•  

Aprilli viimane nädal aias (28.04.2017 09:24)

Kas tomatit saab kasvatada avamaal? Kas kurgid tuleks külvata peenrale seemnest või istutada taimed? Millal sibulad maha panna? Nendele ja paljudele teistele aiateemalistele küsimustele püüame vastuseid leida siinsamas aiapäevikus. Märtsi alguses ilm.ee külastajatele korraldatud küsitlusest selgus, et aiandus on hobiks paljudele ja et oodatud on aiandusalased nõuanded.

Korjamegi siis siia kokku nippe internetiavarustest, püüame klapitada neid ilmaprognoosidega ja lisaks katsetame kõike seda väikesel katselapil Tallinnas Kristiine linnaosas.

Ootame ka kalendrikuu galeriidesse lisaks tavapärastele looduse- ja lillepiltidele ka aiandusega seotud fotosid, kõik kapsa- ja kaalikapildid on oodatud! Aprillikuu pilte saab lisada siia.

Aprilli viimane nädal algas küll paljudes kohtades üsna talviselt:

24.04. Muhu, Simiste
Foto: Kalmer Saar


28.04.2017 kell 16.09

Täna on veel võimalik õues toimetada, homme on tulemas tormi ja lörtsi. Õhtupoole  Lõuna-Eesti juba pääseb tihedamast sajust, lõunasse pöörduv tuul annab järele ning õhutemperatuur võib tõusta +10°C-ni. Loe lähemalt siit

Ka pühapäevane ilm on veel vilets, kuid maikuu algab juba kuivemalt ja soojemalt. Aiapidajad peavad siiski arvestama öökülmadega. 

Facebooki Aiahoolikute grupist Kullamaa aiandi  poolt suvelillede külmataluvusest:

Bauhofi aiatööde meelespea aprilliks


25.04.2017 kell 11.40

Täna on pilves selgimistega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma, õhtul jõuab Lõuna-Eestisse uus sajuala. Praegu on radaripildilt näha, et vihmapilved on Lõuna-Eesti kohal. Kui maa väga märg või isegi lumine ei ole, saaksid vapramad sajuhoogude vahel aias toimetada. Päevad on juba pikad ja tööinimesed jõuavad õhtul käed mullaseks teha. Praegu on ka hea aeg uusi peenraid rajada, sest mätas pole jõudnud veel juuri sügavale ajada ja teda on lihtne koorida.

Ilm.ee katselapil on plaanis õhtul kurgipeenar läbi kaevata ja umbrohujuurtest puhastada. Tuleme tagasi küsimuse juurde, et kas peenrakurke külvata või istutada? Senised kogemused näitavad, et seemnest külvatud kurgid jõuavad kasvus väga kiiresti istutatud kurkidele järele, sest need tegelevad alles kohanemisega peale ümberistutamist. Sama nõu annab ka Astrid Lepik 2012. a. Maakodus, loe kurkide kasvatamisest avamaal siit.  Kellele sellest põhjalikust kurgijutust väheks jäi, võib lisateavet ammutada Seemnemaailmast.

Aga kui on juba olema katselapp, siis tuleb ka katsetada. Proovime näiteks kurke ette kavatada... plasttopsides! Nii nagu see proua:

Lühike sisukokkuvõte: Kurgiseemned võib külvata plasttopsidesse, millel on põhi ära lõigatud. Kõigepealt täidetakse pool topsi mullaga ja surutakse see kokku, topsid asetatakse karpi ja kastetakse kuuma (+65 º) veega. Seemned avatakse kääridega (kuidas seda täpsemalt teha, tuleks vaadata videost) ja asetatakse mullale. Peale läheb kuiv muld, mida kasta pole vaja. Karp tuleks katta kilega ja asetada sooja kohta idanema, hästi sobib  põrandaküttega vannituba. Kohe, kui kurgid hakkavad nina mullast välja pistma, tuleks need viia valguse kätte.

Kell 18.24

Ilma tõttu ilm.ee õhtune kaevamine tühistatud.

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam