•  

Polaarfront ja soojalaine (15.11.2010 17:15)

Autor: Kaivo Lõppe

13. novembri õhtul oli satelliidipildilt näha harvaesinevalt hästi polaarfronti. Polaarfront ulatus Assooridest  (Portugalist läänes) üle Kesk-Euroopa kuni Venemaani. Sellega käis kaasas ka jugavool (olgu öeldud, et jugavool on troposfääri ülaosas läänest itta puhuvate tugevate tuulte vöönd).  Polaarfrondi ja jugavooluga seotud pilvevööndit võib alloleval satelliidipildil hästi näha:

 

Polaarfrondist lõunas oli temperatuur kohati kuni +25 kraadi, põhja pool aga nullilähedane või koguni miinuspoolel. Õhurõhk oli polaarfrondi keskosas langemas ning tekkimas oli madalrõhkkond (noor tsüklon esialgu), mis liikus kiiresti Eesti poole.

14. novembri õhtul oli märgata EMHI radarilt lääne-edelast lähenevat nõrka (kohati mõõdukat) sajuala. Tegemist oli samal polaarfrondil tekkinud tsükloniga seotud sajualaga. Antud tsüklon tõi Eestisse troopilise õhumassi (praegusel ajal veidi üle +10 kraadi, suvisel ajal oleks temperatuur võib-olla isegi üle +30 kraadi).
15. novembril tõusiski Lõuna-Eestis maksimumtemperatuur kuni +13 kraadini, kusjuures Põhja-Eestis jäi termomeetrinäit  alla +10 kraadi. Soojalaine eemaldub päeva jooksul itta.

Eelmised artiklid:

Uus rubriik: koolipoisi ilmajutud (15.11.2010) Alates tänasest on ilm.ee keskkonnas uus rubriik nimega koolipoisi ilmajutud. Seda peab Lilleküla Gümnaasiumi 8. klassi õpilane Kaivo Lõppe, kel on suur ja sügav huvi meteoroloogia vastu.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam