•  

Kliimasoojenemine põhjustab Arktikas suure segaduse (08.01.2005 20:36)

Arktikas elavail innuiitidel on viimase aja segase ilma kohta oma sõna – Uggianaqtuq, mis tõlkes tähendab “ettearvamatult käituma?. Klimatoloogid vaid imestavad innuiitide täpse ilmakirjelduse üle. Arktikas toimuvaid muutusi võib tõepoolest vaid sedastada, ennustada on neid raske, kui mitte võimatu.

Arktikast on saamas üleilmse kliimasoojenemise “kaubamärk?. Asi ei piirdu keskmise õhutemperatuuri tõusu, jääkilbi õhenemise ja igikeltsa sulamisega. Kogu arktiline elustiil kõige sellega kaasnevaga muutub nii, nagu seda innuiitide asuala senine geoloogiline ajalugu veel kunagi näidanud ei ole. Samas polegi mõtet ennustada, mida tulevad aastakümned toovad. Kõik, mis juhtub, juhtub juba praegu.

Kliimateadlaste kinnitusel ei suuda isegi keerukad arvutipõhised kliimasimulatsioonid ette näha kõiki muutusi, mida kliimasoojenemine Arktikas põhjustab. Alaska ülikooli teadlane Daniel White julgeb ennustada, et kogu Arktikat tabab kiire kõrbestumine. Praegu hoiab igikelts magevett kinni – seetõttu võibki seda leida järvedes, tiikides, lumes ja jääs. Kui igikelts sulab, kaob Arktikast ka vesi ning asustatud piirkonnad jäävad lihtsalt jannu.

Kergelt kättesaadava vee kadumine on vaid pool häda. Igikelts koosneb jää ja külmunud pinnase segust. Kui see segu pudrustub, saavad võimalikuks ulatuslikud maalihke, hoiatab Kanada, Ottawa ülikooli teadlane Antoni Lewkowicz.

Igikeltsas on palju soola. Seega on tekkivad kõrbed soolakõrbed. Praegu on enam-vähem kindel, et kliimasoojenemise jätkudes soolakõrbed tekkivad. Enne tõsiste igikeltsauuringute algust ei osanud sellist arengut keegi ette näha.

Meteoroloog John Wallace kinnitab, et igikeltsa hävingut ei saa ainult kliimasoojenemise arvele siiski kanda. Oma osa on ka Arktikas regulaarselt muutuvail tuultel. Nüüd on käes aastad, mil tuul soosib igikeltsa kadumist. Kui tuulesuund taas muutub, igikeltsa häving ilmselt aeglustub. Kuid ka Wallace ei eita, et kliimasoojenemisel on siiski oma kindel roll Arktikas toimuvais segastes sündmustes.

Ka merejää on kadumas. See on kurb sõnum paljudele loomadele, eriti jääkarudele, kelle elu jääst otseselt sõltub. Kui jää kaob, surevad ka jääkarud lähema poolsajandiga välja.

Christian Science Monitori põhjal Arni Alandi 

Allikas: Roheline Värav

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam