•  

2005. a novembrikuu agrometeoroloogiline iseloomustus (16.12.2005 10:00)

Novembri keskmine õhutemperatuur kujunes keskmisest 2,5 kraadi kõrgemaks. Kuu algas talviselt. Oktoobris sadanud lumi polnud jõudnud veel ära sulada ja ööd püsisid külmadena. Kuu esimestel päevadel oli hommikuti muld kuni 4 cm sügavuseni külmunud. Päikese ja 6…8-kraadise soojuse mõjul sulas päeval külmunud pinnas üles, põllud ning külavaheteed muutusid poristeks ja pealt libedateks.

Alates 4. novembrist öised külmad lõppesid. Ilm muutus sajuseks ja sombuseks. Päikest ei olnud näha ning päev oli uduse ilma tõttu lühike ja pime. Öised ja päevased termomeetrinäidud erinesid üksteisest ainult mõne kraadi võrra. Keskmine õhutemperatuur püsis tavalisest 4…7 kraadi kõrgemana kuni kuu keskpaigani.


Uus ilmamuutus toimus 14…15. novembril tugevate tormituultega, mis murdis puude oksi, põhjustades sellega elektrikatkestusi. Vihmaga koos hakkas sadama lumelörtsi ja 16…17. novembril tekkis suurel osal Eestist õhuke lumikate. Lumi tuli sulale maale. Siit alates jäigi ilm valdavalt talviseks. 19. kuupäevast alates langes Jõgeval ööpäeva keskmine õhutemperatuur miinuspoolele, kõige külmematel öödel 22. ja 23. novembril mõõdeti Eestis mandriosas külma 6…9 kraadi, paiguti Lõuna-Eestis oli külma enam kui 10 kraadi. Külmade öödega suurenes õhukese lumevaiba all mulla külmumissügavus pidevalt ja jõudis paiguti künnipõldudel peaaegu 10 sentimeetrini. Kõige paksem oli lumi 26… 27. kuupäeval — paiguti idapoolses Eestis 8…12 cm. Järgmisel päeval (28.11.) aga läks soojaks, sadas vihma ja lumi sulas ära.  Maa ei jäänud kauaks mustaks — juba kuu viimasel päeval kattis põlde uuesti värske mõne sentimeetrise paksusega kohev lumevaip.

Üldine vegetatsiooniperiood lõppes 2005. aastal Eesti mandriosas eelmises kuus 24. oktoobril. Tugeva soojalainega novembri esimesel poolel kogunes juurde taimedele kasulikku (efektiivset üle 5 kraadi) soojust Jõgeval ligi 23 kraadi. Valgust oli aga taimede kasvuks ja arenguks vähe. Lehtede langemise aeg venis tänavu pikaks ja osa puid (sh viljapuud ja marjapõõsad, laialehine pärn) langetas lehti alles novembri alguses, keskmisest ajast kaks nädalat hiljem.   

Koostatud: 13. 12. 2005.
Laine Keppart
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam