•  

Peale tormi läheb ilm külmemaks (12.12.2013 12:56)

Autor: Ilmateenistus

Euroopa lääneservas valitseb tugev lõunavool, mis toob väga sooja õhumassi Atlandi 40-ndatelt laiustelt Norra merele. 70-ndatele laiustel on vastas arktiline külm ja nende kahe erineva õhumassi vastasseis annab võimsa tõuke uue osatsükloni erakordselt kiireks ägenemiseks.
Neljapäeva keskpäevaks jõuab uus keeris Norra rannikule ja õhtuks juba üle Skandinaavia mäestiku, õhurõhk selle keskmes langeb 980 hPa ehk 735 mm-ni elavhõbedasamba järgi. Madalrõhkkonna lõunaservas tugevneb edelatuul 20, Läänemerel 25 m/s.

Foto: Reet Sepp

Reede (13.12.) öösel liigub osatsüklon kiiresti üle Kesk-Soome ja Karjala ning selle lõunaservas valitseb tormine edela- ja läänetuul, puhangud ulatuvad sisemaal 23, rannikul 25, saartel ja looderannikul 30, pole välistatud kuni 32 m/s. Hommikul pöördub tuul loodesse ja on endiselt väga tugev. Õhutemperatuur on +2..+6°C. Päevaks eemaldub tsüklon Venemaa põhjaaladele. Lühiajalist vihma võib vaid üksikutes kohtades tulla. Tuul nõrgeneb võrdlemisi kiiresti, ennelõunal on veel puhanguid 20, põhjarannikul 25 m/s, õhtupoolikul rahuneb. Algab külmema õhu sissetung. Ilm jaheneb ja õhutemperatuur langeb alla 0°C. Märjad teelõigud muutuvad libedaks.

Laupäevaks (14.12.) tugevneb kõrgrõhkkond. Tuul vaibub, vaid idapoolsetes maakondades on veel loodetuule puhanguid kuni 13 m/s. Selgineva taeva all langeb õhutemperatuur öösel -2..-7°C-ni. Päeval läheneb Läänemerelt küll madalrõhulohk ja lääne poolt alates läheb pilvisemaks, kuid ilm püsib sajuta. Tuul pöördub kagusse ja läheb saartel veidi tugevamaks. Õhutemperatuur on 0..-5°C.

Pühapäeval (15.12.) liigub üle Norra mere järjestikku kaks aktiivset madalrõhkkonda. Suure madalrõhuala kaguserv laieneb Läänemere äärde. Edelavoolus lisandub niiskust. Saartel hakkab lund ja lörtsi sadama, päeva jooksul levib sadu üle Mandri-Eesti. Öösel puhub kagutuul, päeval pöördub lõunasse ja edelasse, puhangud ulatuvad 13, õhtu poole rannikul 15 m/s. Õhutemperatuur on öösel 0..-6°C. Päevaks lisandub soojemat õhku, temperatuur tõuseb õhtuks Lääne-Eestis +1..+4°C-ni, Kesk- ja Ida-Eestis on veel 0..-4°C.

Uue nädala algul jätkub Atlandi ookeanil aktiivne tsüklonaalne tegevus. Üksteise järel liiguvad tsüklonid Põhja-Euroopasse. On võimalik, et nende liikumiskiirus pisut muutub ja seetõttu võib järgnevate päevade sajualade liikumine ja tuule tugevnemine poole ööpäeva võrra varem kohale jõuda või ka hilisemaks jääda.

Esmaspäeva (16.12.) öösel sajab lörtsi ja vihma, idapoolsetes maakondades öö hakul veel ka lund. Tuul puhub läänekaarest, puhanguid võib 15 m/s olla. Õhutemperatuur on -2..+4°C. Päeval on saju võimalus väiksem, õhtu poole on aga sadusid enam. Norra merelt on taas madalrõhkkond lähenemas ja surve Lääänemere ümbrusele suurenemas. Tuul pöördub edelasse ja tugevneb rannikul puhanguti 20 m/s. Õhutemperatuur on 0..+4°C.

Teisipäeva (17.12.) öösel eemaldub lörtsi ja vihmasadu Peipsi taha. Edela- ja läänetuule puhangud on ulatuvad 20 m/s, hommikuks tuul nõrgeneb. Päeval läheneb Lõuna-Rootsist uus osatsüklon ja selle sajuala jõuab õhtuks Eestisse, sajab nii lörtsi kui vihma. Kui tsüklon ägeneb, siis on taas edelatuul tugevnemas. Õhutemperatuur on ööpäeva vältel +1..+5°C.

Kolmapäeval (18.12.) liigub madalrõhkkond kas üle Lõuna-Soome või Eesti itta. Öö on sajune, sajab nii lörtsi kui vihma. Päeval on saju võimalus väiksem. Tsükloni ägedusest sõltub tuule tugevus, täna on prognoosandmed vastuolulised ja täpsustuse teeme homme. Õhutemperatuur on ööpäevaringselt 0..+4°C.

Neljapäeva (19.12.) öösel liigub üle Eesti kõrgrõhuhari. Ilm on sajuta ja mõõduka läänekaare tuulega. Õhutemperatuur on -3..+2°C. Päeval laieneb Läänemerele juba uus madalrõhkkond. Lääne-Eestisse jõuavad vihmapilved. Tuul pöördub kagusse ja tugevneb. Õhutemperatuur on 0..+3°C. 

Eelmised artiklid:

Lähipäevad tulevad väga tuulised (11.12.2013) Tugevnev tuul lükkab raevukaid laineid Foto: Laidi Koppel Neljapäeval (12.12.) jääme madalrõhkkonna lõunaserva. Õhumass on võrdlemisi soe. Kohati tibutab vihma. Öö ja ennelõuna on tuulised, puhanguid on kuni 13 m/s. Õhtupoolikul jõuab aga Skandinaaviasse uus aktiivne osatsüklon ja tõstab Läänemere ääres edelatuule sisemaal 13, rannikul 17, õhtul 20 m/s. Õhutemperatuur on ööpäeva vältel +1..+5°C.

Ilm on jätkuvalt väga heitlik (10.12.2013) Autotulede vihus tekkis väike udukaar Foto: Jüri Voit Kolmapäeva (11.12.) öö hakul on ilm sajune – lääne pool sajab lörtsi ja vihma, ida pool tuleb algul veel lund ja tuiskab. Pärast keskööd saab laialdane sadu läbi. Jäiteoht aga püsib ja nähtavust halvendab udu. Edela ja läänetuul rahuneb 5-12 m/s. Õhutemperatuur tõuseb 0..+4°C-ni, öö hakul on Kesk- ja Ida-Eestis veel -1..-6°C. Päeval võib mõnes kohas tiba vihma tulla. Sooja on 1..5°C.

Selge taeva korral tuleb eelolev öö harjumatult külm, kuid varsti läheb jälle soojaks (09.12.2013) Linnutee ja virmaliste kuma Foto: Kalmer Saar Teisipäeva (10.12.) ööks tugevneb kõrgrõhkkonna mõju. Ilm on vaikne ja külm, õhutemperatuur on -5..-12°C, kui taevas pikemaks ajaks selgeks jääb, siis võib -15°C ümbrusse langeda. Päeval eemaldub kõrgrõhkkond aeglaselt Venemaale, sest üle Skandinaavia laieneb Soome madalrõhkkond. Madalrõhulohk jõuab päeval Läänemerele. Edelatuul tugevneb sisemaal puhanguti 12, saartel ja rannikul 17 m/s. Saartel hakkab lund ja lörtsi sadama ning keskpäevaks laieneb sadu mandri lääneserva. Õhtuks laieneb sadu juba Peipsi äärde, läänepoolsetes maakondades läheb üle vihmaks. Õhutemperatuur on Kesk- ja Ida-Eestis -1..-6°C, Lääne-Eestis tõuseb 0..+3°C-ni.

Ajavahemikul pühapäevast kolmapäevani võib kuni 12 kraadi külma tulla (06.12.2013) Külmapoiste näputöö Foto: Avo Soidla Laupäeval (7.12.) eemaldub tsüklon Leedu kohalt Venemaa poole, selle loodeserv ulatub üle Eesti. Sadusid on öösel harvem. Päeval aga tuleb üle maa lumehooge, võib tuisata. Puhub põhjakaare tuul 3-8, Põhja-Eestis ja saartel 8-12, puhanguti 16 m/s. Õhutemperatuur on öösel sisemaal -1..-6, rannikul üle 0°C, päeval -3..+1°C.

Talvine nädalavahetus (06.12.2013) Foto: Jüri Voit Lääne-Euroopat kõvasti räsinud aktiivne madalrõhkkond jõuab täna Kuramaa lähistele ja liigub edasi kagusse. Õhukeerise viha on aga juba lahtumas ja nii pääseb Eesti seekord suurematest tormikahjustustest. Küll aga on madalrõhkkond katnud meid tiheda pilvevaibaga, mille servast langeb aeg-ajalt lörtsi- ja lumeräitsakaid. Madalrõhkkonna põhjaservas valitsevad idakaare tuuled kannavad Eestisse ka külmema õhu, mistõttu hakkavad pärastlõunal termomeetrite näidud kõikjal vabariigis langema.

Üks äge tsüklon läheb, teine tuleb, kolmas ja neljas juba järjekorras (04.12.2013) Foto: Kadri Veskioja

Tuleb tuisku ja tormi, tuleb lund, lörtsi ja vihma (03.12.2013) Foto: Reet Sepp Kolmapäeva (4.12.) öösel oleme veel eemalduva madalrõhuala kauges edelaservas. Mitmel pool sajab vihma või lörtsi. Puhub läänekaare tuul 2-8, saartel ja rannikul puhanguti kuni 14 m/s. Õhutemperatuur on 0..+4, Ida-Eestis langeb kuni -3°C. Samal ajal tekib Skandinaavia lõunaossa jõudnud madalrõhulohus uus osatsüklon, mis jõuab homme päevaks Eesti kohale. See toob kohati tugevat sadu ning tekib jäiteoht! Põhja-Eestis sajab lörtsi ja lund. Puhub põhjakaare tuul 3-8 m/s. Õhutemperatuur on -1..+1°C. Lõuna-Eestis sajab lörtsi ja vihma. Õhtul läheb sadu üle lumeks. Puhub valdavalt edelatuul, mis pöördub pärastlõunal loodesse ja põhja 4-10, saartel ja rannikul puhanguti 14 m/s. Õhutemperatuur on +3..+5°C, õhtul hakkab langema.

Alates neljapäevast tõuseb tuul väga tugevaks, tulemas on vihma, lörtsi ja lund (02.12.2013) Talv tuleb! Foto: Eve Kõrts Neljapäeval (5.12) püsib Põhja-Euroopa kohal tugev läänevool. Üks madalrõhkkond alles eemaldub, päeval jõuab uus juba Skandinaaviasse. Öö hakul on sajuhooge vähe ja ilm rahulik. Õhutemperatuur on 0..-5°C, lääneservas aga tõuseb juba üle 0°C. Edelatuul tugevneb. Pilved tihenevad uuesti hommikuks ja neist tuleb saartel nii lörtsi kui vihma. Mandril sajab enamasti lörtsi. Õhtul muutub sadu tihedaks ning edela- ja lõunatuul paisub väga tugevaks. Õhutemperatuur on -1..+3°C.

Uus nädal toob uued tormid (01.12.2013) Meri keeb Foto: Leili Valdmets Esmaspäeva (2.12.) öö on tormine. Sisemaal ulatuvad loodetuule puhangud kuni 25, rannikul 30 m/s, Saaremaal, Hiiumaal ja Virumaa rannikul võimalikud puhangud 33 m/s. Nähtavust võivad piirata lühiajalised lumehood. Päeval on saju võimalus väike. Loodetuul nõrgeneb pärastlõunaks. Õhtul pöördub aga edelasse ja hakkab saartel uuesti tugevnema. Õhutemperatuur on öö hakul veel 0°C ümbruses, hommikuks langeb -4..+1°C-ni ja püsib ka päeval nendes piirides.

Tugev läänevool toob tormituuli (29.11.2013) Julged jalutajad muulil 17.11.2013. Merivälja Foto: Koidula Kliimann Laupäeva (30.11.) öö püsib kõrgrõhuharja mõjul rahulik, sajuta ja külm. Õhutemperatuur on -2..-8°C, vaid saarte rannikul on 0°C lähedane. Päevaks läheneb madalrõhulohk. Lisandub pilvi ja siin-seal sajab veidi lund ja lörtsi. Edela- ja läänetuul pisut tugevneb. Õhutemperatuur on 0..-3, saartel kuni +2°C.

Sooja ja külma duell (29.11.2013) Foto: Leili Valdmets Sooja ja külma duell on saanud täie hoo sisse ning selle tulemusena võib lähiaja ilmast kõike oodata. Põhilisteks ilmakujundajateks on sõjakad madalrõhkkonnad, kuid täielikult ei puudu ka mõned üksikud rahutoojad – kõrgrõhuharjad. Kiireid manöövreid tegevate tsüklonite tõttu tuleb meil valmis olla nii vihmaks, lörtsiks kui ka lumeks, jäisteks teedelõikudeks ja uduvaaludeks ning miinus- ja plusskraadide vahel pendeldavaks termomeetri näiduks. Kindlasti ei jää märkamatuks ka tuul, mis üsna sageli endale tormi kujul tähelepanu nõuab.

Ka uus nädal tuleb väga muutliku ilmaga (28.11.2013) Rünksajupilved kuu taustal 28.11.2013 Kuusalu Foto: Jüri Voit

Saartel ja rannikul on järjest torme oodata (27.11.2013) Merirahu ei ole alati rahulik Foto: Mari Prikenfeld

Tulemas on tuult ja tormi, lund, lörtsi ja vihma (26.11.2013) Foto: Reet Sepp Kolmapäeva (27.11.) öö hakul kõrgrõhuhari eemaldub. Taevas on veel selgem ja õhutemperatuur on -1..-6°C, meretuulele avatud on juba üle 0°C. Pärast keskööd jõuab aktiivne madalrõhkkond Botnia põhjatippu ja selle mõjul paisub edela- ja läänetuul meie rannikuvetes väga tugevaks, Soome lahe rannikul puhangud ulatuvad üle 20 m/s. Alates Põhja-Eestist hakkab lund ja lörtsi sadama, rannikul läheb sadu üle vihmaks. Õhutemperatuur tõuseb. Päeval jääme madalrõhkkonna lõunaserva. Hommiku poole sajab lörtsi ja vihma. Pärastlõunal saju võimalus väheneb. Tuul puhub edelast ja läänest ning on pisut rahulikum. Õhutemperatuur tõuseb +1..+6°C-ni.

Kolmapäeval paisub tuul väga tugevaks, sajab lund, lörtsi ja vihma (25.11.2013) Foto: Ingrid Tiitre Teisipäeval (26.11.) liigub üle Eesti kõrgrõhuhari. Ilm on enamasti sajuta ja aeg-ajalt on pilvi hõredalt. Tuul puhub öösel põhjakaarest ja ulatub rannikualadel puhanguti 15 m/s. Hommikul nõrgeneb. Õhutemperatuur on -2..-7, meretuulega rannikul 0°C lähedal. Päeval jõuab Norra looderannikule uus aktiivne madalrõhkkond ja laieneb Läänemere poole. Tuul pöördub läände ja edelasse ning tugevneb õhtul saartel ja looderannikul 13 m/s. Õhutemperatuur on sisemaal 0..-2°C, tuulele avatud rannikul on paar kraadi sooja.

Tänase seisuga on Atlandi tsüklonid juba kolmapäevaks ägenemas ja meie ilm muutub kiiresti (22.11.2013) Foto: Evelin Nummert Laupäeva (23.11.) öösel ja ennelõunal ulatub üle Eesti kitsas kõrgrõhuvöönd. Sadusid on harva, suurem on võimalus on idapoolsetes maakondades. Õhutemperatuur on 0..+6°C. Kui taevas paariks tunniks selgineb, siis võib ta pisut alla 0°C langeda ja selleks on võimalus läänepoolsetes maakondades. Päeval läheneb Skandinaavia põhjaosale uus äge madalrõhkkond, laieneb Skandinaaviasse ja tõstab edelatuule õhtu poole tugevamaks. Sooja on 3..6°C.

Vihm läheb üle (22.11.2013) Tasapisi talve poole Foto: Leili Valdmets Sügise ilmasündmuseks Euroopas jääb pikaks ajaks Sardiinia äkkuputus, mis mõne Itaalia allika põhjal olevat kord tuhande aasta jooksul juhtuv sündmus, vaata SIIT ja SIIT. Mällu kerkis ähmane meenutus kooliajast, kus välisilm oli suletud, kuid ikka jõudis mingi info kohale . Ja siin see on- Firenze üleujutus 1966, samuti novembrikuu, vaata SIIT Kes viitsib, võib arhiivist ka selle sündmuse ilmakaardid leida 3.-4.november, otsi . Äsjase sündmusega sarnased pildid!

Ilm läheb külmemaks (21.11.2013) Foto: Ülle Mürksepp Reedel (22.11.) liigub madalrõhkkond Läänemerelt Soome poole ja hääbub. Öö hakul sajab vihma. Pärast keskööd tihedam sadu eemaldub. Puhub võrdlemisi nõrk lõunakaare tuul. Õhutemperatuur on 0..+6°C. Päevaks jääme ikka võrdlemisi sooja õhumassi, ilm püsib sombusena ning siin-seal tuleb ka tiba vihma. Tuul on nõrk. Õhutemperatuur on 5..8°C.

Laupäeval toob loodetuul külmemat õhku (20.11.2013) Olen halo pidanud alati kindlaks ilmamuutuse märgiks. Nii ka läks: edelast saabuvad pilved matsid õhtuks kogu taevalaotuse endasse. Viljandis,18.11.13 Foto: Gaida Jakson Neljapäeval (21.11.) liigub Poola rannikult Läänemerele madalrõhkkond ja jõuab õhtuks juba Läänemere põhjaosa kohale. Eesti jääb selle idaserva. Vihma sajab laialdaselt ja tihedam on sadu öösel. See tsüklon ei ole aktiivne ega põhjusta tuule märkimisväärset tugevnemist. Üksnes öösel võivad Soome lahe ääres tõusta puhanguid 13-15 m/s. Õhutemperatuur on öösel 4..6, päeval 5..8°C.

Nädala lõpus on lörtsi oodata (19.11.2013) Foto: Kalmer Lehepuu Laupäeva (23.11.) öösel ja ennelõunal ulatub üle Eesti kitsas kõrgrõhuvöönd ja saju võimalus on väiksem. Päeval liigub Skandinaavia põhjatipu suunas uus äge madalrõhkkond ja võib meil edela- ja läänetuule tugevamaks tõsta. Õhtupoolikul pöördub tuul loodesse, suureneb saju võimalus ja saabuvas külmemas õhumassis tuleb juba lörtsi. Öine õhutemperatuur on 0°C lähedane, päeval +1..+5°C.  

Ülekaalus on küll plusskraadid, kuid vihma sekka võib ka lörtsi tulla (18.11.2013) Foto: Ringa Kedelauk Teisipäeval (19.11.) kõrgrõhkkonna mõju väheneb. Skandinaavia põhjatipu ja Teravmägede vahelt suundub madalrõhkkond Barentsi merele. Madalrõhulohk liigub Läänemere poole, selle vihmapilved jõuavad öö hakul saartele. Pärast keskööd kandub sadu mandrile, kus võib sekka ka lörtsi tulla. Lõunatuul on tugev, puhangud ulatuvad sisemaal 12-13, rannikul 17-18 m/s. Õhutemperatuur on +1..+5, Ida-Eestis võib öö hakul 0°C ümbrusse langeda. Päeval kandub madalrõhulohk ühes suurema sajuga Soome poole. Meil sajab siin-seal. Enamasti tuleb sadu vihmana, vaid Eesti idaservas on ka lörts võimalik. Tuul pöördub edelasse ja nõrgeneb veidi. Õhutemperatuur on 4..7°C.

Ilm püsib soe, niiske ja tuuline (15.11.2013) Foto: Leili Valdmets Laupäeva (16.11.) öösel liigub üle Skandinaavia põhjatipu itta madalrõhkkond, mille lõunaserv katab Eesti. Õhtuks tsükloni mõju nõrgeneb. Edela- ja läänetuul tugevneb öösel kiiresti 7-12, puhanguti 15, rannikul 10-15, puhanguti 20 m/s. Öösel loode poolt algav vihmasadu levib kiiresti üle Eesti. Juba ennelõunal lääne poolt alates pilvisus hõreneb ja sadu lakkab. Õhutemperatuur on öösel +2..+6, päeval +6..+9°C.

Vaheldusrikas hilissügis (14.11.2013) Foto: Jüri Voit   Novembri esimene pool saab otsa ja veel pole ilmaarvutustest selgeid külmenemise märke välja lugeda. Seega lähema 7 ööpäeva jooksul jätkub tsüklonite kiire rännak üle ja ümber Skandinaavia. Kui seejuures vahel ka madalat päikest näeb, pole kaamosest veel meelerahu rikkujat.

Nädalavahetus tuleb soe, kuid tugeva tuulega (14.11.2013) Pühapäev Suurupis Foto: Kvkinvest Laupäeval (16.11.) öösel teeb meil ilma seesama üle Skandinaavia põhjatipu itta liikuva madalrõhkkonna lõunaserv. Õhtuks tsükloni mõju nõrgeneb. Edela- ja läänetuul tugevneb öösel kiiresti 7-12, puhanguti 15, rannikul 10-15, puhanguti 22 m/s. Öösel loode poolt algav vihmasadu levib kiiresti üle Eesti, päeval pilvisus hõreneb ja sadu Loode-Eestist alates lakkab. Õhutemperatuur on öösel +2..+6, päeval +6..+10°C.

Plusskraadid püsivad (13.11.2013) Hommikupilved Foto: Reet Sepp Neljapäeval (14.11.) liigub üle Eesti kuivemat ilma tagav kõrgrõhuhari. Ilm on olulise sajuta. Mõõdukas loode- ja läänetuul pöördub õhtuks edelasse. Õhutemperatuur on öösel 0..+5, päeval +4..+7°C.

Tuuliste ilmade sekka mahub ka mõni vaiksem päev (12.11.2013) Pärnu Foto: Krister Rajandu Kolmapäeva (13.11.) öösel liigub aktiivne madalrõhulohk üle Eesti itta. Öö on sajune ja tuuline, edelatuul puhub kiirusega 7-12, puhanguti 15-20 m/s, päeval sajuhood järk-järgult nõrgenevad ja harvenevad ning edela- ja läänetuul nõrgeneb 5-10, saartel ja rannikul puhanguti 13-16 m/s. Õhutemperatuur on öösel +2..+7, päeval +4..+8°C.

Nädal tuleb tuuline ja niiske (11.11.2013) Foto: Leili Valdmets Teisipäeva (12.11.) öösel liigub üle Eesti kõrgrõhuhari. Päeval jõuab aktiivne madalrõhulohk Rootsist Läänemerele. Öö on olulise sajuta, kuid mõnel pool tekib udu. Puhub nõrk läänekaare tuul. Hommikul alates saartest tugevneb edelatuul rannikualadel puhanguti 18-22 m/s, ka sisemaal ulatuvad tuulepuhangud 15 m/s. Õhutemperatuur on öösel -4..+3, päeval +3..+7°C.

Tuulte pöörises (08.11.2013) Vari 6.11.2013 Kuusalu Foto: Jüri Voit Jätkub madalrõhkkondade kõrghooaeg. Erineva mõõtkavaga ja varieeruva tugevusega tsüklonaalseid õhukeeriseid on Euroopa põhjapoolsematel aladel liikvel samapalju kui tööpäevadel autosid suurel kiirteel. Nädalapäevadest madalrõhkkonnad palju aga ei hooli ja puhkepause võtavad vastavalt oma suvale.

Uuel nädalal teeb ilma Norra merelt lähenev võimas madalrõhkkond (06.11.2013) Tuules ja vihmas Foto: Koidula Kliimann Neljapäeval (7.11.) tugevneb lühiajaliselt kõrgrõhuhari, kuid kohatistest vihmahoogudest see ei säästa. Öö on rahulik, päeval tugevneb edelatuul. Õhutemperatuur on öösel 0..+5, päeval 5..7°C.

Tuulised ja vihmased ilmad kestavad (05.11.2013) Foto: Jüri Voit Kolmapäeval (6.11.) madalrõhkkond eemaldub. Sadusid on harvem ja need on nõrgemad, kuid päris kuivaks ilm ei jää. Tuul vaibub ja pöördub lõunakaarde. Õhumass on pisut jahedam. Temperatuur langeb öösel 2..6°C-ni, päeval on sooja 4..8°C.

Ilm on jätkuvalt väga heitlik (04.11.2013) Hall ja nukker Foto: Laidi Koppel Lähinädalal on Euroopa 50-60-ndail laiustel valitsevaks edela-läänevool ja enamasti on kiirused väga suured. Seetõttu on ilm väga heitlik, tugevate tuuleiilidega ja võib ööpäeva jooksul mitu korda muutuda.

Uus nädal algab tugeva tuulega (02.11.2013) Foto: Leili Valdmets Esmaspäeval (4.11.) liigub madalrõhkkond üle Rootsi Botnia lahe äärde. Vihmasadu laieneb öö jooksul üle Eesti, päeval eemaldub aeglaselt itta ning saartest alates jääb sadusid harvemaks. Öösel puhub tugev kagutuul, hommikul pöördub lääne poolt alates edelasse ja paisub väga tugevaks, puhangud tõusevad tõenäoliselt üle 20 m/s. Sooja on öösel 4..7, päeval 7..9°C.

Kalendris on pööratud uus lehekülg, kuid palju uut meile ilm esialgu ei paku (01.11.2013) Sooja mere kaldal võivad seened julgelt ennast liiva seest välja pista, nendeni külm ehk niipea ei jõua. 28.10.2013 Kuusalu Foto: Jüri Voit

Lähinädalal on ilm väga heitlik (31.10.2013) Foto: Reet Sepp Lähinädalal on Euroopa 50-60-ndail laiustel valitsevaks edela-läänevool ja enamasti on kiirused väga suured. Seetõttu on ilm väga heitlik ja võib ööpäeva jooksul mitu korda muutuda.

Nädala pärast on jahedamat õhku oodata (30.10.2013) Foto: Kadri Veskioja Kolmapäeval (6.11.) madalrõhkkond eemaldub ja selle järel jõuab meile jahedamat õhku. Tuul pöördub läände ja loodesse ning päevaks nõrgeneb. Õhutemperatuur võib varahommikuks 0°C lähedale langeda, päeval on sooja napilt 2..6°C.

Torm saab läbi, kuid tuuline ja vihmane ilm jätkub (29.10.2013) Foto: Reet Sepp Möödunud ööl liikus erakordselt äge keeris üle Rootsi ja Botnia lahe Soome. Eestis tugevnes saartel edelatuul puhanguti kuni 33, rannikul kuni 30, sisemaal kuni 26 m/s.  

Teisipäeval on võimalikud tuulepuhangud kuni 30 m/s (26.10.2013) Foto: Avo Soidla Teisipäeval (29.10.) sajab vihma. Ilm on tormine. Öösel tugevneb lõuna- ja kagutuul 9-14, puhanguti 20 m/s. Hommikul jätkub tuule tugevnemine. Päeval pöördub tuul edelasse ja paisub tormiks (tõenäosusega 25-50%), puhanguid on sisemaal üle 20 m/s (75%), rannikul vähemalt 25 m/s (90%), võimalikud puhangud 30 m/s. Hilisõhtul annab torm pisut järele. Sooja on 8..11, päeval Lõuna-Eestis kuni 13°C.

Lähipäevad on tuulised, teisipäeval paisub tuul tormiks (25.10.2013) Vaadates tormist merd Foto: Reet Sepp Pühapäevaks kujuneb Atlandi ookeni 50-nda laiuskraadi kohal väga äge väike osatsüklon. Esmaspäeval liigub tsüklon üle Briti saarte Põhjamerele, mille rannikul tõuseb edelatuule torm 30 m/s. Teisipäeval kihutab keeris üle Rootsi Soome. Läänemere ümbruses tõuseb lõuna- ja edelatuul samuti tormiks. Puhanguid üle 20 m/s on 75%-lise tõenäosusega, rannikualadel puhanguid üle 25 m/s on kuni 50%-lise tõenäosusega. Atmosfääriprotsessides võib muutusi toimuda nii ägenemise kui rahunemise suunas, seepärast anname nädalavahetusel lisateavet.

Kas uuel nädalal tuleb rajuilm? (24.10.2013) Sügistorm Foto: Kalmer Saar Ookeanilt tsüklonitega saabunud soe tõstis ööpäeva keskmise õhutemperatuuri 10 kraadi lähedaseks. Leebet sügisilma nautimast segab vaid tugev tuul ja tuulele tuleb palju tähelepanu pöörata ka uuel nädalal.

Oktoobri lõpp tuleb niiske ja tuuline, kuid suhteliselt soe (24.10.2013) Me kolmekesi tuleme Pildistatud 21.10.13 Tabasalus Foto: Maie Reedel (25.10.) eemaldub madalrõhkkond Venemaa põhjaaladele, aga selle edelaserva mõju on meil veel tunda. Päeval tugevneb Lõuna-Skandinaavia kohal kõrgrõhuhari, mis alates Lääne-Eetist hajutab pilvi. Öösel sajab mitmel pool vähest vihma. Päeval taandub sajupiir vähehaaval ida poole. Puhub tugev edela- ja läänetuul, mis päeva jooksul aeglaselt nõrgeneb. Sooja on öösel 6..10°C, päeval 8..11°C.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam