•  

Venemaa meedia pasundab järjekordsest karmist talvest (11.10.2016 16:17)

"Euroopale ja Venemaale läheneb katastroofiline talv", "Talv on lähedal: Euroopale ja Venemaale saabub koletislik talv" ja teisi sarnaseid pealkirju leiab praegu mitmetest Venemaa veebiväljaannetest. 

Jägala juga 2010. aasta talvel
Foto: Lee Nuutre

Nende sõnul kinnitavad spetsialistid, et Euroopas on oodata järjekordset viimaste aastakümnete karmimat talve, lisaks pakasele on tulemas ohtralt lund ja tihti tuiskab. Lääne-Euroopas võib saatuslikuks saada lumekoristustehnika nappus.

Kommentaar on siiski võetud ka ühelt nimeliselt eksperdilt. Atmosfäärifüüsika professor Aleksei Kokorin seletab, et Euroopa talve kohta pole võimalik teha usutavat prognoosi pikemaks ajaks kui nädalaks. Nimelt on küll maailmas olemas mõned stabiilsema ilmaga paigad. Näiteks kui Jakuutias seab end sisse kõrgrõhuala, siis võib kindel olla, et selge ja külm ilm jätkub seal vähemalt terve kuu. Keset maismaad lihtsalt pole selliseid õhumasse, mis seda antitsüklonit liigutada suudaks. Kuid igalt poolt meredega piiratud Euroopas Atlandi okeanist kuni Uuraliteni on ilmad äärmiselt ebapüsivad.

Eelmised artiklid:

Orkaan Matthew läheneb Florida rannikule (06.10.2016) Orkaan Matthew on ületanud möödunud kahel päeval mitmeid Kariibi mere saari ja Bahama, ja on ööpäeva jooksul jõudmas Floridasse ja tugevneb, kuid 5. kategooriani uuesti vast ei jõua.

Kariibi meres raevutseb orkaan Matthew (03.10.2016) Kariibi merel tekkis orkaan Matthew, mis tugevnes 1. oktoobril 5. kategooriani, aga siis nõrgenes tagasi 4. kategooriani ja on püsinud üsna stabiilne. 3. oktoobril hakkas orkaan triivima põhja.

Ilmarekordite hulka kanti ka kõige pikem ja kõige kauem kestnud välk (21.09.2016) Foto: Sten Lauba Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon WMO registreeris maailma pikima ja ka kõige kauem kestnud välgunoole. Kõige pikem välk lõi Oklahomas 2007. aastal ja tema pikkus ulatus horisontaalselt 321 kilomeetrini. Kõige kauem oli aga näha välgunool Lõuna-Prantsusmaal 2012. aastal - see kestis tervelt 7,74 sekundit.

Maailma ülikiire soojenemine jätkub (21.09.2016) Maismaa ja ookeani pinnatemperatuuri erinevused keskmisest temperatuurist perioodil jaanuar - august 2016. Tumepunasega on märgitud rekordiliselt soojad paigad. Maailma meteoroloogiaorganisatsiooni WMO teatel jätkub meie planeedi ülikiire soojenemine. Septembri alguse seisuga oli globaalne keskmine temperatuur 20. sajandi keskmisest 1.01°C kõrgem. Eelmise aasta samast perioodiga võrreldes oli see kõrgem 0.16°C ja mullune aasta oli ilmavaatluste ajaloos kõige soojem.

Vaikse ookeani idaosas võimutseb viimaste aastate tugevaim taifuun (14.09.2016) Taiwani lõunaosa ja Filipiinidele kuuluvate Batani saari tabanud ja Hiina lõunaosa ohustav viienda kategooria taifuun Meranti on viimaset aastate võimsaim. Taiwani ilmateenistuse andmetel on taifuuni keskmes tuulte kiirus 51m/s ja puhangud ulatuvad 63 m/s.

Taiwanile on maabumas supertaifuun Nepartak (07.07.2016) Taiwanile on maabumas tänavuse tormihooaja esimene taifuun, supertaifuun Nepartak. Taiwani ilmateenistus hoiatab rajuga kaasnevate paduvihmade ja kõrgete lainete eest. Vaata reraalajas:

Soome suvi jäi lühikeseks, Lapimaal lumi maas (09.06.2016) "Soome suvi on lühike, kuid vähese lumega", naljatab Soome riigitelevisiooni meteoroloog Matti Huutonen Twitteris. Salomo nime saanud suvetorm tõi Lapimaale mitmesse paika kaasa lume. Hommikul oli see mitme sentimeetri paksune, kuid päeva peale sulab.

Mariaani süvikust leiti ebamaise välimusega elukas. Video (04.05.2016) USA uurimislaeva Okeanos Exploreri teadlased filmisid 24. aprillil veealuse kaugjuhitava seadmega Deep Discoverer Mariaani süvikus 3,7 km sügavusel ebamaise välimusega meduusi.

Armeenias filmiti huvitava kujuga läätspilvi. Video (26.04.2016) Armeenias jäid videole kummalise kujuga läätsekujulised kõrgrünkpilved – Altocumulus lenticularised. Õhu lainelise liikumise puhul tekkivaid läätspilvi ongi näha peamiselt mäestikes, mägede allatuulepoolsel küljel ja tihtipeale meenutavad need UFO-sid .

Tolmusaatan tõstis Hiinas õpilase õhku. Video (22.04.2016) Meiegi põldudel ja tänavatel kevadeti keerlevad, tolmusaatanateks kutsutavad tuulekeerised võivad üsna saatanlikud olla - üks selline tolmukeeris tekkis Hiinas Gansu provintsis Yuanquani põhikooli juures spordiürtuse ajal, kus ta tõstis maast mitme meetri kõrgusele koolilapse.

Videod heitlikust aprilliilmast (14.04.2016) Aprillikuu ilmad on tervel põhjapoolkeral heitlikud. Selle kuu jooksul võib kogeda nii pakaselist ja lumist talve kui leitsakulist suve. Siin mõned ülevaated hiljutistest ekstreemsematest ilmaoludest.

Põhja-Siberis rebib tuul majadelt katuseid ja inimesi tänavalt. Videod (22.03.2016) Venemaa ilmateenistuse teatel on Siberi põhjaosas läänest itta kulgevate tsüklonite ja atmosfäärifrontide tõttu väga ebastabiilsed ilmaolud. Tuulepuhangud ulatuvad kuni 25 m/s. Eile, 21.märtsil tõi Atlandi tsüklon kohale ka keskmisest 14-17 kraadi soojema ilma.

Imelaps, kelle maalide hulgast leiab palju kauneid pilvepilte (18.03.2016) Kolmeteistkümneaastane inglise  noormees Kieron Williamson kujutab oma imepärastel impressionistlikel maalidel muuhulgas palju ja erinevaid pilvi. Igal juhul on tema pildid imetlemist väärt.

Veel paar päikeselisemat päeva, siis on sadu oodata (02.03.2016) Kevade ootel Foto: Kalmer Saar Märts jätkub esialgu päikeseliselt, kuid juba reedel võib mõnel pool lund või lörtsi tulla. Edasi läheb ilm juba pehmemaks, kuid ka sajusemaks.

Venemaa keskosa tabas võimas lumesadu. Videod (02.03.2016) Aktiivne edelatsüklon tõi Venemaa keskossa viimase viiekümne aasta tugevaima lumesaju, teatab sealne ilmateenistus.  Juba eile õhtul said mitmed oblastid poole kalendrikuu jagu sademeid, öösel jõudis tsüklon Moskva kohale ja on juba jõudnud seal peaaegu täita terve märtsikuu sademetenormi.

Kanaari saartel sajab lund. Videod (19.02.2016) Hispaaniat tabanud külmalaine on jõudnud ka Kanaari saartele ja Tenerifel ning Gran Canarial sadas 1500 meetrist kõrgemates paikades lund. Turistidel ei soovitada täna 3718 meetri kõrgusel asuvat Teide mäetippu külastada.

Kanada sai uue lumerekordi (18.02.2016) Eile mõõdeti Kanadas Ottawa lennujaamas ööpäevaga maha sadanud lume paksuseks 51 cm, mis sai ka uueks 24 tunni rekordiks.

Austraalias on karvane paanika (18.02.2016) Austraalia Victoria osariigi Wangaratta linna tabas "karvane paanika", kui kõrbepallid tungisid linna ja matsid inimeste eluasemed kuivanud ja karvaste kõrte alla. Sellist nähtust võib seal kohata igal aastal, kuid tänavu on ta tavalisest tugevam mitmel põhjusel -  on väga kuiv, puhub tugev tuul ja linna lähedal on lohakas maaomanik jätnud umbrohu koristamata.  Tuul rullibki kuivanud kõrred pallideks ja ummistab nendega inimeste eluasemed.

USA-s arreteeriti koopaorav valeks osutunud ilmaprognoosi tõttu (12.02.2016) USA-s Suffieldi linnas arreteeriti koopaorav ehk ümiseja Chuckles VII valeks osutunud ilmaennustuse tõttu. Nimelt on Ameerikas kombeks kasutada neid loomakesi küünlapäeval tulevase ilma prognoosimiseks - kui talveunest üles äratatud koopaorav näeb oma varju, siis talv kestab veel pikalt, kui aga mitte, on oodata varajast kevadet. Tänavu hakkas lund sadama vaid paar päeva pärast seda, kui Chuckles VII oli ennustanud peatselt saabuvat kevadet.

Hispaanias lükkas tuul ratturid ümber ja katkestas võistused (12.02.2016) Hispaanias ei olnud sportlastel võimalik Alicante provintsis peetaval Volta a la Marina jalgrattarallil sõita, sest tugev tuul lükkas nad lihtsalt ümber. Tuule kiiruseks mõõdeti 100 km/h (28 m/s) ja korraldajad otsustasid võistlused katkestada.

Eelmisel aastal oli maailmas rekordiliselt palju hairünnakuid (10.02.2016) Eelmisel aastal toimus terves maailmas inimestele 98 hairünnakut, mis on suurim arv alates 1958. aastast, mil hakati neid kirja panema. Varasem rekord pärineb 2000.aastast, siis oli rünnakuid 88.

Kõige kuumem paik maailmas on praegu Austraalias (10.02.2016) Austraalia lääneosa on praegu maailma kuumim paik. Seal on  sooja 45 kraadi ümbruses ja näiteks Shark Bays mõõdeti pühapäeval sooja 47 °C.

Siberi külm jõudis otsaga Taisse (09.02.2016) Siberi külm kõrgrõhkkond on tänavu jõudnud tavapärasest kaugemale lõunasse. Jaapanis, Hiinas ja Koreas on tõsine pakane, kuid Siberis endas on normist kõrgemad temperatuurid. Esmaspäeval ulatus jäine õhk ka Taimaale.

Jääle pargitud autod vajusid läbi (08.02.2016) Meie jääteedel liiklemise reeglid ei luba autot seisma jätta ja sõidukid võivad sinna sõita vähemalt 3-minutilise ajavahemiku järel. Ameerikas Wisconsini osariigis on jääl parkimine lubatud jääaluseks püügiks kai lähedal järvel. Laupäeval toimus seal iga-aastane talvefestival ja sellest osavõtjad jätsid oma autod parkimiskohtade puudusel Genfi järve jääle.

India meedia väitel tappis seal meteoor mehe. Video langemisjäljest (08.02.2016) Vambola Kurm 16.08.2015.a. Öine vaatemäng Saue vallas, Harjumaal Indias hukkus laupäeval teadaolevalt esimene inimene maailmas meteoori tõttu, teatavad erinevad India meediakanalid. Õnnetus leidis aset Vellore linnas ühe kolledži lähedal, kus meteoorikillud tapsid õppeasutuse bussijuhi, haavata sai veel kolm inimest, teatab The Hindu.

Tuula oblastit ründavad lumekirbud. Video (05.02.2016) Venemaal Tuula oblastit ründavad putukate hordid, teatab infoportaal Русская весна. Neid on hulgakaupa näha vähemalt kolmes rajoonis. Ekspertide arvates on tegemist lumekirpudega (Entomobrya nivalis).

Video vaatemängulisest äikesest Austraalias (05.02.2016) Lõunapoolkera suves võimast vaatepilti pakkunud äikesetormist tegi time-lapse video Austraalia Queenslandi osariigis elav Shane Gehlert. Välgud sähvisid kõuekõmina saatel umbes kolm tundi ja kohalik energiakompanii loendas välgunoolte koguarvuks umbes 7000. Video autor pakkus pilvesiseste välkude arvuks sekundis 2 kuni 4.

Eelmise aasta ilm üheksa minutiga (04.02.2016) Euroopa meteoroloogiasatelliitide organisatsioon EUMETSAT, USA ilmateenistus NOAA ja Jaapani ilmateenistus JMA panid satelliidipiltide põhjal kokku video, kus on näha 2015. aasta suuremad ilmasündmused - tsüklonite ja orkaanide tekkimine ning lagunemine, lumikatte moodustumine ja sulamine põhjapoolkeral ning palju muud.

Siberi idaosas võib temperatuur langeda -60 kraadini (03.02.2016) Venemaa idaosas Magadani ja Kolõma oblastites on temperatuur langenud alla viiekümne külmakraadi, teatab  ilmaportaal Meteoprog. Pakane kestab veel vähemalt nädala, võib veelgi võimenduda ja jõuda -60 kraadini.

Briti saari räsiv torm Gertrude liigub edasi Norrasse ja saab seal nimeks Tor (29.01.2016) Suurbritannia ilmateenistus Met Office andis Gertrudeks nimetatud tormi tõttu välja punase, kõrgeima kategooria hoiatuse. Juba möödunud öösel tõusid seal tuuleiilid kohati üle 50 m/s ja tekitasid kaost liikluses, murdsid puid ja lõhkusid ehitisi. Ka Norra on läänerannikule välja andnud  punase tormihoiatuse. Tsüklon jõuab sinna täna ja saab nimeks Tor.

Lumine ja jäine Lõuna-Korea jäi satelliidipildile (29.01.2016) USA kosmoseagentuuri NASA sputnik Terra pildistas 26. jaanuaril Korea poolsaart, kus on näha Lõuna-Korea jäised olud. Lumepilvedega on kaetud  populaarne puhkekoht, Jeju saar, kus tiheda lumesaju tõttu jäi mitmeks päevaks lennuväljale lõksu ligi 90 000 reisijat.

USA-s lumetormi põhjustanud tsükloni riismed jõudsid Suurbritanniasse (26.01.2016) Suurbritannia ilmateenistus Met Office andis välja kollase, madalaima taseme hoiatuse paduvihma ja tugeva tuule eest, mille tänaseks tõid kohale USA-s möllanud lumetormi põhjustanud tsükloni riismed. Kõige tuulisem ja vihmasem on Šotimaal.

Aasia idaosas on tavatult talvised olud (25.01.2016) Hiinas ja Mongoolias paukunud pakane on liikunud kagusse, harjumatult külm ja lumine on ka Lõuna-Koreas, Taiwanis ja Hongkongis.

Pühapäeval tabas lumeuputus Jaapanit (25.01.2016) Jaapanit tabas pühapäeval võimas tsüklon, mis mattis lume alla suurema osa riigist, sealhulgas ka subtroopilised piirkonnad, kus lund on haruharva. Näiteks O-shima saarel sadas lund viimati 135 aastat tagasi, subtroopilisel Okinawa saarel pole aga kunagi lund näinud ka kõige vanemad elanikud.

USA idarannikul kaose tekitanud lumetorm kujunes ajalooliseks (24.01.2016) USA riiklik ilmateenistus nimetas idarannikut tabanud lumekaose ajalooliseks lumetormiks. Torm pole veel päris läbi, kuid on juba nüüd oma lumekogustelt saamas rekordiliseks.

USA idarannikut tabab ülivõimas lumetorm (22.01.2016) USA Ilmateenistus NOAA hoiatab idaranniku elanikke ülivõimsa lumetormi eest, mis algab reedel ja kestab kuni pühapäevani. Mõnel pool võib sadada kuni 60 cm lund, sealhulgas  Baltimore ja Washingtoni ümbruses. Kaugemal põhjas, New Yorgist Bostonini on eeldatav lumekogus veel ebaselge.

Video: 135 aastat ilmaajalugu 30 sekundiga (21.01.2016) Eelmine aasta oli ilmavaatluste ajaloo kõige soojem. Kosmoseagentuur NASA koostas video, millelt on näha temperatuurimuutused alates 1850. aastast.

2015. aasta oli ilmavaatluste ajaloos kõige soojem (21.01.2016) 2015. aasta temperatuurierinevused võrreldes aastatega 1961-1990. Kaart: Met Office Eelmise aasta terve maailma keskmine temperatuur oli kõige soojem ilmavaatluste ajaloos. Ilmavaatlusi teostatakse alates 1850. aastast

El Niño toob näljahäda mitmesse piirkonda (21.01.2016) Küla Etioopias. Foto: Eva Vibur El Niño, Vaikse ookeani ilmastikunähtus, mõjutab kogu maakera ilma. Nii on äärmuslik põud tekitamas kahju mitmes riigis, näiteks nagu Etioopia, Somaalia, El Salvador, Haiti, Papua Uus-Guinea. Suurima põuakahju piirkonnaks arvatakse olevat Etioopia.

Saudi Araabias sadas lund. Video (20.01.2016) Möödunud nädala reedel nägid mitmed Saudi Araabia elanikud elus esimest korda lund, kui mõnedes piirkondades sadas lisaks paduvihmale ka lund. Märg lumi takistas liiklust Meka ja Mediina vahelisel maanteel:


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam