•  

Tormine nädalavahetus (18.01.2008 00:00)

 
Foto 2005. aasta jaanuaritormi pildigaleriist
Autor kasutajanimega markii

Eestimaal on tänane päev vaikuseks enne tormi, Briti saared peavad aga juba heitlema vihmavalingute ja maruliste tuuleiilidega. Homseks jõuab vihane tsüklon Põhjalahe äärde, paisutades Läänemerel edelatuule puhangud kuni 30 m/s ja sisemaal 20 m/s.

Ehkki kange edela- ja lõunatuul kannab jõudsalt vett Liivi lahte, on sedakorda Läänemere veteväljade tase nii palju madalal, et ohtlikult kõrgele kerkimiseks napib ainest. Jää on aga selle sooja talvega nõrguke ja võimas tuul tõenäoliselt haarab lahtikangutatud massi kaasa ning paiskab rannale. Säärasele ohule on tähelepanu juhtinud head kolleegid Mereinstituudist. Tõsisel talvel on kinnisjää otsekui korravalvur, mis katab veemassi turvalise kaanega ning hoiab kümne küünega kaldaveerest kinni. Senini on aga Atlandi ookean pealetükkivalt tihti sooja ja ganud ning merejää õige habras.

Kõva tuulemürgli korraldav tsüklon on sellest seeriast viimane. Aga kompensatsiooniks nõutab see endale pikemat peatusluba.
Pühapäev möödub veel madalrõhkkonna mõjuväljas- öösel on edela- ja läänetuule torm veel vinge, päeval näitab tuul tasapisi rahunemise märke, aeg-ajalt pudeneb lörtsi.

Oma kohalolekust annab hääbuv õhukeeris veel märku ka esmaspäeval ja teisipäeval, kuid siis juba väärikalt mõõduka tuulega. Tiirutavatest pilvedest tuleb siin-seal lörtsi- ja lumehooge.

Kolmapäevaks peaks vahelduseks rahulik ja suurema sajuta ning karge tulema. Külmakraadid siiski -10 kraadist allapoole ei trügi.

Paraku neljapäeva päeval ähvardab taas sulale minna . Täna on asjakohane otsida välja lingid, kus tuuleinfo kättesaadav on

http://www.fmi.fi/saa/varoituk.html

http://www.emhi.ee/index.php?ide=21&v_kiht=1

http://www.emhi.ee/index.php?ide=19,394,416,419

Taimi Paljak, EMHI

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam