•  

Ilm jälle porine ning libe (11.01.2008 00:00)


Foto Marleen Matvejev

Pole midagi teha, kui Atlandi tormid meid rahule ei jäta. Hea seegi, et pisut vaheldust valguse ja lume näol ära nägi. Nüüd aga künnab võimas edelavool kindlat rada ja selle lõpu ootamine võtab vähemalt sama palju aega kui enne ja pärast jõulupühi.

Lähemad 10 ööpäeva pole siiski ühtviisi soojad ja tuulised, sest järgmisel nädalal hiilib mõneks ajaks lähemale ka Kaspia äärde taandunud külm kõrgõhuala ning kui tuul pöördub merelt ära, seega lõunasse või koguni kagusse, on idapiiri lähedal miinus kerge tulema. Kellele kahjuks, kellele rõõmuks võib see kõrvalepõige väga lühike olla ning nädala teisel poolel taas edelavool sooja kehtestamas.

Täna, reedel, saabub tsükloni kese Põhjalahele ja hommikust saadik on merel edelatuule kiirus 17-20 m/s, vaata >>> Ka mandril on tuuline ning sajuhood lörtsi- ja vihmasegused.

Laupäeval on lühike hingetõmbeaeg, aga pühapäeval on juba järgmine tuuletegija tulekul, ainus vahe eelneva võib olla, et tugevneb hoopis tagalatuul. Seega pühapäeval tugev lääne- ja loodetuul 15-20 m/s.
Mudelid on arvutanud, et päeva jooksul lööb loodetuul ka taeva pilvist lagedaks, ehk juhtub see enne päikeseloojangut.

Esmaspäevast neljapäevani peaks olema tsüklonite vaheaeg ja need jäävad mõneks ajaks Atlandil pidama, see annabki võimaluse kõrgrõhualale pisut lähemale tulla. Kuid suur külm jääb ikka Lõuna-Venemaale Uuralite ligi ning pakub talvist ilma ka Kaspia lõunakaldale välja . Veelgi kaugemal Vahemere idasopis Türgi rannikul ja Küprosel pole ilm sugugi kiita ning ajuti ulatub lumi isegi sinna. Külmad kirdetuuled annavad aeg-ajalt tunda ka Egiptuses ning päevasooja napilt 20ºC lähedal. Nii et tuleb kodus soodsamaid aegu oodata, olgu see mõnus talveilm või juba kevad.

Merike Merilain, EMHI

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam