•  

Kolme orkaani aeg on läbi (18.09.2010 16:12)

Autor: Jüri Kamenik

Pilt: NOAA/NHC

Veel 17. septembril oli Atlandi ookeanil korraga 3 orkaani – Igor, Karl ja Julia, kuid tänaseks on neist orkaanina alles vaid Igor, sest Julia on troopiliseks tormiks nõrgenenud ja Karl hajunud.

Igor sai alguse 6. septembril Aafrika rannikult ookeanile liikunud atmosfäärihäiritusest ja see organiseerus kuni 8. septembril muutus troopiliseks tormiks Igor.  Pärast 9. septembri ajutist nõrgenemist algas 10. septembril uus tugevnemine ja 11. septembril muutus Igor orkaaniks. Järgnes plahvatuslik tugevnemine ja juba 12. septembril toimus tugevuses hüpe 2. kategoorialt 4. kategooriale ehk silma ümbruses saavutasid tuuled tugevuse 210–249  km/h (58-69 m/s). Järgmistel päevadel hakkas Igor tugevus ja intensiivsus (õhurõhk) fluktueeruma silmaseina vahetustsüklite tõttu. Esimese tsükli ajal siiski säilis 4. kategooria tugevus ja seejärel toimus kiire tugevnemine ning Igorist sai käesoleva Atlandi orkaanihooaja kõige tugevam ja kõige intensiivsem orkaan, kus tuulte tugevus ulatus 250 km/h ning õhurõhk langes 925 hPa-ni, mis tähendab, et Igor jõudis peaaegu 5. kategooriani.

Need väärtused on saadud kaudsel teel, st hinnatud satelliidipiltide abil. Järgnes uus ja tugevam silmaseina vahetustsükkel ja see nõrgestas Igorit eelmisest korrast rohkemgi ja nõrgenes tasapisi viimaks 3. kategooria tugevuseni. Viimaste andmete järgi on Igor 2. kategooria orkaan ja tuulte tugevus 175 km/h, puhanguti 215 km/h ja õhurõhk keskmes 939 hPa. Igor kasvas mõõtmetelt pidevalt ja 16. septembriks oli diameeter juba 925 km, mis teeb Igorist suuruselt „kõigi aegade“ 3. orkaani Atlandi ookeanil. Igor liikus enamasti lääneloodesse ja ohustab hetkel Bermuda saari. Täiendus kl 22.40: Igor on endiselt 2. katgooria orkaan, kuid tuulte tugevus maksimaalselt 170 km/h, puhangud 200 km/h ja õhurõhk keskmes 945 hPa, seega veidi nõrgenenud. 19.9. seisuga on õhurõhk veidi tõusnud, olles 949 hPa ja Igor nõrgenenud 1. kategooria orkaaniks.

Igori tekkimisega üsna samal ajal tekkis Aafrikast lääne pool troopiline madalrõhkkond, mis tugevnes 13. septembriks troopiliseks tormiks Julia ja tabas Roheneemesaari. 14. septembril tugevnes torm orkaaniks ning järgnes kiire tugevnemine. Kuigi ükski prognoos ega mudel ei näidanud, et Julia võiks 1. või 2. kategooria orkaanist tugevamaks muutuda, saavutas see ometigi juba 15. septembril 4. kategooria, kusjuures Juliast sai kõige idapoolsem 4. kat. orkaan, mis üldse kunagi registreeritud Atlandi ookeanil. Selline tugevus püsis ainult lühikest aega ning järgmistel päevadel jätkus üldjoontes pidev nõrgenemine kuni 18. septembrist alates on Julia troopiline torm. Selle hajumist siiski lähipäevil pole oodata ja süsteem liigub loodesse.  Ühtegi rannikuala torm ei ohusta. 18. septembril tõusis tormis õhurõhk 998 hPa-ni, kuid on 19.9. seisuga veidi langenud, olles 995 hPa-d.
Igori ja Julia esimeste päevade arengust võib lugeda veel siit.

Orkaan Karl 16. septembril.
Satelliidipilt: NASA Terra/MODIS

11. septembril tekkis Kariibi merel madalama õhurõhuga piirkond, kuid see jäi mitmeks päevaks vaid konvektsioonipilvede ja äikeste kogumiks. Muutus toimus 14. septembril, kui tekkis organiseerumine ning süsteem tugevnes troopiliseks tormiks, jättes madalrõhkkonna staadiumi vahele ja nimeks sai see Karl. Juba 15. septembril maabus Karl Yucatani poolsaarel. Maismaale jõudmine takistas süsteemi tugevnemist ja moodustuv silm kadus. Sellegipoolest oli tegu tugeva troopilise tormiga. 15. septembril jõudis troopiline torm Campeche lahte, mis on Mehhiko lahe edelaosa. Eriti soodsate tingimuste tõttu süsteem tugevnes ja 16. septembril tugevnes Karl orkaaniks. 16.-18. septembril oli kogu Atlandi ookeani ja selle osade kohal 3 orkaani: Igor, Julia ja Karl. Kuna eriti soodsad tingimused (väga nõrgad ja muutlikud troposfääri tuuled, kuum merevesi) püsisid, siis tugevnes Karl plahvatuslikult ja jõudis enne Mehhikos maabumist 3. kategooria tugevuseni (Karli tuuled kuni 195 km/h, minimaalne õhurõhk 956 hPa). 18. septembriks Karl hajus, täpsemalt selle maapinnalähedane keeris, sest troopiliste tormidele ja orkaanidele on eriti ebasoodsad mägismaad. Siiski, Karlist tingitud ülemiste õhukihtide tsirkulatsioon ja madalama õhurõhuga ala jõudis 19. septembril Vaiksele ookeanile. Umbes samas piirkonnas on hetkel tekkinud tihedate pilvede ja madalama rõhuga ala, kus hinnatakse troopilise madalrõhkkonna tekkimise tõenäosust 30 protsendile lähema paari ööpäeva jooksul.
Roheneemesaartest edelas on praegustel andmetel tekkinud madalama rõhuga ja äikesepilvedega piirkond, mille tõenäosust muutuda järgneva kahe päeva jooksul troopiliseks madalrõhkkonnaks hinnatakse 30 protsendile.  Täiendatud 19.9.: tõenäosust on tõestetud 60 protsendile.

Veel 18. septembril öösel (Euroopa järgi) oli maailma mastaabis 4 aktiivset troopilist süsteemi (troopiline madalrõhkkond, troopiline torm või orkaan), neist 3 Atlandi ookeanil või selle osade kohal, üks aga Vaikse ookeani lääneosa kohal (taifuun Fanapi, vt ka http://www.physorg.com/news203959323.html), viimane ähvardab Hongkongi, vt http://www.tropicalstormrisk.com/. Vaikse ookeani tagasihoidlik aktiivsus troopiliste tormide poolest on seletatav La Niñaga, VAATA

Eelmised artiklid:

Venemaa ootab "ehtsat vene talve" (17.09.2010) Foto: Lee Nuutre Venemaad ootab ees "ehtne vene talv" pikkade külmaperioodidega, teatas eilsel prassikonverentsil sealse ilmateenistuse juht Aleksander Frolov.

Atlandi ookean on orkaanide kasvulava (15.09.2010) Pilt: NOAA/NHC Hetkel on Atlandi ookeani avaosa kohal kaks 4. kategooria orkaani – Igor ja Julia ning Kariibi merel tugevnev troopiline torm Karl.

Paanika Poolas: eelolev talv võib tulla viimase tuhande aasta karmim (13.09.2010) Poola meteoroloogide arvates võib talv 2010-2011 tulla viimase tuhande aasta kõige karmim, vahendab Poolas levivat paanikat Vene ilmaportaal  Погода и климат. Selle põhjuseks nimetatakse Euroopasse sooja toova Golfi hoovuse nõrgenemine.

Orkaan Igor tugevneb kiiresti - juba 4. kategooria (12.09.2010) Täiendatud kl 22.00!

Euroopa kirdeosas sadas juba lund (10.09.2010) Kaart: FMI Tänavuse sügise esimene lumi sadas maha Euroopa kirdeosas, kirjutab meteonovosti.ru. Vorkutas oli täna, 10. septembri hommikul lume paksus 5 cm.

Troopiline torm Hermine võib vaatamata peatsele maabumisele muutuda orkaaniks (06.09.2010) Satelliidipilt: NOAA Orkaanid saavad tekkida ainult suure avatud veepinna kohal, kusjuures veetemperatuur peab olema vähemalt 26-27 kraadi või rohkem ja väga sooja veekihi paksus peab olema kümneid meetreid, isegi sada meetrit, sest muidu segatakse tugeva lainetuse tõttu veemassid niipalju läbi, et veetemperatuur langeb ka pinnal.

Venemaal järjekordsed kuumarekordid (03.09.2010) Sama tsüklon, mis meile põhjakaartest külma toob, on Venemaa lõunaossa toonud uued soojarekordid, Volgogradis mõõdeti eile sooja lausa +38,8 °C.

Orkaan Earl jõuab Eestiga võrdsetele laiuskraadidele (02.09.2010) Orkaan EarlSatelliidipilt NOAA Atlandil tegutsev neljanda kategoorian orkaan Earl liigub USA riikliku orkaanikeskuse NHC teatel kaugele põhja, tormituuled, paduvihmad ja kõrged lained võivad jõuda pea kuuekümnendate laiuskraadideni ehk siis sama kaugele põhja kui Eestigi asub.

Atlandil tegutseb orkaan ja kaks troopilist tormi (31.08.2010) Kaart: NOAA/NHC Atlandil tegutsevad täna neljanda kategooria orkaan Earl, vaikselt jõudu koguv troopiline torm Fiona ja orkaanist taas troopiliseks tormiks nõrgenenud Danielle, mis lähiajal parasvöötmesse jõuab ja sellega troopilisuse tiitli kaotab.

Pakistani rängad üleujutused on Venemaa kuumalaine tagajärg (27.08.2010) Rängad üleujutused Pakistanis on põhjustatud peamiselt Venemaa kuumalaine ja põua poolt, kirjutatakse USA ilmateenistuse NOAA kliimaandmete keskuse NCDC poolt väljaantud ülevaates.

Suvi kolis Jakuutiasse (26.08.2010) Venemaa lõppeva suve uus soojarekord püstitati Siberi idaosas Jakuutia pealinnas Jakutskis, kus 25. augustil mõõdeti uus päevarekord, +30.4 °C.

Brasiilias filmiti haruldast tulekuradit (25.08.2010) Brasiilias Sao Paulo osariigis nähti ja filmiti haruldast tulekuradit (fire devil, fire tornado, fire whirl).

Indias hukkus välgulöögist 17 inimest (25.08.2010) Foto: Äikesetydo, äikesejahi galeriist Indias Bihar'i osariigis hukkus eile  välgutabamuste tagajärjel  seitseteist inimest ja üle kahekümne sai põletushaavu, teatas Indo-Aasia uudisteagentuur IANS.

Venemaa ilmateenistus vajab 13 miljardit rubla aastas (24.08.2010) Tiksi hüdrometeoroloogiajaam Venemaal Siberi põhjaosasFoto: NOAA Venemaa ilmateenistus vajab kuni 2030. aastani iga-aastasteks kuludeks 13 miljardit rubla (üle 5 miljardi krooni), teatab ilmaportaal Погода и климат.

Atlandil tegutseb tänavuse hoaaja teine orkaan (24.08.2010) USA ilmateenistuse NOAA teatel paisus Atlandil tekkinud troopiline torm Danielle I kategooria orkaaniks, tänavusel orkaanihooajal on see arvult teine.

Moskva enneolematu suve kohta avaldati esimesed kokkuvõtted (19.08.2010) Esimene vihm Moskvas 2010. a. suvelVideo: TrashProduktionRu "Enneolematu, fenomenaalne, suurim anomaalia ilmavaatluste ajaloos" - Venemaa ilmaportaalid pole tänavuse suve iseloomustamisel ülivõrretega kitsid.

Moskvas püstitati tänavuse suve 22. soojarekord (18.08.2010) Temperatuur Moskvas 18. augusti pealelõunalAllikas Meteonovosti.ru Täna pealelõunal kell 13 kohaliku aja järgi mõõdeti Moskvas uueks päevarekordiks 32,5 °C, mis on tänavuse suve 22. soojarekord.

Äärmuslik kuumus on Venemaalt lahkumas (17.08.2010) Video tormist Peterburis 15.augustil Käesoleva nädala teine pool teeb lõpu suurimale anomaaliale Venemaa meteoroloogilises ajaloos, kirjutab gismeteo.ru.

Venemaal jätkub kuumarekordite sadu (11.08.2010) 11. augusti temperatuurikaart: meteonovosti.ru Venemaal jätkub kuumarekordite sadu: ainuüksi eile, 10. augustil püstitati uus soojarekord 23-s Euroopa-osa linnas ja kahes Uurali linnas, kirjutab meteonovosti.ru.

Vene teadlase arvates on Maal ees 90 tuhat aastat kestev külm periood (11.08.2010) 11.01.2010 Ida-VirumaalFoto: Maia Smirnova "Praegune kuum suvi ja globaalne soojenemine pole peaaegu üldse seotud, kuid näiteks Peterburi talvesid mõjutab soojenemine tugevalt", ütles Venemaa riikliku hüdrometeoroloogia ülikooli rektor Lev Karlin intervjuus ajakirjale "Smena".

Erakordselt kuum ilm Moskvas võib jätkuda pikemalt (06.08.2010) Normist kõrgemad temperatuurid juulikuus kraadidesPilt: ERSL/NOOA Erinevalt varem arvatust, võib meteoroloogide hinnangul erakordne kuumus Moskva ümbruses jätkuda pikemalt, kirjutab ilmaportaal Погода и климат.

Eilne temperatuuride vahe maailmas oli üle120 kraadi (05.08.2010) Eile oli maailmas päevane temperatuuride vahe 120,3 kraadi.

Moskvas on järjekordsed soojarekordid (05.08.2010) Tänane ilmakaart: FMI Moskvas püstitati eile järjekordne augustikuu soojarekord, see on nüüd +37,2 kraadi.

Soomes on tugevad äikesetormid (04.08.2010) Soome radaripilt 4. augustil kell 17 Soome ilmateenistus FMI andis täna pealelõunal ja kell 16.30 välja riiklikud hoiatused hoiatamaks elanikke tugevate äikestormide eest.

Soomes mõõdeti uueks soojarekordiks 37,2 kraadi (30.07.2010) Ilm eile pärastlõunal Kaart: YLE.fi Joensuus mõõdeti eile Soome uues soojarekord, mis ületas 1914. aastast pärineva rekordi 1,3 kraadiga, teatab Soome ilmateenistus FMI. Kuumale järgnes raju äike maa kesk- ja lõunaosas.

Venemaa Euroopa-osas püstitati eile üle 20 soojarekordi (28.07.2010) Tänavune kuum suvi on toonud Venemaale juba sadu soojarekordeid, ainuüksi eile tõusis temperatuur rekordilistesse kõrgustesse enam kui kahekümnes paigas Petrozavodskist Sõktõvkari ja Sotšini.

Moskvas täna rekordite rekord, 38,3 kraadi sooja (26.07.2010) Pilt: intellicast.com Moskvas mõõdeti täna kell kaks Eesti aja järgi viimase 130. aasta kõrgeim õhutemperatuur, +37,4 °C. See on nii tänavuse aasta, juulikuu kui ka kogu ilmavaatluse ajaloo rekord.

Venemaa uus absoluutne soojarekord on +45,4 °C (15.07.2010) Venemaa ilmaportaali "Погода и климат" teatel mõõdeti Kalmõkkias Utta meteojaamas 12. juulil maksimaalseks õhutemperatuuriks 45,4 °C, mis on terve Venemaa ilmavaatluste ajaloo kõrgeim temperatuur.

Atlandi ookeani orkaanihooaja avas Alex (01.07.2010) Satelliidipilt: NOAA Selle aasta Atlandi ookeani esimene orkaan Alex maabus La Pescasse Mehhikos õhtul kella 9. ajal kohaliku aja järgi 46 m/s  (165 km/h) puhuvate tuultega. Orkaani enda liikumiskiiruseks oli 17km/h.  (Allikas: NOAA).  

USA-s järjekordne laastav keeristorm (18.06.2010)

Euroopa keskosas on ilm jätkuvalt ebastabiilne (02.06.2010) Hoiatuste kaart: Meteoalarm Euroopa keskosas on ilm jätkuvalt tsüklonite mõju all ja ebastabiilne. Poola lõunaosas Zakopanes mõõdeti sademete hulgaks eile 81 mm, mis on lähedale terve kuu normile (95 mm).

Araabia merel keerleb haruldane tugev troopiline torm (02.06.2010) Satelliidipilt: India meteoroloogiateenistus Araabia merel keerleb sealkandis haruldane tõsine troopiline tsüklon, mis intensiivistus kiiresti ja sai nimeks Phet.

Troopiliste tormide hooaja avas Agatha (01.06.2010) 29. mai 2010 Vaikse ookeani idaosas. Satelliidipilt: NOAA 1. juunil alanud orkaanihooaja Atlandi ja Vaikse ookeani troopilises tsoonis avas maikuu lõpus Vaikses ookeanis troopiline torm Agatha.

Eksperdid hoiatavad tulevaste vulkaanipursete ja võimalike lennukatkestuste eest (27.05.2010) Islandi kõige ohtlikumad vulkaanid. Äsja University College London juurde loodud  katastroofidega toimetuleku instituut Institute for Risk and Disaster Reduction  hoiatab, et Islandil asuva Katla vulkaani aktiviseerumine on lähiajal vägagi võimalik.

Atlandile oodatakse aktiivset orkaanihooaega (26.05.2010)

Vulkaanipurse Islandil on veidi nõrgenenud (21.05.2010)

Üleujutused Poola lõunaosas (video) (20.05.2010)

Murmanskis oli eile sooja üle 26 kraadi (19.05.2010)

Islandi vulkaani tegevuses märgatavaid muutusi pole toimunud, tuhk jätkab levimist (17.05.2010)

Pahupidi ilm: Hispaanias lumi, Siberis 30 kraadi kuuma (13.05.2010) Temperatuurikaart: Wttterzentrale Hispaania ilmateenistus hoiatab täna võmaliku lumesaju eest, Venemaal on aga kolmekümnekraadine kuumus tunginud juba üle Uuralite Siberisse.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam