•  

Pildistavad looduselapsed (01.04.2005 00:00)

Maailma kõige põhjapoolsem kontinentaalpiirkond – Taimõri poolsaar – on läbi aegade mõjunud eesti rännumeestele magnetina. Karm arktika loodus, sellega kohanenud põlisrahvad ja kuulsa kaasmaalase - siberiuurija Alexander Theodor von Middendorffi  mälestus tekitavad külgetõmbe.

Minu esmatutvus Taimõriga oli 2003.a., kui valmistasime ette dokumentaalfilmi “Middendorffi jälgedes‿. Polaarpäev, tundra, sääsed, kihulased, siberi lehis, Jenissei ja teised võimsad jõed kuulusid esmamuljete edetabeli tippu. Ja muidugi kohalikud põhjapõdrarahvaste järeltulijad.

Ekspeditsioon viis meid kokku mitme teadus- ja kultuuritegelasega, tihti täiesti juhuslikult. Nii sattusime ühte taksosse Norilski Kunstnike Liidu esimehe Juri Afonoviga, selle trehvamise järelmina esines Afonov möödunud kevadel nii Tallinnas kui Tartus näitusega. Suhtlemine musikoloog Oksana Dobžanskajaga sünnitas idee jagada põlisrahvaste esindajatele fotoaparaate, et nad saaksid jäädvustada seda Taimõri, mida nemad tunnevad.

Nii käivitus 2004.a. alguses projekt “Pildistavad looduselapsed‿, mida Eesti poolt toetasid Eesti Loodusmuuseum ja OÜ Vesilind. Jagasime välja 30 ühekordset fotoaparaati, millest aasta lõpus laekus tagasi 22 (ülejäänu on loomulik kadu).
Enamik pildistanutest (vt. osavõtjate nimekirja) on St. Peterburgi Majanduse- ja Juhtimise Instituudi Taimõri osakonna üliõpilased, kuid on ka lihtsaid kalureid ja jahimehi.

Ilmutatud filmidelt valisime välja 100 kaadrit, millest tegime fotod. Fotod anti žüriile hinnata. Žürii koosseisus Tiit Hunt (zooloog, Eesti Loodusmuuseum), Ingmar Muusikus (Eesti Ekspress), Heiko Kruusi (Morgan Foto) ja Ivar Jüssi (zooloog), valis välja 30 tööd, mis eksponeeritakse Eesti Loodusmuuseumis, nende seast 3 auhinnalist tööd.

Parimaks hinnati Tatjana Samoilova töö

teise koha vääriliseks Dmitri Bettu  

ja kolmandaks Igor Kosterkini pilt

Palju õnne! Samaaegselt korraldatakse parimate tööde näitus ka Dudinkas Taimõri Autonoomse Ringkonna keskuses.

Kõik pildid

Riho Västrik
OÜ Vesilind

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam