•  

Ühendkuningriigi ja Iirimaa ilmateenistused otsivad tormidele nimesid (08.09.2015 15:22)

Suurbritannia ilmateenistus Met Office ja Iirimaa ilmateenistus Met Éireann teatasid, et hakkavad otsima nimesid tormidele, mis mõjutavad Suurbritanniat ja Iirimaad.

Met Office ilmakaart näitab, et täna valitseb Suurbritannias ja Iirimaal kõrgrõhkkond 

Naaberriikide ilmateenistused loodavad, et kuna nimedega tormidele pööratakse rohkem tähelepanu, siis see aitab tõsta teadlikkust raskete ilmaolude korral ja tagab ühtlasi suurema ohutuse üldsusele.

Nimesid kogutakse elanikkonnalt läbi sotsiaalmeedia kanalite, samuti võib oma nimesoovid saata mailiga. Näiteks twitteris tuleks oma nimesoov säutsuda #nameourstorms kasutades. Kui nimed kogutud, pannakse need tähestikulisse järjekorda ja kasutatakse järjest vaheldumisi naiste- ja meestenimedega.

Nimed pannakse ainult tugevamatele tormidele, mille tõttu antakse välja kollased, oranžid või punased hoiatused.

Viimati anti Suurbritannias nimi 2013. aastal juudapäeva tormile ('St Jude's Day' storm),* mis Berliini vabaülikoolis oli saanud nimeks Christian ja Rootsi ilmateenistuses Simone. 

*Apostlite Siimoni ja Juuda päev ehk simunapäev.

 

Eelmised artiklid:

Erakordsed üleujutused Hispaania lõunaosas. Videod (08.09.2015) Tugevad paduvihmad tõid esmaspäeval ühe ööga kaasa erakordsed üleujutused Hispaania lõunaosas. Üks kõige enam mõjutatud piirkondadest on  Adra linn Almería rannikul Hispaania kaguosas.

2003. aastal möllanud tulekeeris põhjustas meediakära eelmisel nädalal (07.09.2015) USA uudistekanal Weather Channel taasavaldas hiljuti video 2003. aastal Kentuckis nähtud tuletornaadost, mida paljud meediaväljaanded jagasid edasi kui värsket uudist.

El Niño ilmastikunähtus võib tulla viimase 65 aasta tugevaim (04.09.2015) Küps ja tugev El Niño ilmastikunähtus on moodustunud troopilise Vaikse ookeani kohal ja tugevneb veelgi. Temast võib tulla võimsaim El Niño alates 1950-st aastast,  teatab maailma meteoroloogiaorganisatsioon WMO oma raportis.

Talv hiilib lähemale (03.09.2015) Suvi jäi tänavu hilja peale ja juba hiilib talv lähemale. Põhjapoolkera esimesed lumesajud on tavaliselt juba augustis Alaskal ja nii ka tänavu. Jakuutia idaosas sadas aga 1. septembril maha paks lumi, kirjutab Venemaa ilmaportaal Meteovesti.

Tänavuse aasta tugevaim taifuun tabas Taiwani. Videod (08.08.2015) Tänavuse aasta tugevaim torm, taifuun Soudelor, maabus täna varahommikul tugeva tuule ja vihmasaju saatel Taiwani saarel ja suundub edasi Hiina ranniku poole.

Supertaifuun Soudelor on tänavuse aasta tugevaim (04.08.2015) Supertaifuun Soudelor Vaikse ookeani lääneosas ohustab Taiwani ja Hiinat, kuhu ta peaks jõudma selle nädala teisel poolel. 3. augustil tugevnes taifuun kõrgeima, viienda kategooria taifuuniks ja on tänavuse aasta tugevaim.

Lähis-Ida kuumalaine on rekordite lävel (03.08.2015) Lähis-Ida kuumalaine on muutunud äärmuslikuks, sest lisaks kõrgetele temperatuuridele teeb  selle talumatuks suur õhuniiskus. Iraanis Pärsia lähe ääres Bandar Mahshahr linnas arvutati tajutavaks temperatuuriks 73 kraadi.

Täna on juuli teine täiskuu (31.07.2015) Kalmer Saar Foto tänavusest esimesest täiskuust juuli alguses Tänaöine täiskuu on juba teine juulikuu jooksul. Selline nähtus leiab aset keskmiselt iga kahe-kolme aasta tagant.

Rootslanna ilmavideo sai ülikiiresti ülipopulaarseks (31.07.2015) Rootslanna Linda Bodlingu Facebooki laetud ilmavideo on mõne päevaga kogunud juba üle viie miljoni vaatamise ja levib ülikiiresti edasi.

Tormiküttide uus trend - tornaadosid filmitakse droonide abil (15.07.2015) Tänu mitmekesistele ja lihtsalt kättesaadavatele pildistamis- ja filmimisvahenditele pole mitte kunagi varem jõudnud laiema avalikkuseni nii palju fotosid ja videoid erinevatest loodusnähtustest kui praegu.

Suvesoe kolis Siberisse (15.07.2015) Kui meie siin peame leppima keskmisest jahedama suvega, siis Siberis on sooja keskmisest neli kuni kuus kraadi enam.  Täna keskpäeval mõõdeti näiteks Altais 36 kraadi sooja, Krasnojarski krai keskosas aga 27...28 kraadi sooja.

Norras sadas tunniga maha uskumatult suur kogus vihma (15.07.2015) "Seda lihtsalt ei juhtu Norras, meil on raske uskuda, et see on tõsi. Mitte, et me kahtleksime mõõtmistulemustes, aga see on lihtalt uskumatu." Nii ütles Norra meteoroloog Geir Ottar meediakanalile NRK.no esmaspäeva õhtupoolikul Ogndali külas tunniga maha sadanud 110 mm vihma kohta.

Vaikse ookeani edelaosas tegutsevad supertaifuunid. Videod (10.07.2015) Vaiksel ookeani edelaosas olid täna keskpäevase seisuga tegutsemas supertaifuun Nangka, troopiline torm Linfa ja taifuun Chan-hom, mis on tugevnemas supertaifuuniks ja ähvardab tõsiselt Hiina rannikut.

Loodusstiihia Kaasanis. Video (18.06.2015) Venemaa mustmullavöönd on aktiivse atmosfäärifrondi mõju all ja paljudes kohtades on juba juunikuu vihmanorm täis sadanud, tuulepuhangud ulatuvad 20-25 m/s. Tatarstani pealinnas Kaasanis filmitud tormivideo jätab mulje, justkui oleks see tehtud kusagil ookeani lähedal tugeva orkaani ajal.

Üleujutus Tbilisis tõi kaasa ohvreid ja päästis loomaaia loomad tänavatele. Videod (14.06.2015) Kestvad paduvihmad tekitasid Gruusia pealinnas Tbilisis üleujutuse, mis haaras enda alla mitu elurajooni, kus asus ka loomaaed. Hukkunud on vähemalt 12 inimest, sealhulgas loomaaia töötajaid.

Norrat tabas juunikuine lumetorm (03.06.2015) Pilt Sognefjelleti veebikaamerast Teisipäeva hommikul ärkasid lõunapoolse Norra mägedes elavad inimesed otsekui keset jaanuarikuist lumetormi.

USA on loodusjõudude küüsis (28.05.2015) USA kesk- ja lääneosa on terve nädala võidelnud erinevate loodusjõududega ja halbadel ilmadel ei näi lõppu tulevat. 25. mail tekitasid paduvihmad Texase ja Oklahoma osariigis suured üleujutused, mille tagajärjel hukkus 21 inimest ja 11 on siiani teadmata kadunud.

India kannatab kuumalaine käes (26.05.2015) India kannatab suure palavuse käes, juba mitmeid päevi on temperatuur tõusnud +40...+48 kraadini. Erinevate meediaväljaannete andmetel on kuumalaine ohvriteks langenud üle 700 inimese.

Tornaado Mehhiko ja USA piiril. Videod (26.05.2015) Esmaspäeval tabas Mehhikos USA piiri lähedat asuvat Ciudad Acuna linna erakordselt võimas tornaado, mille ohvrite hulgas on kolmteist hukkunut ja enam kui 200 vigastatut.

Halo tekitas Mexico Citys paanikat (25.05.2015) Jääkristallidel peegelduv päikese- või kuuvalgus tekitab taevas halosid umbes sajal päeval aastas, kuid väga eredaid eksemplare näeb siiski harva. Nii tekitaski ere halo Mexico Citys mitmetes inimestes paanikat ja nad pidasid seda valgusnähtust maailmalõpuendeks.

Ecuadoris istutati päevaga 600 000 puud (22.05.2015) Ecuadori Vabariigis püstitati 16. mail uus metsaistutamise rekord, mis kanti ka Guinnessi rekordite raamatusse. Nimelt istutasid seal vabatahtlikud vihmametsade taastamiseks ühe päevaga 647 250 puud.

Austraalias sadas ämblikuvihma (20.05.2015) Foto: Ain Avik Austraalias on mai viimane sügiskuu. Nagu tavaliselt, on see aeg ka tänavu olnud sademeterohke. Austraalia kaguosas asuvas Gouldburnis sadas aga eelmisel nädalal kõikide arahnofoobikute hirmuks ämblikuvihma.

Põhja-Hiina tervitas algavat suve lumesajuga. Videod (20.05.2015) Hiinas on iidse kuukalendri järgi suve alguseks peetud mai algust (5-6. mai). Tänavu tõid suve esimesed päevad kaasa külma frondi ja sellega kaasneva tiheda lumesaju, kohati ulatus lume paksus 10 sentimeetrini.

Venemaal jäi filmile veider maalihe (19.05.2015) Aprilli alguses õnnestus Venemaal Kemerovo oblastis juhuslikul möödakäijal filmile jäädvustada kummaline, justkui tasast maad mööda roomav maalihe, mis mattis enese alla nii puud, elektriliinid kui ka maantee.

Teisipäevane torm tõi Põhja-Saksamaale tornaadosid. Videod! (07.05.2015) Teisipäeva õhtul tabas Põhja-Saksamaad torm Zoran, mis tõid endaga kaasa vähemalt kolm tornaadot.

Vulkaanipurse Tšiilis sunnib inimesi evakueeruma. Video. (23.04.2015) Tšiilis purskas üle 43 aasta Calbuco vulkaan.

Sydneys oli 20. aprill viimase 13ne aasta kõige vihmasem päev (21.04.2015) Sydneys ja mujal Austraalia New South Wales'i piirkonnas on tugev torm. Terve aprill on olnud Austraalia kagurannikul väga sademeterohke. Ainuüksi 20. aprillil sadas Sydneys19 mm vihma, mis on suurim kogus viimase 13ne aasta jooksul. Sydneyst põhja pool asuvas Dungogis mõõdeti sademeid tervelt  312mm. Tuule kiirus ulatus kuni 37,7 m/s.

Norras sadas vihmaussivihma (17.04.2015) Vihmaussi jõulud Pildistatud 26.12.2013 Foto: Peep Loorits Norra bioloogiaõpetaja Karstein Erstad käis  nädala alguses Bergeni lähedal matkamas ja leidis paksult lumelt tuhandeid vihmausse. Peale seda, kui ta oli nähtusest teatanud Norra uudistekanalile NRK, hakkas uudiseid allasadanud vihmaussidest saabuma paljudest kohtadest Lõuna-Norras.

Valgevenes mattis must torm linna päeva ajal pimedusse (16.04.2015) Kuvatõmmis videost Lääne-Ukrainat nädala alguses tabanud liivatorm ei jätnud puutumata ka Valgevenet. Sealkandis haruldane looduse stiihia tabas mitmeid piirkondi ja  võimutses ka pealinnas Minskis. 

Lääne-Ukrainat tabas liivatorm. Videod (15.04.2015) 14. aprillil tabas Lääne-Ukrainat sealkandis haruldane loodusnähtus, liivatorm.  Lisatud videol on näha, et tugeva tuule käes on Hmelnitski linnas autodelgi raske sillal püsida.

Tornaadod USA-s. Videod (10.04.2015) Tornaadokahjustused Fairdale linnas Foto: SCANPIX/John Starks USA-s registreeriti 9. aprillil kokku kaheksa tornaadot Kesk-Lääne neljas osariigis.

Hiigelrahe Ameerika Ühendriikides. Videod (09.04.2015) Missouri osariigis USA-s 7. ja 8. aprillil möllanud äikesetorm tõi endaga kaasa hiiglaslikud raheterad, teatati isegi greibi- ja tennisepallisuurustest jääpallidest.

Aprillilumi Kalifornias (08.04.2015) Californiasse on vihm küll väga oodatud, kuid eile sadas seal lausa lund.

Kummaline ring Kasahstani taevas (07.04.2015) 3. aprillil märkasid ühe Kasahstani küla elanikud taevas kummalist tumedat ringi, mis püsis seal umbes 15 minutit.

Maailma kõige kuivemas paigas on suured üleujutused (02.04.2015) Maailma kõige kuivemas paigas, Atacama kõrbes Tšiilis, sadas märtsi lõpus 24 tunniga maha 24,4 mm vihma, mis on sama palju kui viimasel 14 aastal kokku.

Antarktikas sündis võimalik soojarekord (02.04.2015) Weather Undergroundi teatel mõõdeti 24. märtsil Antarktikas Argentiinale kuuluvas Esperanza vaatlusjaamas sooja 17.5°C. Ametlikuks rekordiks saab see alles peale kinnitamist Maailma Meteoroloogiaorganisatsioonis. Eelmine mitteametlik rekord pandi kirja vaid päev varem Marambio baasis, seal oli temperatuur 17.4°C.

Supertaifuun Maysak kosmosest nähtuna (02.04.2015) 31. aprilli teisel poolel saavutas Vaiksel ookeanil tiirlev taifuun Maysak 85 m/s ulatuvate tuulepuhangutega supertaifuuni staatuse. Saffir-Simpsoni orkaaniskaalal annab see viienda kategooria.  Rahvusvahelise kosmosejaama pardalt filmis ja pildistas seda astronaut Samantha Cristoforetti.

Euroopat laastas Saksamaal Niklaseks nimetatud torm (01.04.2015) Berliini vabaülikoolis Niklaseks nimetatud torm tegi eile Euroopas kõva kahju, hukkunud on vähemalt üheksa inimest. Enim laastasid üle 50 m/s puhuvad tuuled Saksamaad, Austriat ja Šveitsi.

Moskvas puhuv tuul teeb rekordeid (31.03.2015) Moskvas juba neljandat päeva jätkuv torm tegi juba omalaadse rekordi  - kunagi varem pole nii pikalt ilm tuuline olnud. Kuigi napilt tormi mõõdu (17,2 - 20,7 m/s) välja andvad tuulepuhangud tunduvad meie jaoks küllaltki leebed, on need Moskva kohta üsna haruldased.

Itaalia mägedes sadas vähem kui ööpäevaga maha 256 cm lund (12.03.2015) Itaalia keskosas 1421 meetri kõrgusel asuvas Capracotta külas sadas möödunud nädalal 18 tunniga maha 256 cm lund, teatab MeteoWeb.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam