•  

Kitsi suvi

Sorteerimine:   Vanemad eespool   Uuemad eespool

kahju, 04.08.2012 22:28
olen nõus kasvöi äikeseliste kuumade ilmadega aga päris külma ei taha

f, 04.08.2012 23:20
Sakslased võivad kanni minna oma arvestustega.
TÄitsa normaalne suvi on olnud.Normidele vastav jne.

ilus suvi, 05.08.2012 05:09
selle aasta suve üle ei saa küll kurta. Ilus suvi on olnud. Kehvaks võiks lugeda sellist suve, kus mitu nädalat järjest vihma ladistab - ka selliseid olen näinud. Ja 30-kraadine pikk kuumuse periood on raske taluda. Rannailmasid on ju ka olnud ja vihma parajalt - rohi ei ole ära kuivanud ja maasikasaak tore.

Jants, 05.08.2012 11:05
Tänavust suve saab ilusaks lugeda tõesti vaid paduoptimist. Kehvade suvedega liigaaastate tsükkel (1996,2000,2004,2008) on saanud täiendust 2012 näol. Kusjuures on eriti huvitav, et Lõuna- ja Põhja-Eestis on tänavu suvi erinenud. Lõunas on külmi põhjatuuli vähem olnud, sisemaal on olnud mõnusat suveilma rohkem. Rannailma klassikalises mõttes on olnud vaid viimasel nädalal, sedagi mitte igal päeval. Ka rannas olles on sadu üllatanud. 30-kraadine pikk kuumuseperiood on tõesti raske taluda vanuritel, südamehaigetel ja ülekaalulistel. Minule isiklikult soe suvi meeldib, saab talveks jõudu koguda ja akusid laadida. Kui on olnud sandi suusailmaga suvi nagu tänavune, siis viib see mõtted soojamaareisile.

niru suvi, 05.08.2012 12:53
teadlased võiksid välja uurida, miks igal liigaastal kipub parim aastaaeg - suvi - ära jääma :(.

Jüri K., 05.08.2012 13:00
Lisan kommentaariks juurde, et ujumiseks väga soodsat ilma on vähe olnud, aga jahedaks võib vast ikka juunit pidada, isegi siis mitmed Lõuna-Eestis elavad tuttavad ütlesid, et päris palju oli sooje suveilmu, see tähendab 20-25 kraadi sooja.
Põhjatuulte jutt on müüt. Sel suvel pole praktiliselt ühtegi põhjatuulega päeva olnud. Suvisel ajal muide toob põhjatuul pigem sooja, nii et külmaks on seda väär nimetada. Selle põhjuseks on isotermide meridionaalne asetus suvisel ajal, samuti on põhja pool ju suur maismaamassiiv, mis soojeneb. Kõige jahedam tuul suvisel ajal võib-olla läänetuul, aga sedagi siis, kui tegu on aktiivse tsüklonaalse tegevusega ja osalt ka jaheda Läänemere pärast. Põhja- ja Lõuna-Eesti lõikes pole tuultes kuigi suuri erinevusi, vaid asi on selles, kus on soojemad õhumassid. Kuna õhumasside liikumine on peaaegu kogu aeg läänest itta toimunud, siis on soojem õhumass jäänud Eestist lõuna poole ja seega on Lõuna-Eestit see rohkem mõjutanud ja sellest sealne soojem ilmastik. Nii mõnelgi päeval on muide Soomes olnud soojem kui siin. Soojad põhjatuuled oleksid selle võinud ka Eestisse tuua, kuid nendel päevadel oli Eestis lääne- või loodetuul, mis tõi merelt vaid jahedust.
Selle suve omapäraks võib lugeda teravaid troopilise õhumassi sissetunge muidu keskmiselt sooja ilmastiku taustal. Esimene tõsine sissetung oli 7.-8. juulil, teine 27.-30.7., järgmine on tulemas homme, st 6. augustil, kuid see saab olema vaid hetkeline. Ka 3. augustil liikus Eesti poole troopiline õhumass, aga päris kohale ei jõudnud. Seetõttu on sel suvel mõõdetud kõrgemaid temperatuure, kui ühelgi eespool mainitud aastast, mis lähevad 4-aastasesse tsüklisse. Ka möödunud ebatavaliselt soojal suvel polnud nii sooja päeva.
Sademete koha pealt, et sajune on suvi olnud suures plaanis. Eestis on kohti, kus pole pooltki normist tulnud. Ka see teave pärineb peamiselt Lõuna-Eesti tuttavatelt, kellest mõned mõõdavad sademeid, teised aga hindavad sademetehulka selle järgi, kas ja kui palju peavad nad taimi kastma.
Suve ärajäämine on mõneti ka müüt. Silmas on peetud ikka kõrgsuve ehk puhkajate suve, mitte aga keskmist, tavapärast suve. Kui uurida vaatlusandmeid, siis need justkui vastavad normidele, aga kui uurida inimeste suhtumist, siis võib saada terve spektri igasuguseid hinnanguid. Et praegust suve heaks/ilusaks hinnata, ei ole vaja olla paduoptimist. Kõikidele ei meeldi ega sobi sellised soojad suved nagu 2010 või 2011, teistele aga meeldivad just sellised. Ka minu tutvusringkkonnas on nende inimeste hulk veidi üle poole, kes on siiamaani suvega enam-vähem või täiesti rahul. Ma kuulun nende hulka, kes on enam-vähem rahul, sest ujumas on käidud, päevitamas ka, äikeseid nähtud, nagu ka paduvihma, kõike on saanud. Nii et suvi on ikkagi vaataja silmades ja see muudab üsna mõttetuks vaidlused, kas oli hea, keskmine või halb suvi.
Selle 4-aastase tsükli kohta peaks vist tõepoolest tegema klimatoloogidele ettepaneku. 8. augustil, kui tähistame pagikuninga aastapäeva, on selleks sobiv moment.

marx, 06.08.2012 00:36
Enamus lahmib emotsiooni pealt.See,et suvi ei olnud teile meeldiv või sobiv ei mõjuta fakti,et suvi siiski oli ja kestab veel ning vastab normidele.

Jants, 06.08.2012 09:22
Esiteks suur aitäh Jüri K.-le asjatundliku kommentaari eest, väga põnev lugemine oli.
Kehvade suvedega liigaastate tsükkel algas (taasalgas?) 1996 suvel. Minu mäletamist mööda oli 1992 suvi soojapoolne, sama aasta augustist (11.08) pärineb ka Eesti ametlik soojarekord +35,6. Isekeskis naljatasime toona, et Barcelona olümpiamängude kuum õhk külastas üheks päevaks Eestimaad. Kehvapoolsete suvedega liigaastad olid ka 1980 (pea et terve juunikuu olid pigem aprillitemperatuurid!) ja 1984 (väga sajune ning jahedapoolne suvi). Seevastu 1988, laulva revolutsiooni suvi on jäänud meelde kuuma juuni ja juuliga, sajune ning jahedam oli üksnes august.
1996 saabus suvi alles augustis ning rannailma jagus septembri alguseni. Mäletan, et 31. augustil sai veel Pärnus meres käidud. 2000 suvi oli aga hull - õiget rannailma ei olnudki, mõnel üksikul päeval sai suuremate sajuhoogude vahel korraks merre karata. Meenutas oma ebastabiilsuselt suuresti tänavust - natuke jagus sooja troopikakuumust, ent tuli ka väga palju vihma. 2004 suvi jäi meelde väga sajusena, rannailma anti augusti esimese nädala jagu. 2008 suvi oli haruldane - juuli eelviimase nädala keskel hajusid pilved, sooja oli kuni 25 kraadi ning nädalaks anti rannailm. Augusti algusega lõppes suvi, sedapuhku juba lõplikult. Tõsi, tuli väga ilus vananaistesuvi (nagu ka 2000, 2004). Nii et vähemasti viimasele peaks meil lootust olema. Asjaolu, mille poolest on 2012 suvi eriline, on aga järgmine: sajustele ning jahedatele suvedele on tavaliselt eelnenud kuumaperiood kevadel (aprill,mai) ehk siis soojaresurss on nö ära kulutatud. Tänavu oli jahe kevad ning sellele järgnes nukker suvi.

Rääkides veel tänavusest suvest, siis kiirsuplejale on see olnud vastuvõetav, rannalisele sajuhoogude tõttu mitte. Merevesi sai supluskõlbulikuks alles mõne nädala eest. Kokkuvõttes aga pole 2012 kõige hullem suvi. Näiteks 1816.a on terves Euroopas läinud ajalukku kui "aasta ilma suveta" ning Shveitsis vihmavangis olles kirjutas Mary Shelley oma Frankensteini.

to marx, 06.08.2012 12:50
fakt aga mõjutab seda, kas suvi meeldib või mitte.

kui keegi mäletab, 07.08.2012 10:49
Ütles Oja Pets ärapanijas kevadel: ... hakkavad vahetuma teisedki kuud- ... juuni asemel oktoober (tõesti), juuli las olla... aga kes augustis hakkab vilja koristama on idioot, sest siis on detsember...

Nimi:

E-mail:

Kommentaar:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam