•  

Raisakotkas Mikho jõudis Iraani (09.12.2015 11:26)

Autor: Keskkonnaamet

Keskkonnaameti ja Gruusia Looduskaitseagentuuri koostööprojekti raames paigaldati juulis 2015 Gruusia kaguosas pesitsevale raisakotkale raadiosaatja. Tänaseks on raisakotkas Mikho jõudnud talvituma Kagu-Iraani.

Raadiosaatja paigaldamine raisakotkale Vashlovani kaitsealal
Foto: Madli Linder

2014. aasta septembrist 2015. aasta juulini viidi Keskkonnaameti eestvedamisel läbi rahvusvaheline projekt „Üleriigilise kaitsealade võrgustiku haldamine ja praktiline looduskaitsetöö“, mille partneriks oli Gruusia Looduskaitseagentuur (edaspidi APA). Eesti looduskaitse eksperdid tutvustasid Gruusia kolleegidele võimalusi kaugseireks, sealhulgas lindude liikumist jälgivaid seadmeid, mis olid grusiinide jaoks uudsed. Gruusias on olnud seni prioriteediks ulukiseire rajakaameratega, ent ühises pilootprojektis paigaldati esimest korda raadiosaatjad lindudele. Projekti tulemusena saavad partnerid jälgida raisakotka liikumistrajektoori, et tuvastada piirkonnad, kus võidakse lindude rännet mõjutada või neid kahjustada. „Rändlindude kaitseks ei piisa vaid riigisisesest tegevusest, oluline on tagada lindude ohutu liikumine terves rändepiirkonnas. Kuna ränded ületavad riigipiire, on lindude kaitseks sõlmitud hulk rahvusvahelisi leppeid, et vältida lindude hukkumist nende teekonnal,“ selgitas Keskkonnaameti projektijuht Maris Tamm.

Raisakotkas Mikho tegi esimesed lennud augusti lõpus, kuid pesapaigast Gruusia Vashlovani kaitsealal lendas ära alles 4. novembril, rännates läbi Aserbaidžaani ja Iraani Pakistani lääneossa ning 6. detsembril tagasi Iraani. Mikho ning kõigi Eestist startinud raadiosaatjatega varustatud lindude lennutrajektoore ja hetkeasukohti saab vaadata aadressil birdmap.5dvision.ee.

„Eestil on head kogemused raadiosaatjate paigaldamisel lindudele, mistõttu jagasime teadmisi ka oma Gruusia kolleegidele, kes pole varasemalt sellega tegelenud. MTÜ Kotkaklubi eksperdid said raisakotkale saatja kenasti paigaldatud ning nüüd saame jälgida, kuhu meie hoolealune rändab,“ lausus Tamm.

Gruusia partnerid andsid projekti edukusele ja kasulikkusele positiivse tagasiside ning loodavad koostööd jätkata ka edaspidi. Eestlaste teadmisi soovivad nad rakendada eelkõige loodushariduse edendamiseks. Koostööprojekti rahastas Eesti Välisministeerium arengukoostöö programmist. Lisainfo projektist on leitav Keskkonnaameti kodulehel.

Eelmised artiklid:

Islandil lennutasid tormituuled maja (08.12.2015) Eile õhtul tabas Islandit ilmselt üks võimsaimid tuuletorme peale 1991. aastat. Saare idarannikul Hallormsstaðahálsi jaamas mõõdeti tuulepuhangute kiiruseks kuni 72,6 m/s. Tugevad tuuled lõhkusid üle maa ka mitmeid tuulemõõtureid, seega on tuuleandmed tegelikult puudulikud.

Suurbritannias möllas Desmond. Video! (07.12.2015) Satelliidipilt: NASA Suurbritannia ja Iirimaa põhjaosas tegi nädalavahetusel kurja Desmond, selle hooaja neljas suurem torm sealkandis. Cumbria maakonnas Inglismaa loodeosas mõõdeti reede õhtust pühapäeva hommikuni sademetehulgaks 262,6mm, mis purustas kõik senised Suurbritannia vihmarekordid.

Norra ülejutused on viimase 200 aasta suurimad. Videod (07.12.2015) Norras Synneks nimetatud torm tekitas maa lõunaosas viimase 200 aasta suurimad üleujutused. Muuhulgas viisid tulvaveed kaasa terve maja.

Venemaal tegutses tsüklon Artemi, esimene nimega torm (02.12.2015) Alates tänavusest detsembrist hakati ka Venemaal panema nimesid tormidele, mis ohustavad inimesi ja nende vara. Esimeseks jõuliseks ja ühtlasi nime saanud tsükloniks sai Artemi, mis tegutses Venemaa edelaosas.

Pariisis on käimas ÜRO kliimakonverents, millel on mitu tahku (02.12.2015) 30. novembril algas ÜRO Pariisi kliimakonverents (COP21), kus osaleb 160 riigijuhti 195 riigist, s.h. ka Eesti Vabariigi peaminister Taavi Rõivas. Seda loetakse kõigi aegade suurimaks kliimakonverentsiks.

Pekingit lämmatab paks sudu (01.12.2015) Hiina pealinna Pekingit lämmatab juba neljandat päeva paks sudu, mille tõttu on katkestatud töö tehastes ja suletud on koolid. Inimestel soovitatakse püsida siseruumides, sest välisõhk on lubatust üle 20 korra mürgisem.

Kataris ja Saudi-Araabias sadas päevaga maha aasta norm vihma (26.11.2015) Ööl vastu eilset liikus üle Katari ja Saudi-Araabia võimas tsüklon, mis tõi Katari ilmateenistuse andmetel kaasa kuni 80 mm vihma - terve aasta norm on seal 74 mm.

Viimase 20 aasta jooksul hukkus ilmakatastroofides üle 600 000 inimese (26.11.2015) ÜRO katastroofide vähendamise büroo andis välja raporti, kus antakse teada, et 90% kõikidest suurematest õnnetustest maailmas aastatel 1995-2015 on ilmakatastroofid. Kokku 6457 sündmust üleujutustest kuni põudadeni, tormidest kuni kuumalaineteni võtsid elu 606 000 inimeselt ja mõjutasid elu 4,1 miljardil inimesel, kes jäid kas kodutuks, said vigastada ja/või vajasid katastroofijärgset abi.

Time-Lapse video Soome loodusest (25.11.2015) Halli päeva ilmestamiseks maaliline time-lapse video Soome loodusest. Riku Karjalainen monteeris selle kokku 23 000 fotost, mille tegemiseks oli vaja läbida 8500 kilomeetrit ja mis on tehtud 21 erinevas  paigas.

Veel rohkem nimega torme! Ohtlikele tsüklonitele annab nimesid ka Venemaa (24.11.2015) Berliini vabaülikooli ilmakaart koos madal- ja kõrgrõhkkondade nimedega Tormidele annavad nimed suurem osa Euroopa põhjaosas asuvaid riike. Alates 1. detsembrist hakkab ka Venemaa ilmateenistus ohtlikele tsüklonitele nimesid panema.

Soomes on lumesaju tõttu elektrita üle 20 000 majapidamise (20.11.2015) Soome keskosas on tugeva lumesaju tõttu elektrita rohkem kui 20 000 majapidamist, teatas Soome MTV.

Täna kõige külmem ja kõige soojem (20.11.2015) Täna mõõdeti kõige madalam temperatuur maailmas Siberis Magadani oblastis asuvas Kegalis: -45,1 °C. Kõige soojem, Kegalist lausa üle saja kraadi soojem, oli Austraala loodeosas asuvas Telferis, seal mõõdeti sooja 44 kraadi

Esmakohtumine lumega. Video (20.11.2015) Meie tänavune esimene lumi on veel tulemata ja edasi lükkunud määramatusse tulevikku. USA keskosas asuvas Colorado osariigis sadas aga hiljuti lund ja Rocky-nimelise noore bordercollie omanik filmis kutsika esmakohtumist lumega.

Video maavärisemisest, vaadatuna mere pealt (18.11.2015) Eile toimus Kreekas Levkada saarel maavärisemine magnituudiga 6,0 palli Richteri skaala järgi. Epitsenter asus saarest 13 km kaugusel meres ja maavärisemist filmiti paadist.

Siberi karm pakane on tänavu varajane (17.11.2015) Venemaa Aasia-osas ja eriti läänepoolses Siberis on novembripakane erakordselt karm ja varajane. Venemaa ilmateenistuse teatel on temperatuurid kohati 10-12° keskmisest madalamad. Burjaatias, Taga-Baikali krais ja Jakuutias on mõõdetud juba 38-40 külmakraadi.

13 ja reede eri: masendav toponüümika (13.11.2015) Kui 13. kuupäev satub reede peale, sobib tutvustada Austraalia kunstniku Damien Ruddi kollektsiooni kurbadest, lootusetutest või isegi jubedatest kohanimedest. Need paigad on salvestatud ekraanitõmmistena kaartidelt ja koondatud kunstniku instagami kontole nimega  sadtopographies.

Kaplinnas nähti hirmuäratavalt mõjuvaid läätspilvi (12.11.2015) Lõuna-Aafrikas asuvas Kaplinnas nähti mäestiku läheduses tekkinud ja suurepäraselt välja arenenud läätspilvi. Need olid nii sarnased UFO-dele, et kohalikud elanikud sattusid paanikasse, kartes, et kohe-kohe tulevad rohelised mehikesed neid pilvelaevadele viima.

Ida pool on juba sügav talv (11.11.2015) Möödunud ööl paukus enam kui kolmekümnekraadine pakane juba paljudes kohtades põhjapoolkeral. Venemaal on käre külm Venemaa Euroopa-osa põhjaosast kuni Kamtšatkani. Ka Gröönimaa põhjaosas langes temperatuur alla 30 kraadi.

Suurbritanniat tabab Abigail, esimene nimega torm (11.11.2015) Täna õhtul Suurbritannia põhjarannikule jõudev torm kannab Suurbritannia ja Iirimaa ilmateenistuste poolt koostatud tormide nimestikus esimest nime - Abigail.

Endises Venemaa olümpialinnas on üleujutused (11.11.2015) Musta mere rannikul asuvas Sotšis, Venemaa endises olümpialinnas, hakkas öösel sadama paduvihma, mis on väga kiirelt viinud üleujutusteni. Venemaa ilmateenistuse prognooside kohaselt võib täna sademeid tulla poole kuunormi jagu.

Austraalias nähti erakordselt võimast riiulpilve (06.11.2015)

Siberis leiti igikeltsast lõvikutsikad (30.10.2015) Siberi igijääst leiti tänavu erakordselt hästi säilinud kaks lõvikutsikat, teatab The Siberian Times.

Äikesepilv või Kuu toas? Miks ka mitte (29.10.2015) Disainerid terves maailmas on loonud huvitavaid ja ilusaid valgusteid, mis on inspireeritud meid ümbritsevast loodusest. Enamasti on need kas taimi meenutavad või lihtsalt lillelise-lehelise mustriga, kuid leiab ka märksa loomingulisemaid variante. Näiteks äikesepilve.

Maailma kõige kuivem kõrb puhkes õitsema (29.10.2015) Atacama kõrb Tšiilis on üks kuivemaid paiku maailmas, kuid tänavu muutus see tänu  ohtratele sademetele õitsvaks lilleaasaks.

Esimese lume ootel (27.10.2015) Palju meenutatakse neil päevil kolm aastat tagasi Eestit tabanud lumetormi, vähem on inimestel meeles see, et 2005. aastal oli terve oktoobri lõpp lumine. Tänavu on aga sügis olnud pikk, soe ja kuiv. Siiski on paljudes kohtades põhjapoolkeral tekkinud püsiv lumikate.

Venemaa teadlane: Maal algab 60-aastane külmaperiood (26.10.2015) Foto: Ants Leuke Venemaa akadeemik Vladimir Melnikov, kes mullu prognoosis 35-aastase külmaperioodi algust, ennustab tänavu, et Maad ootab ees 60 külma aastat.

Orkaan Patricia nõrgenes maabumisel, kuid on endiselt ohtlik (24.10.2015) Orkaan Patricia maabus öösel Mehhiko Vaikse ookeani rannikul ja on  nüüdseks nõrgenenud 2. kategooria orkaaniks, teatab USA orkaanikeskus NHC. Eesti aja järgi kell 9 hommikul ulatus tuulte kiirus 155 km/h (43 m/s).  Tuul jätkab nõrgenemist ja orkaanist saab päeva peale troopiline torm ja lõpuks troopilne depressioon.

Veebikaameratest saab vaadata orkaan Patricia maabumist (23.10.2015) Mehhiko rannikule läheneb orkaan Patricia, ajaloo võimsaim troopiline tsüklon Vaikse ookeani lääneosas. Maabumist on oodata Eesti aja järgi alates kella ühest öösel vastu laupäeva. Senikaua, kuni elektrit veel on, saab tema lähenemist vaadata veebikaameratest.

Omsk mattus ühe ööpäevaga paksu lumme (23.10.2015) Venemaal Omski linnas sadas ühe ööpäevaga maha erakordselt paks ja varajane lumi.

Mehhiko läänerannikule on maabumas erakordselt võimas orkaan (23.10.2015) Vaikses ookeanis Mehhiko ranniku poole liikuv 5. katagooria orkaan Patricia on võimsaim orkaan, mida kunagi läänepoolkeral on registreeritud. Püsituulte kiiruseks mõõdeti reede hommikul enneolematud 320 km/h (89 m/s)

Uued pildid Maa valgustatud poolest (22.10.2015) USA kosmoseagentuur NASA avas 19. oktoobril uue veebilehe, kus avaldatakse igapäevaselt uued fotod Maa valgustatud poolest.

Interaktiivne üleujutuste kaart (21.10.2015) Üleujutustekaarte on koostatud palju, siin üks, mille on koostanud Alex Tingle Google maps tööriistu, NASA andmeid ja palju erinevaid programme kasutades. Veetaseme tõusu meetrites saab vahetada kaardi ülemises vasakus nurgas asuva rippmenüü abil.

Ühendkuningriigi ja Iirimaa ilmateenistused andsid tormidele nimed (20.10.2015) Ühendkuningriigi ilmateenistus Met Office ja Iirimaa ilmateenistus andsid nimed alanud tormihooajale 2015. aasta lõpust kuni 2016.aasta kevadeni.

Siberis on juba kolmekümnekraadine pakane (19.10.2015) Möödunud ööl langes Jakuutia põhjaosas Verhojanski lähedal temperatuur -30,7 kraadini, 300-400 km Vehojanskist lõuna pool mõõdeti temperatuuriks aga -31,5 kraadi, teatab Venemaa ilmaportaal Meteovesti.

Taifuun Koppu ründas Filipiine lausvihmaga (19.10.2015) Taifuun Koppu (kohaliku nimega Lando) maabus  Filipiinidel Luzoni saarel 18. oktoobri hommikul ja tõi kaasa tugevad vihmasajud koos 185 km/h (51 m/s) puhuva tuulega.

Maailma meedia: tulemas on 50 aastat jääaega (16.10.2015) Foto: Laidi Koppel Põhjapoolkera meediat sirvides leiab hulgaliselt ennustusi eelolevast erakordselt karmist talvest, mis paneb alguse uuele jääajale.

Täna sadas lund Saksamaal (14.10.2015) Paksu lund on nähtud tänavu juba mitte ainult  põhja ja ida pool, vaid ka paljudes meist lõunapoolsemates riikides. Täna, 14. oktoobril,  sadas lund Saksamaal.

Poolas sadas esmaspäeval laia lund (13.10.2015) Poola lõunaossa saabus eile talv koos tiheda lumesajuga. Raske lumesaju all murdunud puuoksad kukkusid elektriliinidele ja elektrita jai umbes 6000 tarbijat. Seoses murdunud okste ja puudega oli väga palju väljakutseid ka päästeametile.

Californias nähti V-kujulist pilvelumestust (13.10.2015) Tänavuse kuuvarjutuse ajal, 27. septembril, nähti USA-s California taevas kummalist V-kujulist pilvelumestust (ingl.k. hole punch cloud, fallstreak hole), mida hakati parema seletuse puudumisel  UFO-dega seostama.

Idapiiri taga on juba talv (09.10.2015) Uuralite kohal olev hiiglaslik tsüklon keerutab jäist õhku Põhja-Jäämerelt Venemaa Euroopa-osa kohale ja külm ulatub kuni Musta- ja Kaspia mereni ning jõuab veidi meilegi.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam