•  

Lääne-Eroopa ilm on praegu eripalgeline (28.08.2009 13:06)

Augusti lõpp Itaaalias
Foto: Annika Vaga

Keskmega Norra rannikul asunud tsüklon tõi vihma mitmele poole Lääne- ja Loode-Euroopasse, näiteks Suurbritannias mõõdeti eilseks sademetehulgaks kuni
32 mm vihma. Neljapäeval sadas aga Slovakkias Lomnický štít nimelises paigas raheterasid, millede läbimõõt ulatus kuni 8 mm-ni.

Udu, mille tõttu oli nähtavus väiksem kui 50 m, kogesid Saksamaa, Itaalia, Rumeenia, Sloveenia ja Tšehhi elanikud.

Suuremas osas on Lääne-Euroopas aga väga soe, Prantsusmaal ulatusid temperatuurid kuni 35 kraadini, Itaalias Firenzes mõõdeti 36,4 kraadi sooja, Bosnia-Herzegovinas asuvas Mostaris37,1 kraadi. Hispaanias Cordoba lähedal soojenes aga õhk kuni 39 kraadini.


 

Eelmised artiklid:

Euroopa ilm sügise lävel (26.08.2009) Lõuna-Euroopa metsad, mis kuivuse ja kuumuse tõttu tugevalt kannatada on saanud, saavad looduse poolt lähinädalatel veidi abi. Põhja-Atlandilt saabuvad tsüklonid muutuvad sügise lähenedes üha aktiivsemaks ning kannavad aeg-ajalt niiskemat ja jahedamat õhku ka lõunapoolsetele laiustele.

Lõuna-Euroopa vaevleb põrgutules (24.08.2009) Viimastel nädalatel on Lõuna-Euroopas päikese nautimine muutunud keeruliseks, kuna Vahemeremaad on sõna otseses mõttes ülekuumenenud. Eestis on võrreldes suve algusega tuleoht praegu madal, jäädes I kuni III klassi piiridesse.

Lääne - Euroopas on väga kuum (21.08.2009) Suuremas osas Lääne-Euroopas kestavad hoolimata hiljutistest äikesevihmadest kuumad ilmad, Saksamaal on täna välja antud isegi kõrgeima kategooria hoiatus. Temperatuurid on seal 30-st kraadist ülalpool, Münsteris mõõdeti eile +37°C.

Atlandil kogub jõudu orkaan Bill (19.08.2009) Atlandi ookeanil kogub jõudu käesoleva hooaja esimene orkaan Bill, mis on kasvanud Saffir-Simpsoni skaalal neljanda kategooria orkaaniks.

Mis loodusjõud kutsusid esile katastroofi Kagu-Aasias? (17.08.2009) Kagu-Aasia on kannatanud viimaste päevade ajal laastavate ja sadu inimelusid nõudnud loodusjõudude käes. Katastroofi kutsusid esile sel korral troopilised tsüklonid Etau Jaapanis ja Morakot Hiinas, Filipiinidel ning Taiwanis.

Bangladeshis sadas poole päevaga 333 mm vihma (video) (30.07.2009) Paduvihm EestisFoto: Terje Luik Tallinnas oli viimati suurem sadu 19. juulil,  terve päevaga sadas kümme korda vähem ehk 32.9mm vihma.

Uputus Minskis (video) (29.07.2009) Foto: Leili Valdmets Juulikuus on Minskis sadanud 168 mm vihma (214% kuu normist), 24. juulil sadas kahe tunniga maha kogunisti 55,4 mm.

Euroopas on ekstreemne suveilm (24.07.2009) Eilne satelliidipilt: Eumetsat Ekstreemset ilma on oodata täna ka Eestisse.

Euroopas jätkub suvi vihmade ja äikesetormidega (23.07.2009) Foto: Leili Valdmets Euroopas määrab ilma Atlandilt pärit tsüklon, Eestisse on oodata tugevaid sadusid ja äikest alates homme õhtust. Kõrgeima, punase kategooria hoiatus on täna välja antud Tšehhis äikesetormide tõttu.

Siberi põhjaosas (polaarjoone taga) võib avada sel aastal uue suvekuurordi (13.07.2009) Siberi põhjaosas (polaarjoone taga) võib avada sel aastal uue suvekuurordi, arvab Gismeteo.ru.

Suvi Euroopas on alanud väga vihmaselt (09.07.2009) Suvi Euroopas on alanud vihmaselt - juunis tõusid paljud jõed üle kallaste, juuli alguses tuli ohtralt vihma Kesk-Euroopas, nüüd on järg jõudnud Ida-Euroopa kätte.

Iraaki vaevavad liivatormid (01.07.2009) Satelliidipilt 18. juunist: Jeff Schmaltz MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC

Maakera külmapoolusel on erakordne kuumus (30.06.2009) Maakera külmapooluseks ristitud Sahha (Jakuutia) vabariigis Siberi kirdeosas on praegu terve Venemaa kõrgeimad temperatuurid. Esmaspäeval mõõdeti Verhojanskis +31,3 °C , mis on 10-12 kraadi kõrgem tavapärasest.

Kaos Euroopas võtab juba looduskatastroofi ilme (26.06.2009) Kesk-Euroopa, Itaalia ja Balkanimaad püsivad jätkuvalt hiidmõõtmetega madalrõhkkonna mõjusfääris. Vihmavalanguid tootva pilvekihi paksus ulatub suuremalt jaolt 5 kuni 6 km kõrguseni ning sadude lõppu pole lähipäevil veel ette näha.

Euroopas uputab (25.06.2009) Läinud nädalavahetusel Kesk-Euroopa ja Balkanimaade kohal formeerunud madalrõhuala püsib tänaseni täies jõus ning selle tugevatest sadudest põhjustatud üleujutused on muutunud eluohtlikuks.

Kesk- ja Kagu-Euroopas jätkuvad paduvihmad (24.06.2009) Samal ajal kui Eestis lõpuks ometi on kätte jõudnud suveilmad, kannatab Kesk- ja Kagu-Euroopa tugevate paduvihmade käes.

Orkaanihooaja avas Andres (24.06.2009) 21. juunil formeerus Vaikse Ookeani kirdeosas käesoleva hooaja esimene troopiline tsüklon, mis sai nimeks Andres.

El Nino võib tugevneda lähinädalatel. Kas tuleb külm talv? (09.06.2009) El Nino , mitmetesse maailma paikadesse kaost põua ja üleujutuste näol kaasa toov nähtus võib areneda lähinädalatel, teatab USA riiklik kliimaennustuskeskus.

Metsik keeristorm Moskva lähistel (05.06.2009) Sel ajal, kui Eesti-Läti-Vene piiril 3. juunil mitu väikest pöörist oma energiad ühendasid ja ühtseks koondusid, möllas sama madalrõhkkonna idaservas, Moskva taga äärmiselt ohtlik osatsüklon. Pöörisega seotud külm front, mis Venemaa edelaosast kirdesse liikus, kutsus esile äikesepilvede all keeristormide tekke.

Avastati uus pilvetüüp (04.06.2009) Foto: Merrick Davies, Uus-Meremaa Uus pilvetüüp defineeriti viimast korda 1951. aastal. Nüüd on aga lootust, et pilvede nimestik täieneb taas uue liikmega, vahendab NOVAATOR.

Äärmiselt ohtlik atmosfääri seisund Lääne-Euroopas. Eestisse on äikest oodata kolmapäeval (25.05.2009) 25. mail on Lääne-Euroopas (Prantsusmaal, Madalamaades, Saksamaal, Suurbritannia lõunaosas) ebaharilikult suur atmosfääri ebastabiilsus, mis lubab tekkida äärmuslikel äikestel ja teistel ohtlikel konvektiivsetel nähtustel.

Indias oli eile sooja pea 50 °C! (20.05.2009) Pilt: India meteoroloogiaagentuur Kui Eesti soojemad paigad asuvad lõunapoolsetes maakondades, siis Indias on kliima kontinentaalsem just põhja pool.

Antarktikas on üle 70 kraadi külma (08.05.2009) Täna öösel mõõdeti Antarktikas, uurimisjaamas Vostok külma -70,5 °C, lõunapoolkeral on saabumas talv.

Järjekordsed orkaanid saadeti pensionile (07.05.2009) 2008.a. septembris suurt hävingut toonud orkaan Ike kosmosest pildistatunaPilt: NASA Kolme möödunud aastal Atlandi Ookeanil möllanud orkaani ning ühe Vaikse Ookeani kirdeosa orkaani nime enam kunagi kasutusele ei võeta, teatab Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon WMO. "Pensionile saadetud" orkaanide nimed Atlandil on Gustav, Ike ja Paloma ning Vaiksel Ookeanil Alma. Nimekirjast eemaldamise põhjuseks on suured laastamistööd ja inimohvrid, mida need tormid mullu kaasa tõid.

USA lõunaosa propageerib suvist ilma (22.04.2009) Pilt: Accuweather USA lõunaosa propageerib suvist ilma, põhja pool liiguvad aga tsüklonid oma harjumuspärast rada.

Rahutu ilm Euroopa lõunaosas (17.04.2009) Foto: merka07Äikesepiltide galeriist Tavaliselt Atlandi keskosa kohal laiuva kõrgrõhuala rahu on ookeani põhjaosast laskuvate tsüklonite tõttu tugevalt häiritud. Kõrges kaares käiv päike üritab küll teha, mis teha annab, kuid põhjatsüklonitega jõuab Euroopa edelaosa ja Aafrika põhjaosa kohale külma õhku. Visuaalselt on seda näha merepinnast nii oma kilomeetri kõrgusel mägikülades, kus tsüklonite tagalas sajab lund. Eile (16.04) Hispaanias, täna (17.04) Marokos. Merepinna kõrgusel jõuavad sajud maapinnale küll vihmana, samas jäävad päeva maksimumid 20 kraadist madalamale.

Põhja-Aafrikas sadas lund (13.04.2009)

Atlandil prognoositakse 2009. aastal vähem orkaane kui mullu (09.04.2009) USA Colorado osariigi ülikooli teadlased on matemaatiliste kliimamudelite abil välja arvutanud, et 2009. aasta tuleb Atlandi ookeanil orkaanide poolest tunduvalt vaesem kui eelmine, 2008. aasta.

Üleujutused Austraalia idarannikul (02.04.2009) Pilt: Austraalia meteoroloogiabüroo Alles see oli, kui Austraalia idarannikul hoiti hinge kinni Vaiksel ookeanil patseeriva troopilise tsükloni Hamishi pärast. 31. märtsil Austraaliast lõuna poolt kerkiv madalrõhkkond tegi 1. aprilli hommikul halba nalja ja kallas maha nii suure koguse vihma, et ujutas üle suure osa idarannikust. Omajagu aitas kaasa ka vihmaga koos rannikul aset leidnud tavapärane veetõus.

India idaosas külvas hävingut keeristorm (02.04.2009) Pilt: Earth Snapshot Teisipäeval laastas India idaosa võimukas tornaado. Vaid tund aega kestnud keeristormi tõttu hukkus Sindh Today teatel Orissa osariigis 14 ja sai vigastusi 197 inimest.

Halvad ja väga halvad ilmaolud kestavad USA-s praktiliselt nädala lõpuni (26.03.2009) Põhja-Kanadast üksteise järel laskuvad madalrõhkkonnad ei lase ameeriklastel sugugi kevade tulekut nautida. Külma ja niisket õhku transportivad madalrõhkkonnad põhjustavad USA lääneosas lumetorme, keskosa kohale jõudes liiguvad madalrõhkkonnad läände, kutsudes esile tugevaid sadusid (nii lume, lörtsi kui vihmana) ja sellest tulenevalt üleujutusi; riigi idaosas võtavad pöörised suuna kirdesse kõrgematele laiustele ning loovad soodsad tingimused USA edelaosas äikesetormide arenguks. Halvad ilmaolud kestavad USA-s praktiliselt nädala lõpuni.

Temperatuurikontraste pakkuv märts Põhja-Venemaal. (24.03.2009) Nädala alguses Põhja-Venemaalt itta liikunud madalrõhkkonna järel kandus põhja- ja kirdetuule abil pooluselt taas külma ja arktilist õhku, mis tõi endaga kaasa Venemaa Euroopa osas märtsikuu kõige käredamad miinused. Arhangelski oblastis mõõdeti külma 23,1 °C, mis on keskmisest vähemalt 15 °C madalam näitaja.

Päikese hetkeline võidukäik Edela-Euroopas (16.03.2009) Samal ajal kui terve Põhja-Euroopa on vallutatud sajust ja tuulist ilma tootvate madalrõhkkondade poolt, võib Lääne- ja Lõuna-Euroopa nautida kõrgrõhkkonna toel suviselt sooja päikest.

Saudi Araabias oli viimase kümne aasta rängeim liivatorm (12.03.2009) Teisipäeval tabas Saudi Araabia pealinna Riyadhi viimase kümne aasta rängeim liivatorm, mis kattis linna paksu kollase tolmukorraga:

Troopiline tsüklon Hamish Austraalia idarannikule ähvardavalt lähedal (10.03.2009) Sel ajal kui Austraalia läänerannikul ripuvad üleval hoiatused tugeva tuule (kuni 30 m/s) ja sellest põhjustatud tulehoiatuse kohta, pöörleb juba päevi hoopis teist sorti OHT idarannikust nii oma paarsada kilomeetrit lääne pool, Vaikse ookeani vete kohal.

Tänane temperatuurierinevus maailmas oli üle 100 kraadi (05.03.2009) AntarktikaPilt: NASA Maailma külmapoolus kolis täna Jakuutiast üle Antarktikasse - sealses vene uurimisjaamas "Vostok" mõõdeti  külma -58,2 kraadi. Jakuutias mõõdeti madalaimaks temperatuuriks -50,9

Ärapööratud Euroopa (05.03.2009) Pilt: Meteoalarm Samal ajal, kui Venemaa avarustes laiuv kõrgrõhuala laiendab oma valdusi Põhja-Euoopa suunas, ei jää Põhja-Atlandilt laskuvatel tsüklonitel üle muud, kui oma trajektoor lõuna poole suunata. Miks minna otse, kui saab ka ringiga, peaasi et saab ja madalrõhkkonnad kulgevad riburada pidi Briti saartelt üle Prantsusmaa ja Pürenee Itaalia kohale. Põhjast kukkuvad madalrõhkkonnad veavad enda järel külma õhku ning vihmast saab võluväel tahkem saju faas: lumi. Peaaegu 20-ni ulatuvaid soojakraade nautinud Lõuna-Euroopa rahvad on sunnitud paratamatusega leppima.

USA-d valitseb... ilm (02.03.2009) Mitte ainult Euraasia ja Austraalia mandril ei paku ilm sel aastal meteoroloogidele erilisi üllatusi.  Põhja-Ameerika võtab lähenevat kevadet vastu ulatusliku lumesaju ja tuisuga.

Rahe purustas Ekurekus 680 hoonet (26.02.2009) Küla Cross River State osariigisFoto: Bernd Noack Nigeerias asuv Ekureku ja sellega piirnevad külad said kaela talvetormiga kaasnenud rahesaju, mis purustas 680 hoonet ja jättis koduta 5000 inimest, kirjutab Leadership Nigeria.

Kaug-Idas on jätkuvalt tormine ja tuisune (26.02.2009) Kaug-Idast on sel talvel üle käinud nõnda palju talvetorme, et ilmaportaali Gismeteo.ru sõnul on juba tüdinetud  nende loendamisest. Praegugi on Kamtšatkal tugev tuisk, mis kasvatas öö jooksul lumehangesid 30 cm võrra ja tuule kiirus ulatus kuni 30 meetrini sekundis.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam