•  

Eelolev talv tuleb külmem kui möödunud suvi (06.11.2017 19:31)

Viimastel päevadel on palju kõneainet andnud Rootsi meteoroloogide ennustus, mis põhjamaadesse, sh Soome lõunaossa viimase viie aasta külmimat talve lubab. Kindel on see, et eelolev talv tuleb külmem kui möödunud kehv suvi, aga kui külm?

• Soome MTV3 meteoroloog Liisa Rintaniemi ei pane sellele ennustusele liiga suurt rõhku ja toetub rohkem Euroopa keskpika ennustuskeskuse ECMWF prognoosile, mis lubab keskmisest soojemat ja sajusemat talve. Ta lisab ka, et pikaajalised prognoosid töötavad paremini ekvatoriaalaladel, meil põhjas pole nende täituvus kuigi hea.

• Ilmateadlane Jüri Kamenik viitab paarile kommertsilmateenistusele, mis igale maitsele midagi pakuvad ja jugavoolu prognoosile, mis veel kindlat talve silmapiiril ei näita.

• Kommertsilmateenistustest esimene, The Weather Chanel, ennustab Euroopa põhjaossa keskmisest soojemat novembrit ja jaanuari, kuid külmemat detsembrit.

• Teine, Accuweather, lubab Baltimaadesse lumist talve ja külma saabumist detsembris. Sellesama kommertsilmateenistuse prognoosi kohaselt oleks pidanud meil eelmise talve teine pool külm olema.

 Venemaa ilmateenistus prognoosib Eesti idapiiri lähedusse perioodiks oktoobrist märtsini üsna normikohaseid temperatuure.

• Ilmateadlase Marko Kaasiku täna (6.11.17) uuendatud hooajaprognoos näitab, et kõik talvekuud tulevad keskmisest palju soojemad ja sajusemad. See siiski ei välista lühiajalisi külmalaineid, mis juhtuvad pea igal talvel.

 USA ilmateenistuse NOAA  prognoos lubab meile detsembriks, jaanuariks ja veebruariks keskmisest 1...3 kraadi soojemat ilma:

 

Eelmised artiklid:

Marko Kaasiku prognoos näitab tavalist sügist ja pehmepoolset talve (13.09.2017) Foto: Kersti Kaiv Teadlane Marko Kaasik kirjutab oma pikaajalises prognosis, et vastu ootusi oli august paljuaastasest keskmisest õige natuke soojem, seda pilviste soojade ööde arvelt. Kuu algul antud sajuprognoos – natuke keskmisest vihmasem – pidas hästi paika. Päike paistis keskmisest veidi vähem. Uus prognoos näitab küllaltki tavalist sügist ja taas pehmepoolset talve.

Teadlane Marko Kaasik prognoosib jätkuvat jahedat suve, üsna tavapärast sügist ja pehmet talve algust (06.07.2017) Foto: Peep Loorits Juuni kujunes umbes ühe kraadi võrra paljuaastasest keskmisest jahedamaks ja sajuhulga poolest tavapäraseks, päikesepaistet tavalisest veidi rohkem. Marko Kaasiku kuu algupoolel tehtud prognoos näitas tavalisest jahedamat, kuid mitte nii palju, ning ennustas rohkem sadu. Uus prognoos näitab jätkuvat jahedat suve, üsna tavapärast sügist ja pehmet talve algust.

Teadlane Marko Kaasik kuuma suve ei prognoosi (08.05.2017) Foto: Leili Valdmets Marko Kaasiku uus prognoos lubab kuivapoolset ja päikesepaistelist, kuid mitte väga sooja varasuve, jahedat  suve teist poolt ning jahedat ja vihmast varasügist.

Teadlane Marko Kaasik annab lootust soojapoolsele kevadele ja suvele (02.03.2017) Marko Kaasik kirjutab märtsikuu alguses koostatud hooajaprognoosis, et veebruar oli umbes 2 kraadi normist soojem, nagu kuu alguses prognoositud. Sadas veidi alla normi, mis on ka lähedane prognoositule. Päikesepaistet oli veidi rohkem, kui tavaliselt. Uus prognoos näitab sooja- ja sajusevõitu kevadet ning sooja- ja kuivapoolset suve.

Teadlane Marko Kaasik: Jätkub suhteliselt pehme, kuid sajuvaene talv (08.02.2017) Foto: Anne Aaspõllu Marko Kaasiku veebruari alguses uuendatud prognoos näitab suhteliselt pehme, kuid sajuvaese talve jätkumist, soojapoolset kevadet ja normilähedast suve.

Teadlane Marko Kaasik: " Jätkub heitlik ja keskmisest soojem talv." (06.01.2017) Marko Kaasik tõdeb oma uuendatud hooajaprognoosis, et detsember oli peaaegu kolm kraadi paljuaastasest keskmisest soojem, aga ligi poole kuivem. Seega ei täitunud kuu alguses antud prognoos, mis nägi ette keskmisest sajusemat ja normilähedast või veidi soojemat detsembrit. Uus prognoos. Nagu ka varem prognoositud, jätkub heitlik ja keskmisest soojem talv.

Teadlane Marko Kaasik: "Ootame heitlikku ja tervikuna pehmepoolset talve" (08.12.2016) Türisalu oja 2016.a. veebruaris Foto: Peeter Rokk "Vaatamata varajasele algusele ootame heitlikku ja tervikuna pehmepoolset talve", ütleb Marko Kaasik oma täna uuendatud pikas prognoosis.

Vaatamata külmale novembrile võib talv siiski pehme tulla (16.11.2016) Keila-Joa 25.01.2015 Foto: Ain Avik Vaatamata külmale novembrile ootame pehmepoolset ja madalrõhkkondade ülekaaluga talve, kirjutab teadlane Marko Kaasik oma novembri alguses uuendatud hooajaprognoosis.

USA kommertsilmateenistus: Euroopa idaosas läheb talve teine pool karmiks (06.10.2016) Foto: Reet Sepp Eeloleval talvel liigub aktiivne tormivöönd üle Atlandi ookeani põhjaosa Lääne- ja Kesk- Euroopasse ja toob kaasa rohkelt torme, prognoosib USA kommertsilmateenistus AccuWeather. Idapoolses Euroopas on ilm vaiksem ja pehmem, kuid talve teises pooles on oodata ühte või kahte korralikku külmalainet.

Teadlane Marko Kaasik: "Ootame pehmet talve." (06.10.2016) Foto: Kalmer Saar Teadlane Marko Kaasik kirjutab oma uuendatud hooajaprognoosi saatesõnas, et talv võib tulla pehme. Detsembri lõpus on lumelootust ida-Eestis.

Teadlane Marko Kaasik: püsivamat päikesepaistet on oodata suve lõpus (14.07.2016) Foto: Riina Mändel Marko Kaasik kirjutab oma uuendatud hooajaprognoosis, et jsialgu jätkub jahe ja vihmane suvi, kuid lõpupoole on taas mõnevõrra püsivamat päikesepaistet oodata. Sügis tõotab tulla soojapoolne ja talve algus pehme.

Teadlane Marko Kaasik: suve ja sügise prognoos on jätkuvalt ebalev ja näitab vaid väikeseid erinevusi tavapärasest (09.06.2016) Marko Kaasiku kommentaar hooajasele prognoosile: " Aprill oli oodatult veidi soojem ja umbes poolteist korda sajusem, kui tavaliselt – vaatamata vindunud kevadele ei olnud talve tagasipöördumisi, mis aprillis on üsna tavalised. Mai tuli paljuaastasest keskmisest ligi kolm kraadi soojem ja poole kuivem ja märgatavalt päikesepaistelisem – seda ei suutnud ma aprilli lõpus ette näha, sest mudelprognoosid olid väheütlevad ja näitasid “harju keskmist. Uus prognoos on jätkuvalt ebalev ja näitab vaid väikeseid erinevusi tavapärasest."

Teadlane Marko Kaasik: Hiliskevad ja suvi tulevad üsna harju keskmised (28.04.2016) Eve Kõrts Enelate valges vahus 21.05.2015 Kesk-Eesti Marko Kaasik ütleb oma uuendatud hooajaprognoosis: " Hiliskevad ja suvi tulevad üsna „harju keskmine“, mis võib mõnede hiljutiste aastate järel närune paista."

Soome meteoroloog: loodetavasti on suveprognoos ekslik (11.04.2016) Ringiga on näidatud  ala, kus ECMWF prognoosi kohaselt on suvel keskmisest jahedam Soome MTV3 meteoroloog Pekko Pouda loodab, et Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse (ECMWF) ilmaprognoos suvekuudeks on ekslik. Seda enam, et pikaajalisted prognoosid tihtipeale ei täitu.

Teadlane Marko Kaasik: kevad tuleb soe ja suvi soojapoolne (07.04.2016) Foto: Vello Mägi Marko Kaasiku uus, 6. aprillil uuendatud uus prognoos näitab, et kevad tuleb soe ja ka suvi soojapoolne. Sajab mõõdukalt.

Talv ei pruugi enam tagasi tulla (09.02.2016) Eeloleva nelja nädala ülevaade ei näita veel talve tagasitulekut, tõlgendab Soome MTV uudiste meteoroloog Pekka Pouta Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse ECMWF prognoosi.

Alanud aasta võib püstitada uue soojarekordi (04.02.2016) Suurbritannia ilmateenistus Met Office avalikustas viie aasta ilmaprognoosi, mis näitab, et aastad 2016-2020 tulevad keskmisest soojemad ja 2016. aasta tuleb vähemalt sama soe, kui oli eelmine, rekordsoe 2015. aasta. Arvestades aga praegu Vaiksel ookeanil tegutseva El Niño väga tugevat mõju, võib alanud aasta püstitada uue soojarekordi.

Teadlane Marko Kaasik: soe talv läheb edasi, kevad ja suvi tõotavad üsna tavalised tulla. (04.02.2016) Sulaveed ja saared läbi hõredate pilvede kumava päikese paistes. Läänemaa Paralepa 30.01.2016' Foto: Ilme Laane Marko Kaasiku 1. veebruaril uuendatud prognoos näitab, et soe talv läheb edasi, kevad ja suvi tõotavad üsna tavalised tulla.

Teadlane Marko Kaasik: korralik talv jätkub märtsini (18.01.2016) Küünal 16.01.16 Pärnumaa Foto: Helen Parmen Teadlane Marko Kaasik uuendas 13. jaanuaril oma aasta alguses koostatud hoojajaprognoosi. See näitab, et vastupidi jaanuari esimestel päevadel tehtud prognoosile ei anna külm järele ja korralik talv jätkub märtsini. Kevad ja suve algus tõotavad tulla küllaltki soojad.

Teadlane Marko Kaasik: Kevad ja suve algus tõotavad tulla soojad (07.01.2016) Sõnajalad tärkamas Foto: Jüri Voit Teadlasee Marko Kaasiku jaanauari alguses uuendatud prognoos näitab, et jaanuari algust valitsev pakane on lühiajaline ja talve teine pool on taas Atlandi madalrõhkkondade päralt. Kevad ja suve algus tõotavad tulla soojad.

Suurbritannia teadlased: uus aasta saab kuuluma kõige soojemate hulka (18.12.2015) Ülemaailmne keskmine temperatuur 2016. aastal saab eeldatavasti olema vahemikus 0,72 ° C kuni 0,96 ° C üle pikaajalise (1961-1990) keskmise, mis oli 14,0 ° C, teatab Suurbritannia ilmateenistus Met Office.

Pekka Pouta: Talv võib tulla alles järgmisel aastal. (10.11.2015) Pldistatud 07.02 Lääne-Virumaal Kabalas Foto: Signe Nõmmik Soome telekanali MTV meteoroloog Pekka Pouta vahendab Euroopa keskpika ennustuskeskuse prognoosi:  eeloleval talvel on peamised õhuvoolud läänest ja edelast, mis tähendab keskmisest soojemat ilma ja talv võib saabuda alles järgmisel aastal.

Teadlane Marko Kaasik: Nii hilissügis kui ka talv tulevad soojad ja sajused (09.11.2015) Jägala juga 30.01.2015 Foto: Jüri Voit Tartu Ülikooli vanemteadur Marko Kaasik  prognoosib oma uuendatud sõltumatus ilmaprognoosis, et nii hilissügis kui ka talv tulevad soojad ja sajused.

Accuweather: Hilistalv toob Baltimaadesse külmalained (21.10.2015) Foto: Ivo Aksli Jääteel. Mandri ja Hiiumaa vahel 20.02.2011. Liiklus oli päris tihe, autode järjekorra pikkus Hiiumaal 1,3 km Kommertsilmateenistuse Accuweather poolt koostatud Euroopa talveprognoosist loeme, et hilistalvel on külmalaineid oodata Saksamaal, Poolas ja Balti riikides.

Teadlane Marko Kaasik: jätkub soe sügis ning talv tuleb küllaltki pehme ja sajune (06.10.2015) Tuline tuuline loojang 26.12.14 Foto: Ilme Parik Tartu Ülikooli vanemteadur Marko Kaasik  prognoosib oma uuendatud sõltumatus ilmaprognoosis, et jätkub soe sügis ning talv tuleb küllaltki pehme ja sajune.

Teadlane Marko Kaasik: sügis tuleb soe, talv pehme ja sajune (07.09.2015) Sügis Foto: urmask Marko Kaasiku septembri alguses uuendatud hooajaprognoos näitab, et sügis tuleb soe, talv pehme ja sajune. Lääneranniku lähedal ja saartel ei pruugi õiget lund tullagi.

Marko Kaasik prognoosib sooja sügist ja pehmet talve algust (05.08.2015) Foto: Vivian Ainsalu Marko Kaasiku uus kuue kuu prognoos näitab, et suve lõpp tuleb ka jahedapoolne, kuid üsnagi kuiv, sügis soe ja talve algus pehme.

Marko Kaasik: Jahedale maile järgneb soojapoolne suvi ja varasügis (05.05.2015) Moonid ja hommikupäike 2014. aasta juulis Foto: Evelin Pindmaa Teadlane Merko Kaasik märgib oma iseseisvas prognoosis, et märtsi esimestel päevadel antud propgnoos läks esialgu igati täppi – märts oli paljuaastasest keskmisest üle 3 kraadi soojem ja ka kuivem. Aprill aga oli keskmisest veidi soojem, kuid vihmasem – seega täitus prognoos enem-vähem temperatuuri osas, sadu oli ennustatud tavalisest vähem. Uus prognoos näitab, et jahedale maile järgneb soojapoolne suvi ja varasügis.

Venemaa ilmateenistus prognoosib meile sajust aprilli ja augustit (31.03.2015) Venemaa ilmateenistus avaldas märtsi viimase nädala alguses pika ilmaprognoosi taimede vegetatsioooniperioodiks ehk ajavahemikuks aprillist septembri lõpuni. Selle prognoosi järgi tuleb Eestis üsna keskmiste temperatuuridega kevad ja suvi, sademeid on aprillis ja augustis normist rohkem ja juulis normist vähem.

Marko Kaasik: talv on läbi ja märtsis algab tõeline kevad (16.03.2015) Lapsuliblikas Pildistatud 12.03.15 Minu esimene sellel aastal. Foto: Peep Loorits Teadlane Marko Kaasik  uuendas märtsi alguses oma pikka ilmaprognoosi. See näitab, et talv on läbi ja märtsis algab tõeline kevad. Suvi tuleb tavalisest veidi soojem. Lumepuudus ja kuiv varakevad ähvardavad varajase põuaga.

Soome meteoroloog: kevad võib tulla varajane (10.02.2015) Soome  MTV Uudiste meteoroloog Pekka Pouta ennustab, et Soome lõunaosas jääb talv pehmeks ja korralikku jäätalve tulemas ei ole, nii et kevad võib olla varajane. Ilm jätkub heitlikuna, sest peamiselt kujundavad seda Atlandilt üle Soome liikuvad madalrõhkkonnad, mis toovad endaga kaasa niisket ja sooja õhku. (Soome ilma mõjutavad lisaks ka Norra mäestikust laskuvad kuivad, nn. föönituuled).

Järgmine aasta võib tulla keskmisest 0,64 °C kraadi soojem (17.12.2014) Suurbritannia ilmateenistus MetOffice avaldas   2015. aasta maailma keskmise temperatuuri prognoosi. Nende andmetel tuleb see 0.52 °C kuni 0.76 °C (umbes 0.64 °C)  1961-1990 aastate keskmisest (14.0 °C) kõrgem.

Marko Kaasiku hooajaprognoos näitab pehmet talve ja kaunis tavalist kevadet (24.11.2014) Foto: Leili Valdmets Detsember Nagu talve hakul tavaks, on Läänemere ääres ülekaalus madalrõhkkonnad, mis toovad Atlandilt suhteliselt sooja ja niisket õhku – sel aastal rohkemgi kui tavaliselt. Ilmad on tujukad ja valdavalt pehmed. Kuu algupoolel sajab peamiselt vihma ja lörtsi, lõpupoole on Ida-Eestis ka lund oodata.

Kas peale sooja sügist tuleb soe talv? (14.10.2014) Kas peale sooja sügist tuleb soe talv? Soome Yleisradio meteoroloogid uurisid ilmastatistikat aastatest 1959-2013 ja jõudsid järeldusele, et antud ajavahemikus oli 24 keskmisest soojemat septembrit. Keskmisest soojem talv (detsembrist veebruarini) järgnes sellele 15 korral ja keskmisest külmem talv 9 korral.

Marko Kaasiku pikk prognoos näitab jätkuvalt soojapoolest hilissügist ja mõõdukalt pehmet talvel (06.10.2014) Linnasoojendaja öösel Tartu. 02.03.2013 Foto: Aimar Säärits Marko Kaasiku kommentaar: August oli paljuaastasest keskmisest üle pooleteise kraadi ja september kaks kraadi soojem – seega oli möödunud suvi taas soojuselt tublisti üle normi nii kitsamas (juuni – august) kui laiemas (mai – september) mõttes. August oli Eesti keskmisena tavalisest üle pooleteise korra sajusem, kuid mitte pilvisem. September oli üle kahe korra normist kuivem ja ka oluliselt päikesepaistelisem.

Marko Kaasiku uus prognoos näitab soojapoolest sügist ja küllaltki pehmet talve (26.08.2014) Udukaar 12.10.2013 Pärnumaa Foto: Karl Ander Adami

Marko Kaasiku pikk prognoos näitab endiselt sooja- ja kuivapoolset suve (30.05.2014) Juuni Ootame Baltimaadel ja Skandinaavias tavalisest kõrgemat õhurõhku, kuid sagedased põhjakaarte tuuled toovad jahedat ja karget õhku, mistõttu ilmad ei ole väga soojad. On oodata küllaltki palju päikesepaistet ja vähe vihma. Sooja tuleb kuukokkuvõttes siiski veidi üle keskmise.

Kliimaspetsialistid prognoosivad sooja suve (29.05.2014) Põhja-Euraasia kliimakeskus prognoosib eelolevaks suveks peaaegu tervele kontinendile keskmisest soojemat suve. Suuremaid kõrvalekaldeid temperatuuris on oodata suve alguses ja seda eriti Euroopa põhja- ja idaosas.

Kommertsilmateenistus ennustab sooja suve (23.05.2014) "Mis ilm?" Foto 2009. aasta suvest: Lea Marmor Maailma üks suuremaid kommertsilmateenistusi, AccuWeather.com, prognoosib peaaegu tervele Euroopale suuremalt jaolt soojemat ja kuivemat suve.  Eesti peaks nende kaartide järgi saama osa Skandinaavia kuumalainetest ja olema keskmisest kuivem.

Marko Kaasik prognoosib jätkuvalt sooja- ja kuivapoolset suve (04.05.2014) USA ilmateenistuse NOAA mudelprognoos näitab juuniks ühe kraadi võrra keskmisest kõrgemat temperatuuri,


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam