•  

Aedniku kalender. September (02.09.2005 10:13)

Allikas: Aiandusportaal

* Mügrid müttavad
Mida vesisem ilmastik, seda rohkem mügrid aedades tegutsevad. Lillelehtede alt kaovad sibulad, porgandivartel on vaid sentimeetrised juurikajupid järel, hernekaunad aihtuvad teadmata suunas.
Lisaks pole ime, kui aednikul sügisese kaevamise ajal maa mõnes kohas jalge alt kaob ning ta ennast vesiroti varakambrist leiab. Poole meetri sügavusel peidab mullapõu kõike seda, mida mügri aiast enda omandiks arvanud. Hämmastaval kombel on viljad roti panipaigas isegi korrapärasemalt laotud kui mõne aedniku sahvris.
Lugemist mügride kohta:
www.aiandus.ee/art_loe.php?id=19
www.aiandus.ee/loe.php?id=227

www.aiandus.ee/loe.php?id=928

* Lillesibulad
Praegu saab veel lillesibulaid maha panna. Mügririkastes aedades tasub enne aru pidada, kuidas seda tööd korraldada. Rotte puuri pista ei suuda, küll aga päästaks see variant sibulad. Aiaärideski peaks sobivaid kaitsevahendeid saada olema.

* Hallaoht suureneb
Põhja- või kirdetuulega kõrgrõhkkond peaks aiapidaja valvsaks muutma: öised miinuskraadid on varmad tulema. See aga tähendab valu ja vatti mitmetele rohtsetele aiataimedele. Hallaohu korral katke soojalembesed sõbrad kindlasti looriga.

* Mädanikud viljadel
Tänavu on tavalisest rohkem mädanike vallutatud vilju, olgu need siis õunad, kartulid või muud. Korja sellised seenepommid kindlasti kokku ja põleta või isoleeri muust maailmast!

* Säilitamine
Tänavu tekib probleeme köögiviljade ja kartulite säilitamisega. Märjas mullas kasvanud juurikad ja mugulad vajavad enne panipaika asetamist tugevat kuivatamist. Mädanikesse nakatumine võib hoiustamise ajal tihemini ilmneda. See eeldab sagedast keldri külastamist.

* Istutamine
Vihmased ilmad ja niiske muld on taimede istutamiseks loodud. Muidugi ei tohi taimi lausa porisse panna. Kui nõuistikuid võib igal ajal uude kasvukohta siirdada, siis paljasjuursete taimede istutamine võimalus varasemale ajale. Tavalisel aastal peaks rihtima väljakaevamise selleks ajaks, kui lehed juba kolletama ning pudenema hakkavad. Üldjuhul on siis hallad üle aia käinud. Põõsaid võib vabalt sügisel istutada, viljapuudega on aiarajajal muidugi suurem risk: talve me ette ei tea, pakane ja närilised tahavad oma osa saada. Selles mõttes on kevadine puuistiku muretsemine kindlam.

© Väino Eskla

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam