•  

50. nädala pilv! (20.12.2010 00:00)

50. nädala pilvepildil on näha Kelvin-Hemholtz pilvelained. Neid pildistas Maret Saareleht Järvamaal.

Maret Saareleht
Cirrostratus, altostratus või lihtsalt stratus?
13.12 Järvamaal.

Mindnever
Talvine vikerkaar, või vikertriip? :)
13.12.2010 Soomes

Jüri Kamenik: Halo on üldnimetus atmosfäärinähtustele, mis tekivad jääkristallidel, mis murravad ja peegeldavad valgust sarnaselt klaasprismale, kusjuures halode värvilisust põhjustab dispersioon ehk valguse murdumisnäitaja sõltuvus lainepikkusest, kusjuures enam kalduvad esialgsest suunast kõrvale lühemad lainepikkused. Sellest on põhjustatud ka vikerkaare värvilisus.
NB! Vahel peetakse erksavärvilisi halonähtuseid vikerkaareks, nii et olgu rõhutatud: vikerkaar saab tekkida vaid valguse paistmisel vihmapiiskadele või udule, halod tekivad aga valguse murdumisel ja peegeldumisel jääkristallidel. Sellel fotol olev nähtus on kindlasti tekkinud jääkristallide tõttu, seega on tegemist halonähtusega.
Millise halovormiga siin täpselt tegu, on raske öelda, sest nurkkaugust päikesest täpselt ei tea, samuti on mõningate halovormide määramiseks vajalik täpne kellaaeg. See võib-olla siiski 22-kraadise haloringi fragment. 22-kraadine halo ongi halovormidest tavalisim, sageduselt järgnevad ebapäikesed.

Evelin Nummert
Käime katuseid mööda...
7.12.10 Tallinnas

Leili Valdmets
Veidi värvi talvises taevas
19.12

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam