaal nähtud halo ja Tallinnas mitme tunni vältel taevas liikunud komakujulised kiudpilved ehk kassiküüned. Ladinakeelne nimetus on neil Cirrus uncinus ja need tekivad taevasse tavaliselt 36-48 tundi enne sadu.

Valgevenes mattus terve küla sääsepilvedesse. Video (15.05.2012) Eile, 14. mail katsid Valgevene televisiooni teatel ühes  külakeses taeva sääsepilved.

Ilm.ee soovitab: "Kaheksa varbaga kuningas" (15.05.2012) Foto: Kalju Orro 10. mail esietendub teatri Kukun Ikka uuslavastus „Kaheksa varbaga kuningas”, osades Arvo Kukumägi ja Piret Kalda (Tallinna Linnateater).

Hea uudis allergikutele: veebis saab jälgida õhus lendlevat õietolmu hulka (09.05.2012) Foto: Liina Maldre Puude ja taimede õitsemise ajal sisaldab välisõhk tavapärasest enam õietolmu, mis võib põhjustada vaevusi tundlikele inimestele. Õhuseireveebis saab igapäevaselt jälgida õietolmu taset viies asulas: Tallinnas, Tartus, Kuressaares, Pärnus ja Jõhvis, teatab Keskkonnaministeerium.

Homme hommikul kell 07.00-07.15 ei ole ilm.ee kättesaadav (25.04.2012) Zone Media kolib homme, 26.04. ilm.ee uue põlvkonna serverisse, mis on senisest 2-3 korda kiirem. Seoses sellega ei ole hommikul kell 07.00 kuni 07.15 ilm.ee leheküljed kättesaadavad. Vabandame!

Algab järjekordne Overalli loodusviktoriin (18.04.2012) Taas on kätte jõudnud aprill ja lähenemas on Looduse Aasta Foto. 28. aprillil jagatakse Estonia Kontserdisaalis auhindu parimatele loodusfotograafidele, kus Overall koostöös Canoniga autasustab loomafoto kategooria võitjaid.

Haapsalu ilmaolusid näeb nüüd läbi veebikaamera (17.04.2012) Üks Haapsalu veebikaamera vaadetest Laupäeval, 14. aprillil avati Haapsalus veebikaamera, mis läbi keeratava-pööratava veebikaamera näitab vaateid Haapsalu vanalinnast.

Eestis oli täna nõrk maavärisemine (14.04.2012) Prangli saare elanik Carmen Ott tundis täna ennelõunal umbes kella 11.15 paiku maatõuget. Maavärisemiste kohta informatsiooni otsides leidis ta andmed, mis näitavad, et tõepoolest, kell 08:13:44 universaalaja ehk siis 11:13:44 Eesti aja järgi on Eestis registreeritud seismilist aktiivsust.

Tallinna ümbruses sadas maha 13 cm lund, kuid Eesti kagunurgas on kevadiselt soe (07.04.2012) EMHI lumekaart 07.04.2012

Talve näoga kevad. Fotod (04.04.2012) 01.04.2012Metsised jalutavad juba ringiFoto: Aigar Kull Tänavune märts oli keskmisest soojem ja näitas kuu lõpus juba päris kevadist nägu. Aprilli algus aga üllatas lumesajuga.

Siseveekogude jääle minek on keelatud (30.03.2012) Julge kalamees27.03.2012 PõltsamaaFoto: Eve Kõrts Reedest, 30. märtsist on Päästeameti peadirektori käskkirjaga keelatud minna siseveekogude jääle. Kevadised sulailmad on jää üle Eesti nõrgaks muutnud ja sellele minek on eluohtlik.

Anita ja hundid. Hundikarja uskumatu reaktsioon (29.03.2012) Norra naine Anita hoolitses kohalikus reservaadis ühe hundikarja eest pea kaks aastat ning tuli neid pärast kahte kuud eemalolekut taas vaatama.

Täna on Maailma Meteoroloogiapäev (23.03.2012) Foto: Reet Sepp Täna on Maailma Meteoroloogiapäev, mida Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut tähistab konverentsiga "Meie tuleviku kindlustamine seoses ilma, kliima ja veega".

Täna tähistatakse ülemaailmset veepäeva (22.03.2012) TilkFoto: Peep Loorits Täna, 22. märtsil tähistatakse iga-aastast rahvusvahelist veepäeva, et pöörata tähelepanu olulistele veeprobleemidele maailmas. Seekord keskendub veepäev veele ning toiduga kindlustatusele.

Ilmub raamatu "Eesti ilma riskid" kordustrükk (22.03.2012) Foto raamatust "Eesti ilma riskid"Äikeseline Kuressaare 29.05.2007 kell 00:20. Autor Jaak Vilonov 23. märtsil esitletakse EMHIs meteoroloogiapäeva erialasel konverentsil „Meie tuleviku kindlustamine seoses ilma, kliima ja veega“ raamatu „Eesti ilma riskid“ kordustrükki, teatab Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut. 2008. aastal välja antud teatmik osutus sedavõrd populaarseks, et Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahastusega anti 2012. aastal välja täiendatud ja parandatud trükk

Eesti äikesevaatlejate võrk otsib uusi vaatlejaid (21.03.2012) Juba seitsmendat hooaega alustav Eesti Äikesevaatlejate Võrk (EÄV) otsib uusi vaatlejaid. Ka sel aastal oodatud liituma kõik huvilised vanusest ja tegevusalast sõltumata.

Aasta linnud saabusid Eestisse rekordiliselt vara (19.03.2012) 2012. aasta linnuks valitud liivatüll saabub meile kevadel enamasti aprilli esimeses pooles, kuid sel aastal nähti esimesi linde juba 18. märtsil Saaremaal Sõrves, teatab Eesti Ornitoloogiaühing.

Soomaal algas kiire veetõus (19.03.2012) Veetõusu Soomaal saab jälgida Raudma jõe ääres asuvast veebikaamerast Pühapäeva (18. märtsi) pärastlõunast alates on sulavee tõus Soomaa jõgedes hoogu juurde saanud. Riisa veemõõdujaama andmetel on Halliste veetase saavutanud poolteist meetrit suvisest kõrgema taseme. Vesi tõuseb hetkel kiirusega 2 sentimeetrit tunnis, ehk pool meetrit ööpäevas.

Round Table Estonia tegi Väikemõisa lastekodule küttepuid (17.03.2012) Täna korraldas Round Table organisatsioon rahvusvahelise Round Table päeva raames heategevuslikud talgud, kus klubiliikmed, Ladies Circle liikmed, pered ja sõbrad tegid küttepuid Viljandimaal Saarepeedi vallas asuvale Väikemõisa lastekodule.

Päevatemperatuurid liiguvad plusspoolele (09.03.2012)

Esimesed lumikellukesed juba õitsevad (07.03.2012) Päikese soojendab juba jõudsasti, Muhumaalt saatis foto esimestest õitesvatest lumikellukestest Leili Valdmets

Looduse aasta Foto võistluse tähtaega on pikendatud kuni 3. märtsini (29.02.2012) LAF sümboliks on saanud Tantsivad Hundid, keraamik Anne Türni tehtud peaauhinnad Igal aastal on hoogne piltide saatmine toimunud just viimasel paaril - kolmel päeval.  Seetõttu otsustasime ladusa korralduse huvides pikendada võistlustööde esitamise aega kolm päeva jagu, teatab võistlust korraldava Looduse Omnibussi juht Jaan Riis. Tänavuse, juba kaheteistkümnendat korda toimuva fotovõistluse peaauhinnaks on reis Jaapanisse.

Liiklusolud on halvenenud (28.02.2012) Foto: Eve Kõrts Lääne-Eestist alanud lumesaju tõttu on liiklusolud halvenenud. Prognoositavalt levib sadu üle Eesti. Lenduva lume tõttu on nähtavus piiratud ning teedel esineb libedust, hoiatab maanteeinfokeskus.

Homne ilm tuleb pidupäeva vääriline (23.02.2012) EestimaineFoto: Reet Sepp Ilm Eesti Vabariigi aastapäeval.

Käsmu sai omale ilmajaama (23.02.2012) Kaader Käsmu veebikaamerast Nüüdsest on Käsmu elanikel, suvitajatel ja lähipiirkonna rannakaluritel võimalik saada ilmaoludest täpsemat ülevaadet, sest seal mõõdab ilma Käsmu Meremuuseumi ilmajaam, mida toetajana haldab Beta Grupp. Tuulemõõtja asub Käsmu Meremuuseumi sadamas.

Avalik pöördumine Käsmu Meremuuseumi sõprade poole (10.02.2012) Käsmu Meremuuseumi peremees Aarne Vaik tegi pöördumise muuseumi sõprade ja kõigi nende poole, kellest sõltubmuuseumi tulevik ja edasine käekäik.

Fotokonkursil "Baltic Sea In My Eyes" võidutsesid ilm.ee autorid (09.02.2012) Vivian AinsaluLäbi laineteTorm Katia tekitas 14. septembril Põõsaspeal sellised aukartust äratavad lained, mille taustal tundusid kuni pooleteistmeetrise tiibade siruulatusega kormoranid õige tagasihoidlike lindudena.See Viviani pilt sai neljanda koha "Baltic Sea In My Eyes" fotokonkursi ja oli äramärgitute seas ilm.ee sügisfotokonkursil

Ekstreemsed ilmaolud kasvatavad ilmaportaalide külastatavust (09.02.2012) Ilm.ee külastatavus 30.01 kuni 06.02 Google Analytics andmetel Kõik kohalikud suuremad ilmaportaalid tegid eelmisel nädalal rekordi, kirjutas esmaspäeval Postimehe majandusportaal Tarbija24. TNS EMORi andmetel  korjas Ilm.ee koos oma inglise- ja venekeelsete portaalidega (pogoda.ee ja weather.ee) eelmisel nädalal rekordtulemuse: 355 111 unikaalset külastajat. Kaks nädalat tagasi oli see arv pea kolm korda väiksem: 118 556.

Sulailmad veel ei paista, küll aga tuisuilmad (08.02.2012) Jäised suledFoto: Leili Valdmets 9.02. Neljapäevaks tugevneb taas kõrgrõhuala. Tuul nõrgeneb ja selgineva taeva all langeb öine õhutemperatuur saartel ja meretuulega rannikul kuni -14, sisemaal -16..-22°C-ni, päeval on -10..-16°C, meretuulega rannikul alla -10°C.

EMHI andis väja erakorralise pakasehoiatuse (03.02.2012) Meri põlebilm 02.02.2012Foto: andrei027 Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut andis väga külma ilma tõttu välja erakorralise hoiatuse:Nädalavahetusel (4.02. ja 5.02.) on Eestis erakordselt külm ilm. Õhutemperatuur langeb öösiti ja püsib ka hommikul 4. veebruaril -27..-32ºC ja 5.veebruaril -30..-35ºC piires.

Peipsi jääle mineku piiranguid on leevendatud (30.01.2012) JääFoto: Liina Maldre Politsei- ja Piirivalveamet teatab, et Lõuna ja Ida prefektuur leevendasid Peipsi järve jääle mineku piiranguid.

Millise temperatuuriga on koolilastel külmapühad? (30.01.2012) Loojang läbi jäätunud aknaFoto: Priit Retsep Väljas on väga külm ja läheb aina külmemaks. Esimesel veebruarikuu päeval langeb temperatuur -25..-30ºC-ni, nädala teisel poolel võib kohati -32ºC-ni langeda. Iga külmalainega kaasnebtavaliselt ka küsimus: "Millal võib laps külma tõttu koju jääda?"

Rõõmustav uudis kalameestele: Peipsi jääolud kantakse kaardile (24.01.2012) Politsei- ja Piirivalveameti Lõuna prefektuuri jääkaart (kliki pildil) Alates tänasest on saadaval pidevalt uuendatav kaart Peipsi jääolude kohta. Esialgu leiab veebist Politsei- ja Piirivalveameti Lõuna Prefektuuri jääkaardi, tulemas on ka Ida prefektuuri kaart, mis näitab Peipsi põhjaranniku andmeid.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam