•  

Palmse kandi rahnud (17.08.2004 09:50)

Autor: Tõnis Saadre

Palmse Näljakangrud on kaks korrapäraselt laotud kivihunnikut, mis asuvad Palmse mõisast mõnisada meetrit Võsu poole sõites vasakut kätt põllul. Need olevat pärimuse järgi kokku korjatud suure näljahäda aegu , mil kohalik parun von Pahlen andnud talumeestele nälja leevendamiseks vilja. Tänutäheks tehtud siis põllud kividest puhtaks. Varem oli kangruid kümne ringis, maaparandus jättis neist kaks järele.

 

Vahakivi e. Nõiakivi jääb Palmse mõisast edelasse, Palmse-Võsu teest vasakule, külavahetee äärde. Tegu on siin graniitrahnuga, mille mõõtudeks 9,0x8,4x5,2m, ümbermõõt - 26m, maht - 164m3. Vanarahva jutu järgi tahtnud kohalik nõid Kingu Krõõt tahtnud kivi Laukasoosse kanda, see aga prantsatanud varem maha. Nii ta siis seal seisabki.

 

Palmse kloostrikivid leiate Viitna poolt tulles paremat kätt teed, Palmse mõisa müüri tagant parkmetsast. Siin on 14 üle 10 meetrise ümbermõõduga ja hulk väiksemaid rabakivirahne, mis mandrijää sulamisel suurema rahnu lagunemisel tekkinud. Nime on nad saanud 15.saj. samas asunud kloostri järgi. Legendi järgi olevat kõigevägevam kuradiga kohtama läinud nunnad kivideks muutnud.

 Huntkivi on väike rahn paremal pool Viitna - Palmse maanteed, varsti peale mõisa. Ju siis inimesed kivi kujus hundi ära tundsid. Nagu näha meeldib kivi ka lastele - nii hea tema seljas ratsutada.  

Selle rahnu kohta pole küll sattunud ridagi lugema. Asub teine mõisast pisut Võsu poole, paremal pool maanteed. Oma iseloomuliku kujuga püüab ta aga juba kaugelt pilku. Võimalik, et kivi on lõhata tahetud, siis aga meelt muudetud. Kena sellegi poolest.

Eelmised artiklid:

Kuusalu kandi rahnud (11.08.2004) Kuusalu kandis on mitmeidki hiidrahne. Aga on ka muid põnevaid kive. Alljärgnevalt mõnedest pikemalt. Loe edasi >>

Kunda kandi rahnud (01.07.2004) Idapool Käsmu- Palmse joont hakkab suuri rahne  nappima. Kunda kandis neid veel leidub, edasi ida poole võib aga veel vaid väheseid hiidrahne kohata. See-eest jääb siia Eesti kõige suurem  rahn – Letipea Ehalkivi.

Pärispea poolsaare rahnud (28.06.2004)

"Eesti rändavad rahnud" (22.06.2004) Eile avati Eesti Rahvusraamatukogus Eesti Instituudi korraldatud näitus “Eesti rändavad rahnud?, fotod ja tekst allakirjutanult, kujundus Aadam Kaarmalt.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam