•  

Võidutsev kevad (14.02.2020 07:50)

Autor: Jüri Kamenik


Juba nädala eest õitses ja kasvas jaapani pargis kõik täie jõuga ja see jätkub.

300. ilmajutt! Muutmata kujul avaldatud 14.02. varahommikul.

M. Kaasik kirjutas oma 6 kuu prognoosis: Möödunud jaanuar oli mitte lihtsalt kõigi teadaolevate aegade (viimased poolteist sajandit) kõige soojem, vaid edestas senist kõige soojemat (1989) enam kui kraadiga! Erinevalt kõigist varasematest soojadest talvedest valitsesid selle aasta jaanuari otsast lõpuni Atlandi soojad õhumassid, ilma et korrakski oleks külm arktiline õhk Eestisse saabunud. Sellist äärmust (kogu Eesti keskmisena paljuaastasest keskmisest 6,6 kraadi soojem – Riigi Ilmateenistuse andmed) ei suutnud ma kuu algul ette näha, kuid siiski näitas prognoos keskmisest tunduvalt (umbes 3 kraadi) soojemat jaanuari. Vastu ootusi ja sooja talve tüüpilist olukorda sadas keskmisest mõnevõrra vähem – tsüklonid liikusid valdavalt nii kaugel põhjas, et ägedad sajud ei ulatunud Eestini, küll aga soe õhk nende lõunaservades. Madalrõhkkondade ülevõimuga käis siiski kaasas tavalisest pilvisem ilm, vähem päikesepaistet.
Uus prognoos näitab, et soe talv jätkub, kuid mitte enam nii ekstreemsena. Kuna lund ja merejääd ei ole ilma jahutamas, siis on oodata ka sooja kevadet ja suve algust.

Kommentaariks võib öelda järgmist. Talv jätkub vähemalt sama ekstreemselt kui mitte ekstreemsemalt, seega Kaasik alahindab märgatavalt veebruari soojust. Juba jaanuaris oli selge, et veebruar tuleb vähemalt sama soe või koguni soojem kui jaanuar, st kõrvalekalle ulatub +7 kraadini, kui mitte rohkemani, vt lähemalt intervjuud Maalehes: https://maaleht.delfi.ee/uudised/ilmateadlane-juri-kamenik-unustage-ara-talve-seekord-ei-tulegi?id=88783329.
Lisaks kirjutas keegi eelmise ilmajutu kommentaariks, et kevadeks on vara veel. Tegelikult paistab, et talvekuude külmim nädal oli just eelmine ega paista, et võiks mõni külmem periood üldse tulla. Muidugi pole miski võimatu, aga tundub siiski, et talvine periood on kuni sügiseni väga ebatõenäoline.
Lisaks ei saanud kommenteerija aru, et aastaaegade määramiseks on kindel metoodika, mis on kokkuleppeline. Sellega võib, aga ei pea nõustuma. Kuid siiski on see üldtunnustatud ja meil kasutusel. Kokku on meil 8 aastaaega, millest osa võib mõnedel aastatel ära jääda, nt sel korral ilmselt kevadtalv jääb aastaajana ära, sest pole lund, mis saaks sulada. Kokkuvõtlikke määratlusi 8 aastaajast vt http://aiandus.ee/art_loe.php?id=30. Andmeanalüüsi ja kasutuseloleva metoodika huvides siiski on talve aastaajana eristatud, isegi kui see on vaid 1 päev. Selle järgi võib pidada talveks eelmist nädalat ehk eeltalv asendus lõpuks, kuigi väga lühiajaliselt, talvega, mis on nüüd muutunud varakevadeks (kevadtalv jäi lume puudusel ära). Muidugi on nii, et säärane metoodika ei sobi saartele ja läänerannikule, kus on märksa pehmem kliima kui mandril ja tulevikus muutub kasutuselolev metoodika ilmselt mujalgi üha vähemsobivamaks.  
Kuigi pikaajalised prognoosid ei ole kuigi usaldusväärsused ja üksikasju seal ei ole (torm, äike, paduvihm, külma- või kuumalaine), on ometigi võimalik hinnata üldist tendentsi. Ja lisaks sellele on olemas üksikud olukorrad või juhtumid, kui tsirkulatsioon on niivõrd kindlalt välja kujunenud, et saab juba nädalaid, isegi kuid päris kindlalt ette öelda, et ilmastik on nii ja mitte teisiti. Alates novembrist ongi olukord ilmakaardil just selline, et võib enam kui 90% kindlusega öelda, et rekordiliselt soe, üpris tuuline ja varakevadine ilmastik jätkub. Seda ei saa miski peatada – justkui loodusjõud. See, et mõni üksik päev või nädal on kogemata jahedam, nagu eelmine juhtus olema (seeriatevaheline periood), ei muuda üldpilti.

Täna (14.02.2020) liigub madalrõhulohk kirdesse, seejärel levib Läänemerele kõrgrõhuhari. Niisiis on vähese ja vahelduva pilvisusega peamiselt sajuta ilm. Puhub läänekaartetuul 3–9 m/s. Õhutemperatuur on 1...5 °C, kuid õhtul veidi langeb.
Homme (15.02.) öösel on Eesti kohal kõrgema rõhuga foon – sadu ei ole ja tuul on nõrk. Selgineva taeva all on ilm kargem: õhutemperatuur on –0...–5, meretuulega veidi üle 0 °C.
Päeval pilvisus tiheneb, saartele jõuab vihmasadu, õhtul jõuab see ka idapoolsetesse maakondadesse, mandril sajab esialgu lund ja tuiskab. Läänemerele jõudva madalrõhkkonna servas tõuseb lõunatuul tugevaks: saartel ja rannikul on puhanguid kuni 20 m/s. Õhutemperatuur on 1...5 °C.

Pühapäevaks (16.02.) toob Skandinaaviast lähenev madalrõhkkond tiheda vihmasaju. Lõuna- ja kagutuul paisub väga tugevaks: puhanguid on 20, saartel ja rannikul üle 25 m/s. Õhutemperatuur on öösel 0...2, saartel ja läänerannikul kuni 4 °C, päeval 2...6, õhtupoolikul Lääne-Eestis kuni 8 °C.
Esmaspäeval (17.02.) liigub madalrõhkkond edasi Põhjalahe põhjatipu suunas ja muutub veel aktiivsemaks ning selle servas tõuseb lõuna- ja edelatuul sisemaal üle 20, saartel ja rannikul üle 25 m/s. Öösel sajab aeg-ajalt sajab vihma ja sadu võib tugev olla, päeval on sajuhulk väiksem. Õhutemperatuur on ööpäeva jooksul 4...9 °C.
Teisipäeva (18.02.) öö jätkub madalrõhkkonna lõunaservas kergete vihmahoogude ja väga tugeva edelatuulega. Päevaks toob madalrõhulohk tugeva vihmasaju. Tuul on läänest ja veidi nõrgeneb. Õhutemperatuur on ööpäeva jooksul 1...6 °C.
Kolmapäeval (19.02.) madalrõhkkond kaugeneb, pilved hõrenevad ja suuremat sadu ei tule. Tuul on loodest ja nõrgeneb. Õhutemperatuur on öösel 0...–3, rannikul kuni 2, päeval 1...5 °C.

Eelmised artiklid:

Kevad murrab läbi (07.02.2020) Päev tuleb veel üsna päikeseline ja karge, ent edaspidi ilm muutub ja kevad pressib üha jõulisemalt peale. Kevadiselt päikeseline ilm 6.02. Laagris

Karguse katserada (31.01.2020) Näsiniinel avanes üha rohkem õisi. Jõgeval 27.01.2020. Pildistas Vello Keppart.

Priiskav soojus võidutseb (24.01.2020) Suure tõenäosusega lund ei ole. Kevad on arvutuste kohaselt ebatavaliselt soe. Rämetab (st uskumatult võimas)! Nii padune udu. Eesti siiski udust rahu nautida ei saa. Bremen

Vett ja vilet (17.01.2020) Saame jätkuvalt vett ja vilet. Kõik talvekuud on NOAA arvutanud peaaegu rekordsoojadeks. Erandiks pole ka veebruar (https://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/htmls/euT2me3Mon.html)

Lõputu soojus ei anna asu (10.01.2020) Ülemäärane soojus ei anna asu. Vihma küll sajab, on niiske, vahel udune või tormine, kuid lund ei tule. Vihma, vett ja vilet, kuid üürikeseks ka rahu, udu ja kuupaistet. 10.01. öösel Laagris, kui nähtavus kadus jäägitult.

Jälle 2007/08 talv? (03.01.2020) Soojus ja atlantiline ilmastik võidutseb: lund ja külma pole üldse või vaid üürikeseks. Praegu Matsalus (!?): šaakal. Foto: Arun Raghuraman/Flickr (allikas: http://www.ejs.ee/eestis-tavatu-kuid-kasulik-vaikeuluk-saakal/).

Ilmarindel muutusteta (27.12.2019) Õhk on soe, ehkki tasapisi nädala lõpuni ilm külmeneb, uus aga toob võimsa soojapahvaku. Ootamatu lumi 26.12. Laagris

Pühadeilm on jätkuvalt soe (25.12.2019) Soojus ja sügisnäoline ilmastik võidutseb. Sel korral ei meenuta ilm millegagi talve ja näib, et muutust ei too ka lähiaeg. Harva leidub ka värviküllaseid päikeseloojanguid. Laagris

Vänge hilissügis / eeltalv (13.12.2019) Vähemalt jõuludeni pole ette näha talvist ilma, märga lund võib sadada, aga suure tõenäosusega ei jää see maha, ja miinuskraadegi on vaid selgema vaiksema ilmaga. Taas sügisene maastik: roheline oras, raagus mets ja hall taevas. Pildistas Vello Keppart (allikas: https://www.looduskalender.ee/n/node/4057)

Võidutsev hilissügis (06.12.2019) Mõneks päevaks maa valgemaks teinud lumest on saanud kauge mälestus. Tuleb rinda pista tormituulte, vihma ja soojusega. Janek Pärn. Pärlmutterpilved Simunast (1.12.).

Hilissügis heitleb eeltalvega (29.11.2019) Tugevama tuulega on kõrgustes olev soe jõudnud maapinna lähedale, aga temperatuuri tõstab ka lisanduv soe, mis ei jää siiski püsima. Taifuun Kammuri (Tisoy) 29.11., mis on tugevnemas ja ähvardab uue nädala alguses Filipiine.

Kagutav ehk kagu-ilm (22.11.2019) Tõepoolest, letargiline hilissügis on jäänud venima.  Kuigi manner on talvisel poolaastal külm tugeva jahtumise tõttu (kagutuul peaks ilma külma hoidma), on seekord soojuse juurdevool niivõrd priiskav olnud, et on suutnud jahtumise üle trumbata. See siiski nii ei jää, vaid ilma selginemisel on kohe ka miinuskraadid, tee mis tahad. Venemaa avarustes märatseb ülivõimas antitsüklon (DWD).

Letargilise hilissügise võidukäik (15.11.2019) Ebatavaliselt soe ilm jätkub. Lund pole silmapiiril näha. Dramaatiline sügispäevik rekordiliselt soojal 14.11. õhtul Laagris.

Tagasi hilissügisesse (08.11.2019) Lumega jätame mõneks ajaks hüvasti. On soe ja niiske, nagu novembrile vahel tavaks. 10. novembril on oodata väga sooja ilma, ehk ka päevarekordeid (WeatherOnline).

Soojapahvak enne talve (01.11.2019) Läheb soojemaks, nädala pärast on küll jahedam, aga talve ei paista veel kuskilt. Lõkendav päikesetõus 31.10. Laagris. Öeldakse, et punetav päikesetõus toob tormi – siiski mitte alati, pigem lihtsalt halba ilma, kui sedagi.

Sügis annab teed hilissügisele (25.10.2019) On viimased soojad, kuid tormised päevad. Paistab, et sügis asendub hilissügisega. Tasub mõelda rehvivahetusele! Rõhuvad kihtrünkpilved 24.10. Laagri aleviku kohal.

Mahe sügis (18.10.2019) Septembri ja kuu alguse öökülmad ja kohatised lumesajud ehmatasid mõned inimesed päris ära. Vastutasuks karastuse eest võime nüüd nautida sooja, kuid väga niisket sügisilma. Rapla 17.10. hilisõhtul (https://ilm.ee/rapla/).

Läheb soojemaks (11.10.2019) Kuigi on pilves ja sajune, läheb ilm soojemaks. Vananaistesuve, nagu mullu, sel korral oodata pole! Kristjan Kõluvere. Rahe ulpimas hüpassaare rabajärve pinnal

Laskumine hilissügisesse (04.10.2019) Kuni tänaseni on olnud ilm mõõdukalt soe, aga siiski sügisene. Nüüdsest see muutub, sest läheb oluliselt jahedamaks. Rünksajupilv ja kuldne tormine sügis Antslas, Võrumaal 02.10. kella 12 paiku. Pille Rikas foto

Mõõdukalt soe ja sajune (28.09.2019) Jahedad ja sajuta ilmad saavad mõneks ajaks läbi. Päikeseline ilm saab otsa. Möllav ookean 26.09. (https://www.nhc.noaa.gov/gtwo.php?basin=atlc&fdays=2).

Vananaistesuvi on küsimärgi all (20.09.2019) Selline on 14 päeva ilm. Pöörake tähelepanu veapiiridele, prognoosi usaldusvääsusele ja sajuhulkadele!

Suvi läks paugatades katki (13.09.2019) Oleme vääramatult sügisesse teel. Juba sel nädalal ähvardab esimestest kohtades sügis alata. Võimsad rünkpilved 12.09. Kose-Risti lähedal. Eero Hermanni foto

Jälle südasuvisele lainele ... (06.09.2019) 10.09. prognoos on südasuviselt palav

Ülemeelik suvi paugutab ... (31.08.2019) Kuigi päev tuleb eelnenust jahedam, ei anna ülemeelik kuumus alla ja leitsak trügib tagasi. 1.  septembri prognoos. Tõenäoliselt siiski kõigi aegade septembri kuumarekordit ei tule, kuid aktustel võiks arvestada ülemäärase soojusega (WeatherOnline).

Südasuvine leitsak saab võimaluse (23.08.2019) Südasuvine palavus saab järjekordse viimase võimaluse. Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse (ECMWF) mudel näitab 30. augustiks ilma nagu praepannil: kuni 29-kraadine leitsak lõõskavkuumas päikesepaistes.

Südasuvi saab viimase võimaluse (16.08.2019) Alates tänasest on paariks päevaks sadusid vähem ja kuiva rohkem, nii et lõunakaartest lisanduva soojaga võib ilm päeval olla südasuviselt soe: pole välistatud, et nädala lõpuks võib  isegi 25 kraadi tulla. Põrgulik vihm Laagris, kuid mitte käesoleval aastal.

Sajune august (09.08.2019) Ainus üle Eesti soojem ja kuivem päev on laupäev, kui võib kogu päeva kuiva pidada ja õhutemperatuur kerkib koguni 25 °C lähedale, kus päikest rohkem. Erakordne udu vastu 8. augusti ööd Laagris.

Hilissuve ja südasuve võitlus (03.08.2019) Läheb soojemaks, kuid ka niiskemaks. Enne seda tuleb mõned päevad jahedust taluda. Mitu päeva on taevas valkjas ja pruunikas püsinud. 3.08. Laagris

Talumatu südasuvi (27.07.2019) Ehkki umbes 14 päeva eest taastus südasuvine ilm, ei tundu see uus periood olevat piisavalt pikk, et kuu alguse jahedat ilmastikku arvata südasuve katkestusena. Kuid see nädal on veel "tapvalt soe". Meelika Härm. Rocca al Mare Kooli juurest 12:30 (23.07.2019) – ideaalne flammagenitus.

Tõus südasuvesse (19.07.2019) Ebatavaliselt vilu ja küllaltki vihmane ilm on nüüd läbi saanud. Pärast 24. juulit tuleb rinda pista ebatavalise kuumusega: päevakorda kerkib 25...32-kraadine õhutemperatuur, mis on meenutus juunist. 17. juuli öösel märatsesid helkivad ööpilved ehk polaarmesokad. Tallinn, Jaanus Leuska foto (pildistatud nutikella ehk silvamobiiliga).

Vähikäigul hilissuvi (12.07.2019) Umbes nädala pärast (või jooksul) taastub suvele vääriline ööpäeva keskmine, õhutemperatuur, mis äkki ulatub vähemalt kohati isegi südasuve tasemeni – elame-näeme! Nn õitsev oaas 11. juulil rämekaldres ehk Veskimöldres üliväga Tallinna lähedal. Autori foto

Segadused aastaaegadega (06.07.2019) Reedese ilmajutu (vaata https://ilm.ee/?517888) kommentaaridesse ilmusid rahutud märkused: kuidas nii, et suvi läbi, sest pööripäev oli kõigest paari nädala eest!? Selgitame olukorda. 29. juunil lumetuisk Tromsøs umbes 400 m kõrgusel merepinnast. Suviti, täpsemalt juunis, hakkab lumesadusid Eestis rohkem olema. Autori foto

Südasuvi sai läbi. Mis edasi? (05.07.2019) Südasuvi on läbi saanud ja arvestama peab jaheda ja üsna sajuse hilissuvise ilmaga. Kas üldse on lootust mõneks südasuviselt soojaks päevaks? Pärast päikeseloojangut 23. juunil. Südasuvi on läbi saanud. Nõme, kas pole või mida teie arvate? Jaanus Leuska foto

Südasuve pidurdusteekond oodatust pikem (28.06.2019) 4. juunil alanud südasuvi küll kestab, kuid selle pidurdusteekond osutus oodatust pikemaks. Õnneks paar sooja päeva ees! Südasuvi 27. juunil Keilas. Martin Niglase foto

Suvi tõmbab pidurit (21.06.2019) Alates 4. juunist on ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsinud üle 15 °C, mis viitab südasuvele. See jätkub veel mõned päevad, kuid uus nädal pöörab uue lehekülje ilmapäevikus. 30-kraadine palavus 20. juunil Laagris jääb ilmselt pikemaks ajaks mälestuseks. Autori foto

Südasuvi (14.06.2019) Järgmisteks päevadeks jääme väheaktiivses rõhuvööndisse ja aeg-ajalt areneb siin-seal üksikuid hoovihma pilvi. Ilm püsib südasuviselt soe. Jaanus Leuska: sammas 10. juunil Lasnamäel

Tappev kuumus (07.06.2019) Oleme jõudnud talumatu leitsaku haripunkti. Täna tõuseb õhutemperatuur veel mitu kraadi üle 30 kraadi, kui päikest jagub, kuid edaspidi on jahedam. 6. juunil leidis oma tee Pirita randa tuhandeid inimesi ja talumatu leitsak niitis inimesi nagu muda otse vette.

Värskendavast jahedusest leitsakusse (01.06.2019) Kuumus naaseb taas, kuid enne seda (3. juunini) jahe, ajuti sajune-tuuline ilm. Nn hea ilma ehk lamedad rünkpilved 30. mail Laagris.

Südasuvi läbi: kevadisel lainel (25.05.2019) Eilsega (23.05.) "sai südasuvi läbi": põhjarannikul oli sooja üksnes 10...15 kraadi (päev varem kuni 26 °C), Saaremaal ja lõunamaakondades veel 22...26 °C, kuid ööga jõudis jahedus ka sinna. Soojapiir jääb tõenäoliselt pikemaks ajaks kõikjal alla 20 kraadi, kuid elame-näeme! Võimsad rünkpilved äikese eel Tartu mnt.-l Kärevere lähistel. Jaanus Leuska foto

Südasuvisel lainel (17.05.2019) Suvine soojus on kohal, aga kui kauaks? 15. mail Tallinna vanalinnas. Jaanus Leuska foto


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam