•  

Pilvejahi eri - optiliste nähtuste konkurss! (04.12.2010 00:00)

Päikeseüllatus
Novembrikuu viimasel päeval, Kesk-Eestis.
Foto: Eve Kõrts

Ilm.ee kuulutab välja Pilvejahi eri - algab optiliste nähtuste konkurss!

Käes on aeg, mil taevas on enamjaolt ühtlaselt hall ja põnevaid pilvi taevas harva. Väheste päikeseliste ilmadega on aga suurem võimalus näha mitmesuguseid halonähtusi, pimedad ja külmad talveõhtud tekitavad valgusallikate kohale huvitavaid sambaid jne. Loe lähemalt, mis on halonähtused. 

Pilte halodest ja teistest optilistest nähtustest (tara, irisatsioon pilvedes, vikerkaared jne) ootame 2011. aasta sügiseni ja tulemused teeme teatavaks  Pilvejaht 2011 lõpetamisel. Kindlasti paljud ei tea, mida ja kus tähele panna ja pildistada. Seetõttu koostasime näidisgalerii mõnedest optilistest nähtustest, millest pildid on teretulnud:  Optiliste nähtuste näidisgalerii
NB! Lisatavad fotod peavad olema nn looduslikest optilistest nähtustest, mitte aga peegeldustest kaamera sees ja läätsedel või varjudest aknaklaasil jne.

Fotosid kommenteerib ja hindab optiliste nähtuste asjatundja Marko Krusel. Tema kommentaar: "Kui sellel talvel ilmastikuolud kokku langevad (kõrge õhuniiskus, madalad temperatuurid), peaks vähemalt valgussambad tekkima suusakeskuste läheduses. Eelmine aasta olid kahurid üle Eesti töös (15-19.dets) 5 päeva järjest. Mõnel pool pandi hiljem veel paariks päevaks tööle. Lõppkokkuvõttes saab inimestele 50/50 halosid garanteerida ainult siis, kui lumekahurid töötavad. Ja veel: ilmastikutingimustest olenedes võib näha teemanditolmu halosid ka kuni 20 km kaugusel kahuritest. Nõmme ja Pirita kahurid kataksid Tallinna ilusti ära.
Kindlasti ei ole halod ainult külma talve teema. Parim aeg halovaatlusteks on kevadkuud, mil halosid võib näha iga päev.Optikanähteid talvel peale halode (taevas) oleks veel: halod lumepinnal, udukaared, difraktsioonid (tara, glooria)..."

PS: Pildistajad peavad kaitsma silmi halosid vaadeldes või pildistades (blokeeriksid valgusallika, kasutaksid UV kaitsega päikeseprille). Eriti käib see peegelkaamera omanike kohta!

Vaata Marko Kruseli blogi 
Eriti head halod: http://www.meteoros.de/php/viewtopic.php?t=8059&sid=cecbd1b574850d96d5444f7f053abe3a 

Arvulist piirangut fotode saatmisel pole, kuid see ei tähenda, et ühest konkreetsest huvitavast nähtusest terve rodu pilte üles laadima peaks. Tähtis pole ka see, millal on foto tehtud, kuid kindlasti tuleks lisada pildistamise kuupäev, kellaaeg ja koht.

Fotode üleslaadimisel kinnitab registreerunud kasutaja, et tema poolt esitatav foto kuulub talle või ta omab õigusi selle levitamiseks. Ilm.ee ei võta vastutust lisatud fotode autoriõiguse eest. Enne piltide avaldamist  kontrollitakse nende vastavust konkursi tingimustele.
Digitaalne töötlus (v.a. elementaarne heleduse/tumeduse jne. muutmine) ei ole lubatud.
Lisada saab JPEG pilte, mille faili suurus ei ületa 250 Kb. Piltide maksimaalne laius 800px ja kõrgus 600px.

Fotosid saavad lisada ainult registreerunud kasutajad.
Registreeruda saab siin >>>

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam